Oko ďábla

• Česko Dívka, která věděla příliš mnoho (festivalový název) (více)

Stylový thriller Maria Bavy, obecně pokládaný za první giallo film, představuje Leticii Roman v roli Nory, která cestuje do Říma navštívit svou nemocnou tetu. Teta ovšem téže noci umírá a Nora se stává svědkem vraždy. Policie ani laskavý dr. Bassi (John Saxon) jí ale nevěří, protože se nenašlo tělo, a Nora se stěhuje k přátelům své tety, Cravenovým. Čeká nás ještě několik dalších vražd spojených s desítkou let trvající sérií vražd obětí, vybraných v abecedním pořadí podle příjmení. Vyplatí se počkat si na překvapivý konec, stejně jako na zábavný vedlejší herecký výkon Valentiny Cortese. (oficiální text distributora)

corpsy

Giallo nemusí hneď znamenať širokoúhlu kameru plnú barvičiek, nahoty a premakaných vrážd. Môže to byť len ČB thriller, ktorý stál na počiatku. Úvodných desať minút? 150 hviezdičiek! Tak atmosférický snímok som už roky nevidel. Ale potom príde detektívka, síce viac ako obstojná, ale s vecami, ktoré skôr vadia ( voiceover ), ako napomáhajú. Bava je majster, o tom žiadna, humor tak trochu vadí ( hlavne ten záverečný - ktorí tu niektorí vychvaľujú - dáva snímku parodický význam, paradoxne k zameraniu filmu ) a výkony hercov, tie tiež niesu nad priemer. Ostáva len rýchly drajv a atmosféra. A tie sú skvelé. ()

Astaroth12

Tak tomuto sa povie mám zlý den.Tak najprv hlavná hrdinka príde k tete a za nejakú dobu ju vidí zomierať,potom ju prepadnú a vezne jej kabelku a a aby toho nemala málo tak je svedkom vraždy neznámej ženy.Len dve veci nechápem príde za nou detektív a ona mu povie že bola svedkom vraždy a on sa jej spýtal či číta knihy a ona že ano a on nato že nečítajte a odišiel,a druhá keď jej doktor pred všetkými povedal že je alkoholik aj keď predtým nič nepila,rýchlu diagnózu určil.Preto sa mi zdá že tvorcovia tohoto filmu to zariadili tak aby bola nato sama a aby jej ani ludia nepomohli ale za cenu takých bludov no neviem či to bolo k niečomu platné.Ten hlas čo hovoril vo filme bol spríjemnením celého filmu.Taliančina sa veľmi dobre počúva ale tu boli neskutočne rýchle dialógy.Po pozretí filmu som mal dva pocity.Dobrý-Niekedy dosť silná atmosféra,parádne duo Roman-Saxon a hlavne L.Roman bola sympatická a vyzerala naivne ale aj posobivo,koncová pointa tiež zaujala.Zlý-Veľmi málo vrážd,ktoré boli jednotvárne,príbeh bol tiež dosť slabý a dialógy niektorých postáv boli v rovine podivnosti.Keď to je prvé giallo tak super ale inač len priemer v tomto žánry. ()

kareen

Nic proti dnešním horrorům, ale takhle působivou plíživě strašidelnou atmosféru za málo muziky, to zvládají jen tyhle staré hitchcockovsko-noirové bijáky. V tomto k tomu stačí jedna tajemná vražda mladé ženy, sympatická hlavní hrdinka a zbytek už obstarají temná zákoutí Říma, plus dům plný podezřelých stínů nebo jeden dva záhadné telefonáty. Nehledě na to, že je to docela i vtipné, scény s nastraženou pastí nebo s marihuanou, mě dokázaly srdečně rozesmát. ()

fragre

Polovina kouzla tohoto filmu tvoří černobílá kamera, která si hodně vyhrála se světlem a stínem. Ale i jinak je to stále působivý a napínavý krimifilm (a vlastně trochu i horror). A Léticia Román je vhodně vybraný typ pro dívku v nebezpečí. ()

JohnMiller

A je to tu. Prvé giallo ktoré sa dostalo do filmovej podoby (dovtedy to boli šestákové romány) A prekvapivo čo som nečakal bolo prvé giallo v čiernobielej podobe. Keď si uvedomím že v tomto druhu talianskeho subžánru hrá dôležitú rolu vizualizácia a nasvietenie spolu s hrami farebných odtieňov prekvapuje ma že Mario Bava sa už aj tu začal hrať s podobnými ale predsa nie až tak dobrými svetelnými efektami. Netradičné bolo rozprávanie príbehu rozprávačom akoby vystrihnutým s knižky. Nádherná herečka, zaujímavé postavy, slušne napísaný scenár, primerane dobrý soundtrack a záverečné vyvrcholenie ma tu príjemne prekvapili(len tie kožené rukavice ako si chýbali). Americkú turistku Noru okradnú na ulici odpadne a keď sa zobudí zbadá pre sebou vraždu. Polícia jej to neverí a tak sa sama vydáva hľadať nejakú stopu. Po čase zistí že v minulosti sa okolo toho miesta udiali tri vraždy. Boli podľa abecedy..ABC. Keď si Nora uvedomí že jej priezvisko sa začína písmom D a je ďalšia v poradí už môže byť neskoro. Bavilo ma to a aj keď to nebolo úplne dokonalé 4,5 * si to zaslúži. Marihuanový koniec ma dostal. Bava určite nikdy nevyskúšal trávu. ()

Hennes

Velice slušný snímek Maria Bavy s napínavým dějem a jak psal Karlos80, také jako jeden ze základních stavebních kamenů gialla. Neobjasněné vraždy, jedna v přímém přenosu a vyšetřování mladé dívky a lékaře na vlastní pěst jsou zasazeny do zajímavých exteriérů i interiérů s dobrou napínavou atmosférou a hudbou. Nečekané rozuzlení, i když pronajatým bytem to trochu předznamenávalo, patří právě k těm dobrým prvotním giallo momentům. ()

Martin741

Film, vdaka ktoremu sa zrodil zaner dzallo. Ma to spravne ponuru atmosferu, super reziu akurat sa niekomu nemusi zamluvat to, ze ide este o ciernobiely film. ja som vsak tolerantny a plne som si tento prazaklad filmu dzallo uzil. 85 % ()

Topco

Toto je taká poctivá pocta Hitchcockovi, akoby by to nakrútil sám Hitch, podľa brakovej noirovej predlohy, akurát sa to odohráva v Ríme a hovorí sa tam po taliansky. Bravo, Mario. Technická stránka je brilantná: nájazdy kamery, hra svetla a tieňov, práca kamery s odrazmi, použitie subjektívnej perspektívy, zvlnený obraz. Asi niet lepšej ukážky prechodu od klasického noiru k hyperštylizovanému giallu ()

majo25

Čiernobiela mysteriózná detektívka s vrahom-"záhradníkom". A to veľmi naivné záverečné do detailov vyrozprávané rozuzlenie z úst vraha. Atmosféra poskladaná väčšinou iba z tmy a hry so svetlom. Trilerových prvkov je málo a hľadanie páchateľa mi prišlo nezaujímavé. Do toho turistický sprievodca Rímom (Fontána di Trevi, Colloseum, Foro Italico,...). Nezaujímavá bola aj hlavná postava. Zaujal akurát mladý, ale už v tej dobe charizmatický John Saxon. Jeho obsadenie bola od tvorcov dobrá voľba, aj keď mu také to talianske temperamentné herectvo príliš nešlo. Škoda, že nie vo farbe, aj keď je mi jasné, že až tak by to filmu nepomohlo. Plusom sú ale rozprávačské dejové postrkovania. ()

David.Darco

Tak takto vzniklo Giallo. Priznám sa, nevidel som ani jeden z pôvodných dvoch Hitchových filmov a tak som do zápletky vstupoval ako panenský divák. Oni tie asi prvé dve tretiny sú v podstate veľmi solídnym filmom-noir. S trošku prehrávajúcimi postavami (čo u Hitcha v takejto miere nenájdeme, ale v podstate tá Taliančina k tomu celkom sekne), ale s perfektnou kompozíciou najmä portrétových záberov. Navyše hlavná herečka je fotogenická až až. Potešila ma aj scéna, ktorá zrejme inšpirovala Daria Argenta pri Suspirii. Hra s tieňom za okenicami. Potom však príde posledná tretina a tá je pre mňa celkom horkým sklamaním. Vyvrcholenie a rozuzlenie je strašne suché, poteší snáď len výkon predstaviteľa/ľky jednej z postáv... Okrem deja dosahuje svoj vrchol aj rozprávač, ktorý svojim komentárom doslova a do písmena vodí diváka ako slepé kura k zrnu, aby sme nemuseli okolo neho krúžiť. Rozumiem že z historického kontextu sa divák neustále vyvíja a dnes je tým pádom prezieravejší. V starších filmoch Hitcha to však funguje aj bez toho a vodítka sú skôr vizuálne. Zaráža ma najmä fakt, že Hitchnje predsa len záoceánska tvorba a Bava je EU kinematografia. Snáď mnohí z nás poznajú Kubrickov názor na rozdiely EU a USA diváka. No a napokon je tu rádoby vtipný zvrat. Ktorý je dnes už skôr trápne úsmevný, ako nadčasový a účinný. Škoda škoda. Každopádne, ďalšie giallo filmy si rád pozriem a mnohé klady Bavovho filmu toto moje rozhodnutie posilňujú. I napriek záporom tak film odporúčam. ()

mickyreed

Ta cigareta v úvodu a závěrečná schýza mi připomněla jeden ne příliš starý mysteriózní thriller od jiného režiséra s italskými kořeny. Zajímalo by mě, jestli ta spojitost mezi Prokletým ostrovem s úvodní cigaretou na lodi místo v letadle a tímto o 50 let starším snímkem stejného žánru byla záměrná. ()

fefee

Príjemný, starý, poctivý "detektívny" Thriller bez väčšej prehnanosti ale aj väčších ambícií. 3,5* ()

vitekpe

Jde o skvelej odpocinkovej film, presne na rozhrani noiru a gialla. Cernobila parada, kterou by mel kazdy fanousek "pokleslych" pribehu videt alespon jednou. Patou hvezdu udeluju za obsazeny humor. ()

Perverz

Tohle že natočil Bava? Nějak mi to k němu nešlo, a je vidět že se inspiroval někde jinde. Černobílý mysteriozní thriller, s kudlami v zádech, a jedno z prvních ze semínek gialla, např. na vlastní pěst se chystá odhalit vraždu ne člověk zákona ale Letícia Román, která vypadá dobře a divil jsem se, že už v té době nosili takové bikiny. Bava se fakt nemusí stydět, má to hlavu i s patou. Černobílá žlutá podívaná, trocha humoru, a s marihuanou v letadle, to dnes, kdy nám papaláši chtějí zakázat kouřit na veřejných prostranstvích, potěší. Bravo Bavo. ()

MickeyStuma

Stylové černobílé giallo, které je údajně pokládáno zcela první. Hra stínů a světel se souhrou vynikajících hereckých výkonů a hudby vyobrazuje atmosféru tajemna a hrůzy, jaké do té doby nemělo obdoby. Snímek přinesl nový vizuální vjem detektivního žánru, což se povedlo na výbornou. Základní kámen žánru gialla byl položen a vděčni můžeme být jedině Mario Bavovi. ()

kkarx

Ne, že by to bylo špatné, ale na to, aby mě to více bavilo, tomu jisté pro mě důležité kvality chybí. Stejně tak jako většině dalších filmů od Bavy. ()

Shanen29

Výborné giallo s kvalitním scenářem a skvělými herci.Bava to opravdu trefil.Kamera v té době na velmi dobré úrovni.Klobouk dolů. ()

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon