Fimfárum Jana Wericha

Celovečerné animované pásmo na motívy rovnomennej knihy Jana Wericha. Vtipné i poučné rozprávanie o veciach rozprávkových i každodenných, o čertoch, zázrakoch, ale aj o úplne obyčajných ľudských slabostiach a chytráctvach. Výtvarné poňatie bábkových príbehov presne vystihuje humor a atmosféru rozprávok "Fimfárum", "Až opadá listí z dubu", "Franta Nebojsa", "Splněný sen" a "Lakomá Barka", ktoré Jan Werich narozprával na gramofónovú platňu v šesťdesiatych rokoch a knižne vydal pod titulom Fimfárum. (oficiální text distributora)

Dvorik

Slovy S. Stasove z Pelisku: to muselo dat strasny prace, pritom takova blbost. Uz po 20min jsem koukal na hodinky. ()

Mangano

Jako pohled do českých ulic slouží jednotlivé povídky náramně dobře. O to větší mají hodnotu, jelikož je i pod rouškou již uplynulého času naprosto jedno, jestli se díváme z okna na náves vesnice za časů císařpána nebo jestli teď výjdu doma na balkón. Česká nátura je pořád stejná a ať už se někomu líbí či ne, ve Fimfáru ji najde parodicky zmapovanou od a do z. Fimfárum jako povídkové pásmo na mě pak ale působí trochu pro kino natahovaným dojmem, což mi kazí atmosféru jednotlivých povídek. Musím také říct, že výjma "Lakomé Barky" jsem se vůbec nepobavil, spíš jsem se jen čas od času přistihl, jak lituji, v jakém to žijeme bordelu, což ale paradoxně cenu všech vybraných povídek zase zvedá. Nelíbila se mi jen povídka "Franta Nebojsa" vypovídající o nesmyslnosti strachu z výchovy fackami, ale je možné, že mi unikl její smysl. Samotná animace je pak velice zajímavá a nápaditá, místy vtipná, místy zasmušilá a místy až depresivní. Vždy ale skvěle podtrhující danou emoci jakoby přímo vycházející z pera Jana Wericha. ()

drozd

Jana Wericha miluju a tento styl zpracování je podle mého názoru dokonale "werichovský". Opravdu tvůrci vzdali hold velkému umělci. ()

gizi

Jedním slovem: geniální. Skvělé pohádky výborně podané autorem Janem Werichem, nádherné obludné loutky, vynikající hudební doprovod. To prostě nemá chybu. 100%. ()

Flabadob

Mohl bych říct, že samotný Jan Werich a jeho dílo vydáno knižně je naprosto super! A toto video tomu dává za pravdu! Jan Werich je hvězda a miluji jeho srandovní povídky, hlavně tu o "Lakomé Barce". ()

Spike86

Film těží z velmi kvalitní Werichovy předlohy krásně si pohrávající s češtinou ("Řekli byste Dejvice, dej více! Tam se asi lidi předhánějí v rozdávání."). Příběhy perfektně poukazující na špatné vlastnosti lidí jsou nadčasové a velmi aktuální. Zde je navíc jako vypravěč sám autor předlohy a je výborný. Ztvárnění klasickou českou loutkovou animací je také dobré. Nejlepší jsou ale stejně 2 nejstarší už dříve natočené povídky Vlastou Pospíšilovou "Lakomá Barka" a "Až opadá listí z dubu", které jsou součástí tohoto filmu. 84% ()

Chuckiecz

Tenhle film je super díky slovu Jana Wericha a díky klasickému českému loutkářskému umění. Myslím že Hermína Týrlová a JIří Trnka mají zdatné následovníky... Kam se hrabou 3D animáky jako Shrek spol. Tohle já prosatě můžu ()

sikky

Příjemné pokoukání s příjemným hlasem Jana Wericha. Každá z pohádek trochu jiná, i když ta o Františku Nebojsovi trochu slabší. Nevím, zda byl dobrý nápad tam dávat živého herce, když mu není za celou dobu vidět do obličeje - to mi vyloženě vadilo. ()

saaaky

Už je to přeci jen nějakou dobu, co jsem tuhle neotřelou loutkovou pohádku s trochu psycho prvky, jakými na mě působily snad jen některá Trnkova díla. Přesto na ní vzpomínám v dobrém - více než dobrém. Příjemná a správně naladěná atmosféra, obrazy krajiny i města, správně provedené rozbory osobností jakoby obrazů lidí dnešního typu. Prostě více než dobré! ()

prometheusll

No nádhera. Moje nejnejnejoblíbenější česká pohádka. úplně skvěle natočený a ta atmosféra,jako v pohádce. Jo dá se říct že je to pro mě nejlepší film České filmografie.Nechápu jak uživatel verbal mohl dát odpad! Opravdu to nechápu. ()

Filatov

Fimfárum je werichovsky roztomilé a co se týče loutek, tak jejich ztvárnění přesně zapadá a jedná se o správné ksichty, což přesně dolaďovalo atmosféru. Vypravěč taky bez chyby. Jedná se o pět rozdílných příběhů, ve kterých se objevují čerti, vodníci, ale také lidské neřesti jako je lakota nebo nevěra a to vše je docela poučné. Nejsilnější povídkou asi zůstává Lakomá Barka, ale ostatní jsou v těsném závěsu. Jen díky slabšímu Františkovi Nebojsovi, který je znatelně horší než ostatní čtyři povídky nedávám plné hodnocení, ale jinak paráda! ()

Otan

Mám obrovskou radost ,že Fimfárum vzniklo,přesto se nemohu ubránit pocitu,že je pro naše tv jaksi málo cool. ()

ssarka

geniální zpracování od geniálního umělce..pan Werich byl a vždy bude stát na piedestalu a nikdo ho odtamtud nesundá..pro všechny,kteří zde zmínily,že se to jejich dětem nelíbí, otázka...Kdo vám kdy řekl,že to jsou pohádky pro děti? jako mluvené slovo poslouchám pořád dokola na spaní..:) ()

Antal89

Precizní loutková animace, ze které jsem dříve některá pásma ještě jako malý viděl na legendárních kazetách "Ahoj kamarádi". Dodnes se nestačím divit, jak se tvůrci v době nastupujících digitálních technologií vypořádali s klasickou animací, která pořád přežívá a získává si i přes všechno své místo na slunci. ()

Kivis

Fimfárum patří do zlatého fondu české literatury. Moc dobře, že dostalo i filmovou podobu a ještě lépe, že se této výzvy autoři zhostili důstojně. Na rozdíl od následujících Fimfár netrpí tato prvotina tak výraznými rozdíly v kvalitě jednotlivých příběhů. Tady si všechny příběhy jedou pěkným tempem, i když do maxima ještě něco chybí. Snad jen Franta Nebojsa trošku pokulhává. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011