Tiché místo

• USA A Quiet Place (více)

SilGhost

Skvěle natočeno, výborné herecké výkony. Potud smekám. Jenže teď přichází to ale – pokud to není jen demo, jak natočit ukázkové hororové scény, tak to dál nedává žádný smysl. Vím, akceptovali jsme vetřelce, predátory a spoustu jiných vraždících potvor včetně zombie, takže jedna další hrozba pro lidstvo by neměla představovat problém. Bohužel problém to je. Ne pro lidstvo, ale pro funkčnost celého námětu. Ve všech hororových vyvražďovačkách se krize aplikuje na izolovanou skupinu. A pokud se jedná o globální katastrofu, tak jako hrozba se používá něco, co akceptujeme automaticky, jako opravdu reálnou hrozbu – neznámou nemoc nebo neovlivnitelné přírodní katastrofy. Zato tady se nám naivně jakoby bez znalosti ničivé vojenské síly současnosti předkládá něco, co snad dokáže bez problémů rozcupovat tank, zatímco partička skautíků s pytlem písku na vysypání cesty hravě přežije? A o tom ten problém je. Od začátku až do konce filmu budete muset omlouvat jeden nesmysl za druhým. A věřte mi, bolí to. Několik příkladů – chodí bosi, alespoň někdo z nich by byl nachlazen – kýchání, kašel apod. A kdo z nás si alespoň jednou za čas neuprdnul ☹. Nebo už jen vylézt na silo, kde zapalovali ohně musí vyvolat několik podezřelých zvuků včetně ohně samotného. Uvést svět do absolutního ticha není zas tak jednoduché. A navíc pokud přežili sedm měsíců – tak všichni rodiče, co mají děti, vědí i v době bezpečí, že samotné dítě nechodí na konci kolony. A ta naivita – znáte děti – v obchodě vyndá baterie a položí je vedle letadélka a odejde… A ta scéna s hřebíkem na schodech, tak to byla blbost neskutečná – většinou každý, když něco táhne a najednou to nejde, tak se snaží zjistit, proč to nejde. Jen imbecil na to jde ještě větší silou. A to už nemluvím ani o tom, jak „geniální“ nápad je běžet se schovat do kukuřičného pole. Jen na okraj – zkuste si někdo utrhnout kukuřičnou palici nebo odstranit listy z ní… Jste mrtví!! A závěr z toho celého jen udělá popkornovou komedii, jak hrdinná americká farmářka zastaví brokovnicí „invazi z Marsu“, zatímco obrněný tank M1A Abrams neměl šanci. Vážně si stále myslíte, že to stojí za ještě jedno shlédnutí? ()

C.A.T.

Viděno v kině, kde k mému udivení, nikdo ani nepípnul, což je na naše poměry hodně divné. Fantastický zážitek a perfektně udělané potvory. O samotném nápadu netřeba mluvit-je prostě boží. ()

Battlekingx

Absolutne nechapu hodnoceni ostatnich.. Tento film je naprosty paskvil... Ma skvely napad, ktery vubec nijak nerozviji. Vlastne je to dobre jen proto, ze to ma neco, co nema zadny jiny film, nicim jinym vyjimecne to neni.. a proto davam hvezdu za napad.. Co se tyka pribehu, tak je deravy jak cednik.. Nevime o koho se jedna, co to je za mimozemstany. Urcite by to tak dopadlo i v realu? Proc musi vsechno vyresit dite? Proc brutalni sceny, pri kterych ma umrit dite jsou vystrihnute? nebo je kamera odvracena nekam jinam? Kdyz se tvurci boji takovychto scen, at je do filmu nedavaji.. Behem 2 hodin se mimozemstani objevi snad 5x a vzdycky se ukaze jejich ucho.. WTF? Vzdycky se objevi trapna zapletka: kdy musite byt ticho a vzdycky se najde nekdo blbej aby vytvoril nejaky hluk atd.. pokud by se neco takoveho stalo v realu a lidi by byli tak dementni jako v techto filmech, tak je dobre ze umrou, jelikoz by si s tak nizkym IQ nezaslouzili zit.. To lidi spadli z merkuru a nebo proc jsou tak blbi, ze toci takove paskvily a davaji tak vysoke hodnoceni necemu, co si to absolutne nezaslouzi? Vsak i vetsina scen byla snadno predvidatelna a skoro cely film jsem vzdychal nudou.. Je toto normalni? Lidi vzpamatujte se.. ()

Svatopluk.Vi

Mám rád, když film dělá skvělou atmosféru. Minimalistický styl mi vyhovuje ať už se jedná o dialogy či prostředí, ve kterém se odehrává. Co mi však vadilo moc, byla nelogičnost chování postav. Z jedné strany se musíte chovat zodpovědně a vyvarovat se krizového chování, na druhou stranu jej sami způsobujete svými neuváženými činy. A uvržení do děje bez jakéhokoliv vysvětlování situace v lehce neukotveném čase se mi moc líbí, protože si na to prostě musíte přijít sami. Jak moc se situace změnila? Počkejte si bobani! ()

EYO EYO

Veľmi dobré , nikdy som sa tak nebál o hlavné postavy ,celý čas som mal husinu pretože ta atmosfera a námet bola nenormálna , keď som film pustil tak som myslel že mám pokazené domace kino (chvála bohu sa to vyvrátilo ),výborná kamera ,výborná hudba,výborné cgi ale presto by som prijal lepši koniec (mohli na tom viac pomakať) /veľmi silných 80% ()

JohnnyV

Bohužel blbost. Spousta přešlapů, nesmyslů. Chápu, že nemluví, ale šeptat by klidně mohli, když je všude kolem nich spousta hlasitějších zvuků. Stejně tak nechápu, proč chodili bos. A ta voda ve sklepě se vzala jako kde? A vrcholem všeho je plánované rodičovství s vidinou hlasitého porodu a křičícího dítěte. Prostě samý kraviny. Ale je tam Emilka. ()

TommykCZ

Originální nápad je už v půlce filmu utopen v řadě nelogických souvislostí, které bohužel plynou z originálního nápadu samotného. Snímek je ovšem nadějí, že i v dnešní době se dá v hororu vymyslet nová zápletka. Film má průměrný spád a těžko říct, jestli by se odstraněním všech nelogičností nestal nesnesitelnou nudou. Promrhat výbornou myšlenku průměrným scénářem je každopádně velká škoda a nic na tom nezmění ani solidní výkony herců. ()

Eboshy

Naprosto dokonalý nápad. Avšak film nestaví jen na nápadu, je to perfektně promyšlené, aby to ani na chvíli neuvízlo na mrtvém bodě. Po celou dobu film vyzařuje úžasnou úzkost a bezmoc, která se od hororů očekává. Sice jednou či dvakrát my přišlo, že postavy mají až pochybné štěstí a příšery tam nemuseli být tolik, ale i tak to všem doporučuji. Napění se dalo krájet. ()

Anomander

Docela dobrej horor. Rozhodně jeden z těch lepších. Na pět hvězd mi sice pořád něco scházelo, ale i tak oceňuji docela originální námět, občas rozhodně dobrý nápady a snahu tvůrců, aby snímek nebyl pouze předvídatelná břečka, která by se zařadila po bok dalších sračkovních hororů. 75% ()

adelfilm

vzhledem k tomu, že tohle byl jeden z mých prvních hororů tak jsem si ho užila na 100%. naprosto mě překvapilo opravdové ticho které se ve filmu vyskytuje. v dnešní době si ani člověk neuvědomí kolik hluku člověk vydává. tento film na to upozorňuje a to je velice zajímavé. nestvůry ve filmu se mi zdjí taky dobře propracované. za mě opravdu dobrý film. :D ()

Jirkacek

Snímek Tiché místo jsem shlédl z jednoho prostého důvodu, jelikož si v něm jednu z hlavních rolí zahrála moje oblíbená Emily Blunt, což byl v podstatě zázrak, protože horory jsem neměl nikdy rád a nijak jsem je nevyhledával. Nebylo to snad kvůli tomu, že bych se snad při jejich sledování bál, ale většinou mne nebavily, měly ubohý a snadno předvídatelný děj a ty s hektolitry krve mi dokonce připadaly odporné až nechutné. Nejzajímavější mi z tohoto žánru připadaly hlavně ty duchařské, pracující s atmosférou místa, nečekanými lekačkami a napětím, které by se dalo krájet. Tyhle faktory jsem očekával také od Tichého místa a byl jsem zvědav, jestli budou splněna. Po 90 minutách jsem nebyl vůbec spokojen, protože jsem se nudil skoro hodinu, než se začalo něco dít. V určitém ohledu nemohl režisér John Krasinski vymyslet lepší název filmu, jelikož trvalo 38 minut, než jeden z herců promluvil, když jsme doma u TV obrazovky předtím slyšeli pouze zvuky přírody, hračky a křik člověka předtím, než zemřel. Film začal tichým představením rodiny Abbottových, mezi něž patřila matka Evelyn (Emily Blunt), otec Lee (John Krasinski), jejich dcera Regan (Millicent Simmonds), syn Marcus (Noah Jupe) a mladší syn Beau (Cade Woodward). Rodinka vyrazila do supermarketu pro zásoby, které si mohla volně odnést a nic neplatit, protože celá planeta byla zpustošena slepými vražednými monstry s vynikajícím sluchem, kteří přistáli na Zemi a zabíjeli lidi. Každý hlasitější zvuk znamenal pro člověka jistou smrt a bohužel právě nejmladší syn Beau pár minut po začátku filmu zemřel, když si pustil nahlas hračku na baterie. V ději jsme se posunuli o skoro rok, během něhož se rodina usadila na odlehlé farmě a řídila se zásadou nebýt slyšet. Abbottovi dosud jako jedni z mála přežívali i díky tomu, že jejich nejstarší dcera Regan byla neslyšící, a tak pro ně byla znalost znakové řeči absolutní nutností v běžném životě i v těchto těžkých časech. Kromě toho na farmě vymysleli celou řadu bezpečnostních opatření, které je měly chránit, počínaje zvukově izolovaným sklepem či poplašným systémem a konče molitanem obalenými kostkami k Monopolům. Byla otázka jestli to bude ale stačit, protože jsem si nemohl nevšimnout, že Evelyn čekala s manželem miminko, které se mělo brzy narodit. Když na Evelyn přišly předčasné porodní bolesti, byla zrovna doma sama a navíc při chůzi po schodech šlápla na hřebík, což neuniklo jednomu vraždícímu monstru, které vniklo do domu. Mezitím byl Lee se synem na lovu a dcera se šla podívat na hrob mrtvého brášky, zatímco Evelyn doma prožívala muka. Naštěstí statečná žena dokázala monstrum oklamat a ve vaně porodila dalšího syna. Potom se konečně vrátil manžel domů, ale děti zůstaly venku. Tady bych se ještě zastavil při popisování průběhu filmu a podotkl bych dvě věci. Za prvé jsme na ten porod čekali hodinu a za druhé jsme se těsně předtím setkali s postarším manželským párem, které potkal Lee se synem v lese při lovu. Zatímco ona (Doris McCarthy) byla už mrtvá, její šedivý manžel (Leon Russom) zahynul záhy, když jej zabilo monstrum a to byl konec představení jiných herců než těch, kteří hráli Abbottovic rodinku. A jdeme dál. Když se Lee vrátil z lovu domů, ukryl ženu s novorozeným chlapečkem do zvukotěsného sklepa a pak vyrazil pro zbylé potomky, kteří zůstali venku, protože byli varováni signálem. Když děti našel, napadalo je už monstrum, které jsem si konečně mohl pořádně prohlédnout a jenž mi připomínalo legendárního vetřelce. Otec děti zachránil, ale pouze za cenu vlastního života a tak se Regan a Marcus vrátili domů k mamince a malému bratříčkovi ve sklepě, kam znovu zavítal strašný vetřelec. Byl jsem tedy zvědav, jestli to někdo přežije, případně kdo a jak, protože dosud nikdo nevěděl, jak se monstrům bránit. Jak to dopadlo už prozrazovat nebudu, ale ten konce byl stejně pitomý jak celý film. Jak jsem psal už na začátku, na první slovo jsme doma čekali přes půl hodiny a nedovedu si představit to ticho v kině, když bych měl třeba hlad či střevní potíže. Také trvalo nekonečných 60 minut, než začala Evelyn rodit, čímž nastartovala jedinou napínavou a poslední třetinu tohoto hororu. Škoda, protože nápad to byl jistě zajímavý, leč podle mne režisérsky nezvládnutý. Každopádně jsem byl rád, že závada nebyla na mém přijímači a že zvuk na televizoru fungoval jak měl. Suma sumárum, horor Tiché místo ode mne získal dvě tiché hvězdičky **. () (méně) (více)

Aleksak

Film není pro ty, co mají problém číst doprovodné titulky, i když je pravda, že děj filmu je poměrně přehledný a jen trochu chytřejší člověk si znakovou řeč dokáže hravě přeložit. Zvláštní je, že tvůrci si zde příliš nelámali hlavu nad tím, jak vysvětlit divákům, kde se podivné příšery vlastně vzaly a co chtějí. Ale opět díky pozornosti a základům angličtiny si dokáže určité věci vydedukovat díky detailům v pozadí prakticky každý. V životě bych nevěřila, že film, kde se prakticky nemluví, může vzbudit tolik pozornosti. Za mě napínavá podívaná. ()

zuzam

Zajímavý nápad natočit film se 4 herci, 3 komparzisty, s minimem zvuků a asi 5 dialogy. Jen mi to většinu času přišlo spíš jako rodinné drama než horor, ten pterodaktyl křížený s vetřelcem mě moc nebral. ()

r6AndrEw

Velmi zajímavý nápad, dobře zpracovaný. Ale logika pokulhává zda se mi. Nicméně nevadí, náramně jsem se bavil. Me gusta! ()

FakyCB

Nápad na film zajímavý, ale film mě hodně zklamal. Nechápu, proč si hlavní postavy v době, kdy křik rovná se jistá smrt pořizují dítě, kterému asi těžko vysvětlí, aby bylo ticho. Dvě hvězdy dávám pouze za herecké výkony herců, ale to je pouze jedna z mála věcí, která se dá na tomto filmu hodnotit kladně. ()

burg

Když si člověk uvědomí, že ty nejděsivější věci můžou pocházet jen z naprostého ticha a když si po shlédnutí filmu uvědomí, že mu i z blbého zvuku otevření dveří v místnosti není dobře na duši (protože to tak strašně VRŽE!!), jak málo filmů umí dobře pracovat se zvukem a jak moc důležitý je pro nás ruch všeho v okolí, nemůže dát prostě méně, než poctivých pět hvězd! ()

DarkDRAGONS

Čakal som od filmu viac. Zaujímavá myšlienka, no moc nemysleli na to, že to može začať po chvíli nudiť. Mohli viac ukázať monštra a akcie. Snáď bude druhý diel viac akčný. Každopádne, zle to nebolo a na jedno večerné pozriete to postačovalo. ()

P3rcy

Film má skvělou atmosféru, oněch 90 minut bylo tak akorát, herci to také zvládli výborně, ale logické chování tu chybí opravdu často. Nikoho nenapadlo, že ty příšerky s citlivým sluchem by se dali zahnat nějakým vysokým, protivným zvukem? ()

renidlo

Jedna a tři čtvrtě hvězdy za námět, čtvrt hvězdy za konec. Ale to zpracování filmu je tak strašně nedotažený, že zůstává rozum stát!! Nemám na mysli řemeslné zpracování, ale do očí bijící nelogičnosti v chování postav apod. ()

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

24.10.2023

Hugh Grant a horor od studia A24?

Hugh Grant a horor od studia A24?

11.06.2023

Spin-off Tichého místa nabral hlavní hvězdu