Deštivý den v New Yorku

• USA A Rainy Day in New York (více)

Komedie Woodyho Allena vypráví příběh vysokoškoláků Gatsbyho (Timothée Chalamet) a Ashleigh (Elle Fanning), jejichž společný prosluněný víkend v New Yorku rozhodně nepůjde podle plánu. Dešťové kapky jim připraví nečekaná setkání a komická dobrodružství... Ashleigh dostane za úkol udělat na Manhattanu pro školní noviny rozhovor se slavným filmovým režisérem Rolandem Pollardem (Liev Schreiber). Její přítel a spolužák Gatsby, který miluje stará zákoutí New Yorku, by rád Ashleigh vzal na oblíbená místa svého rodného města. Gatsbyho plány se bortí, když Pollard jeho dívku pozve podívat se na natáčení filmu. Ashleigh se setkává se scenáristou Tedem Davidoffem (Jude Law) i filmovou hvězdou Fraciscem Vegou (Diego Luna). Je velkým světem naprosto okouzlená. Gatsby tedy neplánovaně tráví den s Chan (Selena Gomez), vtipnou a uštěpačnou sestrou své bývalé přítelkyně. Oba zjišťují, že možná nejdůležitější je najít v životě tu správnou osobu... (Bioscop)

TaNya_

Líbilo se mi Allenovo typické tempo, hořkosladký příběh a hlavně melancholické prostředí New Yorku. Co mi vadilo, tak obsazení mladších herců. Timothée Chalamet mě vyloženě nepřesvědčil a sem tam mi přišlo, že si neví rady, tak  jen nasadí znuděný výraz. Obzvlášť ve scénách s jinak kouzelnou, ale tady trochu do extrému vyhnanou Elle Fanning. Nad touto dvojicí bych ještě mávla rukou, ale co byl velký přešlap vedle, tak to byl casting Seleny Gomez. Ještě jako dítě jsem na ni Disney Channelu koukala, ale bože, tady jsem si uvědomila, že její herecký talent je téměř nulový. ()

wege

Od prvního pohledu poznáte, že to je Woody. Problém je, že tomu nevěříte. Když deklamují ti mladí ty chytrá slova zní to naprosto uměle. Ty jsou prostě pro něj, ve staří i v jeho mládí to vypadalo úplně jinak, že to prostě je ze života. Velké plus to ale zaslouží ze stvoření naivní Elle a velmi cute Seleny. ()

LdaVinci

To byl ale den... Neskutečně milý film s příjemným flow. Timothée Chalamet je prostě frajer a k Elle Fanning už nějakou dobu mám taky sympatie. Tady Elle hrála milou hloupoučkou a neodolatelnou holku, která zapříčinila úplně jiný tok událostí, než bylo v plánu. A nechápu, jak Woody Allen v jeho věku dokázal něco takového natočit. Ten chlapík to má ještě pořád srovnané. ()

Moiseiwitsch

Moje hodnocení je naprosto neobjektivní, protože jsem fanouškem Allenových filmů a jeho humoru! Takže se komentářem a hodnocením nikdo neřiďte a podívejte se na film spíše ze zvědavosti. Woody Allen prohlásil, že každý rok až do sta let svého věku by rád natočil jeden film. Zatím se mu to celkem daří. Myslím, že jeho poslední počiny sice nedosahují kvalit jeho vrcholových děl, ale na oddych a relax je to stále velice slušná podívaná. Posledními snímky skládá hold oblíbeným městům Římu, Barceloně, Paříži a nyní New Yorku. Do každého z filmů obsazuje Woody mladé dle mého názoru talentované herce, kteří mají divákovi svými výkony co říci. Hudba je fantastická jako vždy - JAZZ. V tomto filmu si zaspívá u piana hlavní herec a vůbec není špatný. Film splňuje vše co se od něj čeká - romantický a komediální. Jediné co je trošičku odpuzující je vysoká kasta všech účastněných ve filmu. Pro chudého Čecháčka, který by neměl na život v New Yorku ani na měsíc je to minimálně divné. Myslím, že tím jsou poslední filmy Allena společné. Spíše je to hold architektuře a celkovému geniu loci míst resp. měst. ()

Estwen

V romantických kulisách deštivého New Yorku a jazzového piana Woody lehce rozehrává milou a něžnou vztahovku, ze které má člověk pocit, že se v líném nedělním odpoledni ocitl v prachových peřinách s výhledem na Central Park. ()

Mkartaylas56

S tvorbou Woodyho Allena zatím nemám moc zkušeností, takže nemohu naplno říct, zda mi jeho styl sedí, či nikoliv, avšak po shlédnutí jeho momentálně nejčerstvějšího kousku cítím, že se přikláním spíše k té první variantě. A to i přes to, že během první poloviny snímku jsem byl krapet na vážkách a moc mi nevyhovovalo až příliš statické a nezajímavé kamerové zpracování, plus jsem některým z herců moc nevěřil jejich repliky. Každopádně jak čas plynul, tak se mi povedlo, především za pomoci podmanivé a dobře vybudované atmosféře deštivého New Yorku a příjemné klavírové hudby, plně ponořit do děje a i díky povedeným hereckým výkonům jak T. Chalameta (který snad ani neumí hrát špatně), tak i jeho ženského protějšku Elle Fanning (kterou jsem zase velmi dlouho v ničem neviděl a vcelku překvapila), se mi podařilo dojít do zdárného konce, kdy sice nehodnotím zrovna nejvyšší známkou, avšak film jsem si skutečně užil a minimálně pro jeho kouzelnou atmosféru byste mu určitě měli dát šanci. 60% ()

Pete

Tentokrát si s hodnocením moc nevím rady. Woodyho nejlepší léta jsou dávno pryč, a jeho návrat do NY je opět plný nostalgie, dobrých herců, a hlavně dialogů - vtipných už daleko méně, než bývalo zvykem. A také jsou ty rozhovory velmi odtržené od současné reality, na což jsme u Allena poslední dobou zvyklí, jen to tady nějak víc bije do uší. Že je to co se týče nálady pořád stejné, a dějově vlastně o ničem, ani tak nevadí. Divák se úplně nenudí, a k jakési pointě to celkem příjemně doplyne. Tak tedy za 3*, ale spíš ze soucitu. ()

subic

Filmy od Woody Allena jsou pro mě vždycky velkou neznámou a ani tentokrát jsem to moc nepochopil, co tím chtěl vlastně říci. A nenarovná to ani moji oblíbenci Liev Screiber a Jude Law. ()

PlysovyMacko

Mlady par si naplanuje vikend v New Yorku, ale necakane okolnosti im skrizia plany. Obaja stretnu viacero ludi a preskoci iskra. Elle na zaciatku povie, ze nechce vyzerat ako blbka, ale presne tak posobi cely film. Preto ma prekvapilo, ze sa do nej v priebehu par hodin zamilovali dvaja muzi. Film je oddychovy, ziadna tazka drama, taka pohoda. ()

MyrnaAlec

Slyšet mladé herce deklamovat Allenovy nekonečně se opakující teze bylo fakt nudný a nechápu, proč do toho vůbec šli. Timothée dobrej, blondýna klasický model "naivka obdivuje velikány". ()

Vojteco

Allenovy lentilky tisíckrát stejně. Poprvé od roku 1982 museli diváci čekat na Allenův film více než rok. V souvislosti s kampaní MeToo a režisérovým dávným, ale mediálně oživeným skandálem totiž americká společnost Amazon odstoupila od smlouvy, ve které Allenovi garantovala distribuci čtyř nových filmů včetně A Rainy Day in New York. Woody Amazon následně zažaloval. Ačkoliv v Evropě se podařilo distributory najít, v USA je to stále problém. Bohužel, to je asi to jediné, čím se snímek vzpírá režisérově pozdní tvorbě a čím se stane „zapamatovatelným“. Woody předkládá příběh, který předložil už několikrát, přičemž variuje předchozí narativní postupy (prostitutka, rozdělený pár ve městě zažívající odlišná dobrodružství = Do Říma s láskou; kumulace zážitků vedoucí ke vztahovému prozření, druhá dívka shledávající procházky v dešti jako romantické = Půlnoc v Paříži atd. atd.). I klobouk Elle Fanning jsem chápal jako drobnou, ale nepovedenou aluzi na Diane Keaton coby Annie Hall (ok, to už je možná moc). Více než ostatní průměrné snímky WA z poslední doby mi A Rainy Day in New York přišel nejvíce odtržený od reality. Nešlo ani o retro, ani o prostou nostalgii, pročež poetika „současnosti“, reprezentovaná neustále zvonícími iphony (a něčím jiným?) nefungovala. Chalamet coby archetypální protagonista Allenových příběhů – avšak bez nutnosti teatrální mimiky a s méně gagy – pro mě byl příjemným překvapením, Fanning svou roli až příliš naivní novinářky, kombinující Sandru Pransky a Melody z Whatever Works, zvládla dobře (především v opilých scénách). Příběh zasazený do New Yorku překvapivě málo pracuje s ikonickými místy, vyjma závěrečné scény zde figurují zejména interiéry. A Rainy Day in New York je dalším (pod)průměrem Woodyho potenciálu, recyklující osvědčené postupy, které ale prohlubují stále patrnější tvůrčí rezignaci. 55% ()

psychohippo

Terapie! Woody Allen je starý poctivec. Jdu na Woody a prostě dostanu Woodyho. Dostanu Woodyho s jeho neskrývanou láskou k filmu, neskrývanou láskou k Mannhatanu a samozřejmě s neskrývanou láskou ke stehnům mladých dívek. Ostatně, co jiného od #metoo obvniněného sexuálního predátora očekávat. Woody roky chodil na psychoterapie a je jen férové, že já, psycholog, mohu na terapii k němu. O tom, jaký Woody je, svědčí i v tomto filmu to, kdo v něm hraje a jak v něm hraje. Zádumčivý režisér v podání "Ray Donovana", tedy Lieva Schreibera je přesný archetyp uměleckého režiséra evropského až ruského střihu, který se obětuje umění podobně jako jeho scénárista v podání Jude Lawa, který tu svou malou roli pojal s velkou láskou. Nechybí ani tradiční zesměšněná role machistického nafoukance, kterou s milou sebeironii zahrál Diego Luna. Ale jako moc příjemné překvapení zafungoval hlavní představitel. Tim Chalamet rázně povyrostl z dětských rolí a jak znám cit Wodyho Allena pro talenty, o tomhle mladíkovi ještě hodně uslyšíme a uvidíme! No a konečně ty dívčí stehna... Ještě předevčírem bych do sebe neřekl, že dobrovolně půjdu na film se Selenou Gomez a že v ní naleznu jisté zalíbení a budu skoro tleskat při hapyendovém polibku v dešti. Woody udělal totiž skvělou věc: Nechal Selenou v jejím textu i v replikách partnera oživovat vzpomínku na ty otřesný dětský role, prostě Selena se přiznává, že byla protivnej a drzej fracek, drzost, tak příhodná pro fyziognomii její hispánské tváře, ji zůstává a k tomu se přidal, a to znatelně, intelekt a skutečný humor. A ty pěkný nohy. Zato Elle Fanningová zahrála kontrastní blbku s neskutečným nadšením. Woody s ní udělal vlastně totž co se Selenou, nechal jí odkazovat samu na sebe. A Elle, jako fanynka Marylin Monroe, nezklamala. Třeba ten fór, kdy se chce prokazovat průkazem, že jí je 21 (což jí skutečně je), aby jí nebrali za nezletilou (což donedávna byla a Woodimu by to asi ani nevadilo). A ty pěkný nohy. Nejen! No prostě další Woody Allen, který mi dal to, co jsem chtěl a dopřál to, co jsem si ani neodvážil přát. Jo! ()

