Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

easaque

+3* tento jihokorejský film v posledních měsících nešel přehlédnout a v mé sociální bublině je velmi kladně hodnocen. Proto jsem i já byl zvědavý jaký na mě udělá dojem, protože moc na východoasijskou filmografii nejsem ujetý kvůli zvláštnímu typu herectví a velkou ukecanost :-). Opravdu je to celé originálně pestrý mix žánrů, kde zaujme neotřelá výprava a efektní kamera. Určitě je to zajímavý snímek, který mě dokázal pobavit díky absurdnímu a černému humoru, ale taky i nudit - hlavně kvůli pomalému rozjezdu a pro svou dlouhou stopáž. Nejspíš bych ho dokázal doporučit artovým vyznavačům, pro který je jak dělaný, ale to je tak všechno. Asi znovu bych si ho už nepustil a i kvůli tomu mu dám jen lepší 3 hvězdičky, ale zdejší vysoké hodnocení (momentálně 85%) si nejspíš zaslouží a uvidíme jak ho prověří čas. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Fíla

Nechal jsem si film rozležet v hlavě a trvám, na 4* hodnocení. Nemohu tomu dát plný počet, protože mám v hlavě, několik eventuálních, lepších momentů, co se daly vyřešit smysluplněji a zároveň níž jít nechci, protože mě tento snímek pobavil, a to není málo, v poslední době. Natočeno dobře, tragikomicky a pro mě s fascinujícími výkony, které spolu hezky splynuly. Po dlouhé době, asijský film, na který jsem se podíval a nelituji toho. Kdo chcete být pobavení a zároveň se ve Vás bude míchat smutek, nebojte se toho. Další film, pro život. ()

kagemush

Nedávno jsem napsal, že Joker je nejlepší levičácký film co jsem viděl. Tož opravuji -je to nejlepší levičácké fantasy co jsem viděl (V jako vendeta, Equilibrium, nebo 451° Fahrnheita , prominou). Netroufnu si sice napsat , že právě tohle je nejlepší levičácký film všech dob (to by mě ,občan Kane´ chodil strašit), ale že jeden z nej , to zcela určitě. -- Asi jsem na to koukal v blbým rozmaru-takže , že bych se za břicho popadal -to určitě ne. Spíš smutný.- A jestli si myslíte, že právě vy nejste v pasti, tak si to klidně myslete dál. Dokud neumřete. ()

Martin741

Reziser Boon Joong-Ho natocil vskutku vyborny film o korejskej rodinke, ktora sa ide votriet do priazne dalsej rodine - tentokrat ale podstatne bohatsej. Reziser vhodne miesa prvky komedie, satiry ale i dramaticke prvky sa najdu. Kulisy su perfektne, dialogy tiez, chcelo to vsak trochu viac exterierov : 90 % ()

Garson

Jak se čtyři členové chudé rodiny bydlící v zatuchlém suterénu dostanou k pracovní příležitosti u boháčů v přepychovém domě?Stačí k tomu jedno doporučení zaměstnat mladíka který kromě angličtiny má hlavu plnou nápadů a tak do obskakování nóbl rodiny vtáhne díky promyšleným událostem celou svou famílii.Daří se jim zapůsobit a hned s prvním dojmem si získávají důvěru majitelů honosné vily.Mladík doučuje slečnu angličtinu,jeho sestra "léčí" obrazoterapií chlapcovu hyperaktivitu,matka dělá služku a otec řidiče.Jeden škraloup však tento velký dům má a to muže ukrytého ve sklepním bunkru který je manželem bývalé služky a to je právě ten flek na celém filmu.Skoro celý film je super,ale závěrem se celý příběh začne hroutit.Ukrytý chlápek vyběhne s nožem na zahradu kde zrovna probíhá chlapcova oslava narozenin a začne tam na všechny útočit.Nikdy jsem nepochopil jihokorejské filmy kdy prostě ke konci filmu se režisér vždycky rozhodne,že děj byl až moc dobrý a tak je potřeba ubrat plyn a trochu to pokazit,aby to nebylo tak dokonale koukatelné.Měl jsem přesně stejný problém i u filmu Komorná kde mě závěr velmi zklamal.Jihokorejci prostě nemají rádi HAPPY END,ale nasypou na závěr tuny pepře a vždy to bohužel přeženou. ()

Aljak

Tak toto bola poriadna bizarnosť, za akú by sa nemusel hanbiť ani nekorunovaný "majster bizarnosti" Yorgos Lanthimos :) Skvelý koncept s vynikajúcim prevedením, ktoré balansovalo na hrane čiernej komédie a thrilleru. Samozvaná rodinka, ktorá ovládla celý dom, ma priam fascinovala. Ich plán bol fakt bezchybný, teda takmer bezchybný. Keď už to vyzeralo, že už sa akosi nemá čo stať, tak vždy prišiel nejaký ďalší prekvapivý zlom - a toto mám na filmoch naozaj rád. Dialógy síce trochu slabšie, ale dostatočne to vynahradila kvalitná epická stopa. Spoiler: Ten krvilačný záver ma ale bohužiaľ vôbec nenadchol a tak trochu mi to pokazilo celkový dojem z filmu. Toto bolo predsa len trochu za čiarou... (nevadila mi tá morbídnosť, ale skôr príliš impulzívna reakcia). ()

M.i.k.e

velmi zábavná a maximálně nepředvídatelná hříčka míchající prvky sociálního dramatu,společenské satiry,thrilleru a (černé) komedie.Jen snad škoda úplného finále,které trochu vyšumí do ztracena (a je to vlastně jediná věc kterou jsem tady odhadnul dopředu) a neumožňuje Parazitovi mít opravdu silný závěr,který by byl hodný těch dvou hodin předtím.Už několikrát jsem si říkal,že musím asijské,potažmo přímo korejské,kinematografii věnovat větší pozornost a tohle je další důkaz...85% ()

vydumnica

Urcite stoji za pozretie...zaujimavo to graduje a zamotava sa...udrzuje divaka v napati...no ale ten zaver (garden party) sa mi nepacil...asi az tak neoblubujem cierne komedie. 80%. ()

honajz2

Popravdě, na Parazita jsem se hodně těšil. Teda aspoň v té době, kdy vyhrál Zlatou palmu v Cannes. Když pak začal vyhrávat ceny na všech festivalech, začalo mi to smrdět a když pak na Oscarech získal cenu za nejlepší film a i za zahraniční, nějak jsem začínal tušit, že to bude přeceňované. A taky že jo, můj instinkt měl naprostou pravdu. Parazit je banální historkou rozvedenou na dvě hodiny a deset minut, které jsou kompletně bez nějaké atmosféry nebo zajímavého zvratu. Zhruba v půlce se tam rýsoval zajímavý zvrat (SPOILER Bývalá služebná má ve sklepech svého manžela, který zde žije. KONEC SPOILERŮ) a upřímně jsem čekal, že z bohaté rodiny se vyklubou šílenci a půjde o život - a ono kulový. Místo toho zvolil Džun-ho Pon snad tu nejmíň zajímavou zápletku, jaká ho mohla napadnout. A takhle to je celý film - sledujeme nudné počínání chudé rodiny, ke kterým se nedá vybudovat naprosto žádný vztah, jak vyhodí služebnictvo jedné bohaté rodině a nahradí ho oni. A s tou chudobou to bylo taky divné - žijí v příšerném bytě, mají naprosto minimální plat, živí se balením krabic na pizzu, wifi nemají, ale na dva dotykové mobily a fungl nové sako najednou mají? Jak jim pak mám tu chudobu pak věřit? Jak jsem ještě psal o tom, že to absolutně nemá žádnou atmosféru a je to celé takové nijaké, tak to taky podporuje výběr hudby, která se k těm scénám, ve kterých hraje, vůbec nehodí. Abych jenom nekritizoval, tak to má fakt pěknou kameru, jenže ani ta není využita natolik, jak by mohla být. Některé záběry přímo křičí po tom, aby byly o něco delší. Tím by pak mnohem víc vynikly a mnohem víc zapůsobily, jako třeba v Tsaiových filmech. Tady je ale zase ten problém, že Džun-ho Pon chtěl evidentně natočit film zároveň mainstreamový a zároveň umělecký, jenže to uvízlo někde úplně mimo, jelikož ten film ani pořádně neví, čím chce být. Objeví se tu pár myšlenek, jako třeba ta, že si člověk nemůže celý život řídit podle vlastního plánu, který i když může být fakt promyšlený, zasáhne nečekaná náhoda a hned se celý plán sesype, jako osudy hlavních postav. No jo, jenže ve výsledku to je jenom naznačeno, ale nedopovězeno, nedotaženo a ve finále to vypadá tak, že to k tomu ani nesměřovalo a že to vlastně ani nechtělo nic říct (což bych btw od filmu, co vyhraje Zlatou palmu, aspoň trochu čekal). I ten Maják, který se mi nelíbil, měl aspoň nějakou základní jednoduchou myšlenku, ke které směřoval, ale co mělo tohle? No co? Přiznejme si to na rovinu, byla to jen strašně nudná a dost jednoduchá historka, která má zbytečně přes dvě hodiny. Nic víc, nic míň. 2* ()

Chen

Poselství filmu je zajímavé, ale jeho forma mi vůbec nesedla. První polovina byla vcelku povedená, byť tempo občas bylo až příliš pomalé, což se změnilo v té druhé, ale chvílemi to zase vypadalo, že Parazit neví, čím chce vlastně být. Satirou? Thrillerem? Dramatem? Pro mě to byl klasický případ toho, kdy kočička s pejskem vaří dort. ()

BarryLyndon

Pro mne bez pochyby jedna z filmových událostí roku, o které je nejlepší si zjistit co nejméně. Nekompromisních 10/10 pro film, ze kterého se doufám stane velká asijská kultovka. A hlavně to snad urve cizojazyčného Oscara, teda jestli se neobjeví nějaké mexické drama o homosexuálních migrantech nebo němý černobílý film o holocaustu a je moc úsměvné, že si Marhoul myslí, jak se jeho film může měřit s tímto. PS: Až v titulcích jsem trestuhodně zjistil, že to má na svědomí Pon Džun-ho, režisér zábavného Snowpiercera a jednoho z mých nejoblíbenějších filmů - Vzpomínek na vraha. ()

Streeper

Tohle pro mě bylo velkým překvapením . Nejsem úplně zastáncem korejských filmů. Viděla jsem pár animovaných, které byly nominované na Oscara avždy to mělo svoje specifické kouzlo. Tohle je hodně zvláštní film. Najdete tam všechno, od thriller, akce, romantiky, tak i trochu psychologie. Je to skvěle natočená satira o chudé rodině, která udělá vše pro to, aby se měla dobře, i kdyby měla parazitovat díky lžím na bohaté a velmi naivní rodince. Opravdu jsem se bavila po celý film, nemohla jsem vůbec odthrnout oči od obrazovky a ten konec je pořádně překvapení! ()

ProNotor

Na jednu stranu jsem nadšený a na druhou jsem zděšený. Korejci mají prostě úplně jiný druh smýšlení. Film je u mě tak rozpolcený, že vlastně ani nevím, jak celou tuto věc popsat. Dokáží se hezky adaptovat, pak se samozřejmě něco pěkně posere, jak už to bývá ve zvyku, ale najednou z ničeho nic, se najde plán a všechno je v cajku. Jasný Korea, tam vlastně jde všechno a beze stop. Jako se již v minulosti ztratilo pár vůdců a pár rodin a jiných významných potentátů, takže vlastně v rámci normality a jiných všedně nevšedních věcí, se vlastně vůbec nic nestalo. Velice jsem u toho spekuloval, jak to asi dopadne, čekal jsem velký průšvih, ale ještě to nebylo tak tragické, hodně pěkné 4*. ()

Rocky88

Střet sociálních vrstev (přičemž ta chudší má silnější vůli přežít než ta ukolébaná a navoněná smetánka), skvěle napsané i zahrané postavy, promyšlené prostředí, sem tam nějaký ten zvrat. Možná úplný konec ztratil drive, ale jinak mě nenapadá, co vytknout. ()

Nach

Docela dobrá dramedie, která má své silné pasáže, místy nečekané zvraty a hlavně excelentní herce. Přesto ale nechápu ty až přehnaná ocenění. Oscar za nejlepší zahraniční film, režii i film roku. Jako za režii beru. Ovšem v roce 2019 se urodilo množství mnohem kvalitnějších snímků, než tento. Například Joker nebo Doktor Spánek. Nicméně i tak zvedám palec nahoru a doporučuji i lidem, kteří jinak nemusí korejskou kinematografii. 80% ()

dubinak

Zaslouženě vyhajpovaná věc a excelentní filmařina po všech stránkách. Tady je dokonalé vlastně úplně všechno. Parasite střídá žánry jako na horské dráze, ale přesně takovou měrou a takovým způsobem, aby dokázal pobavit, rozesmutnit, překvapit, šokovat. Luxusní jízda po všech stránkách a při 132 minutách na jeden dech zhltnutá záležitost, která zakončila můj letošní varský festival ve vší parádě a oprávněně vyprodala Velký sál do posledního schodu. Nikdy bych si nemyslela, že Korejci jsou takhle zruční, ale sakra, tohle je prostě masterpiece. KVIFF 2019 ()

C0r0ner

Ach jo, to je taková paráda sledovat film, který je postavený na vypilovaném a perfektně promyšleném scénáři... Vlastně se to odehrává skoro celé na jednom místě, s několika lidmi a bez jakýchkoli efektů. Paráda. Akorát to mohlo mít o nějakou tu minutu méně. 90% ()

exitak

Nechytám se. Filmu se nedá upřít promyšlený scénář, i když místy absurdní, prostě Korea. Řemeslné taky fajn. Ale co nějaké emoce? Od začátku tomu chybělo jakékoliv napětí, identifikace s charaktery, akce, prostě něco. Něco po čem by se to tak strašně netáhlo. Nedokázal jsem to dát ani na jeden zátah, a to se stává fakt výjimečně. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů