Studený jak kámen

• slovenský

Studený ako kameň

Akční / Krimi / Drama

USA, 1991, 95 min

„Stáhnu z tebe kůži posranym nožem.“ Ano, i po letech jsem byl okouzlen. Stylové béčko s hlavním hrdinou tak „chladným“, že by na stupnici tvrdosti musel diamant ustoupit položkám „Brian Bosworth“ a „Brian Bosworth, když ho dabuje Marek Vašut“. Prvních patnáct minut by mohlo bez sebemenšího zásahu střihače sloužit jako encyklopedie žánrových klišé a drsňáctví je často k smíchu, ale film rozhodně není zábavný pouze nechtěně – má švih, šlapající soundtrack, šlapající holky, zapamatovatelné (a zapamatováníhodné) scény a hlavně skvěle vybrané typy v rolích výfuky ošlehaných členů Bratrstva – Henriksenův psychopatický čtverák je neodolatelný, ale i Forsythe (stejně jako v Nemilosrdné spravedlnosti) a další stojí za to. Zkrátka pecka.(19.2.2012)

Snaživé, za mňa vcelku dosť sympatické akčné béčko, ktoré sa na nič nehrá. Svojho času šlo o pokus razantného Briana Boswortha preraziť na plátnach kín a stať sa novou akčnou hviezdou. No... moc to nevyšlo:-) Napriek tomu to vôbec nebol márny pokus. Naopak, šlo o zaujímavý a originálny pokus o vyrobenie novej akčnej hviezdy, čosi medzi Schwarzeneggerom a Dolphom Lundgrenom a za seba hovorím spokojné „áno“. Jednak je to obrovský chlap, ktorého by mal problém prebiť aj Schwarzeneggerom vo vrcholnom období a jednak mu nemožno uprieť sympatický a nenútený herecký prejav (čo u svalnatých akčných borcov býva skôr výnimka). Ale proste to nestačilo a dnes jeho existenciu vnímame ako slepú akčnú uličku. Naopak poteší démonický Lance Henriksen. Zápletka o agentovi, tajne sa infiltrujúceho do zločineckého gangu vskutku nie je originálna (a vskutku takou nebola ani v roku 1991), ale proste mňa ot bavilo :-)(12.7.2017)

• Jara.Cimrman.jr

"Lepší je bejt první v pekle, než druhej v nebi." V nebi ani v pekle jsem ještě nebyl, tak pravdivost prohlášení šéfa Bratrstva nemohu potvrdit ani vyvrátit. Nicméně je to jedno, protože tady jde o infiltraci do motorkářského gangu a ta ani v béčkové kategorii "Intersonic uvádí" nepatří k nejzdařilejším. Ale pro všechny zájemce, kteří chtějí vypadat stejně jako prkenný Brian Bosworth, tady mám jeho recept na vydatnou snídani: snickers, chipsy, vejce, banán a chilli omáčku rozmixujeme v džusu a dobrou chuť. Já si to nedám a stejně tak se nebudu znovu dívat na tento snímek.(16.8.2016)

Motorkářská klasika devadesátých let. Perfektně nadabovaný John Stone Markem Vašutem, (oni si jsou aji trochu podobní ) a perfektně nadabovanej Chains (Vynikající Lance Henriksen) Borisem Rosnerem. Nenudící akční béčkovej snímek, na kterým jsme hodně moc s kámošama ujížděli. Konec filmu v soudním domě je perfektní a dá se říct, že pro některé i kultovní! Film je spíš na 3 *, ale vzhledem k tomu, že mě i po létech pobavil a nenudil jsem se u něho, musím dát za plnej počet. BŮH ODPOUŠTÍ, BRATRSTVO NE!!!(9.10.2011)

Tento film je úplně v pohodě. Pozdější akční filmy plné rádobyfilozifických řečí a mouder nemám rád. Akční film má vypadat podobně jako tento snímek, i když je v něm až přespříliš brutality a sprostých slov. Bosworth sice není herec, ale totéž platí o Arnoldovi Schwarzeneggerovi. Oba dva však mají ve svých filmech svaly, což z nich dělá ty pravé akční hrdiny. Jako velmi dobrý herec se zde ukázal Lance Henriksen. Filmu dělá čest i skvělý český dabing a v neposlední řadě vhodná hudba.(29.1.2007)

• - Brian Bosworth v jednom interview uvedl, že jako motocyklový nadšenec si motorku, na které jezdí ve filmu, postavil už dříve. Byl na ni zvyklý a předpokládal, že se ve filmu objeví právě ona. (džanik)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 45. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Původní originální název filmu byl The Brotherhood. (Fenk)