Camri

Deštivý den v New Yorku je milý, chytrý i příjemně sentimentální. Jenže: děj je sice plný zvratů, což ovšem nezakrývá celkovou plochost příběhu (minimálně ve srovnání s některými předchozími Woodyho snímky). Woody Allen zasadil svůj dosud poslední film do ulicí a barů v New Yorku a ubral existencialismu, zato přidal hodně krátkých sukní a trochu deště. Elle Fanning hraje skvěle roli potrhlé ambiciózní studentky, stejně jako Selena Gomez svou roli hašteřivé „mladší sestry”: Arizona versus New York, blondýna versus bruneta, naivita versus sarkasmus. A někde mezi tím vším Timothée Chalamet jako Gatsby, který je trochu mimo, trochu se v tom plácá, neví co se sebou, ani co s holkama. Přesto se mu nějakým záhadným způsobem daří mít štěstí ve hře i v lásce. A ano - film je protkán klišé a připomíná trochu odvar z Allenových starších filmů - ale dohromady to celkem funguje. Což by ale nešlo donekonečna, proto je dobře, že se v poslední čtvrtině filmu objeví nečekaná zápletka týkající se Gatsbyho matky. A jako vždy, Allen má neomylný vkus, co se týče hudby, která je skvěle načasovaná, tudíž mě zanechává “helpless as a kitten up a tree”. Takže přes všechna slabší místa, musím Deštivému dnu ty čtyři hvězdy dát. ()

blazma

Tak toto byl pro mě teda velmi zvláštní, ale naplňující zážitek. Tak nějak poprvé jsem si začal všímat, jak jednoduše se tady pracuje s kamerou, žádné zbytečné střihy nebo zdlouhavé pasáže, ale co hlavně.. Tento snímek ve mě vzbudil pocit, že se hlavně soustředí na dialogy, popřípadě monology a mimiku v obličejích herců i v jejich postoji a pohybu. Filmy jako by byl zasazený do starší období a přitom se to odehrává v naší době. Musím smeknout před Timothéem Chalametem a Elle Fanning protože jejich výkon mě naprosto dostal, jenom jsem sledoval jejich tváře a bylo to famózní. Velké překvapení i pro Selenu Gomez, která má větší pověst jako zpěvačka než herečka, ale tady se předvedla. Mladí herci tady zkrátka zaváleli, nic méně perfektní kombinace se staršími, vyzrálejšími herci jako Jude Law, Diego Luna, Liev Schreiber.. Zkrátka a jednoduše byl tohle pro mě naprosto vyvážený zážitek. ()

karnifex

Tak nevím - vnímal jsem to jako parodii na přihlouplé teenage seriály typu Krok za krokem (oba hlavní hrdinové jsou povrchní, nevynikají intelektem a neřeší/nemusí řešit skutečné problémy) a naivně romantické filmy vůbec (motiv Pretty woman - zde ovšem bez náznaku sblížení obou postav - obchod zůstane obchod, dva rozdílné světy se nesmísí a nikomu to není líto), ale unikla mi pointa nebo katarze toho všeho. Že by Allen natočil něco tak prvoplánově hloupého si odmítám připustit (obzvláště když to srovnám s mimořádnou hloubkou Kola zázraků, která ale taky nebyla patrná na první pohled), jeho skutečný záměr jsem ale bohužel nepostřehl. Filmovým znalcům (mezi které nepatřím) možná něco napoví kamera (měl jsem pocit, že při dialozích jsou "mladí" snímání světleji a v pastelovějších barvách, než "dospělí"). Herecké výkony (obzvláště Elle Fannig) jsou vynikající. ()

Leník

Klasická allenovská jednohubka, příjemně strávené odpoledne v kině, ale zapomenete na to, než dojdete domů. ()

vancho

Starý dobrý Woody. Vyberie si zopár špičkových hercov mladých a starších, povodí ich po New Yorku, vloží im do úst intelektuálne aj pseudointelektuálne dialógy, ale stále sa dá celý film pozrieť, miestami zasmiať, miestami zamyslieť. Tradičné psychoanalytické témy - vzťah medzi synom a matkou, sex, newyorkskí intelektuáli a snobi. Od majstra sa dajú zjesť aj odrobinky. Z hereckých výkonov sa mi páčili Selena Gomez a Liv Schreiber. Elle Fanning výrazne prehrávala, ale možno to Woody tak od nej chcel. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody Allen přestává točit

Woody Allen přestává točit

29.08.2018

Legendární režisér Woody Allen (Půlnoc v Paříži, Annie Hallová) si poprvé za desítky let bere pauzu od natáčení. Doteď se režisérovi dařilo přicházet s novým filmem každý rok, to se teď ale zřejmě… (více)