Neboj, daleko neuteče (festivalový název)

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Komedie / Životopisný

USA, 2018, 114 min

Gus Van Sant se na starý kolena umírnil a točí člověčinky. U tohoto by stačilo říct "pro fanoušky Dallas Buyers Club", tzn. retro životopisný příběh o nemocném muži a jeho cestě ke světlu. Typickej oscarovej film v dobrým slova smyslu s all-star castingem (Joaquin Phoenix, Rooney Mara, Jonah Hill, Udo Kier). Natočený podle knihy Johna Callahana, alkoholika, kterej skončil na vozíčku, podstoupil 12 krokovej AA program, a pak se stal provokativním a nekorektním ilustrátorem. Příběh o tom, že někteří musí padnout na dno, aby se něco naučili a pochopili, když to nejde po dobrým, tak to jde po zlým. A taky o odpuštění a každodenním boji/hře jak být lepším člověkem. Nakolik vás to dojme/osloví záleží na levelu cynismu.(29.1.2019)

Životopisný film, který na rozdíl od většiny svých soukmenovců naprosto kašle na vyprávění životního příběhu, ale zaměřuje se plně na nitro svého protagonisty. Úvodní scéna Don't Worry, He Won't Get Far on Foot představuje Johna Callahana ve stavu, kdy už má to nejhorší za sebou, přednáší svůj životní příběh před plnou aulou lidí na konferenci, podává ho s vtipem a klidem. Následuje protiklad, kdy jsme přeneseni zpět v čase, tak jak se to ve filmu odehraje ještě několikrát, protože Gus Van Sant tentokrát zahazuje veškeré časové posloupnosti za hlavu a ukazuje nám Callahana na sezení skupiny alkoholiků, kde znovu přednáší svůj životní příběh, ovšem tentokrát už zdaleka ne tak zábavně. Jak už asi vyšlo najevo, Don't Worry, He Won't Get Far on Foot není tradičním životopisným filmem, nezkoumá totiž vztah hlavní postavy ke světu kolem něho přímo, ale spíše jeho vztah ke světu využívá ke zkoumání jeho vnitřní cesty. Joaquin Phoenix hraje alkoholika, který se v jednom ze svých opileckých stavů dostává do dopravní nehody, kvůli které kompletně od krku dolů ochrne. Tahle událost ho ovšem nezastaví v tom, aby se alkoholu vzdal, spíš naopak. Zbytek filmu je o cestě, ke střízlivosti a vnitřním boji Callahana sama se sebou. Časově dezorientovaný film, který touhle časovou neposloupností vnese diváka do kůže Johna Callahana mnohem lépe, než kdyby byl vyprávěn klasickým způsobem. Sem rád, že byl Gus Van Sant odvážný a dovolil si film takhle rozporcovat, vyšlo mu to na jedničku a je to jeden z faktorů, který v mích očích dělá tenhle film výjimečnějším. Joaquin Phoenix je opět fenomenální, hraje vlastně jen hlavou a i tak dokáže podat jeden z nejlepších hereckých výkonů letoška. Milým překvapením je Jack Black, který i přes svůj omezený čas na plátně dokáže představit komplexní postavu. Pak je tu Jonah Hill, který hraje bohatého guru, ve stylu Ježíše spasitele a spolu s Phoenixem tvoří skvělou hereckou dvojici, jejich dialogové výměny patří k tomu nejlepšímu co film může nabídnout. Jediný kdo trochu drhne je Rooney Mara, ale to je spíš tím, že potenciál její postavy je naprosto nevyužit. Jestli chcete být obeznámení s celým životním příběhem karikaturisty Johna Callahana budete možná trochu zklamání, ale pokud chcete detailní rozbor jeho mysli, trochu melancholické sedmdesátkové nálady a chcete vidět skvělé herecké výkony tak vás Don't Worry, He Won't Get Far on Foot rozhodně nezklame. 78%(11.10.2018)

Gus Van Sant je v Hollywoodu považován za zázračného režiséra, s kterým chce točit snad každý herec. Pro mě jeho filmy vždycky byly a nejspíše i budou naprosto průměrné. Na filmu plném hvězd je bohužel vidět, že na první pohled emotivní snímek, kazí právě nedotažená režie. Na druhou stranu Phoenix dokáže zahrát opravdu kohokoliv ( těšíme se na Jokera ) a jsem rád, že šanci dostává i Jonah Hill, který zde má možnost ukázat, že není jenom sidekick ve filmech se Sethem Rogenem.(2.5.2019)

Gus Van Sant střídá větší projekty s těmi úplně okrajovými, tehdy je obohacuje jakousi jinakostí a divností, je nicméně trpělivý, vesměs minimalistický a hlavně ve svých dílech nikdy nechodil pro trochu té kontroverze úplně daleko. Chameleon Joaquin Phoenix v jeho posledním kousku představuje uznávaného a provokativního karikaturistu, který svůj nový smysl života našel až po absolvování terapie se skupinou léčících se alkoholiků, které předcházela autonehoda, kvůli které skončil paralyzovaný na vozíku. Herecká sestava velmi zajímavá, melancholická retro nálada fajn, výraznější scény a emoční momenty ovšem schází. Za mě holt poměrně nevzrušivá cesta ke střízlivosti a hledání správné cesty.(2.5.2019)

Phoenix dokáže zahrát cokoliv s takovou parádou, až je to zarážející. Docela jsem zvědavý, na kterém projektu si vyláme zuby. Tohle to ovšem nebyl ten případ - mě to bavilo a hlavně, bavil mě on sám. Já mu věřil úplně všechno. A co tam dělal Hill? To bylo neskutečný. Že umí hrát, to jsem věděl, ale že umí hrát takhle dobře? To jsem opravdu netušil. Díky chlapci za tento zážitek.(3.5.2019)