Spalující touha

• Česko Eyes Wide Shut (více)

Allan

O tomhle filmu jsem věděl jen že je poslední od Kubricka a že tam byly jakési problémy s cenzurou hanbatých scén. Poměrně slušná detektivní zápletka mě potěšila, protože jsem měl na začátku obavu, že budu přes dvě hodiny sledovat okoralé manželství doktora a blondýny. A právě vzhledem k oné thrillerové zápletce jsem byl velmi rozčarovaný z konce filmu. Myslím, že nebyl vůči divákovi fér. Jako velké plus jsem vnímal atmosféru, od scény s tajným sexuálním sabatem by se dala atmosféra krájet. Vynikající klavírní doprovod v pozadí byl zlověstný a děsivý; bez něj by film ztratil mnoho. Za skutečnou hvězdu zde považuju Allana Cumminga v epizodce hotelového recepčního – byl bez přehánění k sežrání. Takhle má vypadat herectví, Cruise byl vedle něj toporný jak slaměný panák. ()

ttchor

Natočiť film, o kríze jedného manželstva, ktorého minutáž presahuje 2h, chce viac ako dobrý scenár, chce viac ako iba dobrých hercov a koniec koncov chce viac ako iba obyčajného režiséra. Posledný film S. Kubricka však všetky spomínané atribúty spĺňa. Hardfordovci vedú život malomeštiakov, Bill je úspešný lekár s nadštandartým príjmom a Alice sa môže pokojne venovať domácnosti a 7 ročnej dcére Helene. Vzhľadom na manželovu prestíž sú ich spoločné aktivity orientované na nudné večierky u zámožných „priateľov“, na ktorých sa okrem nútenej konverzácie, popíjania šampanského dá odísť na izbu s dvomi krásnymi ženami, alebo so starším slizkým gentlemanom, ktorý sa vás neúnavne snaží dostať do postele. Pokojný život 9 ročného manželstva sa naruší vo chvíli, keď sa pri nevinnej konverzácii zhulená Alice úprimne dozná manželovi, že stačilo málo (len jeden pohľad neznámeho chlapa na jednom z mnohých večierkov) a opustila by všetko, čo pre ňu v doterajšom živote malo zmysel. V tom zvoní telefón a Bill musí náhle odísť za pacientom. Odchodom, tak začína jeho krátka a skoro až tragická sexuálna odysea, počas ktorej zistí, že skutočnosť môže mať oveľa nebezpečnejšie následky, ako sny a túžby, ktoré síce vedia ublížiť, ale nemusia byť uskutočnené. Alice na rozdiel od Billa, aj keď iba vo sne prežíva sexuálne fantázie, ktoré sú spôsobené vyhasínajúcou sexualitou. Na strane druhej Bill po nich vôbec netúži a rozhodne sa ich vyhľadať až po tom, čo sa mu Alice prizná o svojich túžbach. Najviac zmäteným tak ostáva práve Bill. To čo Alice prežíva iba vo sne sa Billovi naskytne v skutočnosti. Kubrick pojal Billovu odyseu ako cestu, v ktorej sám hlavný hrdina nie je presvedčený o správnosti svojich krokov, ale aj tak ich hodlá absolvovať, možno z pomsty, z hnevu. Možno aj v ňom niekde v podvedomí drieme tá spaľujúca túžba po niečom „zakázanom“. Situáciu rieši po svojom, náhodne sa ocitá na miestach, kde stačí málo a sexuálna fantázia by sa mohla zmeniť na skutočnosť. A možno hlavne vďaka zodpovednosti, ktorá je mu blízka (a tak trocha aj náhode) nakoniec ostáva ochránený pred pokušením, ktoré sa ho postupne zmocňuje. Aká tenká je však hranica medzi snom a realitou? Pokušenie je veľké. Dokáže ich spoločné dobrodružstvo, jedno v rovine snovej a druhé reálne naozaj odvrátiť ich manželskú krízu a posunie ich ďalej? To sú otázky, ktoré režisér ponecháva na nás. Kubrickova forma je úžasná, brilantné dialógy, do detailu zvládnuté interiéry, budovanie atmosféry za doprovodu monotónneho klavírneho tónu, Isaackova-Baby did a bad bad thing, či elektrizujúca a temná inštrumentálka "Masked ball" v dome smilstva v podaní Jocelyn Pook. Výborné herecké výkony, kde hlavne N. Kidman dokáže dodať úplne presvedčivo svojej postave tak neuveriteľne zvodnú príťažlivosť, koketnosť, osudovosť, v jedinej sekunde krutú úprimnosť, či nevyspytateľnosť. Tom Cruise svoju postavu zvládol tiež výborne, jeho Bill je miestami až poľutovaniahodný, pred Alicou však akoby vždy o krok späť, zaskočený, reaguje a koná chaoticky, miesto aby s Alice o problémoch komunikovali uzatvára sa do seba a uniká „zodpovednosti“. () (méně) (více)

Lenka0064

Kubrickova studie muže a ženy!!! tak dokonalá, až mě rozesmívala a zároveň přiváděla do rozpaků :-) Hudba a zpracování opět fascinující. ()

Panacek

Výpověď o tom, čím žila a čím se trápila americká vyšší střední třída konce milénia. O SPALUJÍCÍ TOUZE! O paranoidních vizích manželů, ve kterých na ňadra jejich manželek sahají chlupaté ruce námořních důstojníků v parádních uniformách, kteréžto vize zahánějí manžely v benátských maskách šmírovat na děsivé orgie do tajuplných (eh...šlechtických??) sídel. O hrůze manželek z pádu manželů do mravního bahna a schopnosti tyto olbřímí propady odpouštět, zvláště o Vánocích. O opulentních večírcích, na kterých jsou po sklence šampusu všichni vystaveni pekelnému pokušení zhřešit, přičemž pokušení roste, je-li přítomen Maďar. O zhoubnosti kombinace alkohol + koks s heroinem + (jistě bizarní) sex v koupelně. O tom, že není měkkých drog a že i THC dokáže z lidí udělat debily (tady předvedla Nicole opravdu parádní etudu "vysmažená kráva". Bravo!). New York konce 20.století, to je skutečné inferno a to především v luxusnějších čtvrtích. Takhle nějak to muselo vypadat ve Vídni o 100 let dříve. Brrrr! Navíc je to film velice odvážný, kde si to např. při natáčení dali Tom a Nicole pro větší věrohodnost naostro (na place tam s nimi byl jen starý maestro u kamery). Nebo je tam skandální záběr, jak se Nicole vyčůrá a pak si otře...jak se to jmenuje? Kubricka si vážím, jeho filmy mám dost rád, ale tohle fakt posral. Nicole si občas nasadí brýle, aby se dalo uvěřit, že umí číst, Cruise je na odstřel jako obvykle. "Řekněte nám heslo" - "mám vám říct...heslo?". "Svlékněte se" - "mám se ...svléknout?". Tohle fakt nezachráněj ani ty hezký těla, na kterých Kubrick zřejmě k stáru ujížděl. ()

pabelito

Tento film mi pripomenul scénu z Love and Death od Woodyho Allena. Diane Keaton podíde k starému prešedivelému rabínovi a spýta sa ho, ako má presvedčiť svojho muža, že žiť sa oplatí. "Rozmýšľal som mnoho rokov," odpovedá rabín "a jediná vec, pre ktorú sa oplatí žiť... Sú 12ročné dievčatká. Minimálne 2, ak je to možné." ... Čo tým chcel autor tohto komentára povedať? Asi len to, že aj pán Kubrick si na staré kolená asi povedal niečo podobné: že jediné, čo má v živote zmysel, je sex. Dá sa s ním síce polemizovať a pravdepodobne aj nesúhlasiť, ale spôsob, akým nás o tom vo svojom poslednom filme presviedča, je čarovný... ()

