Příběh snímku je situován na začátek minulého století, do chudého podhorského kraje, kde v mlčenlivém odříkání i snaze vyvzdorovat si právo alespoň na kousek spokojenosti a štěstí, žijí naši hrdinové. Oba přišli do venkovského prostředí zvenčí, ani jeden není plně srostlý se světem starousedlíků, dědících svůj těžký úděl z generace na generaci… Adam (R. Holub) je zasmušilý nemluva, zjevně mající potíže s běžnou mezilidskou komunikací, straní se lidí a odmítá vystoupit ze své samoty. Nevyčítá těžce nemocné matce (V. Zawadská), kdysi žijící nevázaným životem a v neuspořádaném soukromí, že vlastně její vinou nese cejch parchanta. Beze slova odvede prodat jediný cennější majetek – krávu – aby měl na zaplacení tišících léků pro matku. Róza (A. Mihulová) je mladá, družná, touží nalézt aspoň trochu spřízněnou duši, a tak se Adamovi poněkud vyzývavě vnucuje do domu. Zpočátku ji hrubě vyhání, ale postupně se sbližují. Róza čeká dítě a jejich soužití požehná i farář. Ale jak říká staré přísloví, neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech… (Česká televize)

Radim

To, že méně někdy znamená více, platí pro tento film dvojnásob. O co je jednodušší dějová linka, o co je méně slov, o to více se člověk zaměří na "duši" filmu. Alenu Mihulovou jsem vždy spíše považoval za hrající neherečku, tady mě ale přesvědčila o opaku. Fakt skvělý kousek. ()

derryl

Kruté, lidské a pravdivé. Takový je život a musíme ho žít až do posledního dechu. Film o životě a smrti, film, který by měl být povinný. ()

bellicek

Vytknul bych jen vždy ne úplně přesvědčivé herce a místy toporné dialogy (nechci ale tvrdit, že by herci byli špatní). A také jistá celková kompozice scénáře byla pro mě trochu malátná... Ale nemá cenu se hrabat v tomto skvělém a citlivém díle. ()

Chudobka

Nádherný film. Drsný příběh. Kachyňa byl kouzelník, neuměl natočit špatný film. Radek Holub a Alena Mihulová jsou skvělí. Pro mě jednoznačně nejlepší české drama. ()

Vesecký

Ten film měl jen jedinou vadu. Krávy z JZD, s krásnými vemeny z konce 20. století. V době, kdy se ten film odehrával, tak dobře živené krávy nebyly... Jinak výborná balada o boji člověka s životem. Kdyby to každý dokázal tak, jako Adam! Nahoru a dolů. Jako ty stěhující se krávy. Byla v tom poetika, bylo to přitom ale velmi,velmi drsné. Kachyňa tohle uměl skoro vždycky. Mihulová nebyla nikdy nějaká zvláštní herečka, to Holub, který tehdy sotva začínal, ukázal na možnosti, které by měl, kdyby existovaly za další čtvrtstoletí lepší scénáře. ()

Jaroslaf

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY: Adam je tak trochu zvláštní mladík. Žije v Krkonoších na něčem, čemu se o pár desítek let později začne říkat "sjezdovka," se svou umírající maminkou, které nosí morfium od místního felčara aby mírnil její utrpení. Jako každý den se vrátí utahaný z putování po horských hřebenech, nalije morfium do hrníčku a pak zjistí tu strašnou pravdu. Maminka už není. Adama posednou příšerné flashbacky z minulosti, které nám ukážou, že má fóbii ze rtěnek, prožil si pád z útesu a byl na svou maminku poměrně fixován. Za pár minut se s její smrtí naštěstí celkem srovná a k divákově smůle tak ani neučiní pozřetím morfia, což by se fakt nabízelo. Po nějaké době za Adamem přijde nezvaný host v podobě děvy jménem Alena a ačkoliv jí dost energicky dává najevo, že jí ve svém osamělém království nechce, Alena se nedá a v příšerném zápasu na hranici života a smrti mu "nechtěně" ukáže ňadra. Adama posedne zvířecí touha, přesně takováhle (i když o dost větší) totiž vídal u své maminky, a prostopášnice Aleny se zmocní ve stodole. A náhle je vše dobré. Alena a Adam spolu začnou žít, film plyne svým zajímavým tempem a eskaluje do mnoho ne příliš dobrých událostí. ()

Candida

Tak tohle je moje srdeční záležitost...Myslím, že režisér z předlohy vytěžil maximum. Silný příběh, skvělé herecké výkony. ()

Narciska

Želary se mi nikdy moc nelíbily, po shlédnutí Krávy si říkám, že se můžou jít zahrabat. Je to velmi velmi silný film, hezky udělaný, velmi osobitě pojatý, velmi umělecky a strašně brutální způsobem, který se vám vryje pod kůži. Je to určitě jeden z nejlepších českých filmů, stojí za to ho vidět, jednou a nikdy víc... ()

Brtniik

Vzpomínám si na ten boj s životem – docela dost dobré (jako všechny Kachyňárny), ale na pět hvězd to nevidím i když oba hráli jako o život. ()

Kolssteyn

Nebudu sršet superlativy, i když ve střízlivé míře jsou na místě. Na mě to působilo poněkud málo plasticky, barvitější mi přišlo listování ve skutečných matrikách té doby. Ale vzhledem k tomu, že je to příběh jedné chalupy na jednom kopci s jedním a tímtéž záběrem do údolního lesa, je to velice zdařilé... ()

MickeyStuma

Silně citový příběh jaký umí ztvárnit pouze Jan Kachyňa. Drsný život v horské oblasti na počátku minulého století je tu zachycen velmi realisticky a kdo zná osudy našich předků i prapředků uzná , že i pravdivě. Radost ze života i beznaděj bylo součástí osudů obyčejných lidí, kteří žili na samotě společně s přírodou, na kterou byli odkázaní. Každodenní boj o přežití, důstojnost a lásku. O jejich smyslu života vypráví tento příběh, který patří mezi ty nejlepší počiny, jaké Jan Kachyňa natočil a který si zaslouží uznání. ()

burton

Tohle mi způsobilo mnohá deja vu, mrazení a tak. Život na horách je, věřte nebo ne, mnohdy dost krušný i v této "moderní" době, která skýtá takové vymoženosti, jako je auto, rolba, lanovka, vlek, vrtulník, horská služba, lyže, skůtr, plynové topení, elektřinu, dřevo k otopu, co hrdlo ráčí a v údolí, co by právě skůtrem dohodil, Albert, nebo Billu, nebo jiný suprmárket......ale před sto a více lety...??? Pravdokrutý film o tom, jak tam v horách bylo tenkrát těžké živobytí, jak co si nenanosíš, nevykopeš a neoddřeš, to nemáš a jak si hora dokázala z lidí vzít úplně všechno, nakonec i život. Výborný Radek Holub, vlastně je to v tomhle filmu mé první setkání s ním a byla jsem nadšená. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016