Spoorloos

Spurlos verschwunden

• Austrálie

Mysteriózní / Thriller / Drama

Nizozemsko / Francie / Západní Německo, 1988, 106 min

Já mam vždycky problém s tim, že když vidim jako první remake a až poté původní film, tak ten původní, i když je třeba líp natočnej, se mi už tolik nelíbí a to je problém i u Vanishing, neustále jsem měl před očima daleko svižnější reamke s vynikajícím Bridgesem a tohle mi už nepřišlo nikterak napinavý a Gene Bervoets oproti Bridgesovi mi přišel poloviční. Nicméně tohle potěší alespoň jiným koncem a takovou realistickou atmosférou(1.9.2008)

Veľmi dobrý film, ktorý sa ale úplne nevyvíja podľa mojich predstáv, pretože začiatok-úvod a koniec-záver, ma vskutku vydesili na smrť, najmä posledná filmová sekvencia, ktorú radšej ani prezrádzať dopredu nebudem, lebo by som načisto pokazil, čo sa režisér snaží po celý čas budovať-Je to veľká NEISTOTA Rexa Hofmana, ktorému sa doslova VYPARILA priateľka Saskia Wagter, keď vyštartovali z Holandska s cielom do Francúzska, a práve u „Galtského kohúta” , na jednej z mnohých čerpacích staníc bola unesená SOCIOPATOM Raymondom Lemorneom, ktorý žije navonok-usporiadaný rodinný život, s manželkou i dvomi dcérami, ale ani ONY netušia, čo sa skrýva za jeho temnou stránkou ? Uplynú nejaké roky, ale ani tie nepresvedčia Rexa, aby to už konečne vzdal ! Vyzve v televízii dotyčného, aby sa mu postavil ZOČI-VOČI, a to je zatiaľ nespomínaný STRED FILMU, keď sa hrá mačka s myšou, a kto je kto, nie je zložité vydedukovať. O šialencovi som sa toho dozvedel oveľa viac, akoby bolo vôbec vhodné. Najprv zachránil topiace sa dievča, aby vzápätí urobil z toho dokonalé OPOZITUM, ktoré mi nie je po chuti, a mám z neho ešte teraz, pri písaní recenzie-extrémne husiu kožu ! Tento desivý THRILLER má niečo do seba, a to už z toho parného dôvodu, ako sa po celý čas pozerá na Raymonda, ktorý nemá absolútne žiadne výčitky svedomia, nikto a nič-s ním ani za pád nepohne !!!(1.9.2018)

• emma53

George už si tě nedám, protože tohle mně úplně stačilo . Šla jsem do Spoorloos s tím, že je mysteriózní, ale ne takhle utahaný, kde jsem si stihla pomalu udělat všechny domácí práce a s naprosto nesympatickými herci, pouze s jedinou, která zmizí hned na začátku. Chybělo tomu snad všechno, co bych od takového filmu normálně očekávala a ani mě tím pádem neláká vidět remake. Škoda, ale já dneska nad dvojku nepůjdu ani omylem.(21.10.2013)

Netradične poňatý thriller, ktorý dokáže minimalistickou prácou s jednoduchým príbehom docieliť atmosféru, kedy nie je človek silene napätý, ale tempo snímku ho drží v očakávaní, čo ďalšieho príde (veľmi dôležité je vedieť o filme, čo najmenej - v odhaľovaní ďalšieho vývoja príbehu je to najväčšie čaro tohto dielka). Zaujímavé je aj spájanie časových rovín (prepletanie z pohĺadu obete a páchateľa do záverečného finále). A ešte treba spomenúť predstaviteľa psychopata B.P. Donnadieua, ktorý opäť raz poukazuje nato, že najsilnejšie vynikne tlmený prejav (ako napr. Bob Hoskins vo Felicia´s Journey alebo záporné úlohy Robina Williamsa) - t.j. najväčšiu silu má záporák, ktorý pôsobí neškodným dojmom. Celkovo teda skvelá ukážka poctivého psychothrilleru made in Europe (us remake som doteraz nevidel - ale som zvedavý naňho najmä z dôvodu ako s tak citlivou látkou naložili američania a či sa z psychothrilleru nestratilo slovíčko psycho), ktorá síce nespôsobí zimomriavky, ale ktorej sila je v pokoji, ktorým buduje atmosféru až do neznesiteľnosti.(19.7.2005)

...To originál, to je jiný kafíčko, ve všech směrech parádní, má to tu typickou poznávací značku evropskýho filmu, ani náhodou to nepřipomíná stylově svůj americký remake, ani jeden známej ksicht, herci naprosto neznámí...a hlavní podstatný rozdíl mezi tímto a remakem je konec, tam kde amíci klasicky z konce udělaj buď frašku nebo sračku, tak zde je vše rázně a elegantně vyřešeno, konec je zde tak mnohem působivější (a logičtější) než u toho amerického, kde se to prostě zvrtlo v klasickou klišovitou hru, kdo z koho, přičemž je jasné, že zlo musí být v amerických filmech potrestáno, prostě typickej stupidní americkej úkaz - musí to mít především happyend, zde toto neplatí a zaplať pámbu za to....právě proto, že jsem tu nečekal takovýto konec, byl jsem dost překvapenej, takže celkově výbornej film.(7.2.2013)

• - Režisér snímku George Sluizer je rovněž autorem jeho amerického remaku Záhadné zmizení (1993). (Caminzind)

• - Snímek byl natočen na motivy románu nizozemského autora Tima Krabbého "Zlaté vejce" z roku 1984. (skudiblik)

• - Originální filmový plakát byl stylizovaný jako skutečné oznámení o pohřešované osobě. (topr harley)