Neposlušnost

• Velká Británie Disobedience (více)

Newyorská fotografka Ronit (Rachel Weiszová) se musí z velkoměsta po letech vrátit do ortodoxní židovské komunity v severním Londýně, kde vyrostla. Přijíždí na pohřeb svého zesnulého otce - rabína, nejvyšší autority této uzavřené, rigidní společnosti. Zde se znovu setká se dvěma přáteli z dětství – nesmělou Esti (Rachel McAdamsová) a zbožným Dovidem (Alessandro Nivola), z nichž se, jak Ronit ke svému překvapení zjistí, mezitím stali manželé. Členové komunity jsou pohoršeni Ronitiným oblečením i způsoby. I přes jejich odlišnosti Ronit znovu zcela propadne povznášející společnosti Dovida a hlavně Esti. Ronitina rušivá přítomnost vystavuje časovanou nálož potlačovaných emocí stále většímu tlaku a hrozí, že zažehne dlouho dřímající vášně a spory. (Cinemax)

kamigava

Mé oblíbené herečky Rachel Weisz/McAdams v průměrném dramatu o zakázané lásce v posraně konzervativní židovské komunitě. Nakonec to pro ně dopadlo dobře z jistého úhlu pohledu. Díky "bohu" že jsem v tomhle omezujícím prostředí nevyrostl. Každý by měl mít možnost volby vybrat si tu svojí správnou víru a ne jen slepě následovat stádo... Náboženství není zlo, ale to organizované ano. 60 % ()

warrenur

Je mi jasne, aky bol zamer tvorcov. Aj pribeh ma cosi do seba. Stvarnenie ma vsak ubijalo nudou a cela zaostala komunita ma znechucovala. Cokolvek vybocujuce z ich tradicnych vzorcov spravania musi byt zrejme ako rana do hlavy. Ani jedna Rachel ma vo svojej postave tiez nepresvedcila. Neodporucam ()

BOURQUE

Príbeh, ktorý v tomto prípade je zaujímavý kvôli spoločenskému prostrediu. Pán Leilo ide na to dobre a pomalé tempo vôbec nevadí. Avšak sa zdá, že sa bojí, pretože hlbšie zobrazenie vzťahu medzi zamilovanými ako aj „reakcia“ spoločnosti tu chýbajú. Jednoducho chýbajú lepšie vypracované detaily. Primerané herecké výkony od R. Weisz a R. McAdams, a neváhali ísť aj do odvážnejšej intímnej scény. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

Rathalos

Hmm,tazko hodnotit tuto dramu zo zidovskeho prostredia o lesbickej laske dvoch zien,na jednej strane to je miestami nudne a utahane,no na druhej je to zaujimava tema,namet,nikdy som nad tym takto nerozmyslal,herecky to bolo dobre zvladnute,aj zaver bol fajn,cize dam 4 slabsie hviezdicky...:-) ()

mrtvej pes

Jakožto někdo, koho se tématika úzce týká, jsem filmu fakt chtěla fandit - a navíc tu byly dvě nádherné Rachel jako pastva přesně pro oči. Ale co to do háje bylo? Nad čím jsem to vymarnila dvě celé hodiny? Co nezabilo to táhlé tempo, zabil ten konec. Nechápu. Jsem nasraná. Čau. ()

kondor77

Netradiční romantický film, který jen potvrzuje, jak to maj holky těžký, bez ohledu nato zda žijí v Saudské Arábii, Izraeli či v zaprděném Česku. Jako šovinista a feminista dávám čtvrtou hvězdičku za milou lesbickou scénku. ()

Maximilianus

Dobrý námet a pre mňa tento film mal v prvej polovici aj potenciál, nakoľko som mi páčilo (aj keď je to také klišé celkom), že "moderná" žena príde do náboženského prostredia a tam sa stretáva s bývalou láskou, ktorou je v tomto prípade žena a ktorá mi navyše pripadala ako tá zvrhlá v tomto vzťahu. Práve v prvej polovici má tento film také komorné a pomalé tempo s tajomným nádychom hriešnosti a niečoho zakázaného. Ale po erotickej scéne všetko nejako opadne a napríklad keď najprv všetkým vadilo, že do ich komunity prišiel človek z iného sveta, tak neskôr nie len, že im to nevadilo, ale ešte bolo aj v poriadku, že jedna z ich komunity je lesbička. Nakoniec sa všetko dobre vyriešilo a bol koniec. Najprv som chcel dať hodnotenie 4* a 7,2, ale aj keď to nie je zlý film, hodnotenie znižujem. 7/10. ()

