Kočičí princ

The Cat Prince

(festivalový název)

Dobrodružný / Pohádka

Východní Německo / Československo, 1978, 79 min

Dobrodružná pohádka, která je solidně psycho, ale když už by měla překročit mez, vyměkne. Pro malé děti to moc není, protože to není příliš líbivá pohádka a se svojí specifickou psycho atmosférou si malé diváky nezíská. Dospělí ji taky zrovna neocení, protože pohádky bývají přímočaré, tahle navíc disponuje prolínáním reality s pohádkovou fantazií, která může činit potíže. Zpracování je solidní, dětští herci se snaží a bylo zajímavé vnímat ten svět viděním dětské fantazie, a proto každé objevení dospělé postavy v příběhu působilo mírně rušivě. Zkrátka pro děti depresivní. Ota Koval předvedl divákům nápaditý a poměrně vyzrálý fantazijní svět, který si k divákovi razí cestu postupně. 60%(8.4.2012)

• david.exe

Jméno se neříká..! Normálně se přiznám, dodnes ten film nemám rád, je to moje taková noční můra. A jak jsem zjistil, ne jenom moje. Mám sto chutí dát hodnocení "odpad".. Fakt nevím, čím to je, nedávno jsem tuto "pohádku" opět viděl a pocit z ní byl naprosto stejný jako když mi bylo nějakých dvanáct, nebo kolik.(24.12.2008)

Náročné umění pro malé děti. Přitom "řemeslně umělecky" to není příliš nadprůměrné (až na skvělé dětské herce, hlavní i vedlejší). Je to tak jiné než všechny dětské filmy. To, co dělá tento film tak podivuhodným, tak kouzelným, je nálada, v které se nese, spolu s hudbou a obrazy. A myšlenková, symbolistní i emoční náročnost, na jakou dětský divák není zvyklý a přece v dokonale "prodětském" balení. V dětství mě tato podivná ne-pohádka fascinovala, trochu jsem se v ní ztrácel. Navíc si pamatuji tu opakovanou bezútěšnost - pro mých šest let všechny ty situace vypadaly tak beznadějně, ztraceně, nedalo se tu jako jinde samozřejmě počítat s dobrým koncem. Ale celkově jsem byl - okouzlen. Teď jsem to zhlédl po mnoha a mnoha letech - a opět jsem fascinován a okouzlen. Dvě malé děti z tohoto světa, v němž jsou vražděny kočky, na cestě za živou vodou, kterážto cesta si v ničem nezadá s příběhy mytických héróů. Statečný bratříček a moudrá sestřička, pro něž je pohádka samozřejmou skutečností - a tak zachraňují svou kočku s koťaty, zlého Alberta i celý svět. (Jen musím podotknout, že černá slušela Albertovi lépe - co naplat, nejsem už dítě.) Ačkoli: zachraňují? Po pádu lahvičky s živou vodou... je závěrečná scéna skutečná? Tady je prostě i ten šťastný konec zpochybněn. Škoda, že nebylo kvalitněji řešeno herecké ztvárnění dospělých postav. Kromě démonického Alberta a krásné maminky to za mnoho nestálo. I když... možná je tady ten ochotnický statismus dospělých příhodnější než nějaké mistrovské přehrávání. Na okraj: Ve škole nevisí na zdi portrét presidenta, nýbrž Leoše Janáčka.(14.4.2011)

Ota Koval a moderní poetická pohádka vytvořená v rámci koprodukce v tvůrčí skupině Oty Hofmana. Z dětských rolí vyniká naprosto skvělá Žaneta Fuchsová (ještě hodně malinká, ale o to zábavnější) a Tereza Brodská (vedle Žanety už slečna, budoucí klasická princezna). Není to reprízami prověřená jistota, ale o to milejší setkání s fantazií.(20.2.2009)

Nevyvážená pohádka, která mě v dětství bavila svojí atmosférou a několika působ.kousky - záhadný a temný zámecký restaurátor, z něhož jde strach, strach o koťátka, ples zakletých (či mrtvých?) s desetiletou, přesto dětsky koketní princeznou na trůně... Ale po čase mě přestávala tak uchvacovat a bavit. Viděla jsem před dvěma lety (nepříliš soustředěně) a dost jsem se divila, jak se můj pohled na pohádku změnil. Už se příliš nelíbila. Trochu zmatené, pouze pro dětskou fantazii. Některé pohádky jsou opravdu jen pro děti. Tu dětinskost a podivnou "slepenost několika příběhů, které jako by do sebe nezapadaly", už nevidím například u " Panny a netvora", pohádky, která si vypůjčila některé dekorace architekta Labského a je i pro dospělé diváky.(29.5.2017)

• - Kromě šestileté Žanety Fuchsové v roli Terezky se poprvé na filmovém plátně objevila i desetiletá Tereza Brodská, a to jako myší princezna. (JARDAHONDA)

• - Úvod pohádky se natáčel v Moritzburgu, dále se filmovalo na zámku Sychrov, na hradě Valdštejn v Českém ráji na Hrubé skále a východním Německu. Spatřit lze také Čertovy hlavy, skalní reliéfy dvou obřích (čertovských) hlav vytesaných do pískovcových bloků v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník. (M.B)

• - Konkurz na hlavní roli absolvoval jako dítě pozdější známý moderátor Patrik Hezucký. (ForGump)