Mise

• slovenský

Misia

Dobrodružný / Drama / Historický

Velká Británie / Francie, 1986, 125 min

Velice silný film jak obsahově, tak obrazově. Přesto mně však nedokázal strhnout tak, jak bych si představoval. Silné scény se střídají s těmi nudnými a relativně nezajímavými a tak jsem se chvílemi nemohl ubránit pocitu nudy. Kamera je výtečná a hudba stejně tak. Jihoamerická příroda má něco do sebe a skutečně je na co koukat. Robert De Niro předvádí opět výtečný výkon a překvapivě i Jeremy Irons se snaží ze všech sil. Scénář je poměrně jednoduchý a Joffé diváka nejsilněji atakuje emocemi, které nám především ke konci filmu zprostředkovává skutečně v hojném množství. Politické taškařice tu hrají jen druhé housle. Celkově silný nadprůměr. Oscarové nominace zasloužené.(24.3.2006)

Ušlechtilá a krásně natočená... nuda. Hlavní dějová linie mě celou dobu úspěšně míjela (ačkoliv ze začátku to vypadalo docela nadějně), jediné, co se mě jakž takž dotklo a zaujalo, bylo zasazení De Nirovy postavy do příběhu, respektive její osudový a divácky atraktivní vývoj. Bohužel mě ale moc nebrala ani opěvovaná scéna pokání s tažením zbroje džunglí a ani (a to mě mrzí zřejmě úplně nejvíc) Morriconeho hudba mi nepřišla nijak zvlášť dokonalá (u tohohle pána jsem holt zvyklý na špičkově odvedenou práci, zde se mi dostalo jen obstojného, bezproblémového řemesla). 60 - 70 %(19.9.2008)

ked je na tomto filme nieco perfektne tak su to urcite herecke vykony roberta de nira a jeremy ironsa..pribeh?fajn.dojimavy, no trosku nudne spracovany..cakal som ovela viac..niekedy by som nemal najprv citat hodnotenia a az potom sleodvat film..potom ma moze cakat taketo mierne rozcarovanie.film je vsak stale na slusnych 80%.(16.4.2007)

De Niro a Irons předvádějí úžasnou hereckou extratřídu při krásné Morriconeho hudbě. Ta je opravdu skvostná (a po letech musím říct, že její živá varianta, v rámci koncertní šňůry mistra, je ještě působivější). Režii Rolanda Joffého se v jeho mistrovském kousku nedá nic vytknout a působivá kamera předkládá pohledy na skutečnou přírodu. Pohled na náboženství, který si celou dobu okatě říká o svojí nadčasovost, ale daří se mu to. Škoda, že jde o tolik zapomenuté dílo...(28.6.2005)

Divokou přírodou, omotán tlustým lanem, vleče muž obrovské závaží ne však tíživější, než je jeho svědomí ze zabití bratra, padá, jeho břímě ho strhává, ale on znovu vstává a postupuje dál v cestě pokání až do místa, kam je pozván a kde je mu odpouštěno - i těmi, které lovil. Po boku kněze buduje misii, která pralesní neznabohy napřed "polidští", dá jim Boha, víru, řád, aby pak někdo jiný přišel a opět ve jménu Boha - protože On má svoje záměry - jim to vzal. V té chvíli se jejich cesty a způsoby, jak se bránit, rozcházejí a i když jsem v tomto případě byla na straně Mendozova (De Niro) přístupu, jednání otce Gabriela (Irons) mi nebylo nepochopitelné a nepohrdala jsem jím. Tenhle úchvatný film navozuje spoustu otázek ("nebylo by těm divochům líp, kdyby nás nikdy nepotkali?") i odpovídá (bylo!), často je ale odpověď na divákovi a jeho vlastním srdci, a já nemůžu než tuto "misi" s výtečnými herci, opulentní kamerou a Morriconeho jímavou hudbou všem, kteří nevidí jen černobíle a nevadí jim, že myslet někdy trochu bolí, doporučit.(26.11.2005)

• - Roland Joffé po natáčení přiznal: „Nikdo z těch, které jsem oslovil, neměl odvahu se poprat s rolí Rodriga Mendozy." Ještě než De Niro na roli kývnul, Joffé již připravoval v Kolumbii exteriéry a společně s De Nirem cestovali oblastmi kolem Santa Marty a hradbou obehnané pevnosti Cartageny, kde probíhalo natáčení. (Rocky62)

• - Film byl totalitním režimem přejmenován z Misie na Mise. (major.warren)

• - Hudba z filmu zazněla také na Zimních olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002. (Pesosek)