Jméno houslisty Josefa Slavíka mi do shlédnutí tohoto životopisného snímku nic neříkalo. Film je podle očekávání plný hudby a uměleckých obrazů. Lze ocenit krásné dobové kostýmy a některé herecké výkony, ale můj šálek kávy to není.(15.9.2014)

Po válce se točily téměř samé válečné filmy nebo s tématikou ukrajující z války. Toto bylo vybočení a VÁCLAV KRŠKA měl snahu vytvořit romantický film. Snad se mu to aspoň trochu povedlo.(17.3.2008)

Bylo jistě záslužné natočit takovýto životopisný film, stejně tak je přínosné jej i dnes občas připomínat, protože je dobré vědět, že už kdysi jsme měli houslistu evropského formátu a povědomí o Josefu Slavíkovi se dnes udržuje asi jen v Hořovicích. Snaha po lyrické podobě filmu však vede k přehnaně emocionálním hereckým výkonům, které ve finále podporují zažitou představu, že co umělec, to magor (což se týká mimo jiné Karla Dostala jako Paganiniho a Václava Vosky v roli Chopina). Jaromíra Spala jinak byla celkem škoda pro českou kotlinu, protože ve světě by se svou vizáží stal jistě filmovou hvězdou. Těžko říct, jestli koncepce filmu podlehla všeobecné ideologizaci kinematografie, protože - i když možná nechtěně - to vypadá, že jedinou správnou múzou pro umělce je prosté venkovské děvče, zatímco mecenášské sklony bohaté šlechtičny jsou motivovány hlavně jejími chlípnými pudy (Vlasta Fabianová).(16.8.2010)

Krásný životopisný film o našem hudebném géniovi, škoda, že se o něm tak málo ví. Podmanivý příběh s prvky hororu, je dobře, že se krátce po válce točily i takové filmy(25.3.2016)

Nádherně natočený film, plný krásných záběrů. Rozhodně to není typický životopisný snímek, většina děje se opravdu odehrává v hlavě hlavní postavy, a často připomíná noční můry. A mojí noční můrou se asi stanou zdejší filmoví fanoušci - dát tomuhle klenotu naší kinematografie průměrné hodnocení, to je vážně asi jen zlý sen...(14.12.2013)

• - Film bol natáčaný v Hořoviciach. (dyfur)

• - Po uvedení do premiéry byl film zkrácen. (lausik)