Studený jak kámen

• slovenský

Studený ako kameň

Akční / Krimi / Drama

USA, 1991, 95 min

Název této nekompromisní jednohubky přesně vystihuje charakter filmu. Je zbytečné hledat zde nějaké hlubší poselství, režijní zdatnost či snad dokonce scenáristický kumšt. Místo toho lze očekávat naturalistické pojetí námětu, sympatického hrdinu s varanem a v neposlední řadě realistické působení Bratrstva. Akční klasika mého dětství se šarmem sobě vlastním.(6.7.2013)

• Tommassi3

"Lepší je bejt první v pekle, než druhej v nebi.." ;) Nablblé béčko plné brutality a jalového humoru jako další důkaz toho, jak moc se jinak výbornému režisérovi Craigu Baxleymu na poli akčních filmů nedaří.. Ačkoli ten k téhle šmudle přišel jako slepej k houslím.. Henriksen se snaží, co může, mánička Forsythe k nepoznání a ten Lorenzo Lamas tady taky vypadá nějak divně..;)(23.3.2016)

Akční klasika let 90., je zvláštní, že Bosworth už se prakticky více neprosadil, přitom tady zahral jak se na akčního hrdinu sluší a patří opravdu dobře. Skvěla úvodní scéna v samoobsluze prostě nemá chybu, i když je dá se říct vykradená z Cobry nebo z Těžko ho zabít. Taky bych vyzkoušel ten Snickersový koktejl:)(3.6.2006)

Tři hvězdy dávám jen proto, že jsem si Briana díky této roli v sedmnácti letech oblíbil. Nyní jsem se na to podíval po sedmnácti (zase) letech a došel jsem k šokujícímu zjištění: Tento film je úplně jiný než kdysi v mém náctiletém věku. Scénář jednoduchý - to by nevadilo, bitky z očí do očí nejsou špatné, ale veliké minus mají akční scény, které byly prakticky za hranicí sci-fi. Jinak klasika žánru (spíš asi béčkového) z přelomu osmdesátých a devadesátých let.(21.4.2009)

Brian Bosworth mal byť nová akčná hviezda, preto už na svoj prvý film dostal až prekvapivo slušný rozpočet, no neviem, ako na to niekto prišiel, ale dopadlo to presne tak, ako sa aj dalo čakať, sláva sa nedostavila a tak Studený ako kameň je jeho prvý a zároveň aj posledný väčší film. Ale pritom film vôbec nie je zlý, len paradoxne práve Bosworth je asi jeho najväčšou slabinou. Osobne uprednostňujem skôr iné typy záporákov, radšej si v akčnom žánri pozriem boj proti teroristom, mafiánom alebo nejakým bežným gangsterom, než problémy s motorkárskym gangom, ale zase nie je to ohrané, má to svoj životný štýl a tak aj niečo do seba. Určite by som ocenil trochu akčnejšie prevedenie, toto je skutočne hlavne o tom pobyte v rámci gangu a tým väčším zločinom sa film s výnimkou úvodu a záveru ani moc nevenuje, inak sú zobrazení skôr len ako nejakí neškodní motorkári, ale aj tak si film drží svoju úroveň, prvok s agentom v utajení má vždy svoju atraktivitu a nejaké to napätie a samostatnou kapitolou je záverečná štvrťhodina v budove súdu, ktorá je ako z iného filmu, je to minimálne o triedu lepšie a konečne je to skvelá žánrová zábava. Inak celkovo tu akcie skutočne moc nie je, ale keď už sa objaví, tak sa väčšinou je na čo pozerať. Tých pár súbojov nestojí za nič, ale inak sa tu nájde pár efektných výbuchov, nejaká tá naháňačka a hlavne celé spomínané finále so skvelo natočenými prestrelkami, dostatkom zabitých a množstvom výborných momentov. Presne ako z nekompromisných osemdesiatych rokov, v ktorých sa protivníci bez milosti likvidovali. Nesklame ani obsadenie, jedine ten Brian Bosworth mi tu moc nesedí, svaly síce má, ale charizma mu chýba úplne a ani v akcii toho nemá moc čo ponúknuť, taký Dolph Lundgren by tu sedel omnoho lepšie, ale sedeli mi vedľajšie postavy a hlavne skvelí záporáci Lance Henriksen a William Forsythe. Režijne tu nemám žiadny problém, film mal evidentne slušný rozpočet a tak sa na to dobre pozerá, pričom tá akcia vyzerá skutočne dobre, len škoda, že jej je tak málo. Takže zmeniť hlavného hrdinu a pridať akciu, bola by to akčná klasika, ktorú by som videl už mnohokrát, ale aj takto je to solídna zábava, ktorú som vďaka záporákom a efektnej akcii už pár krát videl. 68%(10.2.2009)

• - Na režisérské křeslo byl dosazen Bruce Malmuth. Ten ale nepochopil, že se má jednat o čistokrevný akční snímek a v jedné scéně měl dokonce nechat Joa Huffa (Brian Bosworth) plakat. Rychle ho nahradil Craig R. Baxley. (Fenk)

• - Brian Bosworth v jednom interview uvedl, že jako motocyklový nadšenec si motorku, na které jezdí ve filmu, postavil už dříve. Byl na ni zvyklý a předpokládal, že se ve filmu objeví právě ona. (džanik)

• - Původní originální název filmu byl The Brotherhood. (Fenk)