Příběh samorostlého muže, který má prožít zbytek života v nemocniční izolaci. Děj se odehrává v roce 1960 na infekčním oddělení jedné nemocnice, kde je jako bacilonosič izolován starý Prepsl, světoběžník a tulák bez rodiny, člověk s osobitým pojetím svobody. Zpočátku odmítá přizpůsobit se tvrdým podmínkám izolace a několikrát se pokusí o útěk, ale časem naváže přátelství s dezinfektorem Kafkou, uklízečkou Katkou, mladičkou pacientkou Mankou a se svým spolubydlícím, stejně postiženým dědou Bartůňkem. Vztah k těmto lidem způsobí jeho proměnu. (Česká televize)

Smartynko

Práve som videl úryvok z filmu Pozor, Vizita! Stará to vec, rok 1981, Československo, ale Rudolf Hrušínský bol proste pán herec a ja nejako po rokoch odmietania týchto starých vecí zisťujem, že medzi nimi sa skrýva omnoho viac kinematografických skvostov ako vo všetkých moderných filmových trhákoch sprevádzaných premakanými plagátmi a trailermi, ktoré nás majú nalákať si ten konkrétny film pozrieť... Dlhé roky som odmietal všetko čo bolo vyprodukované "za socialistov", mám na to proste svoj názor. Som si istý, že červení bratia nás len spomalili a zabrzdili naše napredovanie vo všetkých oblastiach. Ale jedno je vidieť aj teraz po tých rokoch. Vďaka nim si ľudia vybudovali cit pre maličkosti a vedeli si v tej dobe viac vážiť drobné radosti života. Dnes je to už pasé a človek keď to vidí tak mu tento film nemôže prísť ani trochu smutný. ()

Hrobař

Tak s panem Prepslem bych si aj to cigárko dal. Sedl bych si na ten balkón a povídal bych o světě. Nebo bych spíš nechal jeho. A pak bychom možná zdrhli. Příjemné překvápko ()

babuška

Čím jsem starší tím víc miluju tyhle starý filmy, nacházím v nich něco co dneska nikdo nedokáže natočit a co jsem jako mladej nechápal. ()

Hombre8

Film zaujme především výborným castingem. O Hrušínském je zbytečné se bavit, ten, podobně jako v "Dýmu" celý film nezadržitelně táhne, ale výborně sedí i ostatní postavy. Greššo (nikoho smutnějšího neznám), Holišová... Budím se hrůzou, když se mi film ve snu přeobsadí a v hlavní ženské roli vidím tenkrát tak populární Kořínkovou! :-) ()

hostivít

Další skvělá Hrušínského role, tentokrát více smutná. Ale přesto je to film, kde se vlastně nic neděje, a přitom je nám tak blízký. Scéna, kdy vynadá příbuznám z balkonu, je lahůdková a možná platí na velkou část z nás. Více takových Prepslů ve světě. ()

koboldek

V dnešní době je velice těžké nalézt film, který by v člověku vyvolával tak rozporuplné emoce jako je v tomto uměleckém díle. Nejvíce jsem přemýšlel o rozporu má-li se na sklonku života líp svobodný člověk, který viděl půl Světa, který ale už nikoho nemá či otec od rodiny, zoufale toužící po pozornosti rodiny, které všechno dal. Konečným poučením pro mě zůstává, že v nouzi poznáš přítele a život je loterie na jejíž konec nikdo nevidí.Žij pro druhé, ale na sebe nezapomínej.Tak abys neskončil jako Maruš, která se z nešťastné lásky utopila...a nebo tomu bylo úplně jinak?Vždyť naděje umírá vždycky až poslední. ()

cmman

Rudolf Hrušínský jako nenapravitelný tulák - dnes by se řeklo rebel -a bavič, jehož smysl života se neustále mění, mě připoměl, proč nemám rád nemocniční prostředí. Vypočítavost rodiny Bartůňkových, naivita dědy Bartůňka - stále aktuální témata. Postava Manky byla na můj vkus příliš naivní a hysterická a vyvážilo to striptýzem a že měla co nabídnout :) ()

satto66

Tento film nenadchne dějovým místem,ale takovým hereckým esem jako byl pan Hrušínský a jeho rolí která mu sedla na 100%.Pan hrušínský který pocházel s divadelní rodiny a téměř se na prknech divadla narodil,nás neustále přesvědčuje o své herecké dokonalosti,a jakékoliv hendikepa promění v neuvěřitelný koncert herectví.Je jasné, že parta kolem něj od režiséra až po maskéry má taky zásluhu ,ale v tomto případě je nejvýraznější osobností on. ()

ERRORMAKER

Nejlepší Kachyňův film, aspoň podle mě. Ta lidskost a obyčejný život z něho přímo prýští. Zrovna tak působivá atmosféra nemocnice šedesátých let, která je chvíli vážná, podruhé veselá, jindy bolestně tesklivá... S R.Hrušínským záhrali výborně snad všichni. ()

krtson

Vy kurvy,vy vyžírkové... To mi vážně utkvělo.Prepsl je tak poctivě zahranej,že by to nikdo jinej nedokázal. ()

pornohavo

Silný príbeh, skvelý Rudolf Hrušinský v hlavnej úlohe. Tak trochu úsmevný a trochu smutný film plný životnej pravdy. Ostáva dobrý pocit 😊 ()

vampvegetar

jedinou vadou filmu, coby mně se týče je jeho "krátkost a cigarety, se kterýma se to přehání". čekal jsem obsáhlejší rozevření "řádení" hlavní postavy, no jakožto natočeno v době idealismu je to až odvážný, jde tu o (skrytou) kritiku a satiru na tehdejší režim v přeneseném smyslu do nemocnice a být to ještě urvanější, nejen to zaklope na trezor, ale i vejde dnu. Hrušinský si to užívá za všech nepříjemností ( zdravý a vitálny člověk je obmezen na špitálské prostředí - nepřímo narážka na tehdejší viď zmíněný režim ) a nepřímo konvertuje na český Přelet nad kukačím hnízdem, ale v méně šílené podobě, spíš pozitivně laděn a ve víře v život i za nemožních podmínek a přístupu k životu jako takovému omezenému. muže obyčejná procházka přinést štěstí ? zde se nabízí odpověď všem, co jsou striktně vázani či ideologicky, detailními zákonmi a škatulkováním svých životních poutí. V skrytém smyslu někdy (neprávem) léčený "neurotik" je zdravší než chorí "hypochondrickí lekářskí právnici" s jejich diagnózama. ()

WillH.

Ani mohopočetná rodina vám nezaručuje, že sa bude mať kto o vás na starobu postarať a že nemôžete zostať na konci života sám(a). Zato na druhej strane, ak ste radi medzi ľuďmi, spoločenský typ, vtipný a zábavný – nemusíte sa vôbec cítiť osamelý. Aj o tomto je podľa mňa tento film. Vynikajúci rozprávač, starnúci zvodca a sukničkár a túlavý pútnik, v podaní – ako snáď takmer vždy – majstrovského Hrušínského! S ním sekundujúca zvodná mladá dáma, vlastne ešte „mláďa“; zvádzanie, lichôtky, vábenie a naťahovanie – ale aj komplikácia výrazného vekového rozdielu. A tretí do partie „dědek“, ktorý zasvätil život rodine, deťom – ale v tých najťažších chvíľach ich pozná len v boji o jeho úspory, o ktoré ho nakoniec takmer aj oberú. Všetko odohrávajúce sa na infekčnom oddelení nemocnice, hlavná postava zvaná Prepsl, chlapík, ktorý sa snaží vzoprieť rôznorodým konvenciám a spoločenským zvyklostiam nielen nemocnice, ale aj doby. Porušujúci pravidlá, ale vykreslený vskutku aj s veľkým srdcom a porozumením. Úplny začiatok šesťdesiatych rokov, keď medicína bola – v porovnaní s dneškom – ešte stále v plienkach, dezinfektor Somr, a ešte zopár vynikajúcich hercov a postáv. Viac ako vydarený kúsok zlatej Československej kinematografie. Trochu mi to pripomenulo Prelet nad kukučkiným hniezdom, dajme tomu, - že pri zmene niektorých ingrediencií - na čs spôsob.:-) ()

Iczena

Skvělý herecký výkon PANA HERCE Rudolfa Hrušínského!!! Víc snad ani není co dodat. Snad jen že takového mistra už v dnešní době není! Od něj se měly ty dnešní rychlokvašky co naučit... ()

Tucne.prasa

Jeden z mála filmov, v ktorých Rudolf Hrušínský v pokročilom veku vystupuje v optimistickej, energickej úlohe. Väčšinou si ho pamätám ako smutného melancholika, či až flegmatika. No napriek tomu to tu zvládol výborne. Veríte mu každý pohľad, každé gesto či repliku. Je to herecný koncert, ktorý ani po takmer 40-tich rokoch od vzniku nestratil nič zo svojej príťažlivosti. S minimálnymi nárokmi na scénu sa odohrá príbeh, ktorý vás ani chvíľu nenudí, naopak, po celý čas sa budete baviť. Kam zmizli takíto herci? Prečo sa dnes netočia takéto filmy? ()

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011