Nerozluční kamarádi Štěpán a Kendy jsou studenty maturitního ročníku gymnázia v jednom okresním městě. Když jsou po průšvihu s poněkud skandální písničkou "na koberečku" v ředitelně, vnukne jim ředitelka školy nápad nastudovat divadelní představení. Rozhodnou se pro Tylovu Lesní pannu v poněkud netradičním provedení - s hudbou, zpěvy a řadou neobvyklých rekvizit. Zatímco Kendy v divadle vidí nejen příležitost pořádně si užít, pro Štěpána je to šance sblížit se s půvabnou Marcelou Borůvkovou, přezdívanou Borůvka, o niž se uchází i uhlazený úředník Nádeníček. To, co bylo původně jen studentskou recesí, se začne oběma autorům brzy vymykat z rukou, a to nejen vinou svérázného hereckého obsazení, ale také díky informacím v tisku, o které se postará otec jedné ze spolužaček. Podnik nabírá na velikosti, dokonce se ozve i televize, která projeví zájem natočit o představení pořad. V tu chvíli se Štěpánovi a Kendymu zdá katastrofa neodvratnou. (TV Nova)

EddieIron

V době vzniku Básníci zapůsobili jako zjevení.Film,kde mládež nic nebuduje ani neničí nebyl nic moc obvyklého.Jsem jen o málo mladší než Básníci,takže jsem rostl s nimi a považuji je tedy za srdíčkovou záležitost,přičemž mluvím o prvních třech dílech. ()

gezper

Nebudu tady teď srovnávat, který díl z pro mne trilogie Básníků je nej. Každý má něco do sebe a tento první je hodně poeticky pojat, což ho od dalších zajímavě odlišuje. Záměrně používám místo pentalogie slovo trilogie, protože poslední dva jsou nastavovaná kaše a neřadím je do jinak skvělé série. Jedna, dvě, tři, čtyři, pět hvězd tady na ty mladý pány ! [100%] ()

Cvachetka

F.R. Čech a Šuby duby Amerika :-D A ještě jak mu Lubomír Kostelka zatleská :-D Některé scény jsou holt nesmrtelné a jen za tuhl scenu bych musel dat snad 4 hvězdičky. Ale on je celý film velmi zdařilý a proto dávám 100% ()

VideoTuti

I po letech film divácky nevyčichl. Takový film spraví vždy člověku blbou náladu a člověk si řekne "Život je fain". ()

zigy

Tady se ještě všichni zúčastnění trochu hledali, ale naštěstí tu správnou notu našli v dalším pokračování:) ale je velmi příjemné sledovat císaře českého rocku, jak tančí na "šúbydůby amerika"....o sledování Miroslavy Šafránkové nemluvě...a hlavně: spousta dobrých hlášek, hlavně od vousatého profesora ve škole..... ()

Kozlowski8

První z legendární "básnické" série a v ní první Štěpánova láska (Borůvka) a první zužitkování uměleckých ambicí Štěpána a Kendyho v podobě divadelního představení. Krásní, mladí, velice přirození a bezprostřední chlapci, mnoho dalších úžasných postav, skvělá hudba a spousta skvělých písniček, krásné a vtipné animace a nezapomenutelné dialogy. Pro to všechno se dá na film koukat i mnohokrát opakovaně. 95%. ()

Grázl83

Čím častěji film vidim, tím ho více miluji. Pro mě jedna z nejlepších českých komedii legendární písničkami. ()

r007

Pamatuju si dodnes, jak na mou duši zapůsobily Štěpánovy básničky. Bylo mi 14 a bylo mi fuk, o čem je celý děj, viděla jsem před sebou ty smutné modré oči...Dnes se na film ráda podívám znovu a vychutnám si všechny vtípky, hezké písničky i výborné herce. Dala bych jen 4 hvězdy, kvůli občas zbytečným ideologickým dialogům, ale z nostalgie jich prostě musí být pět. ()

Scaevola

Scénář postavený na přehlídce postav sice má mnoho co nabídnout, ale činí tak jaksi ochotnicky, aniž bych byl přesvědčen o tom, že se jedná o svébytný tvůrčí postup. Mnoho hlášek a scének se samozřejmě natrvalo zarylo do obecného povědomí českého národa a většina z nich pobaví i po letech a při několikáté (kolikáté už?) projekci, avšak osobně mám raději druhý díl. A nutno dodat, že nyní v dospělejším věku mi připadá finále v dívčině ložnici více než strojené až šroubované, a svým způsobem vlastně i ohavné. Nicméně vzdor všem výtkám je jisté, že se k snímku zase po nějaké době rád vrátím. ()

PTuranyi

V zásade príjemný romantický film o pubertálnej láske a objavovaní sexuality. Všetko pekne decentne s jemným humorom, teda až na tie animované a vzdelávacie vsuvky, ktoré pôsobia ako komický prvok o stupeň ostrejšie. Príbeh nácviku modernej adaptácie Tylovej hry je pomerne naivný a priamočiary ale na druhej strane dobre zahraný a produkovaný. Vskutku najvtipnejšie sú vedľajšie role ktoré robia výpomoc s českými hereckými esami: František Filipovský a Luděk Kopřiva ako Valerián a Hugo. 65% ()

Chemic

Neohratelný film. Prostě se na něj můžete dívat tisíckrát a i přesto vám budou F.R.Čech a Luděk Kopřiva strašně srandovní. ()

Xylobalsam

Nejlepsi ze vsech basniku, alespon pro me. Tento film muzete videt nekolikrat a neomrzi. Velmi verne se zde popisuje dospivani mladeho chlapce, kdy vetsina veci prichazi poprve. ()

Pasternak

Film tak ze života, že se něj bude dívat každá genarace. Neexistuje podle mě krásnější ztráta panictví než u Štěpánka... ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek