V českém filmu pro malé diváky se díky dětské představivosti prolíná realita s pohádkovou fantazií. Začíná v okamžiku, kdy se rodina správce zámku Krále stěhuje na nové působiště. Tatínek, maminka i jejich dvě děti, Radek a pětiletá Terezka, a nakonec kočka Líza. Fantazie obou dětí mění krajinu, kterou projíždějí, v pohádkovou zemi a když nákladní auto uvázne ve sněhové závěji, přijede kouzelný dědeček na saních tažených koňmi a odveze je do zámku, kde se setkají s tajemným černým jezdcem na černém koni. Později zjistí, že je to zámecký restaurátor Albert, který nemá rád kočky. Když se Líze narodí pět koťátek, zjistí děti, že je Albert odvezl ze zámku a vydají se po jeho stopách. V poslední chvíli se jim podaří kočičí rodinku zachránit, ale v noci se pak Radek, potají sledován Terezkou, vydá do kouzelné země za zrcadlem, aby tu získal živou vodu, která by zachránila život utopené Líze... V ateliéru č. 6 na Barrandově vytvořil architekt Vladimír Labský multifunkční dekoraci, která byla po úpravách využita rovněž při natáčení filmů Panna a netvor, Tajemství Ocelového města a Deváté srdce. (oficiální text distributora)

flanker.27

U nás dost časté téma prolínání "světa lidí" a "světa pohádek/fantazie" (také např. Saxana, Arabela, ostatně nejen u nás. I takový Nekonečný příběh a co já nevzdělanec vím o Harry Potrojc tak totéž v bleděmodrém je vlastně i tam). Popravdě nechápu tu obrovskou averzi ve většině komentářů. Ano, stejný námět by se určitě dal natočit lépe, zejména první polovina je natahovaná a lidé se v ní chovají trochu divně, několik scén by se mohlo vypustit nebo přepsat, ale jinak je to dle mého dost solidní dětský film a druhá polovina odehrávající se v říši pohádek je výborná (Pomeranč. Chleba nemáme. Zmizel hezky atd.). Navíc tenkrát ještě uměly děti hrát naprosto přirozeně (nebo je k tomu režiséři uměli vést) a třeba Tereza Brodská v roli myší princezny je velmi přesvědčivá (a většinu dobrodruhů by asi oblafla spolehlivě). Tak 70 %, ale trochu přidám. ()

Gemini

Velmi zajímavá a na naše poměry velmi netradiční pohádka. Jako dítě jsem ji nechápal a nenáviděl, někdy děsila a jindy byla děsivě nudná. Dnes se na věci dívám trochu jinak a vidím na Kočičím Princi víc kladů. Jenže i tak je tento film, beru-li ho jako celek, jen kdesi nad průměrem a spousta věcí (hlavně podivně skokovité vyprávění) by se dala udělat líp. A některé jiné pohádky to také líp dělají:) Bez výhrad skvělá je místy až symfonická hudba Luboše Sluky. 60% ()

Jezinka.Jezinka

Dětská fantazie nezná hranice, rozhodně ne ty mezi světem opravdovým a pohádkovým. Stařenka na rozcestí je pak logicky kouzelná a za pomeranč, když nemáme chleba, nám dá čarovnou bylinu. Co je tady kromě představivosti hezky ukázané je sourozenecký vztah a svým způsobem vztahy mezi muži a ženami a vztahy obecně. Terezka má brášku Radka na krátké oprati (řebříček schovej, ale pečlivě, šupinu si nechám, ta se mi líbí, beztak bys ji ztratil, Radku, usměj se na mě, já se bojím). Na druhou stranu to, že je jiná ženská potvora, prokoukne na první pohled, zatímco Radek se nechá bezelstně oblbovat. Těžko se mi to hodnotí. Jako dítě jsem tuhle pohádku nesnášela, dnes, coby dospělá, jsem se u ní bavila. U některých šprochů hlavních představitelů mám dojem, že ani nebyly ve scénáři, ale byly spontánními prohozy hlavních představitelů: "V pohádce si s nikým nepopovídáš. Ale zmizel hezky." Obě děti v hlavních rolích hrály výborně, žádné afektované pitvoření, tehdy ještě režiséři uměli děti vést. Tereza Brodská tu ve svých deseti letech už podává zcela profi výkon femme fatale, což se jí třeba v básnících, kde hrála lékárnici a jednu z partnerek Štěpána Šafránka už zdaleka tak přesvědčivě nepovedlo. Přes to, protože ta dětská averze je stále živá, hodnotím jenom jako lehce nadprůměrné, svět pohádky a reality mají ve svém prolínání daleko vyvedenější reprezentanty. Na druhou stranu, Alenka s celým krajem divů by se od záchranné výpravy za živou vodou pro kočku Lízu mohla učit. ()

kingik

Dobrodružná pohádka, která je solidně psycho, ale když už by měla překročit mez, vyměkne. Pro malé děti to moc není, protože to není příliš líbivá pohádka a se svojí specifickou psycho atmosférou si malé diváky nezíská. Dospělí ji taky zrovna neocení, protože pohádky bývají přímočaré, tahle navíc disponuje prolínáním reality s pohádkovou fantazií, která může činit potíže. Zpracování je solidní, dětští herci se snaží a bylo zajímavé vnímat ten svět viděním dětské fantazie, a proto každé objevení dospělé postavy v příběhu působilo mírně rušivě. Zkrátka pro děti depresivní. Ota Koval předvedl divákům nápaditý a poměrně vyzrálý fantazijní svět, který si k divákovi razí cestu postupně. 60% ()

NinadeL

Ota Koval a moderní poetická pohádka vytvořená v rámci koprodukce v tvůrčí skupině Oty Hofmana. Z dětských rolí vyniká naprosto skvělá Žaneta Fuchsová (ještě hodně malinká, ale o to zábavnější) a Tereza Brodská (vedle Žanety už slečna, budoucí klasická princezna). Není to reprízami prověřená jistota, ale o to milejší setkání s fantazií. ()

• Úvod pohádky se natáčel v Moritzburgu, dále se filmovalo na zámku Sychrov, na hradě Valdštejn v Českém ráji na Hrubé skále a východním Německu. Spatřit lze také Čertovy hlavy, skalní reliéfy dvou obřích (čertovských) hlav vytesaných do pískovcových bloků v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník. (M.B)
  • Kromě šestileté Žanety Fuchsové v roli Terezky se poprvé na filmovém plátně objevila i desetiletá Tereza Brodská, a to jako myší princezna. (JARDAHONDA)

Související novinky

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po…