Shaleman

Nemohu skrývat rozčarování nad filmem, který mě svým způsobem dostal, šokoval, ale možná, na který zapomenu na rozdíl od jiných "Kubrickovek". Tom Cruise (jehož osobně moc nemusím) dokázal, že opravdu umí hrát, když chce - což paradoxně dokazuje pouze v dramatech (magnolia, vanilkové nebe...) a Nicole Kidman (jejíž fanda taky zrovna nejsem) že je opravdu kus, na který se hezky dívá (hlavně, když ji prosvítají bradavky:)) a Kubrick sám znovu potvrdil svoji dokonalost a znalost obrazu, záběru a rozporuplného námětu, který nikdo jiný tak úchvatně zpracovat neumí. Celý film je opředen otázkami, všudepřítomným napětím a příjemným nádechem lehké erotiky, která je zpracovaná a publikována tak, že neškodí, ani nechybí, není ji ani moc, ani málo, prostě přesně akorát. Váhám mezi 4 a 5*, neboť těch otázek na mě bylo přeci jen trochu hodně, skrytých v malých etudách jednotlivých scén, ale nakonec dávám 5*, už jen z principu, že je to poslední film, velikého mistra Stanleyho Kubricka, jehož jméno se možná zapomene, ale geniální obrazy v jeho dílech nikoli. ()

mazic

budu se opakovat, ale jsem hrdý odpůrce pana cruise.... jak kvalitní by mohla bejt většina z jeho filmů kdyby on nebyl hlavní hrdina ()

Lasombra

Scéna a hudba z obřadu v maskách je pořád v mé hlavě, kdykoliv si na tento snímek vzpomenu. Kubrick se opět předvedl. ()

Kvasekus

Hudba, která by i z béčkovýho hororu udělala trhák, Pani Kidmanová totálně na ránu a skvělá režije dělaj z filmu svělou podívanou. Jo holt nápad je mnohem víc než milionovej rozpočet. 80% ()

vincchuppo

Byl jsem u tohoto filmu napjat od začátku do konce, i přes jeho ne moc rychlé tempo jsem měl oči a uši neustále na pozoru. Myslím, že tento snímek umí dobře evokovat lidskou představivost a možná i vyvolávat jisté emocionální a filozofické otázky. Každopádně doporučuji shlédnout všem, kdo jej ještě neviděli. Nicole Kidman a Tom Cruise jsou báječní. Hrají smích, pláč a chválí také Kidmaninu zhulenost. Myslím, že poselství tohoto filmu je jednoznačné a rozhodně velice precizně podané. Chválím, jako mnoho ostatních, Stanleyho Kubricka a také samozřejmě Arthura Schnitzlera. Podle mě nejpovedenější snímek na téma ženská podezřívavost a mužská nevěra. "I do love you and you know there is something very important we need to do as soon as possible." "What's that?" "Fuck." ()

ljukyljuk

Zaujímavý film. Najprv mi to prišlo len ako príbeh so stále novými a novými skutočnosťami a nejako som sa nemal čoho chytiť. Potom zrazu scéna z toho domu a mráz mi odvtedy behal po chrbte ako blázon. Herecky super, ale úplne najviac bola tá hudba, tá bola fakt úžasná. Možno keby tam nájdem aj nejaký hlbší zmysel (nielen poslednú veľavravnú vetu Nicole Kidman), bolo by to lepšie. 70% ()

Mngwa

Tohle teda fakt né. Nicole Kidman celou dobu vypadá, jako by byla zhulená, přestože jointa si dala jen jednoho, na začátku. Asi to na ní zanechalo trvalé následky. Z čeho jsem ale opravdu šílela, byly dialogy. Dobrá polovina mluveného slova vypadala tak, že někdo něco řekl a druhý to po něm zopakoval. Trochu mi to připomnělo Rowana Atkinsona v Černé Zmiji napodobujícího Londýnský kabaret - "Co je s tebou? Co je se mnou? Ano, co je s tebou. Chceš vědět co mi je? Ano chci vědět co ti je. Tak já ti to řeknu. Tak mi to teda řekneš? atd. atd." Tak přesně takhle vypadá větší část filmu. Během sledování první poloviny u mě často docházelo k wtf efektu, v druhé půlce jsem už rezignovala. Závěrečná část mě ovšem opět rozhodila, tedy výsledný efekt je prostě špatný. Původně jsem napsala něco nelichotivého o panu Kubrickovi, ale vzhledem k tomu, že už je v pánu, tak na to kašlu. Ale na film se tohle pravidlo samozřejmě nevztahuje, takže za mě je to jedno velké NE! ()

Mitisko

Nič prevratného to nebolo ako celok nezaujmavé, no scéne keď Kidman "posilnená" trávou sa pustila do hádky to mi až hrôzostrašne pripomenulo skutočnú realitu a aj tie veci okolo toho čo hovorila... To si zasluhuje tie 2 ** Inak dej veľmi pomalý a rozuzlenie ako by chýbalo... ()

Ergon

Náhled do jedné manželské krize, kdy touha po pomstě a touha po tom si užít uvrhne muže do neuvěřitelných dobrodružství. Kubrick nám nenásilně ukazuje podstatu každého vztahu / manželství, tedy sexu. Erotické scény v luxusní vile působí naprosto elegantně a diváka vůbec nepohoršují. Právě naopak, nutí ho přemýšlet. Tohle Kubrick zvládl naprosto precizně. ()

danny_21

Na mě to působilo jako laciný exibicionismus ve studené konzervě. Technicky jako většinou u Kubricka na vysoké úrovni s příjemnou hudební stránkou ( ty klavírní tóny tam pěkně sedly ), ale jako celek mi to nesedlo a to nejsem puritán, jen jsem možná nebyl správně naladěný, možná ještě dám jednu šanci. Ale nakonec to nevadí, Stanley už si svoje odtočil a to moc dobře - 70 %. ()

pirulka

Hmm..zvláštny, psychofilm, ktorý ma do značnej miery iritoval svojou zdĺhavosťou (postavám v dialógoch trvalo strašne dlho, na môj vkus, kým sa dostali k pointe)a taktiež príliš dlhou minutážou. Hoci, nedá sa povedať, že by som sa nudila, bolo to zvláštnym spôsobom zaujímavé, čakala som na pointu..ktorá však akosi pre mňa neprišla, respektíve "nespadla mi sánka". Je to jeden z filmov, pri ktorom premýšľate a zostane vo vás taký čudný pocit ťaživosti? Aspoň v mojom prípade :) ()

neo93

Velmi pozoruhodný, působivý a atraktivní snímek. A atraktivní nemyslím tím, kolik sexuálních či erotických scén se zde objevuje a že jich není málo, ani přitažlivostí odhaleného těla Nicole Kidman, ale poněkud jiným prvkem. Je to v první řadě napojení se na postavu doktora Williama Harforda, jenž zažije podivuhodnou noc plnou nevšedních zážitků, tak i na nevědomost, kterou sám hrdina prožívá během i po osudové noci. Taktéž ponurá a tajemná atmosféra především nočního New Yorku, přispívá k dokonalému připoutaní se ke sledování filmu. Samozřejmě přítomnost skvělého Toma Cruise a neméně výborná Nicole Kidman, sehrává svou roli. A uhrančivá klavírní hudba k tomu dodává své nezaměnitelné kouzlo i napětí zároveň. To vše pod dohledem režisérského mistra Stanleyho Kubricka. Na první zhlednutí velmi silné a intenzivní sousto, které je potřeba vidět vícekrát. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům