V kůži Johna Malkoviche

Being John Malkovich

V koži Johna Malkovicha

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1999, 108 min

PŘÍMO GENIÁLNÍ NÁPAD!!! Tohle je doslova origialitou přetékající film, ve kterém přímo exceluje k nepoznání zarostlý John Cusack. Zdárně mu sekunduje také Cameron Diaz, coby "mírně" střelená milovnice zvířat všeho druhu či samotný herec herců - John Malkovich. Potěšil také malý, ale přesto velmi milý "štěk" Charlieho Sheena.;-) Nicméně... První polovina snímku je opravdu nefalšovaný filmový zážitek plný absurdních věcí, absurdních situací a absurdních rozhovorů. Ke konci dochází k menšímu zpomalení a ubrání na tempu, ale i tak je to skutečně nadprůměrný snímek, který diváka vytáhne z filmového stereotipu jako facka z hlubokého spánku.;-) Btw... Maxine je neskutečná kráva!!!(28.7.2009)

Po tomhle už nikdy nebude žádný film dost divný...Asi ten nejoriginálnější film, který jsem kdy viděl. První polovina je nezapomenutelná, spousta skvělých nápadů (loutky), vtípků a všelijakých výstředností. Bohužel ve druhé půli snímek několikrát zbytečně zvážní a začne se odehrávat řada rádoby dramatických situací, film se v tu chvíli začne brát vážně a divák už z té překombinovanosti nedočkavě vyhlíží konec...Ani na minutu ale nepoleví skvělí herci a u některých bych řekl, že odvádí nejlepší výkony své kariéry. Cameron Diaz coby transexuální lesbička, ochránkyně šimpanzí psychiky, otec dítěte Maxine (znamenitá Keenerová) a k tomu oblečená jako hipies s trvalou na hlavě? Ano vážení, tohle uvidíte jen v kůži Johna Malkoviche. Malkovich? Malkovich!(16.7.2008)

Obsahově vyjmečně inovativní společensko-vztahová satira plná absurdních situací, zaobalená v neopakovatelném bizár feelingu a podivné atmosféře. Jonze se nebojí experimentovat a Kaufman je hlava pomazaná na všelijaké roztodivné příběhy. Výsledek tomu odpovídá. Občas je to sice trochu moc teatrální a nosná dějová linka sem tam možná ani nedává úplně smysl, ale to mezi řádky smysl dává. Něco naprosto jiného, těžko uchopitelného a extrémně originálního. Film o vztahových problémech moderní doby v nejatypičtějším podání co si (ne)dokážete představit.(20.7.2017)

Tak takovýhle rozpor mezi tím, zda se nezadržitelně smát nebo téměř brečet jsem dlouho necítil. Takže jsem to hezky střídal, protože ten film je neskutečně vtipný ("jsem transsexální"), ale i velmi mrazivý (zavření do klece apod.). Absurdita zde nezná mezí a já se skvěle bavil, Malkovich musí mít hondě silnej žaludek, když do toho šel. Miniroličky Pitta nebo Penna byly snad skoro nejvtipnější. Zároveň však filmu nechybí naléhavý morální apel, a to velmi znepokojivý. HUDBA: Carter Burwell(16.2.2009)

Originální nápad podpořený výborným scénářem Charlieho Kaufmana. Popravdě řečeno, ze začátku jsem měl docela často pocit, že film sklouzne k trapné frašce a nevyužije svůj potenciál. Ale nakonec to dopadlo přesně naopak. Děj postupně nabírá tempo a druhá půlka mě přímo uchvátila. Ústřední nápad (stát se na chvíli někým jiným) zase tak výjimečný není, ale řada vedlejších situací je přímo neopakovatelná. Výlet Johna Malkoviche do své vlastní hlavy, milostný trojúhelník okolo Johna Malkoviche… Trefné je spojení loutkařské profese a manipulace se skutečnými lidmi. Loutkař Craig proráží až s kůží Johna Malkoviche, jež se mu načas stává loutkou, kterou sám zevnitř ovládá, a konečně je se ve svém oboru slavným. V kůži Johna Malkoviche je netypický a do jisté míry úchylný film, který mě svými nápady neskutečně pobavil.(14.7.2008)

• - Scenárista Charlie Kaufman mal pôvodne dva rozličné nápady na scenár. Prvý bol o tajnom portály do hlavy cudzieho človeka, a druhý o afére muža s jeho spolupracovníčkou. Cítil však, že ani jeden z nich nikam nesmeruje, preto sa ich rozhodol spojiť a vytvoril Being John Malkovich. (HelenOfTroy)

• - Natáčelo se v Los Angeles, New Jersey a Long Beach (USA). (Tygrys)

• - Hra, kterou Malkovich nacvičuje na jevišti je Richard III od Williama Shakespeara. Konkrétně jde o scénu, ve které si Richard kochá svou mocí a lží, pomocí nichž dosáhl ženy, kterou miluje, lady Anne. Po této zkoušce následuje scéna, kdy se Craig poprvé miluje s Maxine, alias Malkovichem. (HellFire)