Dave Lister

Zajímavé drama, které stojí na vynikajících výkonech obou protagonistek. Obě ty holky mám rád ve všem v čem se objeví. Mám rád tyto snímky, kde jsou zobrazeny konflikty kultur a odlišných světů. Myslím, že zde se dalo vytěžit více, ale i přesto se mi film líbil. ()

mira.l

Tři nebo čtyři*?? Já nějak nevím. Bylo to docela zajímavé, i když už taky dostkrát omleté téma. Dvě ženy, které se potkají po letech a probudí se v nich to, co v nich dřímalo dřív, než se jejich cesty rozdělily. Tyhle menšiny jsou fakt zvláštní, a je celkem jedno, jestli jsou to židé jako v tomhle případě nebo Indové nebo muslimové. Tradice je sice tradice, ale asi by se nemělo nic přehánět. Jednu chvíli to už vypadalo, že konec bude vlasně happy, ale nakonec zvítězily ... zase ty tradice. Nakonec se přikláním ke čtyřem, protože na obě Rachel bylo radost koukat. ()

wege

Trochu podobné, ale zároveň hodně jiné než třeba Neortodoxní. Výborné herecké výkony, zejména ty ženské. Rachel byla v roli té původně hodně zakřiknuté a podřízené Židovky fakt přesvědčivá. Nicméně pořád mám pocit, že to mohlo jít daleko více do hloubky, tomu náboženství a zejména jeho ortodoxnější verzi by šlo nastavit zrcadlo daleko více. ()

Ukrizku

Střet nezávislosti a rituální ortodoxie je plný silných momentů, opravdovosti a rozervanosti. Civilním způsobem se ukazuje dualismus života spoutaného tradicí a života v odvážné vykořeněnosti. Jenže výsledné zjištění je frustrující, ani jeden není šťastný. ()

Merlinousek

Děj "jednou větou": Dvě holky v rané dospělosti se měli hodně rády, až sexuálně rády. Jelikož toto lesbické přátelství/vztah byl na překážku ortodoxní židovské komunitě, musela to děvčata ukončit. Ta odvážnější odjela do New Yorku. Po mnoha letech se vrací na tátův pohřeb, aby zjistila, že její dávná láska je provdaná za jejich tehdejšího dobrého kamaráda. Co jí taky zbývalo! Nehledě na nic, krátce po příjezdu, vášně propuknou znovu. A jak to dopadne? To už spojlovat nechci. || Proč jsem si to pustil? Nalákali mě dvě prvotřídní a mnou oblíbené herečky (a taky trochu trailerová lehtivá scéna (jsem jenom chlap! :D) Ale. II Proč už si to nikdy nepustím? Celý film by šel scuknout do půl hodiny, možná i méně. Je to děsně dlouhé, ucajdané až nudné. Děj jsem posouval jak to šlo. Lesbická scéna jedna jediná, celkem dobrá, ale pro tu jsem se nedíval, herecké výkony dobré, ale dějově, zápletkou, pointami to bylo velmi plytké. Závěr mi přišel sice pravděpodobný, ale vůbec jsem s tím nedokázal ztotožnit. Závěrem. Jedna hvězda Rachel, druhá hvězda druhé Rachel a třetí za lesbickou scénu. Čistých 3,0. ()

lentilka69

Film se mi líbil. Nejspíše hlavně díky výkonům dvou hlavních představitelek, za mě hlavně Rachel Weisz. Občas trochu pomalejší tempo. Explicitní milostná scéna trochu překvapila, hlavně jedna její část, za mě osobně nevyzněla úplně nejlíp, ale otevřenost filmu se cení stejně a také se mi líbila chemie mezi hlavními postavami. ()

mandella

Dokonalé. Konečně dokonale vyvážený film, který ukazuje, jak může být pevná víra překážkou ke svobodě. Nastoluje otázky jako proč má člověk být s někým, koho nemiluje, ale kdo je pro něj lepší podle pravidel společnosti (či komunity samé). Meditace o svobodě. O odvaze o tom být sám (sama) sebou. Skvělé herecké výkony obou hlavních protagonistek, co dokáže vyzařovat Weisz z té své usilovné chůze a co dokáže sdělit McAdams vráskami kolem rtů nebo Nivola pohledem, to je fakt něco. Tak se pozná herecká špička. A jako bonus skvělá milostná scéna, ve které žádný čin není samoúčelný nebo jen pro kameru. Moc krásný film, určitě jsem ho neviděla naposledy. ()

rigby

Scénář i zápletka možné trochu jednoduché a pro tak dlouhý film velmi plytké a povrchní. Vlastně se toho celou dobu tolik neděje. Ale i těch pár okamžiků stojí za to. Možná to chtělo větší zásah nůžkami, ale nejsem si jistý, jestli by to prospělo svižnosti. Je to škoda, jinak se totiž konala výborná herecká předváděčka. ()