Spoorloos

Spurlos verschwunden

• Austrálie

Mysteriózní / Thriller / Drama / Krimi

Nizozemsko / Francie / Západní Německo, 1988, 106 min

Frantíci se spojili s Nizozemcema a vytvořili krásný eurohoror/thriller, který by si neměl nechat ujít žádný fanoušek žánru. Sledujeme zde dva paralelní příběhy. Ten první je o muži, který hledá svou ztracenou přítelkyni, o kterou přišel když spolu jeli na dovolenou do Francie. Ten druhý je o spořádaném profesorovi s dobrým společenským postavením, ženou, dvěma dcerami a pěkným bydlením, ovšem taky se snem unést nevinnou ženu, se kterou by si mohl dělat co by jen chtěl. Příběh se rozvíjí poměrně pomalu, což ovšem na druhou stranu dává prostor pro poznání postav a jejich motivací. Ke konci, kdy už je Rex blízko k zjištění skutečné pravdy o zmizení své přítelkyně, jsem byla natěšená na to, jak se vše vysvětlí a jak bude vypadat závěr. S obojím jsem byla velmi spokojená, což se mi zase tak často nestává, protože málokterý filmař (alespoň z mého úhlu pohledu) dokáže natočit závěr, který by byl adekvátní. Zde se to povedlo na jedničku. Spoorloss rozhodně jen tak z hlavy nedostanu a proto si svoje čtyři hvězdičky zaslouží.(24.2.2012)

Já mam vždycky problém s tim, že když vidim jako první remake a až poté původní film, tak ten původní, i když je třeba líp natočnej, se mi už tolik nelíbí a to je problém i u Vanishing, neustále jsem měl před očima daleko svižnější reamke s vynikajícím Bridgesem a tohle mi už nepřišlo nikterak napinavý a Gene Bervoets oproti Bridgesovi mi přišel poloviční. Nicméně tohle potěší alespoň jiným koncem a takovou realistickou atmosférou(1.9.2008)

Hodně originální euro-thriller. Z mnoha scén by se dalo vytěžit mnohem víc, třeba scéna z benzínky by mohla být mnohem klasutrofobičtější atd. Gene Bervoets je asi to nejlepší, co SPOORLOOS nabízí herecky (v mnoha momentech se mi vybavilo JCVD) a za nekompromisní konec dávám o jednu hvězdičku navíc.(2.5.2011)

Pěkná ukázka toho, jak se dá film zkurvit tim, že se "obohatí" o hollywoodskej konec. Remake jsem už viděl, takže jsem dopředu věděl, co se bude odehrávat a chvílema jsem se i trochu nudil. On je totiž remake prakticky doslovná kopie. Opravdu jsem nečekal, že si filmy budou tak strašně podobný i v naprostejch detailech. Takže jestli jste už viděli známější remake, tak vám originál nachystá překvapení až úplně na konci. Tenhle film teda doporučuju hlavně lidem, co remake neviděli.(31.1.2010)

Zajímavý a velice "evropský" dramatický thriller. Jediný závažný problém jsem měl s nemastnými, neslanými herci a jejich rolemi. Ty postavy se mi prostě zdají divně napsané - což je ale ve starších evropských temně laděných filmech naprosto běžným jevem. O normálního člověka v nich nezakopnete. Režisér si dost pohrává s atmosférou (chvilku moc dobrá, pak se něco stane, a je pryč), místo toho, aby se zapracovalo na svižnosti snímku, tvoří se radši postavám pochybná psychologie... Nemůžu říct, že by mi to vyloženě sedlo. 7/10(29.10.2009)

• - Snímek byl natočen na motivy románu nizozemského autora Tima Krabbého "Zlaté vejce" z roku 1984. (skudiblik)

• - Originální filmový plakát byl stylizovaný jako skutečné oznámení o pohřešované osobě. (topr harley)

• - Režisér snímku George Sluizer je rovněž autorem jeho amerického remaku Záhadné zmizení (1993). (Caminzind)