Kočičí princ

The Cat Prince

(festivalový název)

Dobrodružný / Pohádka

Východní Německo / Československo, 1978, 79 min

Tenhle film jsem neviděl už asi třináct let. Zato v dětství jsem ho viděl skutečně stokrát, patřil k mnoha věcem, které jsem přetáčel každý den pořád dokola. A tenkrát se mi to fakt strašně líbilo a mělo to krásně tajemnou a strašidelnou atmosféru a luxusní hudbu. Film má navíc i dobré kostýmy a je moc dobře natočený. Nevím, jak bych se na něj díval dnes (asi by to nebylo tak dobré), ale za tu nosalgii a úžasné vzpomínky si to ty čtyři hvězdy zaslouží (toto hodnocení tedy není zcela objektivní).(31.5.2018)

S přibývajícím lety ztrácí Kočičí princ na kráse, je to totiž vyloženě dětská snová pohádka - pro děti (což se o všech pohádkách nedá říci). Mě vždy, jako kočkomilci, vadilo jak tam tahá mladá Fuchsová koťata. S mírným odstupem si dovolím hodnotit průměrně, ačkoliv přiznávám, že jako dítě bych klidně hodnotil lépe (taková ta zvláštní tajemná atmosféra dětské fantazie mi připomíná tu z Krakonoš a lyžníci nebo Kaňka do pohádky). Dnes bych ještě přidal pohádce přívlastek "psychedelická".(17.11.2014)

Náročné umění pro malé děti. Přitom "řemeslně umělecky" to není příliš nadprůměrné (až na skvělé dětské herce, hlavní i vedlejší). Je to tak jiné než všechny dětské filmy. To, co dělá tento film tak podivuhodným, tak kouzelným, je nálada, v které se nese, spolu s hudbou a obrazy. A myšlenková, symbolistní i emoční náročnost, na jakou dětský divák není zvyklý a přece v dokonale "prodětském" balení. V dětství mě tato podivná ne-pohádka fascinovala, trochu jsem se v ní ztrácel. Navíc si pamatuji tu opakovanou bezútěšnost - pro mých šest let všechny ty situace vypadaly tak beznadějně, ztraceně, nedalo se tu jako jinde samozřejmě počítat s dobrým koncem. Ale celkově jsem byl - okouzlen. Teď jsem to zhlédl po mnoha a mnoha letech - a opět jsem fascinován a okouzlen. Dvě malé děti z tohoto světa, v němž jsou vražděny kočky, na cestě za živou vodou, kterážto cesta si v ničem nezadá s příběhy mytických héróů. Statečný bratříček a moudrá sestřička, pro něž je pohádka samozřejmou skutečností - a tak zachraňují svou kočku s koťaty, zlého Alberta i celý svět. (Jen musím podotknout, že černá slušela Albertovi lépe - co naplat, nejsem už dítě.) Ačkoli: zachraňují? Po pádu lahvičky s živou vodou... je závěrečná scéna skutečná? Tady je prostě i ten šťastný konec zpochybněn. Škoda, že nebylo kvalitněji řešeno herecké ztvárnění dospělých postav. Kromě démonického Alberta a krásné maminky to za mnoho nestálo. I když... možná je tady ten ochotnický statismus dospělých příhodnější než nějaké mistrovské přehrávání. Na okraj: Ve škole nevisí na zdi portrét presidenta, nýbrž Leoše Janáčka.(14.4.2011)

Ota Koval a moderní poetická pohádka vytvořená v rámci koprodukce v tvůrčí skupině Oty Hofmana. Z dětských rolí vyniká naprosto skvělá Žaneta Fuchsová (ještě hodně malinká, ale o to zábavnější) a Tereza Brodská (vedle Žanety už slečna, budoucí klasická princezna). Není to reprízami prověřená jistota, ale o to milejší setkání s fantazií.(20.2.2009)

Hodně rozporuplné, spíš než pohádka to funguje jako docela depresivní film, protože atmosféra je ponurá. Chvílemi až děsivá a do toho 2 děti, které jedou na koni pro živou vodu a cestou potkávají různé pohádkové bytosti. No těžko se to hodnotí. Pro mě je to tak na 3 hvězdičky, ale moc uchvácen nejsem.(16.9.2009)

• - Konkurz na hlavní roli absolvoval jako dítě pozdější známý moderátor Patrik Hezucký. (ForGump)

• - Ve scéně, kdy děti v pohádkové říši spatřily Sněhurku a sedm trpaslíků, bylo možné poznat, že trpaslíci jsou malé děti. (LEGACY)

• - Předtím, než se Terezka (Žaneta Fuchsová) spolu s Radkem (Pavel Hachle) vydali pro živou vodu, byla Terezka bosa. V 53. minutě má na nohou cvičky a bílé punčošky. Po zbytek dobrodružné cesty je opět naboso. (Cucina_Rc)