Errementari

• Španělsko El herrero y el Diablo (neoficiální název) (více)

Errementari vypráví příběh kováře Patxiho (Kandido Uranga), který uzavřel smlouvu s ďáblem, aby se vrátil v bezpečí z války za svou milovanou ženou. Když nadejde den, kdy si má ďábel vybrat svůj dluh, skočí na lest vychytralému kováři a stane se jeho zajatcem. Situace se změní, když zatoulaná dívka jménem Usue (Uma Bracaglia) ďábla nevědomky propustí. Proti kováři teď stojí nejen rozběsněný dav vesničanů, kteří si myslí, že Patxi dívku unesl, ale především celé peklo. (Hernycztek)

rollman1

Ďábel nenosí pradu. Parádní pohádka o statečném kováři, který vězní jednoho s ďáblových zaměstnanců. Chválím především masky, styl výpravy a super atmosféru. Tohle mi úplně uniklo a samotné peklo vypadalo luxusně. Španělé tohle prostě umí a já jim to sežral i s navijákem. ()

honajz

Problém s tímto filmem je, že neví, jestli chce být pohádkou (třeba Francouzi podobně hororové pohádky točili, viz Paleček a obr), hororem, určitým náboženským pamfletem nebo dokonce komedií (pár náznaků zde najdeme, včetně větším pekelníkem odkopnutého malého pekelníka). Má to celé slušnou výpravu, mírně nadprůměrnou kameru, určité množství zvratů (žel, některé jsou odhadnutelné dlouho dopředu, takže se žádné překvapení moc nekoná), ale celkově je to prostě hodně rozpačité a nejednotné. Stojí asi za to film vidět, ale podruhé by mne k tomu už nic netáhlo. ()

Karamanlis

Pútavý španielsky fantasy príbeh o drsnom kováčovi, čertoch, majúcich spadnuté na jeho hriešnu dušu, poverčivých dedinčanoch a osamelom dievčatku, ktoré sa do toho celého nechcene pripletie, zasadený do obdobia 19. storočia, krátko po skončení tkzv. španielskych carlistických vojen. Klobúk dolu pred mladým španielskymi filmárom Paulom Urkijo Alijom, ktorý dokázal túto pôsobivú záležitosť nakrútiť za rozpočet niečo okolo 7,5 milióna dolárov, to taký Zdeněk Troška by sa k jeho Errementari kvalitatívne nedokázal priblížiť ani keby mali k dispozícii 100 miliónový budget. ()

ARI50

Temný a hodně zvláštní film, prostředí se mi celkem líbilo a příběh nebyl zly a někdy jsem se u kupodivu zlek ale celkově film je tak na jednou kouknutí, pekelník byl dobře zpracován a nejlepší na filmu. ()

Morholt

Španělské převyprávění pohádky o kováři (mlynáři, pekaři atd.), který přechytračil čerta. Jen je to oproti verzím, které známe z dětství, mnohem temnější, ale o to víc se to blíži původním pohádkám. V první cca polovině zaujme spíš atmosféra, ale ta to sama neutáhne, takže jsem občas zíval. Ovšem když se objevil diblík, tak se to rozjelo a možná trochu zamrzí, že se Španělé víc neodvázali. Líbila se mi i vizualizace Pekla, kdy tvůrci nic nevymýšleli a použili tu nejklasičtější představu. A nakonec mi seděli i herci. Škoda první části. 60% ()

stration

Velice zdařílý kousek ze Španělska, který je taková trochu drsnější pohádka o kováři, holčičce a čertíkách. Námět je originální, zpracování a atmosféra parádní a efekty na možnosti rozpočtu výborné. Bát se nebudete, ale něco se naučíte o pekle a čertech, kteří pořád musejí počítat cizrnu. Já jsem se parádně bavil. ()

Jimmi

Ja som zial videl anglicku verziu co si myslim dost ubralo na autenticite:( Inak je to taka rozpravka v celkom fajn prostredi.Slabe 3 hviezdy ()

C0r0ner

Kvalitativně je to tak na úrovni Prachu a broků, přičemž tohle není amatérská haluzárna za pár tisíc. Pak ale přijde kurevsky parádní Peklo, což je tak 10 minut stopáže v kuse pořádné over the top, takže jsem na rozpacích. Když ale srovnám českou pohádku O statečném kováři a španělskou O pekelném kováři, mám v tu chvíli jasno. To Peklo, kurva!!! 70% ()

dubinak

Stylová baskická ďáblova hříčka, která v sobě ukrývá i trochu humoru, ale hlavně potěší asi výprava a zpracování. V podstatě je originální a neokoukaný i celý příběh, proto by bylo nefér jít pod ty čtyři hvězdy. Škoda jen toho pomalého rozjezdu. Jinak si pochvalu zaslouží i masky a grandiózní finále, které si Errementari může připsat k dobru. ()

Martrix

Prostředí španělské vesnice konce devatenáctého století, vytváří příběhu skvělou kulisu. K tomu místní folklór, který byl patřičně vycizelován ortodoxními panbíčkáři. Atmosféra funguje skvěle. Přidejme zajímavou postavu kováře Patxiho v jeho kutlochu plném pastí a bodců a také postavu Usue, která je skvěle obsazená... její výkon je parádní ...a máme tady náběh na super fantasy horor. Jenže od chvíle, kdy se dostane na scénu latexák Saponel, tak se z hororu stane spíš (trochu dost) drsnější pohádka. Vše je velmi doslovné, nenajdete žádnou scénu, kde by byl prostor pro fantazii, nebo dokonce nějaký skrytý význam. Všechny postavy komentují dění, vše co se děje, je ozřejmeno. Tvůrci to dotáhnou do extrému v samotném pekle. Zapomeňte na náznaky, vše je tady servírováno pěkně realisticky. I když to vypadá dobře, masky jsou fajn a celkově je vizuál působivý, je to spíš... tak jaksi...pohádkové. A to přestože je kovář slušný badass a příběh není vůbec špatný. Tohle by byl námět pro Herze, nebo Švankmajera, jako vyšitý. Nebo ještě líp, kdyby to bylo zpracované jako Zemanův Čarodějův učeň. V tomto Troškovském podání, mě to moc nenadchlo. ()

okkac

První film v baskitštině, který jsem viděl. Kam se hrabou naši čerti a peklo z pohádek. Tohle je správná "pohádka", kde démoni a čerti vypadají působivě a je to poctivá maska a žádné CGI. A kovář je badassmotherfucker, který je mlátí kladivem :D Moc pěkná kamera a barevná kompozice.9/10 ()

HorrFi

Dost zajímavá kombinace fantasy a ,,hororu" která měla určitě něco do sebe, ale asi bych o nic nepřišel kdybych to neviděl ikdyž tolik dialogů o ďáblovi a pekle už jsem delší dobu nečetl.. ()

Sfinkter

Hororová pohádka pro dospělé, ve které je po dlouhé době věrohodně a znepokojivě zobrazeno peklo. Zajatý čert je vtipnou postavou. ()

Yoshimitsu

O statečném kováři s kladivem, který si brání svoje teritorium nikoho k sobě nepouští a zlo drží pod zámkem. Velká španělská paráda 666. Dávám 80% ()

oveckaoa

Optimálně je to za 3 hvězdy, ale ten konec v pekle je tak epický a creepy (v dobrém slova smyslu) , že za něho tu jednu hvězdu přihodím. Je škoda, že to nenabídlo více gore a prvních cca 20 minut je o ničem. Některé scény jsou i hodně na náhodu a některé zase jsou až moc vtipné (počítání cizrny, malá holka týrá čerta). 80 procent ()

hanagi

Temná, vizuálně podmanivá pohádka. O ztraceném i znovu nalezeném štěstí. O odvaze, důvtipu i sebeobětování. Je tam toho tolik..., a ještě je to vtipné. ()

ghatos

Typ filmu, který mi u nás velmi chybí. Fantasy/pohádka bez kýčovitého dětského balastu, jenž postupně odkrývá hlubší kořeny (ne)lidské povahy. Velmi sympaticky a nečekaně se vyvine jedna postava. Není v tom sama. Odkazy na základní archetypy tíhy lidské života - pojetí hříchu a smlouvy s ďáblem má při správném uchopení vždy velký potenciál a tady je to nesporně v určitých ohledech nadstandard. Errementari bych ideálně doporučil na Štědrý večer po dvaadvacáté hodině. Kvalitní temnější baskické S čerty nejsou žerty. 70%. ()

Kalidor_

Taková španělská verze Statečného kováře a S čerty nejsou žerty. Moc povedená pohádka pro dospělé, masky slušné, ke konci i krapet dojemné. ()

Skeksis

Konečne poriadni čerti. Cool vidly! Ja tiež zvyknem napichovať deti na vidly, ale mne na to stačia aj obyčajné z OBI. ()