Selský rozum

• angličtina Common Sense (festivalový název) (více)

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

Othello

Ačkoli Piussi respektuji jakožto odvážnou a neúnavnou novinářku, není pro mě dobrou dokumentaristkou. Selský rozum je jen ošklivá, rámcově roztříštěná obžaloba jednoho zločince, která skáče sem tam, je jednoduše napadnutelná, ukvapená a celkově působí, jakoby celé natáčení i se sestříháním trvalo týden. Je to přeteklé nenávistí a nedokáže se to proto soustředit. Působí to tedy jen jako panický výkřik, jakkoli je panika v současné době tak trochu na místě. ()

6thSun

Malinko spíchnuté horkou jehlou, ale ta pointa je jasná, a kdyby to přesvědčilo byť jediného člověka, aby přestal volit toho prolhaného pána, pak dokument nevznikl zbytečně. ()

ledzepfan

Nevím no-v mé hlavě má přesvědčení, že je Babiš šulin o dost důstojnější a rafinovanější formu. Z tohodle sálá zaujatost, tunelové vidění, nepromyšlenost. Plácá se to tak trochu odnikud nikam a ve výsledku by jeden tomu Babišovi minimálně uznale poklepal po rameni jak promakaně to má všechno vymyšlené... Pokus dobrý, ale natočit takovou agitku tak aby nevypadala jako účelová antipropaganda, to chce hodně citu. ()

Pierre

Tady značně vítězí obsah nad formou. Natočený je tento dokument divně. Vtom by snad byla vážně i kdejáká reportáž Reportérů ČT nebo 168 hodin lepší. Mnohdy doplácí na chaotický střih a neuspořádanost. Ale já ho rád nadhodnotím jednou hvězdičkou kvůli sdělení a informacím, které si jinak mnoho lidí neuvědomí. Vyčítá se mu sice neobjektivita, ale ta je mi v tomto případě vážně úplně putna. Uvědomte si důvod proč vlastně vznikl a o co jeho tvůrcům šlo. Kdyby Janeček řešil objektivitu nic bysme se nedozvěděli. Nedej bůh, kdyby se ho účastnil sám Babiš. ()

Mikita

Souhlasím s xxmartinxx. Dokumentaristicky to trochu pokulhává a byla by lepší větší péče, větší dynamika a občas i větší objektivnost. Cením si však té práce, co na tom bylo odvedeno, kolika tématům se bylo věnováno. A to je toho ještě víc. Tady bylo vybráno pár těch nejzásadnějších událostí. A s tou objektivností také přimhuřuji oči, ptž chvalozpěvů má ze svých médií Babiš již dost. A jelikož za chvíli bude i rada ČT složená převážně z příznivců nového vůdce, je fajn mít tento poslední záchvěv a snahu lidem otevřít oči. Co ale na tom. Všechno tohle je možná proti dobrým mravům, amorální a svinstvo... ale není to nelegální. Je to jen ukázka toho, jak neumíme psát zákony, vypisovat dotační řízení apod. A ano, bohužel to není jen Babiš, všude v republice i ostatní chytrolíni vykupují pozemky, devastují půdu a to pro obrovské dotace. Dělají to tak všichni. A tady by měl vztek mířit na neschopnost úředníků EU. Více znepokojívé jsou pro mě ale ty ostatní kauzy .... Ale to tom přeci ó nejvyšší neví, oni mu ve Vodňanech ukáží jen ty pěkné a usměvavé zaměstnance a jde se dál. :/ ()

L_O_U_S

Zpracování působí méně profesionálním dojmem, ale to není důležité. Zhlédnutí filmu by mělo být povinné, zejména pro voliče Andreje Babiše. (1 214.) ()

easaque

-4* Tenhle dokument není přimo o českém venkově, ale především o podnikání Andreje Babiše a jeho vlivu na něj, tak se nedivím, že ho Česká televize před volbami neuveřejní. Ale naštěstí na YouTube ho lze nějaký čas už shlédnout. Pro člověka, kdo se o toto téma zajímá, tak v dokumentu moc nového nenajde, protože hodně toho bylo uveřejněno v jiných zdrojích. Bohužel provedení není nijak skvělé a i já bych mu vytkl jednostrannost, i když názory druhé strany lze těžko získat. Čiší z toho bezradnost a skalní či zaslepené obdivovatele A.B. nemůže přesvědčit, spíš ještě víc zatvrdit. Dokument Matrix AB považuju za mnohem výstižnější, ale za snahu musím Selský rozum podpořit a nadhodnotit 4 hvězdami. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Martin741

Takmer perfektna sonda do pozadia biznisu Andreja Babisa, Podane maximalne putavo, konecne som sa dozvedel, preco sa iste rastliny pestuju viac, ine menej. Plus nieco k politike, EU a eurofondom, to proste musi byt : 77 % ()

cubajz

Sdělení filmu se může zdát jednostranné, ale jak osvětlili sami tvůrci v rozhovoru, z druhé strany se s nimi kdokoliv odmítal bavit... A věřím, že i to sedí do Babišova obrazu mučedníka, který spasí tuto zem a všichni na něj jen hází špínu a točí o něm ošklivé dokumenty. V kombinaci s Matrixem AB a nadcházejícími volbami si nejsem jist, zda se pro naší zemičku rýsuje slibná budoucnost... ()

zette

Netvrdim, ze rada nazoru v tomto filmu neni pravdivych, ale na dobry dokument to ztraci objektivitu, prehnane jednostranne. ()

alchac

Velmi zábavné videjko, které bych povinně ordinoval (třeba i násilím – blíže viz Mechanický pomeranč) všem fanatickým vyznavačům chemické koblihy ze zmraženého polotovaru. Snad by pak konečně pochopili, jak světlé zítřky nás čekají pod vládou politické divize Agromafie a.s. resp. jejího majitele, dobrotivého agenta Bureše. Holt co se v mládí ve službách STB naučil, na stará kolena jako když našel, pročež existenční likvidace případných oponentů, nyní již s horlivým posluhováním biřiců z MF, jest jeho základním modem operandi, neboť je-li v této i Satanem opuštěné zemi (taky co by se tu zbytečně namáhal, když to za něj hravě obstará ujo Andrej) jeden řádně brutální a bezskrupulózní zmrd, ovčan sedne na prdel a i zabečet se bojí, aby druhý den už nečekal ve frontě na polévku od Armády spásy, ba v horším případě je ochoten se volebně prostituovat za pekařský výrobek nebo – jako v případě naší nejmenované pravoslavené (a zjevně i blahoslavené) hokejové ikokotny – za oběd v čapím tunelu. Fakt, že náš stále ještě nominálně veřejnoprávní kanál (kanál jako synonymum stoky) toto odmítl odvysílat, je v daném ohledu značně vypovídající. Má to ale ten přičinlivý Horný Uherák štěstí, že tu servilitu a kolaboraci máme v genech už nejméně 400 let! No, děkuji tímto autorům a pokud si to náhodou přečtou, nechť mi později dají vědět, na které šachtě budou kopajíce uran budovat zářnou budoucnost Babišistánu, pokusím se jim pak poslat potravinový balíček s kuřátkem z Vodňan, na rozleptání mříží jejich pracovní ubikace 1+kbelík by to mělo stačit. ()

Splasher

Patočka vs. Babiš. Místy neuměle amatérské. __ Agrofert to má strašně těžký. Tolik majetku a zodpovědnosti. K tomu ty půjčky od bank za 30 miliard! Je logické, že při takových závazcích se ze zisku nemůže vyplatit ani koruna na dividendách (proč platit navíc 15% daně?). K tomu ještě daň z příjmu, kterou by měl při tržbách 166 miliard odvádět. To vám pak v rámci optimalizace vychází jediné. Propustit řadu předražených zaměstnanců a nabírat agenturní, kteří se jako jediný dokážou střízlivě ohodnotit na 70 Kč za hodinu. Střízlivě ohodnocen byl i pan Babiš, kterému se díky mzdě z Agrofertu (a prodeji akcií "sobě samému"!) válelo na účtě nepotřebných 1,5 miliardy a on si mohl pořídit korunové dluhopisy společnosti. Jen ty zachránily společnost před úpadkem a ta je mu tak vděčná, že mu každý rok pošle nějaké ty drobné zpět na úrocích. Nedaněných samozřejmě. V roce 2016 to byly drobné ve výši 180 miliónů. Toho si na účtu ani nevšimnete. ()

kocik1

Za prachy je v Praze dům a dokonce i český volič se dá koupit. No nekupte Andreje do české vlády! Nevyrovnané, jednostranné, tendenční. Ale strašně potřebné. Jen se bojím, že divák, který by to měl vidět, to stejně neuvidí, protože ho to nezajímá a radši se zahryzne do Vodňanského kuřete. ()

LeoH

***** za téma, maximálně ** za filmařské řemeslo (slova, slova, slova a k nim mechanicky ilustrující obrázky jak z okresního videožurnálu, minimum informačně hodnotných nebo aspoň vizuálně zajímavých záběrů, neschopnost vyhmátnout střihem na kratší ploše to podstatné, dodatečné „zatraktivňující“ berličky – černé rámečky, malůvky vkládané do obrazu, sekvence z počítačové hry, to všechno je naprosto zbytečný balast, zrovna jako chaoticky umisťovaná doprovodná hudba) a za následnou nepřesvědčivost celku, který se dá strašně snadno odmávnout jako tendenční propaganda, i když jí podle všeho není. ()

wader

Musí vidět celý národ před volbami 2017! Hlavně ti vymrdanci, co chtějí AB volit. Jedná se o spektákl zemědělský, sahající do politické roviny, ne vinou filmařů, alébrž samotného KMOTRA AB. ()