Šok a úžas

Shock and Awe

Životopisný / Drama / Historický

USA, 2017, 90 min

Opak filmov typu All the President's Men, v ktorych sme sledovali ako huzevnati novinari svojou pracou zmenili dejiny. Tentoraz sledujeme novinarov, ktori sice nejaky problem presne odhadnu, ale svet ich ignoruje. Bohuzial to o ake udalosti islo je prakticky jedno. Dufal som, ze sa dockam nejakeho hlbsieho patrania po tom, ktorym konkretnym skupinam vojna v Iraku vyhovovala. Nejake to vseobecne politikom/vyrobcom zbrani a neviem komu dalsiemu je malo. Ked uz nechceli viac preskumat tuto stranku, tak mohli ovela podrobnejsie preskumat novinarske postupy, aby ukazali, ze by ludia nemali vsetkemu bez zamyslenia verit. No a ako otravny bonus tu bola linia s vojakom, ktora mala predstavovat tu nejcenejsiu stratu, ktoru amici vo vojne v Iraku zaplatili, ale ziadne emocie to nevyvola. Na to je prilis klisovita. Vysledkom je klasicka Rainerovka. Silna tema, bezzube prevedenie. Ale za temu pridam aj tretiu hviezdicku. 5/10.(19.12.2018)

„Shock and Awe“ alebo čo bolo (v pozadí) po Septembri 2001. Myslím, že dátum každý zná. Samotný príbeh filmu by som nekomentoval, myslím si, že v tomto prípade to nie je potrebný. Výkony hercov napriek skvelej hereckej garde (z ktorej T. L. Jones dostal žalostne málo scén) sú spíš priemerné. Vzhľadom ich potenciálov by to malo byť lepší. Škoda, že pán Reiner nedokázal teraz vyzdvihnúť tento film do vyšších úrovní . (Až tak veľa k tomu nechýbalo.) Osobné hodnotenie: 75% (***) (12.2.2019)

Trošku mi to prišlo ako s krížikom po funuse. Chceli ospravedlniť svoju povahu, svoju propagandu a zároveň aj ukázať, nie všetci taký sú? A že sa už z minulosti poučili. Nejakom im to v dnešnom svete nefunguje. Zaujímavé je ale sledovať, ako sa pracuje s informáciami a hlavne s akými informáciami. Trošku paralela s dnešným svetom. Teda, nič sa nezmenilo. Našťastie to ale bolo v normálnej minutáži a s aspoň trochu pútavým dejom a svižnými dialógmi. Obsadenie hercov netrafili, niekto to hrať ale musel. 3 z 5(24.12.2018)

Nezábavná forma filmu mě bohužel nedovolí udělit vyšší hodnocení. Ještě více než šokující pravda o vytvoření války USA proti Iráku, je fakt jak je na denním pořádku manipulace s informacemi v médiích. Nezávislá média dnes skutečně bohužel neexistují. Nixona ve své době potopil mnohem menší skandál, než ve 21. století dokázal ustát například Bush. A vlastně to nikoho ani neštve. 50%(30.12.2018)

• LoArmistead

Tak nám tady levičák, liberál, LGBT aktivista, bytostnej stoupenec demokratů, vášnivej podporovatel Ala Gora (kterej btw prohrál v roce 2000 volby s Bushem, že by odtud ta Reinerova nenávist k Bushům?) a donátor prezidentský kampaně Hillary Clinton natočil film o invazi do Iráku, tak se pojďme všichni tvářit jak je to vyvážený a fér, protože samozřejmě nic jinýho neni ani možný :D to se tady každej rozohňuje jak s ním mejnstrým manipuluje, aby pak i s navyjákem žral tuhle levičáckou agitku a ještě při tom přikyvoval, jak jako že "objevuje pravdu". Vážně je diváctvo tak naivní? (12.1.2019)