Už zase skáču přes kaluže

Jumping Over Puddles Again

Už zase skáčem cez kaluže

(festivalový název)

Jumping Over Puddles

I'm Jumping Over Puddles Again

Rodinný / Drama

Československo, 1970, 87 min

Je těžké uvěřit, že malý chlapec, který tu poprvé na stříbrném plátně zažívá první okamžiky slávy a zasloužené popularity, je nedávno předčasně zesnulým velikánem své generace Vladimírem Dlouhým. Tehdy měl štěstí: padl do rukou jednoho z našich největších a nejpronikavějších filmových tvůrců Karla Kachyni, jemuž navíc beze zbytku vyšel záměr na přenesení původního děje ze vzdálené Austrálie do předříjnových Čech. Film, velmi vzdáleně připomínající pozdější televizní seriál DOBRÁ VODA, skvěle zvládá dobové c. a k. reálie včetně života zemědělských dělníků, do jejichž vyššího patra koňáci náleží. Hlavní dětsý hrdina naopak evokuje hrabalovské dětské reflexe a věrohodně vyznívá i hrdinova vůle po životě, aniž by se umělecky této nesnadné části díla jakkoliv ublížilo. Jak tu mnozí konstatovali, filmu dominuje tehdy dvanáctiletý Dlouhý, jehož zvládnutí titulní dětské role nese znaky dospělého, jakoby již plně vyzrálého herectví. Kachyňa tu s úspěchem navázal na své předcházející dětské filmy jako PRÁČE či ještě propracovanější AŤ ŽIJE REPUBLIKA. I po letech žasneme, trneme, držíme palce a s úlevou přijímáme zdánlivý happy end, podložený ne zázrakem, ale vůlí, houževnatostí, nesmlouvavostí a zdravou rvavostí jež začíná u sebe sama. Mravní katarze je i nevtíravým mravním naučením. Jakých není nikdy dost. V životě každého z nás.(20.7.2010)

Keď som si nedávno pozrel dokument o živote a tvorbe Vladimíra Dlouhého, bol tam spomínaný tento jeho debut. Neviem, ako je možné, že som ho do včerajška ešte nevidel, ale už som to napravil. Kachyňov film je síce rozvláčny, ale vyznieva hlboko humanisticky, je oslavou nepoddajnosti s krutým osudom a spomínaný vtedy 12-ročný chlapec bol jednoducho famózny. Celý film patrí Dlouhému.(22.12.2011)

Pro mě snad nejdojemnější Kachyňa. Rozhodně jeden z nejlidštějších filmů, který si můžu kdykoli dopřát. Pohlazení po duši dětské i dospělé a naprosto originální a nenapodobitelný způsob vyprávění i klasicky precizní prolínání snové, vzpomínkové i fantazijní reality. Vše završuje excelentní práce s herci a jejich postavami (Adamovy "němé" sestry jsou laděny skoro až Bergmanovsky) a pochopitelně geniálně podchycená hudba. Jeden z filmů, který vždy a rád propláču.(1.1.2012)

(5x) ,,Začalo to tím, že jednoho dne na naši ohradu přisedl čáp..." Tak tohle je snad můj nejoblíbenější film vůbec. Byla to shoda okolností, ale viděl jsem ho osobně poprvé den před svou maturitou. Byla neděle podvečer, kdy už se mi z tolika učení motala hlava a tenhle nádherný film mě nejen krásně přivedl na jiné myšlenky, ale ještě mě i svou myšlenkou posilnil před důležitou zkouškou. Od té doby mě tenhle snímek provází i na vysokoškolských studiích, skoukávám ho pravidelně vždy těsně před zahájením zkouškového období k danému semestru :-) To uvnitř skryté poselství příběhu, ta naděje dosažitelnosti svého cílu nebo touhy i za absurdních podmínek, je ohromně povzbuzující a motivující. Po přečtení knihy Alana Marshalla, kde se člověk dozví, že je to všechno dokonce podle skutečné události, snad ještě víc... Jinak k filmu: vynikající dílo i po umělecké stránce; vyzdvihnout si zaslouží působivá kamera a poetika obrazu využívající hru s barvami. Zajímavé je rovněž zasazení původně austrálského příběhu do domáceho historického prostředí z 19.století, s využitím pěkné kostymní a hudební výpravy (ty střihy s velkým dechovkovým orchestrem jsou velice silné). Velice šikovnému 12ti-letému Vladimíru Dlouhému sekunduje snad v nejlepší filmové roli sympatický Karel Hlušička a správný filmový zážitek tomu opět dodává famózní hudba Zdeňka Lišky. Karel Kachyňa - bez komentáře jeden z nejlepších čs.filmových režisérů, jakých dnes už moc není. Kdyby bylo možný, 6 hvězd! ******(24.5.2017)

Zdařilý filmový přepis, který čpí vysokou profesionalitou. Jako dítě jsem snímek kvůli jeho nekompromisnímu obsahu nedokázal shlédnout do konce. Překonávání nemoci je filmaři vykresleno jakoby jen tak na okraj, ale přeci jen působivě. Poselství snímku je ukryto právě v té lidské síle nepoddávat se nepřízni osudu nehledě na věk ve kterém se člověk právě nachází. Vladimír Dlouhý už v dětském věku dokazoval svůj přirozený talent a nenucenost. Příběh pěkným tempem běží vpřed a jeho opakovaným shlédnutím v posledních dnech jsem si potvrdil, že nic neztratil ani po letech ze své síly.(21.9.2008)

• - Alan Marshall, autor knihy, podle níž byl film natočen, byl s adaptací svého románu velice spokojen. Napsal v tomto smyslu režisérovi řadu nadšených dopisů a nakonec i osobně navštívil Československo. (raininface)

• - Zdena Hadrbolcová (Adamova matka) dochádzala na natáčanie z Prahy červeným Fiatom 600. (Raccoon.city)

• - Skanzenová dedina, kde sa film natáčal, je v dnešnej dobe pamiatkou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. (Raccoon.city)