Studený jak kámen

• slovenský

Studený ako kameň

Akční / Krimi / Drama

USA, 1991, 95 min

Tak blbý až je to dobrý... film je natolik absurdní, že vypadá jako parodie žánru. K tomu přispívá i český nadsazený dabing. Dnes jen pro zatvrzelé příznivce akčního filmu počátku 90. let. Největší chybou je, že záporáci Forsythe a Henriksen mají víc charisma než strnulý nesympatický hlavní hrdina. Dokázal bych si místo něj představit Lundgrena, ale na toho asi nezbyly prachy, který autoři nacpali po hromadách do biků, cisterny a vrtulníku.(1.10.2018)

Aja 90. léta z toho úplně čiší, čisté střihy, plynulá kamera a charismatický hl. hrdina. Naušnice, svalnatá postava, dlouhé háro a tvrdácký hlas to je John Stone. Film má dost skvělých hlášek, akční scény jsou kvalitní, ale je jich málo. Dále jsou tu asi 4 výbuchy, které se také povedly. Nejvíc mě dostalo jak si John Stone dělal, koktejl z brambůrek a tyčinky mars a nakonec to dal svému leguánovi. Film má fanouškům starších časů a akčních filmů dost co nabídnout a stojí za pozornost.(28.8.2010)

"VŽDYCKY SI VZPOMENU NA POSLEDNÍ SLOVA MÝHO OTCE. ŘEK: NEDĚLEJ TO HOCHU, JE TO NABITÝ." Svižný spotřební akčňák od režiséra TEMNÉHO ANDĚLA s Lundgrenem, se kterým to má společného namakaného blonďáka v hlavní roli a ten pekelnej sapík, co používali mimozemšťani v TA. Má to slušnou akci, tvrďácké hlášky a spoustu koz, debutující ex-fotbalista Bosworth je celkem sympaťák (za svůj výkon obdržel Zlatou malinu) a Henriksen s Forsythem skvělí záporáci, je to příjemně brutální a finále v soudní budově festovní. Vytknul bych snad jen to, jak úporně se scenárista drží klišé filmů o policajtech infiltrovaných do zločineckého gangu (každý, koho si v něm hrdina nakloní zemře, jeho tajná identita je předčasně vyzrazena) a klišé akčních filmů jako takových (hrdina na konci padoucha nezabije, ten se dostane k pistoli a chce hrdinu zatřelit, ale zasáhne hrdinův parťák, to přímo nenávidím). Velmi dobrou, podstatně méně akční ale i klišovitou alternativu k tomuhle filmu představuje VE STÍNU GANGU s Charlie Sheenem.(7.5.2007)

„Stáhnu z tebe kůži posranym nožem.“ Ano, i po letech jsem byl okouzlen. Stylové béčko s hlavním hrdinou tak „chladným“, že by na stupnici tvrdosti musel diamant ustoupit položkám „Brian Bosworth“ a „Brian Bosworth, když ho dabuje Marek Vašut“. Prvních patnáct minut by mohlo bez sebemenšího zásahu střihače sloužit jako encyklopedie žánrových klišé a drsňáctví je často k smíchu, ale film rozhodně není zábavný pouze nechtěně – má švih, šlapající soundtrack, šlapající holky, zapamatovatelné (a zapamatováníhodné) scény a hlavně skvěle vybrané typy v rolích výfuky ošlehaných členů Bratrstva – Henriksenův psychopatický čtverák je neodolatelný, ale i Forsythe (stejně jako v Nemilosrdné spravedlnosti) a další stojí za to. Zkrátka pecka.(19.2.2012)

• Jara.Cimrman.jr

"Lepší je bejt první v pekle, než druhej v nebi." V nebi ani v pekle jsem ještě nebyl, tak pravdivost prohlášení šéfa Bratrstva nemohu potvrdit ani vyvrátit. Nicméně je to jedno, protože tady jde o infiltraci do motorkářského gangu a ta ani v béčkové kategorii "Intersonic uvádí" nepatří k nejzdařilejším. Ale pro všechny zájemce, kteří chtějí vypadat stejně jako prkenný Brian Bosworth, tady mám jeho recept na vydatnou snídani: snickers, chipsy, vejce, banán a chilli omáčku rozmixujeme v džusu a dobrou chuť. Já si to nedám a stejně tak se nebudu znovu dívat na tento snímek.(16.8.2016)

• - Na režisérské křeslo byl dosazen Bruce Malmuth. Ten ale nepochopil, že se má jednat o čistokrevný akční snímek a v jedné scéně měl dokonce nechat Joa Huffa (Brian Bosworth) plakat. Rychle ho nahradil Craig R. Baxley. (Fenk)

• - Brian Bosworth v jednom interview uvedl, že jako motocyklový nadšenec si motorku, na které jezdí ve filmu, postavil už dříve. Byl na ni zvyklý a předpokládal, že se ve filmu objeví právě ona. (džanik)

• - Název filmu převzal za svou přezdívku slavný wrestler Steve Austin, který během zápasů vystupoval i s podobnou motorkářskou koženou vestou. (Eldrick)