Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Lavran

Senzace, která přechytračí i toho nejslovutnějšího chytráka - holý fakt, který si pro sarkastický postoj filmu není snadné připustit k tělu a ... zadaptovat se na něj. A čí je to vina? Charlieho. Charlieho a jeho neopakovatelného, neustále překvapujícího a mistrovského scénáře (ano, musel jsem to potvrdit i já), který ve své rafinovanosti a posedlosti naleznout v močálu tu nejvzácnější z nejvzácnějších "orchidejí" zašel za bod nenávratné nedosažitelnosti (čili do míst, kam by se za ním vypravil jen další Kaufmanův počin - což se, pokud se má ne/poskvrněná a věčně zářící paměť nešálí, stalo). Na úkor Kaufmanova pisálkovství by ovšem nebylo spravedlivé zapomínat na Jonzeho vizuálně nápaditou režii (by byl donebevolající nonsens snižovat jej do pozice pouhopouhého nádeníka) a na skvělé obsazení. Vždyť já dokonce musím pochválit Nicolase Cage! Lakonicky řečeno - excelentní film. ()

MrCreosote

Za normálních okolností bych Adaptaci šoupnul 4 hvězdy, pochválil jí za originalitu a herecké výkony a za pár dní bych na ní zapomněl. Jenže... tohle je jeden z tech případů, kdy se vás film nějakým způsobem osobně dotkne a dokážete se perfektně ztotožnit s jedním hrdinů, což je i můj případ. Měl jsem dojem, že Cageův Charlie mi je víc podobný než kterákoli filmová postava. Ne snad tím, že bych byl tlustý a plešatějící, ale ta ostýchavost a všechno kolem... no nic, to nechme stranou, takže se omezím jenom na to, že Adaptace je sakra dobrá a když se Coppolova synovce ujme schopný rejža, dokáže z něj vytřískat i víc než kvalitní výkon. ()

Dan9K

Tak nevím. Byla to sice šílená nuda, ale krásné je, že přesně takovým chtěl tento film být. Perfektně promyšlené, komplikované i originální, na první zhlédnutí jsem toho spoustu nepochopil. Zajímavě sebeparodizující a občas vtipné a hlavně respektuje pravidlo lovercraftovského konce překonávající vše, co bylo předtím, i když by to mělo být úplně o něčem jiném, ale hlavně, aby divák odcházel nadšen. Vemte si, že spousta filmů nemá nijak zvlášť dobrý konec a pak je následný dojem z díla takový nemastný, neslaný, ale když je konec skvělý, rádi zapomenete, jak byl ten film předtím špatný (to samozřejmě nemluvím zrovna o Adaptaci). Ale ta nuda až příliš velká, a tak se pokusím oprostit se od dobrého pocitu z konce a nakonec dám "jen" za 3. ()

J*A*S*M

Genialita, v níž Charlie Kaufman dokazuje, že je scenáristický bůh (a nutí mě se v nejbližší době znova podívat na Věčný svit neposkvrněné mysli, který mě napoprvé kdo ví proč nezaujal), a Nicolas Cage podává skvělý herecký double-výkon. Za kamerou by to možná chtělo nějakého dravějšího tůrce, no jakkoli Spike Jonze úžasnému scénáři nepomáhá, tak mu ani neubližuje. Adaptace je zkrátka skvělý film, který jsem dlouhou dobu nespravedlivě přehlížel. ()

Matty

-The killer's a literature professor. He cuts off little chunks from his victims' bodies until they die. He calls himself "the deconstructionist". Takhle se mají dělat chcípácké filmy o tvůrčí krizi a neschopnosti konat. S ironickým nadhledem a průběžným pomrkáváním na diváka, který dokáže ocenit důmyslnost, s jakou Kaufman při výstavbě příběhu (ne)následuje scenáristické příručky. Introspektivní tragikomedie, ve které se nic neděje a s protagonistou, který se nemění, se zhruba po hodině mění v napínavý příběh s velkým tajemstvím, dvěma padouchy a zásadním životním poznáním. Film tak prodělává stejnou proměnu jako hlavní hrdina a hranice mezi světy (existující v rámci světa filmu) se hroutí – skutečný život je adaptován ve scénář, scénář je adaptován ve skutečný život. Rozhodně jeden z nejchytřejších filmů o adaptaci v jejích různých významech. 85% Zajímavé komentáře: CheGuevara, Eddard, Aiax, Jordan ()

• Joaquin Phoenix sa prihlásil na rolu Johna Larochea a mal blízko k tomu, aby ju získal. Podľa Spika Jonzea mu Phoenix počas jedného z ich posledných stretnutí povedal, že nie je vhodný na túto rolu, a že by ju mal získať niekto iný, a sám sa z výberu vylúčil. Rola nakoniec pripadla Chrisovi Cooperovi, ktorý za svoj výkon získal Oscara. (Pat.Ko)

Související novinky

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra

14.07.2008

I Terry Gilliam, obvyklý terč různých katastrof (posledně mu uprostřed filmovačky umřel Heath Ledger), by si zřejmě už dávno vpálil kulku do hlavy, kdyby se nějaký jeho projekt potýkal s takovými… (více)