Zone Blanche

Drama / Mysteriózní / Thriller
Francie / Belgie, (2017–2019), 14 h 51 min (Minutáž: 50–61 min)

Série(2) / Epizody(16)

Ve fiktivním francouzském městečku, které je obklopeno temnými lesy, ze kterých se valí hrozivá mlha, se setkáváme se záhadnými postavami žijícími v lesích, ale i s velkým počtem úmrtí, které se bude snažit vyřešit policejní náčelnice Laurène (Suliane Brahim) společně s nově příchozím státním zástupcem Franckem Sirianim (Laurent Capelluto). (Trajektt)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (18)

Season 1 (2017) (S01)

Zaujímavý mix samostatných prípadov a dôležitej makrozápletky o zmiznutí teenagerky na francúzskom vidieku uprostred doslova strašidelných lesov. Tak treba aj seriál chápať, ak vás bude zaujímať len to, kto môže za zmiznutie Marion, nebudete chápať, prečo sa venujeme samostatným zločinom. A naopak, ak chcete vidieť iba naratív, kedy sa jeden prípad rovná jedna epizóda, nebudú vás baviť odbočky ku komplikovaným vzťahom medzi ambivalentnými postavami. Záver jasne naznačí, že jednotlivé prípady aj makrozápletka majú racionálne vysvetlenie, to ale neznamená, že všetko na tomto mieste musí byť aj racionálne vysvetliteľné, práve naopak... no a po poslednom zábere asi málokto odolá druhej sérii, nech už sa ukáže akokoľvek kvalitná či nekvalitná. ()

Cizinec (2017) (S01E01)

Pilot pôsobí oproti temnej krimi konkurencii trochu netradične. Cítiť čierny humor, človek dúfa, že na konci seriálu bude aspoň ešte niekto nažive, občas sa cítime ako vo westerne a ústredný príbeh vraždy je tak trochu melodrámou. Máme tu záhadné tetovania v tvare okuliarov alebo nekonečna, zločiny minulosti (kto by to bol povedal...) a hlavnú vyšetrovateľku, ktorá bola kedysi pripútaná ku skale v miestnych nekonečných lesoch... no vyznajte sa v tom. A tmavá a hutná atmosféra teda krajinu kvalitných syrov a vín nepripomína, čo je iba dobre. ()

Vlčí sen (2017) (S01E02)

Akoby pilot chcel diváka nechať na vážkach, či dať seriálu šancu, ak by si tvorcovia pripravili na úvod prípad únosu dieťaťa a vraždy ženy v lese a ukončili ho nejasnými zábermi na tajomnú postavu v lesoch, asi by nás nalákali viac. Každopádne atmosféra je ešte hustejšia ako v úvode, v dedine a v lesoch stále prší, pôsobí to viac hororovo a aj ten humor akoby si dal spiatočku. Ale rád si pozriem niekedy aj bitky v miestnej krčme. ()

Prázdno (2017) (S01E03)

Zatiaľ je každá epizóda o triedu lepšia ako predchádzajúca. Tentokrát sa rieši zmiznutá priateľka v jaskyni a sekvencia jej hľadania je už čisto hororová a zatiaľ vrchol seriálu. Jaskyňa má totiž istú paranormálnu zvláštnosť. Dostávame sa aj k vysvetleniu tajomného áčkového symbolu a lepšie na to neprísť, lebo potom vás nikto neunesie v dodávke bohviekam. Riešia sa aj miestne obchody s pozemkami, takže táto epizóda obsahovala všetko, na čo sa prvé dve pýtali, samozrejme okrem konkrétnych epizódnych kriminálnych prípadov. ()

Už žádné procházky lesem (2017) (S01E04)

Ešte lepšie ako predchádzajúca epizóda, čo platí kontinuálne pre zatiaľ všetky štyri. Found footage pripomínajúci Blair Witch je ale ešte intenzívnejší než spomínaný film. Celá nahrávka je nakrútená v noci a my vieme, že pri pozornom sledovaní tam nejaký ten tieň nájdeme. Ďalej spomienky hlavnej postavy na jej zasvetenie a vstup jej dcéry do tajomného kultu, či skôr naivnej rebelantskej skupiny. Ja som dostal v tejto epizóde úplne všetko, čo si myslím, že tento seriál dokáže ponúknuť. Preto sa aj teším na finále série a tie proklamované zvraty. ()

Konec cesty (2017) (S01E05)

Minule horor, tentokrát skôr western. Prestrelka v Eldorade, kde sa štýlovo strieľa aj do alkoholu na stene za barom. A k tomu pasujúca hudba. Prípad je skôr priemerný, ale má v sebe emócie a ukazuje niekoľko stratených životov. Jeden už navždy, tie ostatné sa ešte môžu vzkriesiť. Nechýbajú ani scény v lese s hororovým nádychom, ale nikam linku s mužom s parožím neposúvajú, iba sa zapája do diania, keď sa mu tam niekto motá. No a tá prestrelka, kedy sa miestny obyvateľ rozhodne vyriešiť patovú situáciu, za tú by sa nehanbil ani Leone, nehovoriac o Tarantinovi. ()

Temní hrdinové (2017) (S01E06)

Okrem hororu a westernu tu zase máme skôr čistokrvnú ľudskú drámu, i keď tá je súčasťou každej epizódy a každého kriminálneho prípadu. Spravodlivosť býva častokrát slepá, chvíľami sa zdá, že ju za ľudí vyriešia hady, ale nakoniec všetko dopadne trochu inak, o niečo dramatickejšie a tragickejšie. Okrem násilia tu máme aj prípad mŕtvoly zachytenej do pripravených konárov v lese, ale nie je centrom pozornosti. ()

Tajemství za oknem (2017) (S01E07)

Pokiaľ vo Francúzsku niečo stratíte, sledujte havranov a vlkov. Teraz sa už teším na ten proklamovaný záverečný mindfuck. ()

Konec je teprve začátek (2017) (S01E08)

Lepší názov pre finále prvej série tvorcovia ani nemohli vymyslieť. Ústredná makrozápletka sa osvetlí, vieme, prečo zmizla starostova dcéra a kto všetko za to môže. Keď sa to tak vezme, tak najtragickejšou postavou celého seriálu je práve fňukajúci a psychický labilný otecko a zároveň "pán" mesta. Rozuzlenie tak celkom slušne prekvapilo, ale ako to už býva, o výraznejší šok nešlo. Je dobre, že finále neprebehlo formou akcie, ale je ešte mysterióznejšie ako väčšina epizód. No a záverečná scéna pokladá ťažko vopred zodpovedateľnú otázku, ako budú vyzerať vyšetrovania prípadov v druhej sérii... ()

Season 2 (2019) (S02)

Druhá séria nezľavila z tempa a temnej atmosféry tej prvej, práve naopak. Mám dojem, že samostatné prípady akoby boli viac naviazané na celkovú makrozápletku a posúvali vpred aj komplikované vzťahy v oblasti. Jednotlivé osudy sú čím ďalej tým tragickejšie a svojim spôsobom sa to týka aj hlavnej hrdinky. Tomu zodpovedá aj prekvapivé finále. Podľa niektorých informácií v ňom podaných by bolo lepšie, ak by vznikla aj tretia séria, napriek tomu sa dá niekoľko súvislostí domyslieť a nie je priam nevyhnutná, pretože identitu tajomného muža poznáme. Pôvod nadprirodzenej sily vďaka mytológii tiež, ale predsa len by to chcelo celé ešte viac dotiahnuť do konca. ()

Jak teď žijeme, 1. díl (2019) (S02E01)

No návrat hlavnej hrdinky do deja a nakoniec aj do úradu je tak trochu alibisticky vysvetlený tým, že jej kolega nikomu nepovedal o tom, v akom stave ju našiel v lese. Lekári asi vôbec neriešia jej zranenia a fakt, že mala byť dávno mŕtva. Ale dobre, nejde o žiadnu výraznejšiu vadu. Máme tu prvú vraždu novej sezóny, ktorá priamo súvisí s dianím v mestečku a jeho priemyselnej činnosti, takže to nie je tak odrezané od makrozápletky, ako samostatné prípady prvej série. ()

Jak teď žijeme, 2. díl (2019) (S02E02)

Podľa môjho názoru zatiaľ najlepšie napísaný aj zrežírovaný diel celého seriálu. Ide v podstate o druhú časť prvého prípadu novej série. Identita vraha je prekvapivá, vyšetrovanie napínavé, atmosféra čistokrvne hororová, nech sme v knižnici, v starom dome či v lesoch. No a paralelná montáž spájajúca súčasnosť s prítomnosťou je na hranici geniality. Pre vysvetlenie, vieme, že sme našli lebku a v scénach z minulosti sa postupne dozvedáme ako sa dostala tam, kde sa dostala. ()

V jiném životě (2019) (S02E03)

Epizóda, ktorá asi najviac pripomína Akty X. Máme tu roj včiel, ktorý vraždí nepohodlných ľudí, zrejme podľa pokynov svojho šéfa, jelenieho Boha. Alebo niečo v tom zmysle. Prípad tajomného muža bez mena sa zdá byť samostatným smutným príbehom, ale s tými včelami sa nakoniec prepojí. Triky pri letiacom roje nie sú zrovna dokonalé, ale tá atmosféra je stále bezchybná, rozumej depresívna a temná. ()

Pod vlivem úplňku (2019) (S02E04)

Paralelnú montáž tvorcovia vedia, o čom nás už neraz presvedčili. Napríklad v druhom dieli druhej série. Tentokrát v závere ideme hneď cez tri dejové línie. Dve sú plné násilia, jedna plná erotiky. Každopádne ich spája vášeň. Tentokrát je to skôr klasická detektívka než Akty X, ako naposledy. A na záver nás čaká jedno nemilé prekvapenie. A stretnutie "Paroháča" s jednou obyvateľkou dediny... ()

Panna a mrtvola (2019) (S02E05)

Ťažko povedať, prečo sa tajomný klavír v lese objavuje až v tak pokročilom čase seriálu. Každopádne ide o skvelý nápad, rovnako aj to, že naň chodí hrávať slepá dievčina a má aj svojich poslucháčov. Chvíľu si budete myslieť, že ide o štylizovanú halucináciu či sen. Prípad skvele, až hororovo graduje, a to sa týka aj záverečného pobehovania po lese. ()

Útočiště (2019) (S02E06)

Každý viacsériový seriál má svoju odlišnú epizódu a pre Zone Blanche je to práve E6/S2. Bál som sa, že bude plná logických nezmyslov, ale našiel som len jeden, možno som málo hľadal. Laurene po páde do roklinky dostane halucinácie, rozumej dostane sa opäť do spomienok z roku 1996, takže má opäť všetky prsty. No a my zistíme, že zabudla na jeden veľmi dôležitý detail. V meste (čo je dosť silné slovo, ale proste mimo lesa) sa riešia najmä problémy so zradami a následnými sklamaniami, čo bolí obzvlášť po tom, čo sa s niekým vášnivo milujete a potom zistíte, že... ()

Jako pes (2019) (S02E07)

Predposledný diel série prináša nový zločin, opäť s relatívne prekvapivým rozuzlením. Zároveň sa ale aj makrozápletka hýbe vpred a patrí jej zhruba polovica stopáže. Okrem toho je konkrétny zločin svojim spôsobom naviazaný na celkový príbeh, pretože prináša hrdinom a antihrdinom ďalšie vrásky na čele, mierne povedané. Skôr ide o rany, ktoré nezhojí ani čas. Záverečnú scénu môžu Francúzom závidieť aj tvorcovia Conjuring, osobne som nebol schopný nechať oči otvorené až do konca. No a ten "esesák" z vedenia bol veľmi vtipný, o tom nemá cenu diskutovať. ()

Stín a kořist (2019) (S02E08)

Finále ma veľmi potešilo, samozrejme sa venujeme už len makrozápletke a takmer celý čas strávime v lese. A že sa tam dejú veci. Okrem toho sa dočkáme aj akcie zo strany miestneho samozvaného záchranárskeho hnutia, inak skôr teroristického, ktorá vrcholí spoločne s akciou v lese. Ku koncu nás čaká prekvapenie ohľadom identity tvora z lesa. To je však prekvapivé vzhľadom na udalosti so šiestej epizódy, ale aj tak ma táto alternatíva nenapadla. Séria končí pre viaceré postavy tragicky, čo myslím skvele korešponduje s celkovou atmosférou seriálu. ()