Ten dvanáctý

• Česko Dvanáctý muž (více)

Z dvanáctičlenného týmu, který je vycvičen k likvidaci nacistických strategických cílů v Norsku, přežije zradu pouze jeden. Čeká ho ale nejtěžší úkol jeho života. Musí zraněný uprchnout do Švédska přes nemilosrdnou severskou divočinu s pronásledovateli v zádech... (TV Prima)

Astonko

Zaujímavé spojenie byť nahaňaný nacistami a zároveň bojovať o prežitie za polárnym kruhom. Teda vlastne strašné, smutné a nešťastné. Ale aj trochu zaujímavé. Trochu dosť. A tiež mrazivé, a to nie len pre toho vojaka. Aha, a ešte aj skvelo natočené: technicky aj vizuálne, len koniec trochu nerealistický, dožvie koľko pravdy v tom je. Takže toľko odo mňa, proste dobré. Veľmi dobré 7.7/10 ()

kolly13

Chápu to jako "tribute" norskému odboji. Co mne osobně prostoupilo, bylo chlad a mírná skepse nad neuvěřitelnou silou života v podání ledového muže. Prý se to stalo, tak tomu prostě věřme a hrajme si na zlé, dobré a chladnokrevné. ()

Rian_witcher

Strašně těžko se mi to hodnotí. Příběh je nesmírně silný na *****. Nikdy se nechci ocitnout v takové situaci jako hlavní postava. A v žádném případě nevěřím, že bych vydržel setinu útrap jako Jan Baalsrud. Bohužel z filmařského hlediska (hodnocení **) je to nezáživně natočený snímek, kdy sledujete drama chvíli z pohledu pronásledovatele a chvíli z pohledu pomocníků pronásledovaného. To velice tříští možnost vcítit se do hlavní postavy a prožívat s ním ono utrpení. Ačkoli Jonathan Rhys Meyers zahrál postavu esesáka skvělým způsobem, byl bych raději kdyby tato postava byla upozaděná a hlavní prim hrál Thomas Gullestad v roli Baalsruda. ()

Kozlowski8

Příběh norského odbojáře Jana Baalsruda, který, jako jediný z dvanáctičlenného týmu, jehož cílem bylo zničení německé řídící věže, uprchne z obklíčení a snaží se zachránit, což znamená dostat se do neutrálního Švédska. Neskutečná vůle a odhodlání tohoto norského hrdiny, který - zraněný v drsných podmínkách norského severu, s nacisty v zádech - dokázal přežít, zaslouží obrovské uznání, stejně jako všichni ti obyčejní lidé, kteří mu pomáhali a riskovali své životy. Pokud bych si nepřečetl o Janu Baalsrudovi na wikipedii, asi bych měl problém uvěřit tomu, co prožil. Velice silný příběh. 80 %. ()

Gregor_Samsa

No takhle, podle plakátku to vypadalo na vyvražďovačku nacistů skoro v tarantinovském stylu, ale je to především zimní survival story o týpkovi, kterej prostě nehodlal za žádnou cenu umřít. A o lidech, co se mu nebáli pomoct. A bílém sobovi, co šel nakonec stejně do reindeer guláše. Tak zas někdy do Tromsø, ne asi! [60%; 2022-01-31 Home sweet home] ()

Heywood

Úchvatná jakoby malující obrazy kamera a do toho brutální válka. Jestli někdo tvrdí, že dnešní Němci jsou jiní, tak osobně nevěřím (někteří nepochybně ano). Stačí se podívat, jak reagují na válku na Ukrajině. To sice s filmem moc společného nemá, ale ta bezohlednost je jim mnohým vlastní a Hitler tu zrůdnost dovedl za hranu jakékoliv lidskosti. V kontrastu tu vidíme obyčejné lidi, kteří pomáhají s rizikem vlastního života., Dnešní Západ ? Pro toho je tento film vlastně sci-fi. Ale bez lidí, jako je hlavní hrdina by nikdy válka neskončila. Však v ní také celosvětově umřelo 60 miliónů lidí. Tady ve filmu ani tak nešlo o herecké výkony (spíše průměr), ani o střih a hudbu (průměr), ale i ta přepálená stopáž se dala vydržet, protože lidé zapomínají a film chtěl připomenout, že nic nepadá z nebe zadarmo, ani svoboda ani mír. 70% ()

Pepi74

Jeden z mnoha podobných filmů. Spadne letadlo, ztroskotá loď, nevyjde akce v týlu nepřítele. Nezničitelný chlápek místo aby se někde ve stodole alespoň trochu vyškrtal z nejhoršího pustí sám na dlouhatánskou cestu. Občas mu někdo pomůže, občas ne. Občas si uřízne prsty na nohách aby zas hopkal dál. Jo možná se to doopravdy stalo ale v poslední době mám pocit, že válečné filmy jsou "zasazené do doby okupace" ale úplně o něčem jiném než o nějakém odboji. ()

david141474

Tak toto bylo něco skvělýho! Lépe zahraný válečný snímek se jen tak nevidí, i když vzpomeňme na Pád třetí říše. Takže nakonec vidí. Ale to není důležitý. Ten film vás na začátku zahákne a do samotného konce vás nepustí! A to je samozřejmě důkaz kvalitního filmu. Celý boj o přežití je natočen a zahrán naprosto perfektně. Já od toho nemohl odvrátit zrak. Atmosféra je neskutečně nervydrásající a je taky dost silná. Soundtrack pomalu nezazněl. Nějaký to mučení tam být muselo, když je to ten válečný film. Finální scéna z přejíždění hranic mě dostala a já pak nemohl ani mluvit. Objeví se zde i Jonathan Rhys Meyers, který ztvárnil ambiciózního skopčáka, který se zuby nehty snaží dostat hlavního hrdinu, jak je pravděpodobný, nepovede se mu to. Ale dost spoilerů, já ten film prostě doporučuju, takže tak. 10/10 Nějaký mučení samozřejmě muselo být, to by jinak nebyly skopčáci. ()

babuška

Tak to je síla, opět se ukázalo, že je potřeba hrdiny ze druhé světové války řádně uctít. Herecky výborně zahráno. Nadějě je dobrá Rede. ()

TOPmoovie

velmi dobre. par vojenskych scenok spickove. nieje to ale uplne vojensky film, je to o neuveritelnom utrpeni zo zraneni pocas uteku, -- a to ostatne co v tom je , to uz vedia nori, hlavne:) ()

sherpa

Natočit to Rusové, tak to zvedne vlnu nevole o nadpřirozených schopnostech ruského mužika, ale tady je to hrdinný potomek norských Vikingů. Já bych rozhodně pro naši současnou populaci takhle netrpěl. Leda, že bych to bral jako dobrodružství. ()

jizvoun

Tak už druhý válečný snímek ze severské krajiny a zatím pokaždé to byla trefa. Tak trochu těžko uvěřitelné, co jeden chlap zvládne, ale přesto vynikající. Hvězdu strhávám mimo jiné za ty černočerné, zlé, bezcitné a krvelačné Němce, to už si snad dnes filmaři mohou odpustit. ()

Agnostik

Velmi dobrý válečný film.Příběh který vás nepustí a nijak v tempu nepolevuje.Hlavní hrdina na útěku před nacisty drsnou a mrazivou severskou krajinou navíc s těžším zraněním.Jeden z mnoha neuvěřitelných příběhů,které napsal sám život v temných dobách 2 světové války. ()

kodwin

Tohle je velká pecka. Vynikající survival film, lepší oskarového Leonarda, se kterým má hodně společného, i když to tak na první pohled nevypadá. Každopádně pro mě velké překvapení zlatě orámované nádhernou norskou přírodou. Doporučuji! ()

raru

Teda...ak to bol skutočný príbeh,tak som v nemom úžase,čo všetko prežil ten dvanásty muž. Ale je to aj o obrovskom hrdinstve obyčajných ludí v Nórsku za Druhej svetovej... ()