Adaptace

Adaptation.

Adaptácia

Drama / Komedie

USA, 2002, 114 min

Musím říct (a asi jak se tak dívám tady budu dost výjimka), že mě tenhle film docela zklamal. Nemůžu říct, že by scénář byl špatný, neoriginální, herci mizerní, ... nic z toho, ale prostě mě nějak moc tahle záležitost neoslovila (přestože musím přiznat, že tam bylo pár výtečných věcí - hlavně po stránce scénáře). Bohužel režie podle mě skvělému scénáři dost ubrala a navíc mě nijak neohromil konec filmu (lépe řečeno posledních 20-30 minut).(2.12.2004)

Nicolas Cage je poslední dobou brutálně "z formy", tady to ale ještě neplatí. Na rozdíl od mnohých zde jsem nadšen ze scénáře. Vím kdo ho napsal, Malkoviche jsem viděl, takže jsem na Kaufmanovu hru rád přistoupil. K hereckým výkonům, Nicolase jsem již naštípl, Meryl je nejen výborná (ale koho tím šokuji, že?), ale hlavně furt krásná ženská. Chris Cooper se mi sice víc líbíl v Americké kráse, ale beru to tak, že Akademie sečetla jeho výkon v obou filmech a tak svého Oscara dostal tak nějak "za zásluhy". Každopádně výborný film, který rád doporučím svým přátelum. A určitě ho brzy vezmu do Želetic. Nad smyslem předchozí věty příliš nedumejte, její význam pochopí jen uživatel Mušátko, kterého tímto zdravím :-)(9.6.2008)

Kaufman je určite originálny scenárista, ale keď si po skončení nejakého filmu, ktorý je podľa jeho scenára, položím otázku: O čom to bolo?, vždy si odpoviem: O ničom. Je obdivuhodné, že niekto ešte v dnešnej dobe dokáže napísať originálny scenár, no len originalita sama nestačí. Pri písaní tohto proste dostal "blok" a tak napísal o tom, ako písal tento scenár. Ešteže zachraňujú film aspoň skvelí herci (Cage, Streep, Cooper), inak by to bolo maximálne za 3. Už sa teším, kedy napíše niečo originálne, čo bude zároveň aj zaujímavé.(15.2.2005)

Zajímavá existencionální sonda mezi specifickou sortu emočních a životních ztroskotanců, ale v podstatě se jedná o podobný socio experiment, jako třeba Věčný Svit apod. Tedy bizár jak prase, který si nemáte za co oblíbit, jen uznale pokrčit rameny nad promakaným scénářem, střihem a hereckými výkony.(19.10.2016)

Film filmov. Jeden z najsilnejších, najlepšie napísaných a zahraných filmov desaťročia. Čo tu treba vyzdvihnúť? Každý jeden aspekt. Film je sebaparódiou, drámou, komédiou a všetky tieto zložky akokoľvek pomiešané dávajú vďaka všetkým zúčastneným a hlavne vďaka uvoľnenej réžií Spike Jonzeho neskutočne silný emotívny nádych. Ja mám takéto filmy jednoducho rád. Nie sú všedné. Sú plné nápadov a dejových vychytávok a aj vďaka neuveriteľnosti sú plné uveriteľných postáv. Nicolas Cage vo svojej najlepšej úlohe. Charlie Kaufman je považovaný za jedného z najlepších scénaristov súčasnosti. Neviem či je to pravda. Videl som veľa filmoch, ktoré mali rovnako dobrý scénar ako má aj adaptácia, ale sú momenty, hlavne v tomto filme, ktoré sú prešpikované úprimnosťou. S ktorých jednoducho cítite človeka a to ako sa na danú látku a problém pozerá. A následné jeho vyriešenie vás vďaka tomu hreje pri srdci. To spravila adaptácia so mnou. A preto ju mám tak rád.(2.10.2010)

• - Bratr Nicolase Cagea, rozhlasová osobnost Marc Coppola, často zastupoval jednoho z bratrů Kaufmanů během natáčení filmu. (jezurka42)

• - Donald Kaufman je smyšlená postava. (Kulmon)

• - Květ, který je v průběhu časosběrné sekvence na konci filmu, se nazýva Amelia. (jezurka42)