M. Night Shyamalan uvádí zcela nový thriller inspirovaný komiksem, nazvaný Skleněný. Spojuje tak dva samostatné úspěšné filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016). Z filmu Vyvolený se vracejí herecké hvězdy Bruce Willis v roli Davida Dunna a Samuel L. Jackson jako Eliah Price, známý pod pseudonymem Pan Skleněný. Z thrilleru Rozpolcený se objevuje James McAvoy, který ztvárňuje roli Kevina Wendella Crumba a jeho vícenásobné identity, jež v sobě ukrývá. A právě narušeného Crumba se svými 24 osobnostmi sleduje v novém fantasy thrilleru David Dunn, který k tomu využívá své nadpřirozené schopnosti. (Falcon)

Morholt

Spatlat dohromady Vyvoleného a Rozpolceného mi přišlo od Shymalana jako čirá zoufalost a dost dobře jsem si nedovedl představit, jak by to mohlo fungovat. A ona skepse se mi dost dlouho jevila jako opodstatněná. V kostce to bylo o tom, že Dunn a Crumb se dostanou do blázince, kde už na ně čeká pan Skleněnka a všichni tři pak procházejí jakousi terapií, během níž se je snaží jakási doktorka přesvědčit, že nejsou nijak výjimeční. Nicméně vzdor tomu, že se vlastně ho*no dělo, se na to koukalo docela dobře. McAvoy přehrával o stošest, ale tím, že to nebylo postaveno jen na něm, byl jeho projev efektivnější než v Rozpolceném. Jackson s Willisem sice nepodávají dechberoucí výkony, ale tady vlastně stačila jen jejich přítomnost. No a Sarah Paulson podala svůj klasický vysoký standard. Nicméně to nejlepší přišlo v závěru. Přišel celkem solidní střet a také vysvětlení, které mělo hlavu i patu. Nicméně je škoda, že film neposkytl nějaké indicie dřív, protože ten zvrat sice působil relativně sofistikovaně, ale přesto trochu lacině. Každopádně i tak jsem nakonec spokojen, protože jsem moc nečekal. 75% ()

ScarPoul

Strašne som sa toho bál. Shyamalan je pre mňa režisér štyroch filmov s dušou a potom preludov a hlúposti, ktoré systematicky znamenali kopance do inak jeho sľubnej kariéry. Unbreakable je pre mňa jeden z najlepších filmov aké kedy boli natočené. Môžem ho pozerať tisíc krát a stále v ňom budem nachádzať radosť z rozprávania príbehu a odkazy a pointy, ktoré sú pre mňa stále aktuálne. Glass nie je vizuálne taký podmanivý ako jeho predchodca. Ale nie je ani taký ťažkopádny ako bol Split. Newtona Howarda nahradil Thordson a jeho hudba sa tiež často kĺže po povrchu, hoci niekedy zachytí správny tón a navodí správnu atmosféru. A celkovo film pôsobí ako akási Shyamalanova hra s divákom, kedy si sám divák snaží zhodnotiť či to čo pozerá má nejaký zmysel.. Ďalej prezrádzať nechcem. Ani si nedovolím. Len poviem že je to dôstojné zakončenie a je tu po dlhom čase ten Shyamalan ktorý ma kedysi uchvacoval. Trojica hlavných hercov sa skvelo dopĺňa. Všetky vedľajšie postavy fungujú v rámci celého univerza tiež. James McAvoy konečne ukázal plný potenciál svojho herectva. Má to vtip, má to myšlienku a je to skvelo prepojené z predchádzajúcimi filmami. Za mňa plný počet.. Chcem si to pozrieť ešte raz a potom ešte raz. A viem, že tam budem stále nachádzať niečo nové. Aj napriek tomu, že je to iný film. A taký silný katarzný moment som v kine nemal veky. ()

Lacike

Tak tu máme záver trilógie, ktorej spojenie mi pripadá strašne umelé. Čo najlepšie vystihuje komická scéna o vysvetlenie Shyamalanových rôznych postáv, ktoré si v jednotlivých dieloch zahral. Chlapec sa proste polepšil a zmenil profesiu. He, he. Najviac mi tento diel pripomína druhý a tretí Matrix. Prvú polovicu filmu sa film snaží diváka zneistiť ohľadom schopností postáv, ktoré sme spoznali v minulých dieloch. Lenže to robí tak strašne imbecilne a nevierohodne, že scény, ktoré by mali byť vážne a divák by mal s polu s postavami zneistieť, vyznievajú komicky a neraz ma rozosmiali. Je to veľká škoda minimálne u Willisovej postavy u ktorej sme videli náznak pochybností. V druhej polovici sa naplno rozbehne diabolský megaplán Skleneného, ktorý si v tom meganezabezpečenom blázinci robí čo chce. A vo finále sa dočkáme viacerých šokujúcich point. Tá hlavná o zámeroch tajnej organizácie a jak s nimi Sklenený vyjebe sa mi celkom páčila a dáva celému filmu akceptovateľný zmysel. Ale to jak sa k nej film dopracuje je proste plné logických dier a zabitie dôležitých postáv postráda akékoľvek emócie. Len som si tak znudene odškrtával kto chcípol a kto nie. Shyamalan sa zhoršil po každej stránke. Ako scenárista síce vymyslel solídnu pointu, ale v príbehu je jedna logická diera za druhou. Ako režisér už nedokáže z hercov dostať pohlcujúce dramatické výkony a aj audiovizuálne to pôsobí strašne sterilne. Nechápem to. Vyvolený mal pôsobivú kameru a mnohokrát som si vychutnával obyčajnú scénu v ktorej zaberali Willisa jak mlčky sedí. Určite tomu pomáhala aj podmanivá hudba, ktorá je pre zmenu v Glass absolútne nevýrazná. Okrem pointy sa mi ešte páčil Willisov výkon. Hlavne počas prvých pár minút som mal fakt silný pocit, že sledujem moju milovanú postavu z Vyvoleného. Ale potom sa film vydal na divoké rodeo plné trápnych chujovín. Ako celok je u mňa film za neutrálnych. 5/10. Ale aj keby film neobsahoval logické nezmysly a poriadne tu fungovali dramatické scény, tak by sa mi pravdepodobne nepáčil natoľko, aby som ho chcel vidieť znova. Pretože vo Vyvolenom sa mi najviac páčila romantická línia v ktorej sa Willisova postava postupne znova dávala dokopy so svojou ženou. A že popritom našiel aj pracovné naplnenie svojho života ako komixový hrdina, bol pre mňa len vedľajší motív. Tým pádom som nikdy nechcel vidieť akékoľvek pokračovanie. Pretože pokračovania u romantických filmov, ktoré sa skončili tým, že všetci spolu žili šťastne až do smrti, nedávajú zmysel, no nie? ()

BoPo

Film, ktorý nedokáže obstáť sám o sebe. Je nutná znalosť filmov Vyvolený a Rozpolcený. A treba hneď na úvod dodať, že ide o najslabší diel trilógie. Najviac pozornosti dostal James McAvoy a jeho horda postáv. Najväčší prepad zaujímavosti zaznamenal Bruce Willis ako David Dunn. Pan Skleněný mal naopak najzásadnejší vplyv na príbeh ako taký. Pre fanúšikov predchádzajúcich filmov povinnosť, ktorá však poskytne len priemerný zážitok, ktorý klasicky shyamalanovsky zachraňuje záverečná pointa. ()

kepiash

Oba původní filmy mám rád. Vyvolený je mysteriózní drama o obyčejném muži, který postupně objevuje svůj skrytý potenciál. Rozpolcený je hororový příběh o psychopatickém násilníkovi s několikanásobně rozdvojenou osobností. Obě tato Shyamalanova dílka mají naprosto rozdílný styl a proto je nápad na jejich crossover odvážným, avšak dle mého názoru ne úplně zdařilým nápadem. Skleněný působí na můj vkus hodně křečovitě, neboť oba původní výborné motivy, bez jakýchkoli skrupulí, násilně narval do určité šablony, kam se ani jeden z nich nehodí. Kde to trochu drhlo, zatlačilo se ještě víc, něco se přimyslelo, něco se ořízlo, něco zkreslilo, ale jen odněkud vytrhnout postavy a zasadit je do zcela jiného příběhu zkrátka nejde. Jako kdyby jste vzali postavy ze Saw a z Gran Torino a napsali jim scénář ve stylu X-Menů - nikdy to nemůže úplně fungovat. Je mi to zároveň trochu líto, protože hlavní myšlenka není vůbec špatná, jen pro ni byli Kevin, David a Elijah tak trochu zneužiti. ()

Chermy

Chtělo by to strašně prostříhat. Shyamalan trpí tím, co já označuju jako "ženský způsob dialogu": Informaci kterou stačilo jen naznačit, či říct jednou větou, zopakuje pro jistotu desetkrát jinak a pak se diví, že je posluchač dávno nasraný filtrováním balastu a už dál poslouchat nechce... Mně se totiž moc líbil úvod, líbila se mi i prostřední pasáž v sanatoriu. Líbila se mi myšlenka, i ta pointa s organizací... proč ne, i když je to neoriginální. Co mě ale otrávilo byl závěr. Tam se naplno opět projevilo, že Shyamalan je absolutně neschopný natočit akční scénu. A na takovou katarzi se prostě divák těší. A především se vykecávání díry do hlavy a polopatické opakování komiksových souvislostí stává opravdu nesnesitelné. Chtělo to producenta s nůžkama a druhý štáb s Davidem Leitchem :)) ()

vurhor

Řemeslně dobře zpracované, ale bohužel se stalo přesně to, čeho jsem se obával po zjištění, že děj Vyvoleného a Rozpolceného bude spojen do jednoho filmu. Shyamalan se v tom prostě až moc pitval. Poezie Vyvoleného dobře fungovala v jednom uzavřeném celku, přičemž dál se v ní rýpat prostě nebylo třeba. Děj Rozpolceného se nějak konzistentně ještě dá rozvíjet, ovšem napojovat ho na zcela odlišnou zápletku nemusí úplně klapnout. U Glass to klaplo jen párkrát. Shyamalan tu se svými ikonickými postavami pracuje slušně, plus první polovina si udržuje relativně dobrou atmosféru, nicméně už to nemá ten osobitý mysteriózní nádech, což byla hlavní síla jeho předchozích dvou filmů. Poslední třetina pak působí zcela mimo. Ještě k tomu si Shya začne hrát tak trochu na takového mudrlanta, což mu nikdy moc nešlo. Nemluvě o tom, že logika postav šla v poslední části zcela do tahu. Zklamání. Ani tolik ne samotným koncem, spíš celkově prázdným a suchým podáním. Willis není příliš výrazný a ve filmu si tolik nezahraje, plus s Jacksonovo postavou se nepracuje natolik, jak by si zasloužil. Ale ten McAvoy byl teda zase ďábelský. A upřímně to byl velký tahoun celého filmu. Rozhodně slabší Shyamalanův snímek. Přestaň se šťourat ve svých skvělých klasikách a radši zase natoč nějakej creepy thriller, cywe... Průměrné 3* ()

JohnCZ

Převládají trochu rozporuplné pocity. Jako zakončení dopředu nejspíš neplánované trilogie to funguje. Nicméně možná i právě proto, že to Shyamalan dopředu před nějakými těmi 20 lety, kdy natočil Vyvoleného, neplánoval, se mi právě Davidova linka jevila jako ta nejméně uspokojivě vyřešená. Jako celek to ale smysl má, je to velmi autorské a jako superhero film originální. Shyamalan si tu šel svým směrem a je to jednoznačně dobře. ()

zablaga

Trochu rozvláčnejší dej a podľa mňa nedobrý koniec, však uberajú len jednu hviezdu podľa mňa podarenej (pre fanúšika) uspokojujúcej záverečnej časti série! ps: @Tom Hardy to popísal vo svojom komentári veľmi presne ()

corpsy

M. Night zrejme opäť zaspal na vavrínoch. A pravdepodobne to bude ešte veľa krát počas jeho kariéry. Ako by sa proste nechal unášať obrovskou vlnou diváckeho nadšenia svojich dvoch posledných snímkov a surfuje si len tak pre zábavu. Áno, odpočinok treba, ale pri jeho vykonávaní, by mal ležať s drinkom niekde na slnečnej piesočnej pláži a nie točiť film, pri ktorom si myslí, že ho diváci zhltnú už len preto, lebo je to jeho dielo a on je momentálne v kurze ( to isté sa dialo v rokoch 2004 - 2008 ). GLASS nieje zlý film, túto obľúbenú vetičku musím v tomto prípade použiť. Podobne aj scenár pracuje s vecami, ktoré majú potenciál zaradiť sa do filmovej vitríny. Problém je v Shyaovi, ako rejžovi. Tam, kde má byť napätie, nieje. Tam kde má byť pestrá akcia, nieje. Ide o zúfalo nudný snímok, ktorý mal byť spektakulárnym ( nemyslím tým megalomansky drahým, či akčne odtrhnutým z reťazí ) zakončením trilógie, ktorú pred niekoľkými rokmi nikto nečakal. ()

DEXTER099

Tak jsem byl na projekci filmu skleněný a musím dopředu říct,že tu nebudu souhlasit s rádoby odborníky,kteří film shazují už teď.Pokud jste měli rádi předešlé dva filmy tak zde vás to bude opět bavit.Vše do sebe krásně zapadlo a závěr filmu byl vynikající.Nádhernã atmosféra a vše okolo.Parádní herecké výkony.Hlavně věřte v sami sebe :-) .Za mě celkově 85% a pět hvězd. ()

berny2468

Shyamalan má odvahu, to se mu musí nechat. Po tak dlouhé době a hlavně po tak kvalitním Vyvoleném natočit jeho pokračování, přitom naprosto jiným stylem, je nevídané a riskantní. Kritiku chápu, ale já jsem ve výsledku spokojen. Úvod se velmi povedl, možná i nejlepší část filmu. Škoda jen že po přesunu do blázince, film ztratí tempo a scénář na chvíli smysl. Zde měli vévodit dialogy, ale ty jsou prázdné, což je velká škoda. Naštěstí pak se to od půlky opět rozjelo a dokonce to od toho neodbočilo. Ačkoliv by se dalo očekávat epického závěru, dostali jsme ,,jen" menší souboj, který měl, teda alespoň v mých očích, větší smysl. Celkově ta civilnost filmu hodně prospěla. Herecky bravurní. Jen hudba trochu nevýrazná, scenáristicky to má taky mouchy, ale rozhodně doporučuji, já bych si to klidně i zopakoval...70%. ()

schizmo

McAvoj je prostě génius! To, co předvedl ve Splitu bylo šokující a tady už je to vyloženě oskarová přehlídka. Přestože nedostává tolik prostoru jako v předchozí sólovce, řekl bych, že jeho hraní je ještě obdivuhodnější - takový mimický, hlasový, intonační, lingvistický, pohybový a další rozsah, to snad ani jeden člověk nemůže zahrát, navíc tak přirozeně a plynule, že to naprosto bere dech. Nevím jako to dělá nebo jestli je to práce maskérů, ale nejednou výraz ve tváři jako by kopíroval i věk té které identity. Z čeho jsem trochu překvapený, je vývoj celé trilogie, která na začátku trilogií snad ani být neměla a autor to zjistil až na konci druhého dílu a tak dva zdánlivě nesouvisející snímky spojil, aby osudy "hrdinů" mohly vyniknout ve společném finále. Dokud neznáte konec, říkáte si, že by z toho mohla vzniknout velkolepá frenčíza (takový zkriplení X-meni), ale bohužel je jí zatnut tipec dřív, než se v kině stihnete polít colou. Jestliže byl Glass v Unbreakable vykreslován jako jednoznačný záporák, zde ho pochopíme jako nejednoznačného hrdinu, který ve víru událostí vysvětluje své konání. A tak jako Thanos u Avenger chtěl v rámci etických pohnutek vymlátit půlku planety, i zde je patrný určitý morální přesah nebo chcete-li hrdinské poslání. Z finále filmu nebudete nadšeni, ale ze závěrečného proslovu mi běhal doslova mráz po zádech! ()

FromHell

Veľmi prijemne spestrenie v radách filmových komixoviek.Prehjapovaných MARVELOVIEK v pastelových farbách a podobných žánrových odnoží,kde pretlak CGI vybuchuje ako na nový rok,som už celkom presýtený.Shyamalan vôbec nesklamal,len nejde s aktuálnym gýčovým trendom a prináša svojskú superhrdinskú komornú drámu,ktorá v rámci možností ťaží maximum z námetu. ()

ivishka

Obsahuje spoilery. Poslední dobou mi přijde líto trávit čas tím, že budu psát nějaké komentáře k filmům. Ale u tohoto prvního zklamání roku 2019 si to nemůžu odepřít. Klobouk dolů před třemi hlavními herci. McAvoy+Willis+Samuel L. Jackson super triple. Ovšem když slepíte dohromady 2 filmy a narvete tam zoufale mnoho zmínek o komiksech a z DID poruchy a výborného filmu Split uděláte magora trochu podobného Hulkovi.. Dá se říct, že to nedopadne a ani nedopadlo vůbec dobře. Je mi líto slibného potenciálu. Naprosto promarněné a natáhnuté dvě hodiny. P. S. Proč na sobě měl proboha Bruce Willis pláštěnku? Ok. Bojí se vody ale wtf pláštěnku? ()

Ellmariachi

Vyvoleného jsem měl rád už kdysi, kdy ostatní vrstevníci čekali Willise s kvérem a byli zklamaní. Rozpolcenému jsem se naopak vyhýbal, protože jsem myslel, že jde více méně o čistý horor. Nakonec stejné nadšení jako u V. Na Skleněného jsem se těšil nedbaje na kritiku, která se na něj místy snášela. A dělal jsem dobře. Od začátku do téměř konce mě Shyamalan držel v napětí. Ale v takovém, které vás baví a nenutí si oddychnout a ulevit na chvíli mozku. Prostě takové to příjemné, kdy se těšíte na další scénu. A jak tak filmem proplouvám, říkám si to je za pět. Kecací scény v blázinci, pozdější akce i pointa jsou parádní. Teď se vrátím ke svému slovíčku téměř, někde pár vět zpět. Film měl totiž podle mě končit o pár minut dříve větou: Tak jsem měl pravdu. Plus vysvětlení toho proč a jak se chovala postava Sarah Paulson. Do té doby naprostá bomba. Jenže nastavená další pointa to celé smetla ze stolu a jediný efekt plácnutí si do čela.to celé pokazila. . Přiznám se, že v tu chvíli letělo hodnocení dolů a zastavilo se na 75ti procentech. ()

JJ.Gibson

Za mě rozhodně povedené zakončení trilogie, kterou před 19lety rozpoutal Shyamalan. Jak již zde bylo řečeno, stvořil svůj vlastní sub-žánr hrdinů a padouchů. Svět jak by vypadal, kdyby superhrdinové a padouchové byli mnohem více realističtější, než tomu máme například u Avengers. A zato mu tleskám, protože se mu to prostě a jednoduše povedlo. S Vyvoleným mám trochu problém, jak už jsem kdysi psal, chtěl jsem aby byl o něco lepší. S Rozpolceným mám asi větší problém, sice McAvoy hrál zajímavě, to jistě, ale celé mi to nějak nesedlo. A pak tu máme Mr. Glasse, Samuel je podle mě to nejlepší, co celá série vlastní. Je to dokonalý padouch a ve svém závěrečném díle, má parádní roli a to mě bavilo asi nejvíc. Willis a McAvoy, jsou pouhými sidekicky. Závěrečný twist "spoiler alert" že existuje skupina lidí, která se snaží eliminovat lidi se schopnostmi, mi přišla jako zajímavá myšlenka a nijak ničemu neodporuje. Tak jsem ji vzal za své. A Samuelův v "ďábelský plán" jak představil lidi se schopnostmi celému světu se mi hodně líbil. A jak sám řekl Mr. Glass toto není konec, toto je Origin! ()

GodComplex

Lepsi, nez Split, horsi, nez Unbreakable. Neni to az takova pecka ve kterou jsem doufal, ale dustojne zavrseni trilogie, nejlepsi Night Rider za posledni roky a pekny navrat do formy. Ta nejasnost okolo deje je strasne prijemna a twistovani sice uz neni co bejvalo, ale stejne potesi. 8/10 ()

MikO_NR_1909

Asi sa zhodneme, že Rozploteným sa Shyamalan v rôznych inštanciách vrátil k osvedčenému rukopisu, ktorý ho zdobil ešte na prelome milénia. Problémom Glass (2019) je rozkolísaná snaha spojiť prakticky nespojiteľné dostojevského roztrojenie osobnosti s paralelným premostením psychoanalytickej intimity do sveta CFI v americkom štýle. Opäť si autor akoby pribrúsil k sebe ťažké bremeno. CFI s komiksovým svetom a pomalým rozprávaním automaticky neznamená priamu úmeru toho, že rozhladený divák v tom nájde nejaké zázraky. Zvyknem takýmto poctivým trhákom, ktoré skúšajú variácie s ťažkými témami a ostanú nepochopené (ale aj sami sebou) ohodnotiť kompromisnými tromi, aby som príliš subjektívne a s animozitami do toho nevstupoval. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací