Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

HarqAlAda

Videl som Fail-Safe pred týmto snímkom. Oba dokonale spracovali studenú vojnu na tému čo-by-bolo-keby. A oba si dám znovu. Pri oboch mrazí. Pri tomto snímku navyše to mrazenie prekrýva absurdná dokonalosť absurdného a inteligentného humoru. Mal by som si to dať s originálnym znením. Peter Sellers je síce výborný a mrzí ma že nedal aj tú štvrtú rolu, no svojím parádnym výkonom si moje srdce získal George C. Scott. Jeho generál je v mojej hlave nezmazateľne zapísaný ako dokonalá karikatúra "zeleného mozgu". Na jednej strane škoda že existujú dôvody na filmy s touto tematikou, na strane druhej som nesmierne rád že tento snímok vznikol v takejto podobe. ()

Amadeo

Po zhliadnutí jedného z dokonalých filmov z filmárskej dielne Stanleyho Kubricka sa naučíte nerobiť si starosti a milovať bombu. ()

pepino

Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení na plný počet. Musím konstatovat že tohle se Kubrickovy fakt povedlo ( i když neznám nic co by se mu nepovedlo). Dvě velmoci se dostávají do jaksi patové situace a snaží se z ní vybruslit co nejlépe a samozřejmě s co největším výtěžkem pro danou zemi a hlavně bez toho aby se tyto země do sebe pustili. Vše je zahrnuto do satiricko komediálního hávu a lehce nadlehčeno. Trojrole Sellerse je dokonalá. Exceluje však i George Scott který jakožto naprosto paranoidní generál přidává dost velký kus humoru a dodává filmu celkově šťávu. Zkrátka dokonalé a do puntíku promyšlené dílko. Když nad tím tak přemyšlím, ono by se to mohlo i ve skutečnosti stát..... No snad ne... ()

Baki

Opravdu misty velice vtipna satira. Misty sice velice natahovana, ale rozhovory prezidentu, Dr. Strangelove a jeho "tiky" a zaverecne vybuchy krasne slazene s hudbou to vynahradily ;) ()

Yakuza05

Bafta - 3: Nejlepší Britská výprava, Nejlepší Britský film, Nejlepší film. Nominací - 3: Nejlepší Britský herec Peter Sellers, Nejlepší Britský scénář, Nejlepší zahraniční herec Sterling Hayden. ()

snakepit

Na Kubrickovi ma vždy fascinovalo okrem toho, že každý jeho film je vlastne úplne iný takiež to, že aj keď je pacifista, poukazuje na nezmyselnosť vojny práve násilím, tak ako aj v tomto filme. A je mi jasné, že v čase studenej vojny, keď mal premiéru musel vyvolať veľmi protichodné názory. Čo ma teší je to, že našťastie to bol len film, lebo inak by som tu asi teraz tento komentár nepísal :) 85% ()

Bigfuckman

Velice dobře a až nápadně blízko realitě natočený film z dob studené války. myslím, že tenhle snímek byl ve své době určitě velkým trnem v oku jak pro buržousty z Američky tak pro rudochy z SSSR. Až těžko uvěřit, že jeden šílenec může zapříčinit zkázu světa. Peter Sellers (inšpektor Clouseau) zde hraje excelentně psychouše, prezidenta i oficíra jenž mě pobavil telefonátem prezidentovi USA z budky aby odvrátil tzv. Doom´s day tajnou šifrou. Jenže neměl drobný na hovor. Jaký paradox, že osud světa někdy záleží na 25 centech. ()

Křepi

Většina filmu je docela dobrá, ale zkazil mi to podivný konec. Možná jsem to nepochopil, možná poslední půlhodina v mém filmu chyběla. Peter Sellers mě zajímavě překvapil, do té doby jsem ho znal jen jako pitvořícího se Clouseaua a tak nějak jsem to celou dobu očekával od něj i zde. ()

yaqwsx

Čekal jsem něco extra a dostal jsem.. Co jsem to vlastně dostal? Je to taková směsice drama, trochy komedie a trochy "co kdyby..." Občas jsem se pousmál, občas trochu zamyslel, ale jinak nic. V tomto filmu je všechno až tam není skoro nic. Dávám 3 hvězdičky hlavně díky celkovému vizuálním zpracování, které mě celkem zaujalo. ()

Bendiys

Studena valka v Kubrickove podani s nadhledem, oblecena do komedialniho habitu ma silne momenty, diky kterym stoji za to film videt (zejmena telefonaty americkeho prezidenta s Dmitrijem jsou uzasne)... ()

Swayne

Minimalistická satira na napäté vzťahy Studenej vojny. Kubrick je proste Kubrick... nemá zmysel ho s niekým porovnávať, on je kapitola svetovej kinematografie sám o sebe. Výborný Peter Sellers, ktorý si v tomto filme strihol hneď 3 postavy (kapitána Lionela Mandrakea, USA prezidenta a samotného Dr. Divnolásku), aj keď mojim favoritom je v tomto príjemnom filme George C. Scott. ()

PAVLIS

Coby, kdyby. Film, který mě donutil popřemýšlet nad tím, kdo všechno má asi v rukou můj osud a ani o tom nevím. Možná lepší nepřemýšlet... ()

fenek

Takřka bezchybná politická satira z období studené války. I přes svůj komediální charakter napovídá mnoho o mrazivé době, kdy nikdo nevěděl, odkud přijde facka či atomová puma. Stanleymu Kubrickovi pomalu, ale jistě přicházím na chuť. ()

kubilov

Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu je jediný kousek v Kubrickově filmografii, který obsahuje humornou stránku zcela před ostatními jinými. Příběh je jak vznikem tak dějem zasazen do vypjaté doby plné jaderného zbrojení a Studené války se SSSR, což Divnovláska dokáže velmi trefně parodovat a vytvářet zajímavé situace, z kterých se mi nejvíce líbil telefonický rozhovor mezi prezidentem USA a Dimitrijem, v čele SSSR. Herecky zvládnuto také velmi obstojně, Sellersova trojrole je suprová, stejně jako narušený Sterling Hayden a nervózní a podezřívavý George C. Scott, jenže opět jako u jiných Stanleyho filmů mi nějak chyběl větší spád a možná i v tomto případě i trochu propracovanější jednotlivé scény a vtipné vtipy. ()

Dinsberg

Satira o tom, že Ti nejmocnější jsou jen malé děti, které nastavují lupu nad mraveniště. takových satir tu už bylo a ještě bude. Ale že se k až tak komickému počinu uvolí Mistr Vážný, to by mě nenapadlo. Možná proto se mi výsledek nepozdává. Vznikl nesourodý sled scén, které jsou excelentní pokud v nich figuruje Peter Sellers, ale jeho absence z filmu udělá pitomou taškařici. Satiru si představuju jinak než jen pouhé ironizování mocných, ale jako zachycení naprosté absurdity dané situace. Možná tou největší absurditou je právě ona nepoučitelnost mocných. Ta je ale zachycena až v posledních dvou minutách, ačkoli by měla prostupovat celým snímkem. ()