Neboj, daleko neuteče (festivalový název)

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Komedie / Životopisný

USA, 2018, 114 min

Gus Van Sant je v Hollywoodu považován za zázračného režiséra, s kterým chce točit snad každý herec. Pro mě jeho filmy vždycky byly a nejspíše i budou naprosto průměrné. Na filmu plném hvězd je bohužel vidět, že na první pohled emotivní snímek, kazí právě nedotažená režie. Na druhou stranu Phoenix dokáže zahrát opravdu kohokoliv ( těšíme se na Jokera ) a jsem rád, že šanci dostává i Jonah Hill, který zde má možnost ukázat, že není jenom sidekick ve filmech se Sethem Rogenem.(2.5.2019)

Životopisný film, který na rozdíl od většiny svých soukmenovců naprosto kašle na vyprávění životního příběhu, ale zaměřuje se plně na nitro svého protagonisty. Úvodní scéna Don't Worry, He Won't Get Far on Foot představuje Johna Callahana ve stavu, kdy už má to nejhorší za sebou, přednáší svůj životní příběh před plnou aulou lidí na konferenci, podává ho s vtipem a klidem. Následuje protiklad, kdy jsme přeneseni zpět v čase, tak jak se to ve filmu odehraje ještě několikrát, protože Gus Van Sant tentokrát zahazuje veškeré časové posloupnosti za hlavu a ukazuje nám Callahana na sezení skupiny alkoholiků, kde znovu přednáší svůj životní příběh, ovšem tentokrát už zdaleka ne tak zábavně. Jak už asi vyšlo najevo, Don't Worry, He Won't Get Far on Foot není tradičním životopisným filmem, nezkoumá totiž vztah hlavní postavy ke světu kolem něho přímo, ale spíše jeho vztah ke světu využívá ke zkoumání jeho vnitřní cesty. Joaquin Phoenix hraje alkoholika, který se v jednom ze svých opileckých stavů dostává do dopravní nehody, kvůli které kompletně od krku dolů ochrne. Tahle událost ho ovšem nezastaví v tom, aby se alkoholu vzdal, spíš naopak. Zbytek filmu je o cestě, ke střízlivosti a vnitřním boji Callahana sama se sebou. Časově dezorientovaný film, který touhle časovou neposloupností vnese diváka do kůže Johna Callahana mnohem lépe, než kdyby byl vyprávěn klasickým způsobem. Sem rád, že byl Gus Van Sant odvážný a dovolil si film takhle rozporcovat, vyšlo mu to na jedničku a je to jeden z faktorů, který v mích očích dělá tenhle film výjimečnějším. Joaquin Phoenix je opět fenomenální, hraje vlastně jen hlavou a i tak dokáže podat jeden z nejlepších hereckých výkonů letoška. Milým překvapením je Jack Black, který i přes svůj omezený čas na plátně dokáže představit komplexní postavu. Pak je tu Jonah Hill, který hraje bohatého guru, ve stylu Ježíše spasitele a spolu s Phoenixem tvoří skvělou hereckou dvojici, jejich dialogové výměny patří k tomu nejlepšímu co film může nabídnout. Jediný kdo trochu drhne je Rooney Mara, ale to je spíš tím, že potenciál její postavy je naprosto nevyužit. Jestli chcete být obeznámení s celým životním příběhem karikaturisty Johna Callahana budete možná trochu zklamání, ale pokud chcete detailní rozbor jeho mysli, trochu melancholické sedmdesátkové nálady a chcete vidět skvělé herecké výkony tak vás Don't Worry, He Won't Get Far on Foot rozhodně nezklame. 78%(11.10.2018)

Gus Van Sant dokáže výběrem svých námětů někdy opravdu překvapit. Don´t Worry, He Won´t Get Far On Foot podle názvu navnadí na černohumorné pojetí, ale není to tak úplně pravda. Hlavní antihrdina si vás získá díky jako vždy výbornému Phoenixovi, ale celkově jde spíše o prúměrně odvyprávěný příběh, ve kterém sice průběžně střídáte pocity empatie a opovržení vůči hlavnímu hrdinovi, chvilku přemýšlíte jestli je to opravdu Jonah Hill, abyste nakonec došli k pocitu, že to špatné nebylo, ale od Guse čekáte sakra víc. 60%(15.7.2019)

Dobrý príbeh postihnutého človeka alkoholika celý život bojujúceho so sebou amym a svojimi previneniami, nedokonalosťou, myšlienkami .... každa fáza bola stale ťažšia a ťažšia, poslednych päť fáz boli nesmierne dojímavé ... citlivý divák si príde na svoje. Bál som sa, že v tom bude nejaký ten americký pátos .. ale nebol. Bod pridávam za Phenixov výkon.(19.8.2019)

Phoenix dokáže zahrát cokoliv s takovou parádou, až je to zarážející. Docela jsem zvědavý, na kterém projektu si vyláme zuby. Tohle to ovšem nebyl ten případ - mě to bavilo a hlavně, bavil mě on sám. Já mu věřil úplně všechno. A co tam dělal Hill? To bylo neskutečný. Že umí hrát, to jsem věděl, ale že umí hrát takhle dobře? To jsem opravdu netušil. Díky chlapci za tento zážitek.(3.5.2019)