Kočičí princ

Kočičí princ

Dobrodružný / Pohádka

Východní Německo / Československo, 1978, 79 min

• honajz

Žaneta Fuchsová a mladičká Tereza Brodská v podivné pohádce, v níž se realita prolíná se snem a je potřeba zachránit kočičky před utopením. Děti se musejí stěhovat s tatínkem - kastelánem na nový hrad, kde bude působit. Cestou ale potkávají samé pohádkové postavy, i když jim rodiče nevěří. Navíc na hradě se nachází podivný muž, který jim chce utopit koťátka. A tak se musejí obě děti vydat do pohádky, aby kotě zachránili. Nepohádkově vedený film doplácí na někdy skoro meditativní záběry a dusnou atmosféru bez špetky vtipu, působí spíše depresivně. --------------- DVD recenze: Netradiční českou pohádku natočil Ota Koval s dětskými herci Pavlem Hachlem, Žanetou Fuchsovou a v roli princezny Terezou Brodskou – však byl také natočen v roce 1978. Příběh je netradiční tím, že se v něm prolíná reálný svět s fantazií. Děti se musejí s rodiči stěhovat na zámek, kde otec bude pracovat jako kastelán. Cestou však nejspíše jejich fantazie dokáže vyčarovat kouzelné dědečka, zvláštní krajinu a na zámku je přivítá černý rytíř na koni. Jde o místního restaurátora památek, kterému je proti srsti, že si děti přivezly kočku, navíc březí. Když kočka porodí, pokusí se restaurátor koťátka zabít, ale obě děti ho pronásledují až do pohádkové říše, kde se jim nakonec podaří zvířátka zachránit. Obrazově a výtvarně jde o zajímavě řešený projekt, který však má paradoxně jednu možnou slabinu – že se děti budou buď bát, nebo pohádku vůbec nepochopí. Ale na druhou stranu, pokud vaše dítě zvládne všechny díly Harry Pottera, tak tohle bude brnkačka. DVD pro děti načne hned po vsunutí do přehrávače razantní a hodně hlasitý protipirátský klip, jehož se děti nejspíše leknou. Když se tedy děti dozvědí, že disk nemají kopírovat, mohou si pustit film ve formátu 1,33:1 (4:3), se zvukem českým v Dolby Digital 2.0 a s českými titulky pro neslyšící. Obraz ale tedy mezi námi nic moc, je hodně přejasněný. Bonusy pak nabízejí tradiční sestavu, na jakou jsme od Bontonu zvyklí. Fotogalerii (všechny fotky jsou z filmu, žádná z natáčení), stručné filmografie a tři rozhovory. Ty mají stálou délku od tří do pěti minut. Nejkratší dobu kupodivu mluví asistent režiséra Karel Smyczek, pro něhož šlo o režisérskou lekci, protože Ota Koval film režíroval již na vozíku. Hlavní dětský herec Pavel Hachle trochu vyrostl a vzpomíná, jak se dostal k tomuto filmu. A Jana Andrsová-Večtomová vzpomíná stejně tak a připomene, že původně je tanečnicí. Všechny rozhovory obsahují české titulky.(16.3.2012)

• Djkoma

Nudná pohádka, která míchá hodně pohádek v nezajímavý mix. Jedna z mála českých pohádek, které se nebojím dát hodně nízké hodnocení.(11.8.2005)

Pokud máte dost fantazie a ještě více halucinogenů, tak jde natočit všechno… :-)(28.9.2009)

Dobrodružná pohádka, která je solidně psycho, ale když už by měla překročit mez, vyměkne. Pro malé děti to moc není, protože to není příliš líbivá pohádka a se svojí specifickou psycho atmosférou si malé diváky nezíská. Dospělí ji taky zrovna neocení, protože pohádky bývají přímočaré, tahle navíc disponuje prolínáním reality s pohádkovou fantazií, která může činit potíže. Zpracování je solidní, dětští herci se snaží a bylo zajímavé vnímat ten svět viděním dětské fantazie, a proto každé objevení dospělé postavy v příběhu působilo mírně rušivě. Zkrátka pro děti depresivní. Ota Koval předvedl divákům nápaditý a poměrně vyzrálý fantazijní svět, který si k divákovi razí cestu postupně. 60%(8.4.2012)

Když jsem byl malý, tak mě tenhle film děsil. Ocenil jsem ho někdy ve čtrnácti, kdy se mi jeho sychravost a snivost docela vryla pod kůži. Dnes jsem ho z nostalgie viděl znovu, ale kupodivu mě nezklamal. Je to místy takřka surrealistické, ovšem pohádkově. Zároveň tomu ale nepochybně něco chybí. Ota Koval rozhodně nebyl nijak světoborný režisér a tahle pohádka nepohádka je ještě tím nejlepším, co jsme od něj kdy mohli vidět. To je nepochybně dáno skvělým snivým scénářem Oty Hofmana také koprodukcí s východními Němci, díky níž má "Princ" velmi slušnou výpravu. Režie sama je ovšem vysloveně pitomá. Sice je precizní, což se v našich podmínkách zase tak často nevidí, ale je zároveň naprosto nevynalézavá, bez fantasie a působící dojmem, že režisér zpravidla zvolil nejjednodušší možné řešení. Podobně neadekvátní je i romanticky uslzelá doprovodná hudba, která se sice možná hodí ke "keřotnkové" trilogii, ale v pohádkovém filmu vyznívá naprosto neadekvátně. Rozhodně ovšem celkově jde o zajímavý filmový počin, který si IMHO zaslouží víc než těch 56%... Ještě poznámka k lokacím. Točilo se mj. v Prachovských skalách a na nedalekém zámku Hrubá skála. Mihne se tam ovšem také hrad Valdštejn, stáj Trojského zámku, rytířský sál v Telči atp. Zámek hned v úvodu neznám, ale rozhodně je někde v Německu. Při natáčení byly také využity rekvizity a stavby vytvořené pro Herzovu Pannu a netvora. Celkový dojem: 70%(28.12.2006)

• - Kromě šestileté Žanety Fuchsové v roli Terezky se poprvé na filmovém plátně objevila i desetiletá Tereza Brodská, a to jako myší princezna. (JARDAHONDA)

• - Úvod pohádky se natáčel v Moritzburgu, dále se filmovalo na zámku Sychrov, na hradě Valdštejn v Českém ráji na Hrubé skále a východním Německu. Spatřit lze také Čertovy hlavy, skalní reliéfy dvou obřích (čertovských) hlav vytesaných do pískovcových bloků v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník. (M.B)

• - Předtím, než se Terezka (Žaneta Fuchsová) spolu s Radkem (Pavel Hachle) vydali pro živou vodu, byla Terezka bosa. V 53. minutě má na nohou cvičky a bílé punčošky. Po zbytek dobrodružné cesty je opět naboso. (Cucina_Rc)