Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

Řízek

Je super, že dyž jeden Nicolas chcípne, druhej hraje v pohodě dál :-) A to jak proletěl předním sklem auta bylo vážně famózní. ()

pepino

Hlavním ředstavitelem tohoto filmu je scénárista Charlie Kaufman.Jelikož nemá nouzi na pracovní nabídky(díky uspěšnému filmu V kůži Johna Malkoviche) přijme adaptaci non-fiction bestselleru Susan Orleanové Zloděj orchidejí.Protože jde však o velmi složitou a ne klasicky přehlednou knihu, dostává se scénárista do problémů, které přerůstají v tvůrčí krizi.Situaci nezlepší ani Charlieho dvojče Donald,který bratrovi neustále fušuje do řemesla.Navíc začína scénárista cítit čím dál větší platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi a čím dál víc se propadá do bezedné propasti svých nenaplněných citů a rostá adaptace se mění v příběh o scénáristovi který znovu nalézá svou inspiraci a chuť k životu a k práci. ()

Behind

Mnohavrstevný příběh s neuvěřitelnou dávkou originality a vtipu. Charlie Kaufman je opravdovým mistrem svého řemesla, před nímž v němém úžasu smekám. Ve svém příběhu několikrát rozloží a složí nejen sebe a své dílo, ale i diváka. Při této úžasné podívané jsem se nemohl zbavit dojmu, že odněkud sleduji sám sebe, jak odněkud sleduji sám sebe,..... ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 2 : Herec vedl. role Chris Coope, herečka vedl. role Meryl Streep. Nominace 4 : Režie, Film (komedie/muzikál), Herec Nicolas Cage (komedie/muzikál), scénář ......... Bafta 1: Scénář. Nominace 3 : Herec Nicolas Cage, Herec vedl. role Chris Coope, Herečka vedl. role Meryl Streep. ()

Tominni

Jsi tím, co miluješ a ne tím, co miluje tebe.......Zajímavý film o scenáristovi Charlie Kaufmanovi, který má napsat scénář ke knize Susan Orleanové. Film má dvě poloviny, jedna spíše komedie, druhá spíš tragédie. Ani jedna poloho filmu není špatná, ale oběma k dokonalosti něco chybí. To se ani tak netýká scénáře (i když Věčný svit neposkvrněné duše se Kaufmanovi povedl o malinko lépe), ale zkrátka tomu něco chybí..... ()

Sutiman

Brian Cox v bare pri cigaretke hovorí Nicolasovi Cageovi, že "posledný úsek robí film". Presne tak. A posledný úsek Adaptácie bohužiaľ (aspoň pre mňa) tento film "neurobil". ()

boombang

Vynikající úlet a Cagem na druhou a párem neskutečných bouraček. Vřele doporučeno všem schizofrenikům, zpoceným scénáristům, milovníkům orchidejí a zubařům. Jeden se v tom ději chvílemi ztrácí, ale i to ztrácení se stojí za to. P.S. Strašně se mi líbila Tilda Swinton... a to ji normálně nemusím. ()

Bigwave

Jeden z nejoriginálnější filmů, které jsem doposud viděl. Velká výjimečnost tohoto díla je v zakomponování skutečného psaní scénáře k Adaptaci, kde vidíme jak se nejspíše Kaufman cítil. Dal bych plný počet pro svojí jemnost a jakousi tragikomickou krásu. Bod dolů jsem sundal jen za nesrozumitelný, nesedící konec. ()

fordhont

Psát scénář k tomuhle filmu musela být divočina; zvlášť když rozebíráte samotný scénář ve scénáři. Pěkný psychologický rozbor, divné provedení. ()

Guran

Příšerná režie, námět a výprava filmu vše jen zhoršují a proto se tenhle pokus o film blíží k odpadu. Nemohl jsem si ani zvyknout na Nicolase Cage na role dvojčat. Další film, který zbytečně a nezaslouženě dostal Oscara, zajímalo by mě, který pako v tý Americe ty Oscary určuje, protože tenhle film je tak neuvěřitelně nudný a o ničem. A ikdyž se považuje za komedii, tak rozhodně není srandovní, spíše trapný. ()

adamix

Scenár s hlbokými a krásnymi filozofickými myšlienkami je hodný zlatého oscara a Cageovi nesmierne sadla táto dvojrola, ale nechápem, prečo tak pekne budovaný príbeh s krásnymi filozofickými odbočkami bratia Kaufmanovci pokazili nelogickým konaním dvoch dôležitých postáv v samotnom závere. Grády Andersonovej Magnólie to nedosahuje, ale za tými textami a snahou hercov stojí veľké srdce/srdcia. ()

R.O.man

Tak tomuto som vobec neprisiel na chut. Ak ked ma odradzal scenar, hodnotenie presvedcilo, no sklamalo. Slabucky, nezaujimavy a zamotany dej vysperkovany dojmom nejakeho psycho thrilleru s moznym rozdvojenim osobnosti. Prva hodina total o nicom, ani neviem preco som to nevypol...snad ze to nemam vo zvyku. Dramaticky zaver pridal na hviezdicke, no celkovy dojem zjavne nevytiahol - 30%. 21.august 2022 - Fetch TV - Movie Box ()

JosefTomas

Začínám tomu Kaufmanovi přicházet na chuť. Sice pomalu, ale přeci. Líbí se mi, že co jde jinde popsat jako meta, tak u Adapatace to je asi už double-meta. Film po technické stránce nevybočuje (i když Spike Jonze svým stylem má něco do sebe) a herci jsou tak přesně obsazení, že by Oscar v tomto případě putoval nejen tomu Cooperovi, neboť tady všichni hrají jako o život (pro nezasvěcené může být překvapením i ten Nicholas Cage). Jenže přesto je tady za génia právě Kaufman. V jednom z rozhovorů prohlásil, že adaptování nemá rád a já se mu moc nedivím. Kniha má úplně jinou strukturu a vyjadřování, než které má film, takže naprosto chápu jeho vyhoření/blok při adaptaci Zloděj orchidejí, což je o kytkách... a to je vše. I Robert McKee na to čuměl s cigárem jak spadlý z višně, když mu to Kaufman četl, ale je jasné, že když vám za to zaplatí, prostě to musíte udělat (přestože nevíte jak). Že to ale Charlie pojme takovým způsobem, jako je tady, to by nečekal nikdo. Téměř geniální věc, které chybí krůček k dokonalosti lepší tempo, ale jinak se člověk může tetelit blahem. Film, který popsal svého autora lépe než kdejaká biografie, k tomu dal nahlédnout pod pokličku scénáristické práce a navrch se stává tím nejoriginálnějším pojetím adaptace všech dob. A šlo by samozřejmě pokračovat... ()

hrumsrt

Aneb jak se Spike Jonze tak moc zamiloval do psaní Charlieho Kaufmana, že to spolu po jedinečném V kůži Johna Malkoviche natáhli ještě na jednu spolupráci... Jak Kaufman u mě není úplně tím scénáristickým králem a jeho kousky ve mně pokaždé zůstanou na podobné kvalitativní rovině (těsně pod vrcholem a jen čekám v sobě na okamžik, kdy to ve mně dozraje), tak naopak Spike Jonze už si mě navždy získal svým posledním režijním kouskem Ona, a proto nebylo naivní věřit, že právě takhle vzájemně pomůže Kaufmanovi dojít toho vrcholu.. Adaptace je zase neuvěřitelně nápaditý film, v němž jakoby se meta nápad z prvotiny V kůži Johna Malkoviche posouvá do další úrovně vnímání. Příběh o samotném Charlie Kaufmanovi, který se promítá do hlavního hrdiny příběhu, v němž taky píše scénář.. Adaptace se odehrává ve dvou rovinách. V jedné Charlie Kaufman hledá tvůrčí slinu za konkurenční disharmonie s (fiktivním) dvojčetem Donaldem, který si vlastně usmyslil, že napsat filmový scénář zvládne kdokoli - jeho filmová vize je velice jemné dloubání do klasických Hollywoodských blockbusterů, kdy upřednostní povrchní jistotu před unikátností.. Ve druhé rovině se před našimi zraky odehrává právě vize už toho o čem Charlie píše. Znamená to tedy, že víme jak první rovina dopadne a jen tvůrci neztrácí čas?... Adaptace je hereckým koncertem Nicolase Cage, který tentokrát tedy ve dvojroli předvádí jeden ze svých životních výkonů, a kdo má rád ty jeho osobité výrazivo, dostává se mu tady až transcendentního přístupu.. Jeden z nejoriginálnějších filmů, co jsem viděl a pokud Kaufman někoho vykrádá, tak leda pořád sám sebe.. Geniální sonda do nejen scénáristické ale vůbec jakékoli kreativní a tvůrčí duše.. Jediný film svého druhu, který skutečně až loni našel měřítko v podobě To se mi snad zdá, kde i v obou případech Nicholas Cage hraje nesmírně citlivě a civilně svoje místy teatrální postavičky... Adaptaci napoprvé nemám šanci normálně zpracovat, a tak si ji jako všechno od Kaufmana chci vychutnat s odstupem znovu, je to totiž úplně jinde.. 75% ()

ric

Tohle vymyslet a natočit, aby to vypadalo jak to vypadá, musela být pěkná fuška. U scénářů Charlieho Kaufmana nic neobviklého. ()

Baudelaire

Kolik tomu dám? Kašlu na McKeeho, poslechnu svůj vnitřní hlas... 4. Scénář je opravdu zajímavý a originální. Kaufman se vydává na exkurzi do své vlastní řekl bych chytré hlávky a připojuje k tomu reakce na současné poměry kolem filmu, hlavně scénáře. Celé je to docela dost dobré. Vyskytují se nápadité vtípky na účet Hollywoodu, trapně-humorné situace do nichž se dostává i sám Kaufman. Závěr se mi celkem líbil. Nebyl to samozřejmě tradiční happyend (Kaufman nesklouzl k tomu, čemu se vysmívá), ale přesto měl v sobě obrovský pozitivní náboj, který přeskočí na diváky. Ta naděje.... Jinak "tlustý, plešatý Kaufman" (Nicholas Cage) pouze průměrný stejně tak ostatní loutky. Ale jak říkám, tady v tom filmu je hlavní ten, kdo tahá za provázky.... ()

Efreeti

Tak to byla jízda! Bohužel sem nestihl prvnich cca 10 minut, takže flashbacky a skákání "děje" v čase bylo pro mě o to méně pochopitelné. Přesně jak říkal Charliemu učitel v putice...vymysli dobrý konec a získáš si diváky...o tom je i tento film...jen nevím jestli se Kaufman snaží stát legendárním mužem záhad záměrně nebo to dělá pouze mimoděk. ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra