Tramvaj do stanice Touha

• USA A Streetcar Named Desire (více)

Krutý střet touhy a reality. Strhující drama vášní a tužeb, které se dotýká i těch nejskrytějších oblastí lidských duší... Děj se odehrává v jižanském New Orleansu, kam přijíždí stárnoucí kráska Blanche DuBois navštívit svou mladší sestru Stellu, která se provdala za výbušného a agresivního Stanleyho. Společně musí dočasně vydržet pod jednou střechou, což značí neustálé problémy. Přecitlivělá a domýšlivá Blanche dokáže Stanleyho svou přítomností vyprovokovat k nepříčetné zuřivosti. Ten ji navíc podezřívá, že jeho manželku připravila o dědictví, proto na vlastní pěst pátrá po pravdě o její minulosti. Stísněné prostory rozpáleného bytu představují bojiště dvou rozdílných povah a osobností. Labilní Blanche propadá vlastním sebeklamům a začíná se ztrácet ve svých představách a halucinacích. Bezvýchodná situace vyvrcholí ve chvíli, kdy se v rozpáleném bytě ocitnou o samotě... Slavný filmař Elia Kazan (1909–2003) byl jednou z nejvýraznějších postav americké kultury 20. století. V Hollywoodu se etabloval jako filmový režisér a scenárista, ještě předtím se ale proslavil jako broadwayský režisér. Na počátku 40. let představoval výraznou divadelní osobnost, která se orientuje na inscenace těch nejvýraznějších současných amerických dramatiků. Elia Kazan uvedl na broadwayská jeviště vrcholná díla Arthura Millera, Tennessee Williamse nebo Williama Ingeho. Americký dramatik Tennessee Williams patřil k jeho nejbližším a nejvěrnějším přátelům, jedním z vrcholu jejich spolupráce se stala divadelní hra Tramvaj do stanice Touha. Ta byla uvedena v roce 1947, následně získala Pulitzerovu cenu a dodnes představuje vrcholné dílo moderního amerického psychologického dramatu. Námět Tramvaje do stanice Touha představoval pro hollywoodské producenty velké lákadlo, proto už o čtyři roky později vznikla stejnojmenná filmová adaptace. Elia Kazan se ujal filmové režie, zatímco Tennessee Williams spolupracoval na psaní scénáře. Na filmovém plátně zde na sebe poprvé výrazně upozornil Marlon Brando, jenž si roli hrubého a horkokrevného Stanleyho Kowalského zahrál už předtím na Broadwayi. Jeho dámský protiklad v podobě labilní hrdinky Blanche ztvárnila britská herečka Vivien Leighová. Ta si předtím stejnou roli vyzkoušela pro změnu v londýnské divadelní adaptaci, kterou režíroval její slavný manžel Laurence Olivier. Síla výsledného díla spočívá především v hereckých výkonech hlavních protagonistů. Snímek byl ostatně jako první nominován na Oscara ve všech čtyřech hereckých kategoriích, jako jediný nebyl paradoxně vyznamenán Marlon Brando. Živočišný a prchlivý Stanley ale dodnes představuje jednu z nejvýraznějších postav světové kinematografie. (Česká televize)

Brain-D

Marlon Brando a jeho snad kromě kmotra nejlepší role. Nevím jak jinak naznačit, že kdykoliv když byla jakákoliv scéna s ním, tak to byl zážitek. Vivient Leigh byla taky dobrá a docela hypnotizovala diváka k šílenství i trochu nudila. Scénář je tak silný, že stačila skoro jedna místnost. Díky konci jsem rozhodl o 5* ()

Mishqo

80-85% ... Herecky dominantný film. Marlon Brando bol tak sexi keď bol mladý a tak charizmatický, že vás doslova pohltil. Nemenej výrazné sú aj ostatné postavy - Blanche, Stella - a každá iným spôsobom. Toľko rôznorodosti a rozporuplnosti. A celý snímok sa nesie v takej napätej/mystickej atmosfére ktorú pretkávajú romantické ilúzie nevinnej Blanche. ()

Gazi

Docela zdlouhavý film plný dialogů, který nebýt výkonů především výbušného Marlona Branda a nesnesitelné Vivien Leigh, by zřejmě zapadl mezi pouhý průměr. ()

vyfuk

Na tento film jsem koukal asi hlavně ze dvou důvodů. Abych se seznámil více s panem Brandem a také Williamsem. Po zhlédnutí jsem zjistil, že budu doufat, že Brando se v dalších filmech ukáže víc a jsem trochu vystrašený z toho co si Williams na mne připraví ohledně Střechy na spálené plechové kočce. Tenhle film se dvouhodinově točí okolo ženské postavy, které asi trpí nějakou neidentifikovatelnou nemocí a celý film musíme koukat na to jak se o něco snaží, což působí v celku stupidně a debilně. Atmosféricky vzato se tento film povedl, ale jde o to, že obsah stojí za totální horse shit. Alespoň pro mne nudný a nezáživný. Ještě, že Marlon ve filmu není tolik vidět, protože neměl tolik možností film nějak zachraňovat, což by dopadlo ještě hůře. Těším se až Marla uvidím v něčem smysluplnějším. ()

Autogram

Tak po závere filmu som chvíľu sedel a premýšľal, čo som to videl a že to bolo výborné. Ale nie na plný počet, to by takto výborné muselo byť už od začiatku, a to nebolo. Všetko podstatné k deju a postavám už bolo v komentároch napísané, nemám čo by som dodal. Zostáva mi len otázka, ktoré boli tie tri minúty, ktoré museli byť v minulosti cenzúrou vystrihnuté bez súhlasu režiséra. ()

Almásy

neprokonatelne majstrovske dielo, najvacsia psychologicka drama vsetkych cias, asi najposobivejsie herecke vykony ake sa vobec kedy v jednom filme videli, najlepsi scenar vsetkych cias.. ja neviem mam pokracovat? ()

Pecival

Mezi Marlonem, který se role zhostil (jak jinak) dokonale a zbytkem ansáblu zhledávám nemalý rozdíl. Vivien sice svoji roli ženské, postupně propadající se za vydatné pomoci Stenleyho až do pekel, také zvládá, ale občas to s tím pitvoření a "dramatičností" přehání a proti dokonale přirozenému Brandovi to působí jako pěst na oko. Ale nutno uznat, že to měla těžší. Film tak trochu trpí, pokud není Brando zrovna na scéně, ale naštěstí má tak výživný scénář, že to ustojí. Tohle bych i docela rád viděl v divadle. ()

Beer Ceps

Rád bych se zeptal všech zdejších pětihvězdičkářů, co vlastně hodnotili? Opravdu geniální scénář, (který je tady tak opěvovaný) ve kterém se vyskytuje jedna nervově nestabilní ženská trpící krizí středního věku. Pokaždé, co se Blanch objevila a začala tu svou kaskádu plných slov o tom, jaká je chudinka, jsem měl neukojitelnou chuť ji vyliskat. Ke konci jsem se už jen modlil, aby ji co nejrychleji odvedli do karantény. Opravdu, poslouchat Blanch by bylo moc i na otrlého Psychologa. Stejný případ jako u Rebela bez příčiny, nebudu hodnotit pěti jenom proto, že se jedná o filmovou klasiku. Dvě za Branda, který jako jediný ve filmu HRÁL a se kterým jsem svým způsobem soucítil. ()

standsiller

Divadelnú hru z ktorej tento film vychádza som síce nevidel, no mám taký dojem že by som si ju vychutnal viac. Silnou dominantou je scenár , ktorý azda na divadelných doskách naberá úplne iný ráz. Tento film tiež miestami pôsobil teatrálne, čo mi pripadalo viac na škodu ako na osoh. Oceniteľný je fakt, že v dobe svojho vzniku bol film pre diváka podobnou vecou ako silná a výpovedná literatúra. Mal vysoký podiel slova obohatený takmer nemenným prostredím , čím divák mohol upriamovať svoju pozornosť najmä na dialógy s výrazným presahom. Domnievam sa , že podobne nápaditý scenár by dnešná doba dokázala posunúť ešte na vyšší level, no to by už bolo kontraproduktívne. ()

Babous

Tak tohle se panu Kazanovi moc nepovedlo. Děj je příšerně zdlouhavý, postavy nesympatické - až na Marlona Branda a jeho upoceného, živočišného Stanleyho. Po celou dobu filmu jsem jenom čekal, až na scénu zase přijde právě on. Za Branda a jeho úžasný herecký výkon dávám tři hvězdičky. ()

vitekpe

Vynikajici a skvela, krasna Vivian opravnene za Oscara... Paradni filmek, prestoze ta divadelnost neni uplne muj salek kavy. Marlon opet za vypatlanyho svalovce, ktery na zeny predevsim rve, a nebo s nima smyka po mistnosti apod. (dnes uz ale vim, ze tento pristup se zenam libi, takze to nekomentuju...). ()

Chegi

Ještě u žádného filmu nebylo tak znát, že je natočen podle divadelní předlohy! Nevadilo by mi, že se děj odehrává víceméně ve dvou místnostech, ale způsob jakým herci (obzvláště Vivien Leigh) hráli. Přesně kvůli těmto přemrštěným grimasám nerad do divadel chodím a tady jsem to musel vydržet dvě hodiny. Omluvitelné by to bylo jen v případě, kdyby byl děj svižný a měl nápad. I když mě někdo může za můj názor kamenovat, osobně se mi děj zdál velmi primitivní a ohraný… Každopádně výkony všech herců (i zmiňované Leighové, která sice přehrávala, ale k charakteru osoby se to hodilo) jsou skvělé. To samé můžu říct i o Kazanově režii. Kolem a kolem čistý průměr. ()

Han22

Neskutečně slavný film a taky neskutečné psycho. Elia Kazan šel na dřeň tak moc, jak mu to rok vzniku 1951 dovolil. A tak dobu, kterou charakterizuje elegance, pánové v oblecích a dámy v róbách najednou střídá jiná realita. Odporné ghetto s pavlačákem ala brněnský Bronx, chlapi jsou uřvaný, umaštěný hovada, ženský strhaný pipky od plotny. Stejný pár jsou i domácí puťka Stella a její násilnický, špinavý, křičící Stanley, který má dvě plus. Zaprvé má selský rozum a zadruhé neskutečné charisma. Marlon Brando si nemohl vybrat lepší roli pro start, protože tím rozbil veškeré pojetí 30-40. let jak má vypadat mužský hrdina a zároveň vytvořil roli takového hovada, ze kterého Vám bude zle. A do toho přijíždí Stellina sestra Blanche, polobláznivá, citlivá stárnoucí žena s temnou minulostí. Žena která spřádá síť lží a která není tak čistá jak se zdá. Vivian Leighová ji navíc neskutečně teatrálně přehrává a přidává pocit, že je Blanche prostě na ranu. Čtvrtým do party je pak Mitchel, Blanchin ctitel. Samozřejmě přijdou konflikty a nebylo mi z nich dobře. Blanche byla sice "ezopiča" ale takový konec si rozhodně nezasloužila. Nicméně přes pocit hnusu ze všech hlavních postav (Stella a její poddajnost, Mitchell a jeho oddanost matce) je to skvostně natočený film a nemůžu dát jinak než 5* Drama roku 1951. ()

Revolver

Kazanova legendární klasika Tramvaj do stanice Touha je ukázkou neskutečného filmařského umění, jaké mistr dramatu zvládal jako nikdo jiný. A když se k tomu přidá takové obsazení, film je předem odsouzen k úspěchu. Na celkovém výsledku se ovšem více než hodně podepsaly herecké výkony Vivien Leigh a (hlavně) Marlona Branda, který pokaždé když byl na scéně strhával veškerou pozornost na sebe a myslím, že by si oscara určitě zasloužil(Namísto Bogarta za Africkou královnu). Nejlepší Kazanův film ()