Studený jak kámen

• slovenský

Studený ako kameň

Akční / Krimi / Drama

USA, 1991, 95 min

Klasická béčková akční podívaná (která vlastně ani moc akční není) s "ultra-drsnýn" Brianem Bosworthem s blonďatou hřívou ala tchoř v jeho prvním a zároveň 'nejlepším' filmu. Skvělý dabing Vašuta a spol. ve stylu 80. let, tudíž žádná snaha o eufemismus ala shit dabing televize Nova apod. Viz. "Chci novou děvku.", nebo "Poslyš, jestli chceš bejt korba jako já, musíš to všechno vylízat." při jedné z úvodních scén, kdy Brian Bosworth dělá svýmu leguánovi (nebo co to bylo) v mixéru kašičku ze Snickers, džusu, banánu, chipsů a chili :-D. U toho jsem se málem posral smíchy. Výborný obsazení záporáků Williamem Forsythem a Lancem Henriksenem drží tohle béčko v průměru. Bosworth býval možná hvězdou americkýho fotbalu, ale jako herec byl hrozný herecký prkno (ikdyž sympatický) a přezdívka Stone Cold na jeho kamennej ksicht dost seděla. Vůbec se nedivim, že než se jeho kariéra vůbec nastartovala, šla rovnou do sraček.(29.10.2011)

„Stáhnu z tebe kůži posranym nožem.“ Ano, i po letech jsem byl okouzlen. Stylové béčko s hlavním hrdinou tak „chladným“, že by na stupnici tvrdosti musel diamant ustoupit položkám „Brian Bosworth“ a „Brian Bosworth, když ho dabuje Marek Vašut“. Prvních patnáct minut by mohlo bez sebemenšího zásahu střihače sloužit jako encyklopedie žánrových klišé a drsňáctví je často k smíchu, ale film rozhodně není zábavný pouze nechtěně – má švih, šlapající soundtrack, šlapající holky, zapamatovatelné (a zapamatováníhodné) scény a hlavně skvěle vybrané typy v rolích výfuky ošlehaných členů Bratrstva – Henriksenův psychopatický čtverák je neodolatelný, ale i Forsythe (stejně jako v Nemilosrdné spravedlnosti) a další stojí za to. Zkrátka pecka.(19.2.2012)

Bývalý hráč amerického fotbalu Brian Bosworth to po konci své kariéry zkusil u filmu. Výsledkem byl akcí nabitý snímek o motorkářích, který se s tím nemazal. Určitě nejlepší jeho film. Předně se hrál v kinech, dobrého záporáka ztvárnil tehdy šlachovitý vůdce gangu Lance Henriksen a tvůrci udělali dobře, že Bosworthovi dali minimum prostoru k hraní a naopak kvantum prostoru k předvedení svých bicepsů. Akcí se nešetří a nuda nehrozí. Na filmu není ani znát střídání režisérů a zkušený Craig R.Baxley byl tehdy příslibem pro dobrého akčního režiséra, ale postupem času zabředl do slabých filmů, převážně z televizní produkce, a už z toho nevyvázl. Tady byl spolu s Bosworthem a Henriksenem ještě v oslnivé formě. Dobrá akční jízda, ale až příliš v okatě béčkovém balení. 60%(15.11.2011)

Aja 90. léta z toho úplně čiší, čisté střihy, plynulá kamera a charismatický hl. hrdina. Naušnice, svalnatá postava, dlouhé háro a tvrdácký hlas to je John Stone. Film má dost skvělých hlášek, akční scény jsou kvalitní, ale je jich málo. Dále jsou tu asi 4 výbuchy, které se také povedly. Nejvíc mě dostalo jak si John Stone dělal, koktejl z brambůrek a tyčinky mars a nakonec to dal svému leguánovi. Film má fanouškům starších časů a akčních filmů dost co nabídnout a stojí za pozornost.(28.8.2010)

• JohnMiller

Jeden s ďalších VHSkových kultov môjho detstva. Na smolu ako väčšina kaziet sa mi ani tento kúsok nedochoval takže som po ňom pátral nesmierne dlho keďže na názov som úplne zabudol. Avšak, našťastie, sa mi to po dlhom, čase podarilo a tak som si opäť osviežil pamäť. Osvieženie však viedlo k rozplynutiu detského sna. Už ma to tak nebavilo ako keď som bol decko. Ide o svižný akčňák deväťdesiatych rokov v ktorom vybuchuje všetko čo má nádrž (aj čo nemá). V roli motorkárskeho bossa ma nesmierne prekvapil (opäť po rokoch) Lance Henriksen. Je to outlaw biker film ako sa patrí, lacná hudba, akcia, nič moc, všetky akčné klišé scénky sveta a hlášky Českého INTERSONIC dabingu sú proste tie správne ingrediencie na zábavu tejto kadencie. Ale už som s toho vyrástol.(28.11.2014)

• - Původní originální název filmu byl The Brotherhood. (Fenk)

• - Brian Bosworth v jednom interview uvedl, že jako motocyklový nadšenec si motorku, na které jezdí ve filmu, postavil už dříve. Byl na ni zvyklý a předpokládal, že se ve filmu objeví právě ona. (džanik)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 45. (Zdroj: ČSFD.cz)