Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

Brinkley

Nejde o to, jak moc jsou scénáře Charlieho Kaufmana výjimečné a šílené (v dobrém slova smyslu) a jaké výtečné obsazení zde je (přiznávám, k Nicolasu Cageovi mám svoje osobní výhrady).... ovšem v tomto případě jsem se nedokázala ztotožnit naprosto s nikým. Místy se dostavila bohužel i nuda. ()

Inozuka

Že Kaufman je magor par excelence, je mi jasné už nějaký ten pátek - v podstatě žádný jeho scénář nebyl tuctový - ale, že do nějakého filmu zakomponuje sám sebe, vytvoří si imaginární dvojče, zveřejní své mindráky a pochybnosti a do celého příběhu ještě zamotá vyprávění o orchidejích, by se nadál jen málokdo. Navíc tenhle celý mišmaš je plný narážek na scénaristické řemeslo, na tvůrčí krizi i na Holywood obecně. Ta motanice je ale chvílemi trochu velká, takže někdy Adaptace trochu ztrácí dech, ale to fanoušky psychoanalýzy asi nemůže rozhodit. Já jsem spokojen, ač k dokonalosti mi chybí lepší závěr a možná bych celkově trochu ubral... ()

Likan7

Nojo, tak mě zastřel. Patrně jsem viděl jiný film než všichni ostatní tady. Většinu času jsem moc nepobíral co vlastně sleduju. Scénář mi přijde jako největší zápor. Je to šíleně zmatené. Jediné, co musím uznat je to, že Cage překonal sám sebe a svou nominaci na Oskara si na 100% zasloužil. Jinak ale kde nic, tu nic a nemyslím si, že bych Adaptaci ještě někdy dal šanci, pro mě fail. ()

gemi

Zajímavý námět o scénáristovi s tvůrčí krizí, který se mě ale vůbec nedotkl, přestože jsem sám tvůrčí krizi zažil. Mě to prostě nebavilo. :-( ()

Dexx

Velmi povedená hříčka, jakýsi "film o filmu ve filmu". Každý, kdo kdy musel něco delšího napsat, se v Kaufmanových stavech určitě pozná. A taky zjistí, co se může stát, když se o tom "něčem" sice nic napsat nedá, ale přesto se to napsat musí. Jen ten konec se mi nezdá, snad mohl být...jiný. ()

Dreadlord

Tento film dosahuje rozhodne vysokych kvalit ,ktere jsem od nej ani necekal-a Nicholas Cage si to opravdu vychutnal. Scenar opet vsadil na prekvapivy konec a o tom to je ze? ()

Az na posledních 20 minut celkem nudný film. Nějak mi nesedl. Neřikám, že se mi nelíbil, jen to není ono. Čím si u mne ale šplhli, je zmínka o Praze. A čím ještě víc, že tam jedna postava vypráví o kostelu, ve kterém je přes 40 tisíc kostí. Podle mě to nebude v Praze, ale v Kutné Hoře, mém rodném městě. ()

wito

filmy tohoto druhu su mi maximalne blizke. kaufman vie ako dostat divaka, hoc aj na vlastnej slabosti. z filmu srsi ta prava energia a jednoduche myslienky, ktore dlho zostavaju vo mne. ()

Tanner

SPOILERY! U tohoto filmu je poměrně komplikované rozplést tu síť mystifikací a různých dalších překážek, do kterých je zabalen reálný základ. Obzvlášť, když se jedná vlastně jakoby o popis vzniku scénáře k tomuto filmu, tedy jakoby skutečnosti. Jenže ta je trošku odlišná – tedy snad :-). Přesto jsou ve filmu užity citáty ze skutečného článku Susan Orelan (mimochodem musí mít opravdu dobrý smysl pro recesi) v New Yorkeru a asi i z její knihy The Orchid Thief. Film se určitě láme v momentě, kdy se do děje výrazněji vkládá Charlieho smyšlený bratr Donald. I mně tento přelom vadil, ale když jsem si při druhém shlédnutí všiml, jak „odborník na scénáře“ McKee Charliemu radí, že na filmu je nejdůležitější jeho konec, který celý film „dělá“, došlo mi, proč asi ten nenadálý zvrat. Celé se to tak dá brát jako velmi trefná narážka na Hollywood; těch je ostatně ve filmu víc. Líbily se mi také odkazy na Malkoviche, některé zajímavé myšlenky a vůbec nejvíc Charlieho vnitřní monology (To begin... To begin... How to start? I'm hungry. I should get coffee. Coffee would help me think. Maybe I should write something first, then reward myself with coffee. Coffee and a muffin. Okay! So I need to establish the themes. Maybe a banana-nut. That's a good muffin.). Výborně tu hraje Nicholas Cage, jehož žánrová přizpůsobivost je vskutku obdivuhodná. ()

Euchrid

Začátek je dokonalý a "do kůže" patetického loosera Kaufmana mě dostal tak snadno, až jsem si uvědomil, jak může být originalita jednoduchá. "Voiceovery" si mě prostě film získal a pak už mě ani nemohl zklamat. O tom, že Kaufman píše výtečné a originálně zábavné scénáře se není třeba nějak extra vykecávat, protože je to prostě fakt. Tady sice jeho hrátky s principy a klišé hollywoodu, jejich obracení naruby, parodování a střídání žánrů občas vyvolávají dojem, že je film delší než ve skutečnosti je, ale jak jinak by to mohlo být, když se úmyslně vyhýbá všemu "co ve filmech funguje" a ještě to tam rozebírá. Díky velikánské porci nadhledu jsem mu ale odpustil i tu občasnou nudu a když jsem nakone dostal svojí porci napínavých momentů a proměněných hrdinů, věděl jsem, že tady nebyla třeba. Ne, každému bude ale tenhle nadhled stačit, chápu.. ()

Ravenus

Nejde ani tak o příběh, který je jen lehce nadprůměrný. Ale ten filozofický podtext mě dostal, tolik krásných myšlenek. ()

BrunoA

Nebývale chytrý a propracovaný scénář - to je hlavní deviza celého filmu, při kterém se divák nepřestane divit - a hlavně nepřestane bavit. Závěr filmu je výbornou parodií na klišé, které scénaristé často používají k tomu, aby své příběhy dovedli k závěru. Nicholas Cage opět přesvědčil, že dokáže zahrát cokoli, s touto dvojrolí si bez problému poradil. ()

Sir Ludvig

Parádna popkultúrna hračka! Toto je sranda a treba si ju vychutnať. Hej, zbystrite pozornosť, tento film si robí srandu z Hollywoodu. A pritom má aj niečo do seba - iste poznáte ten pocit, keď film vo vás niečo zanechá (i keď tu to samozrejme nie je to hlavné). JO, A MILUJEM TEN ŽÁNROVÝ RýCHLOPRECHOD, KEĎ SCENÁR PREVEZME DO RÚK BRAT! ()

zomb0

Celkom vkusne domotaný filmík, ale od Kauffmana sa to dalo čakat. Mne sa tam uz od začiatku nepáči Meryl Streep. Neviem prečo proste mi tam nesedí. Ale inak to bolo pekné psycho jeden s filmou po ktorich ostanete chvílu len tak sedieť a rozmýšlate o čom to vlastne bolo.... ()

HanSolo

Spike Jonze a Charlie Kaufman se před několika lety po výtečném V kůži Johna Malkoviche ocitli v hodně těžké pozici, neboť každý, kdo se o film byť jen trochu zajímal, očekával jejich další dílo velmi dychtivě. A já (a jak zde vidím, tak nejenom já) jsem byl jejich dalším společným počinem velmi potěšen, neboť se jedná o jeden z vůbec nejlepších filmů v dějinách americké kinematografie. Scénář je naprosto dokonalý a herecké výkony také (vždyť představitelé hlavních rolí Nicolas Cage, Meryl Streep a Chris Cooper byli odměněni nominacemi na Oscara a Copper cenu dokonce obdržel) a právě díky nim a již zmíněnému scénáři plus výtečné režii jsem se u film ani na chvíli nenudil. ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra