Vysvětlete mi někdo 2 věci. Proč je u Adaptace napsáno že se jedná o komedii a proč má stejné hodnocení jako originálně skvělý a trhlý V kůži Johna Malkoviche? Adaptace je natáhlé místy nudné NIC, které se rozlilo po několika listech scénáře Charlieho Kaufmana, když už něvěděl kudy kam. Ten film je prakticky o něm. Samozřejmě najdou se ve filmu i zajímavé momenty, ale rozhodně všem doporučuju předchozí počin Spike Jonze. 65%(25.8.2010)

Nicolas Cage je poslední dobou brutálně "z formy", tady to ale ještě neplatí. Na rozdíl od mnohých zde jsem nadšen ze scénáře. Vím kdo ho napsal, Malkoviche jsem viděl, takže jsem na Kaufmanovu hru rád přistoupil. K hereckým výkonům, Nicolase jsem již naštípl, Meryl je nejen výborná (ale koho tím šokuji, že?), ale hlavně furt krásná ženská. Chris Cooper se mi sice víc líbíl v Americké kráse, ale beru to tak, že Akademie sečetla jeho výkon v obou filmech a tak svého Oscara dostal tak nějak "za zásluhy". Každopádně výborný film, který rád doporučím svým přátelum. A určitě ho brzy vezmu do Želetic. Nad smyslem předchozí věty příliš nedumejte, její význam pochopí jen uživatel Mušátko, kterého tímto zdravím :-)(9.6.2008)

Nejpřekombinovanější scénář, a jedna z nejoriginálnějších adaptací knihy vůbec. V tomto směru před Charlie Kaufmanem hluboce smekám, neboť se mu vydařilo něco (scénáristicky) neskutečného. Mám však i určité výhrady ohledně celkového tempa filmu, zejména na začátku a i více méně jako celek to celé jede na strašně pomalém a fádním tempu. Na jednu stranu je to celkem logické, divák musí mít neustále na paměti, že sleduje adaptaci knihy ze zoufale nudným tématem. Je dobře, že do toho vsadil Charlie sám sebe a své trápení, celkově děj (v rámci možností) oživil. Nebýt toho, bylo by pozorování Adaptace něco jako sebemrskačství.(5.1.2005)

Slovo adaptace má v tomto filmu dvojí význam, ale oba významy mají mnoho společného. Rozvoj? Degradace? Spíše bych řekl přeměna knihy ve film, která Charliemu Kaufmanovi způsobila velkou krizi na mnoha životních úrovních od té čistě profesionální po nejniternější emoce. Adaptace je také přizpůsobení se něčemu novému nebo nepoznanému a bohužel často zcela nežádoucímu. O tom také Adaptace podle mého je, o změně. O takové, kde se vše vrací zpátky na začátek. Je pro mě těžké interpretovat film o psaní filmu, na který se ovšem zároveň dívám. Je to složitá záležitost a z množství nesouvislostí je jasné, že tento jinak skvělý nápad nemají jeho tvůrci plně v rukou. Na druhou stranu si člověk může povšimnout mnoha paradoxních lahůdek, které v nepodobném filmu nejsou. Adaptaci je třeba sledovat pozorně, nic než samotný střih neupozorňuje na časté prolínání více časových rovin. Musím vytknout pokus o dramatizaci v konci filmu, to byl dost nešťastný nápad, který jednoduše nefunguje. Ale abych také chválil, od začátku je film prostoupen několika, díky své zářivé atmosféře doslova prosvětlenými omamnými okamžiky (stvoření světa a vznik člověka, specifický vztah květiny a hmyzu, přízračná orchidej apod.), které jsou v ostrém kontrastu s nezajímavým začátkem. Postupem mě ovšem příběh dokázal vtáhnout do děje. Možná to byl záměr, připodobnit odvíjení dějové linie filmu k růstu květiny, což nevyhnutelně vrcholí květem :))(27.1.2006)

Veľmi zaujímavo absurdné. Práca so scenárom ako aj postavou scenáristu božská. Ale HORŠIE UŽ TO NEBUDE je u mňa stále jednotkou, čo sa týka hry s príbehom a rozprávačom. Adaptácii je ťažko niečo vyčítať, keďže film zapracováva všetky svoje zdanlivé nedostatky do samého seba ("chýba tomu dráma, nejaká akcia" ...a vzápätí tam máme drogy a vraždu). Rozhodne originálny film... Jeden z posledných solídnych výkonov Nicolasa Cagea...(6.7.2011)

• - Film je založen na úsilí scénáristy Charlieho Kaufmana zadaptovat úspěšnou knihu Zloděj orchidejí. (Kulmon)

• - Susan Orlean měla nejprve obavy, že si někteří lidé budou myslet, že její vyobrazení ve filmu bude přesné. Charlie Kaufman ji však situaci upřesnil. (jezurka42)

• - Kostel, o kterém se Amélie zmiňuje na konci filmu není v Praze, ale jedná se o Kostnici v Kutné Hoře. (Kulmon)