Studený jak kámen

• slovenský

Studený ako kameň

Akční / Krimi / Drama

USA, 1991, 95 min

Je zaujímavé, že vo svojej dobe sa mi tento "kameňák" veľmi nepáčil. Po rokoch na to znenazdajky narazím a divím sa že je to značne slušné, musím povedať že teraz som si to vlastne naozaj užil. Hneď na úvod veselý masaker v obchode a potom motorkári začnú robiť strašný bordel. Ich vodca Lance Henriksen s mušketierskymi fúzikmi si strihol ďalšieho ikonického zloducha. Horšie je na tom hlavný hrdina, čo sa má votrieť do "Bratstva". Brian Bosworth je skôr hruda než človek, až komicky drsný depilovaný grizzly s príšerným účesom, debilnou náušnicou a koženým imidžom homosexuálneho striptéra v akcii. Scenár je 100 percent klišé, ale ktorý akčák nie je, že? Našťastie akcia je rovnako drsná ako postavy, takže ak tu niekto schytá olovený dážď, trhá ho to na kusy, výbuchy nešetria veľkosťou a kozy ukáže nielen Bosworth. Plus zábavná Motorkárska kremácia zosnulého kolegu. Finále s prepadnutím budovy súdu je bez preháňania úplne parádne a už len kvôli tomu je výsledný dojem pozitívny. Úplne tupá 90-tková mlátičko-strieľačka, to je jeho hlavný klad i zápor zároveň.(25.3.2016)

Název této nekompromisní jednohubky přesně vystihuje charakter filmu. Je zbytečné hledat zde nějaké hlubší poselství, režijní zdatnost či snad dokonce scenáristický kumšt. Místo toho lze očekávat naturalistické pojetí námětu, sympatického hrdinu s varanem a v neposlední řadě realistické působení Bratrstva. Akční klasika mého dětství se šarmem sobě vlastním.(6.7.2013)

• ondrula

Vzpomínka na mé útrpné mládí. Listoval jsem časopisem Cinema, donekonečně si četl o filmech jako je Stone Cold nebo Martial Law a byl tak nějak stále v zajetí atmošky 80. let. Pak jsem si půjčil VHS v půjčovně od týpka, kterej vypadal jako ghůl a všechny tyhle sračky uměl očividně nazpamět a s vytřeštěnýma očima jsem se na ten spektákl podíval. Zajímavý je, že ačkoliv jsem tehdy ve svém otroubeném dětství neměl žádný velký kvalitativní nároky, vzbudil ve mně Stone Cold odpor, protože to bylo třeba ve srovnání s filmem Ve stínu gangu dost špatný. Myslím, že dneska bych se asi nepodíval na film, kde je na posteru odbarvenej týpek s odhalenou hrudí, za nímž kuriozně hoří Kapitol. Byla holt jiná doba a zaplaťpámbu, že je pryč.(16.5.2012)

Brian Bosworth je vymletý dutý hovado, ale zároveň je i výbornej bouchač a pro tohle béčko je naprosto dostačující, svoje drsný ksichty tam nahází celkem v klidu, prohodí pár drsnejch hlášek a keců a ještě stihne pozabíjet pár šmejdů v docela velkým stylu a závěrečný 15-ti minutový vyhlazování soudního domu je fakt parádní béčková akce, který nechybí skoro nic. K tomu si ještě připočtěte dobrý záporáky v podobě úchylně valsatých a vousatých Lance Hneriksona a Williama Worsythe a je tady celkem hustá béčková podívaná(19.5.2008)

"Chainsi! Chainsi! Trochu to tu hází..." Drsnej film, drsná hudba, drsný lidi... Pro mnohé děsná kravina (což naprosto chápu), pro mě kult a film mého mládí (P.S.: a stejně jsem vždycky fandil Forsythovi s Henriksenem, namísto hereckého polena - Boswortha)... Update 12/2010: Trochu sem se bál, co to se mnou udělá po tolika letech, ale tahle pecka prostě vůbec nezestárla - naopak! Je to pořád stejnej nářez jako v době svého vzniku. Nemůžu si pomoct a (i přes hromadu technickejch kixů a úděsných klišé) jdu do plnejch!!(10.10.2008)

• - Na režisérské křeslo byl dosazen Bruce Malmuth. Ten ale nepochopil, že se má jednat o čistokrevný akční snímek a v jedné scéně měl dokonce nechat Joa Huffa (Brian Bosworth) plakat. Rychle ho nahradil Craig R. Baxley. (Fenk)

• - Brian Bosworth v jednom interview uvedl, že jako motocyklový nadšenec si motorku, na které jezdí ve filmu, postavil už dříve. Byl na ni zvyklý a předpokládal, že se ve filmu objeví právě ona. (džanik)

• - Původní originální název filmu byl The Brotherhood. (Fenk)