Missy, dcera Macka Phillipse (Sam Worthington), je unesena a důkazy o tom, že byla pravděpodobně zavražděna, se najdou v opuštěné chatrči uprostřed oregonské divočiny. O nějakou dobu později obdrží Mack, utápějící se v nejhlubší beznaději, podivný vzkaz, ve kterém ho pisatel zve na víkend do chatrče. Přestože Mackovi jeho vlastní počínání připadá nanejvýš pošetilé, vrací se jednoho zimního odpoledne na toto místo, aby znovu vkročil do samého středu svých nejtemnějších nočních můr. To, co tam najde, mu navždy změní život. (Magic Box)

666Carnage

Sam Worthington má super rodinu a pak při jednom výletě se stane neštěstí a jeho dcera je unesena a zavražděna. A tam Sam Worthington přestane věřit v boha a začne se utápět v žalu a odstrkuje rodinu. Když je doma sám přijde mu dopis kde se píše, že má ject do chaty kde našli dcerku. A tak tam jede a tam se shledá s Bohem a jeho dětmi. Tenhle film hrozně tlačí na to aby to bylo hrozně sentimentální a vy jste prostě na konci filmu byli ubulený a promáčeli balíček kapesníku. Nějaké myšlenky jsou tu zajímavé a hrají tu dobří a známí herci ale tohle není film pro každého. Chápu co tím chtěl básník říci ale já rozhodně nejsme fanda bible a podobných věcí. Za mě 40% ()

kolemjdouc odpad!

spíš bych čekala na spravedlnost od policie....ale praštit se na ledovce do hlavy a mít vidiny,kde se dvě hodiny věnují odpuštění.Ne, to neberu.A dokonce ani eleganci s jakou se vyhnuli tématu :kde je Bůh, když umírají děti.... ()

AndrejBB

Keďže som čítal knihu, vedel som do čoho idem. Mal som pochybnosti o tom, či sa táto kniha dá spracovať ako film (navyše viac ako dvojhodinový) a dopadlo to presne podľa mojich očakávaní. Priemerný film s peknými momentami a myšlienkou, pre ktorú nemusíte byť kresťan, aby ste ju pochopili. Jednoducho, žiť minulosťou a zožierať sa niečím, čo nemôžete ovplyvniť, vám nijako nepomôže. Odpustiť vrahovi svojej dcéry je možno silná metafora, ale aspoň to v divákovi viac rezonuje. Ďalší z dôvodov, prečo som tomuto filmu neveril, bolo obsadenie. To sa mi aj potvrdilo a väčšina postáv bola nesympatická a ani k Mackovi v stvárnení Sama Worthingtona som si nejaký vzťah neutvoril. Zachraňovala to aspoň Octavia Spencer v úlohe Boha. Taký Morgan Freeman v sukni. A najmä vďaka nej sú to aspoň tie tri hviezdy. Na záver pochválim aj hudbu, ktorá pekne vystihovala atmosféru filmu. ()

filipvrbik

Sam Worthington exceluje ve velmi zajímavém snímku...Musím dát pět, protože mě to dojalo. Film je naprosto skvělý do doby, než se Mack ocitne v chatrči společně s Bohem ve třech osobách. Potom je to trošku zvláští, ale pokud příjmete způsob vyprávění i tato část se Vám bude líbit. Mack prožívá nejhorší noční můru každého rodiče- jeho dcera je unesena deviantem a následně patrně zavražděna (její tělo se nenajde, o to je to ale horší, protože nemůže být řádný pohřeb v rodině silně věřícího Macka). Pak se stane něco zvláštního, dostane dopis od Boha- a na vývu reaguje. Taky začíná zcela jiný příběh o pochopení, odsouzení a odpuštění, kterým si Mack musí projít. Musím říct, že jsem souhlasil s každým jeho názorem- Ano, Bůh je vinen. Bůh není dobrý, proč to dopustil a podobně...Postupně však začíná chápat, že nic není černobílé a začíná znovu žít. Konec už klasika hraje na city...Popravdě nechápu nízké hodnocení, film je velmi hluboký- sice místy působí infantilně (možná i trochu sektářsky), ale to vůbec nevadí...95% ()

jasse

...jako ateistovi mi centrální příběh křesťanství nedává vůbec smysl - jak by mohla smrt jednoho člověka vykoupit hříchy ostatních (a je jim odpuštěno) a PROČ VŮBEC? No však to malá Missi otci vmetla hned na začátku při vyprávění u vodopádu o malé indiánské princezně...Věřící lidé mají tu výhodu, že se prostě ze všeho vyzpovídají a jede se dál...kéž by bylo na světě vše tak jednoduché. - Jedna hvězdička za Sama Worthingtona, podal velmi slušný výkon. ()

Gumrice

Všichni negativní kritici tohoto scénáře jsou mimo a přeju jim klid a mír v životě. Nevyznávám žádné náboženství a ani to jako propagandu neberu, na konci filmu je jasně řečeno, že si má tu ideu každý přebrat sám. Na mě tenhle film silně zapůsobil a o něco duševně obohatil. ()

Ingtar2

Stuart Hazeldine natočil veľmi dôležitý film. Vysvetlím hlbšie v recenzii. Začal by som tým, že vo filme sa vlastne nič nestalo. Nepreháňam dokonca, keď poviem, že je to iba spleť scén, pospájaných esenciou cynizmu a snahy o vyvolanie emócie. Prečo práve cynizmu? Macovi totiž zomrie dieťa. A boh má tú drzosť povedať mu, že on stál pri vrahovi a navždy pri ňom stáť bude - ale to nevadí Mac, cheer up, zajtra bude oslava. Taktiež kvôli prostému faktu - film zneužíva ťažkú tému straty svojho blížneho na propagovanie práve týchto nezmyslov. Počas filmu mi vyvstávalo nespočetne veľa otázok. Aby som uviedol aspoň jednu - teda je pravda, že boh doteraz zasahuje do sveta. Je teda pravda, že má veľký plán, podľa ktorého sa všetko deje. Je však pravda aj to, že boh vytvoril jedného konkrétneho anjela. A že z tohoto konkrétneho anjela sa stal následne satan. Keď skombinujem všetky tieto výroky, nie je teda pravda, že boh teda vytvoril zlo a to zlo sa ďalej šíri práve podľa jeho veľkého plánu? Nerobí to z boha to zlo? Inak si to vysvetliť neviem. Film však popiera aj sám seba, kedy sa raz metaforicky boh objavuje ako Octavia Spencer, inokedy ako muž - čo by teda v teórii malo znamenať, že Mac svojmu otcovi odpustil... až do momentu, kedy sa opäť objaví Octavia Spencer? Všetky tieto otázky vyvstávajú z tohoto filmu a film ich buď odmieta adresovať, alebo ak ich aj adresuje, tak nedostatočne a radšej hneď prejde ku témam, v ktorých cíti, že má pevnú pôdu pod nohami. Prečo teda hovorím, že Stuart Hazeldine natočil nesmierne dôležitý film? Podprahovo totiž chcem veriť, že to vôbec nebolo o troch bohoch, ktorí sú jeden. Ale že to bolo práve o nebezpečenstve ovládania myšlienok - čo bolo vlastne presne to, čo boh robil, kým bol Mac v bezvedomí. O zahrávaní si s myšlienkami iných ľudí, a následne menenie ich názorov tak, aby to vyhovovalo votrelcovi. Inak si totiž neviem vysvetliť, ako mohol Mac odpustiť vrahovi svojej malej dcérky. Nič také sa totiž odpustiť nedá, a garantujem, že keby sa hrdinovia ospevujúci tento film ocitli v Macovej koži, tiež by nikdy neodpustili. Čo však nedokážem odpustiť ja osobne je absencia rozuzlenia a katarzie. Divák totiž nikdy nezistí, kto je vrah. Zatiaľ nehodnotím, možno jedného dňa. Neviem sa totiž rozhodúť, akú myšlienku mal film uviesť a najmä propagovať - avšak chcem veriť, že to bola tá menej nebezpečná pre spoločnosť. ()

nonick1

Soudě podle místy až žlučovitých komentářů, tato čirá filmová kontemplace zřejmě ťala do živého. Alespoň pokud jde o české ateisty, kteří netuší, že každé jejich „AHOJ!“ je akronym, kterým vzdávají poctu Ježíšovi, stejně jako kdysi (nejen) španělští mořeplavci. Filmařsky není snímek nijak převratným dílem, ale kromě skvělého vizuálu obsahuje překvapivý dějový moment a snaží se o celkem závažné sdělení, týkající se odpuštění či braní spravedlnosti do vlastních rukou. V tomto ohledu se "Chatrč" dost podobá filmu „Zmizení“. Pochopitelně, víra v Boha může na někoho působit jako červený hadr na býka – zvláště na ty, kteří mají oči a nevidí a mají uši a neslyší. Ale to si nakonec musí každý přebrat sám za sebe. ()

Psice

Z tohohle filmu jsem byla dost v rozpacích – po formální stránce se jedná o kýč na druhou (cover page Strážné věže je vedle toho hadr), hudba ždímá emoce na maximum. Přesto se u mě stalo něco zvláštního – prostě se „to“ ke mně dostalo a zapadlo do sebe jako puzzle. Najednou jsem získala odpovědi na všechny ty nedostatečně zodpovězené otázky, které se týkají víry v Boha, koncept Boží spravedlnosti a Boží lásky, odpuštění a především toho, proč Bůh obětoval svého Syna z lásky k člověku. Pro mě má tedy film jedinečnou hodnotu právě proto, že pomůže divákovi najít odpovědi na tyto otázky pomocí vlastního prožitku (nikoli racionálním uvědoměním). Pro sledování snímku je však předpokladem otevřenost vůči těmto tématům, zamýšlení se nad samotným smyslem života. Kdo očekává klasický thriller, bude nejspíš zklamán. Celkem zábavná mi přijde debata nad zobrazením Nejsvětější Trojice (jako, kdyby někdo věděl, jak vypadá). A vyčítat filmu to, že se jedná o křesťanskou agitku, je stejně tak absurdní, jako že se ve filmu Borg/McEnroe hraje tenis. ()

BOURQUE

Srdcervúci príbeh, kde S. Worthington ukáže taký herecký tvár, ktorý sme ešte nevideli. Dobré herecké výkony, silný príbeh a hlavne otázky a myšlienky, nad ktorými sa človek musí zastaviť a viac premýšľať (a to nielen s hlavou ale aj so srdcom). U mňa zatiaľ isté štyri hviezdičky. Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

Faila

Chatrč, knižní i filmovou, je těžké soudit objektivně (hodnotím podle sebe i podle komentářů druhých). Jde o pohled jednoho člověka na Boha, o nabídku odpovědí na otázky a to, jak je hodnocena kniha nebo film, často souvisí s tím, jak se s autorem shodneme. Témata obsažená v knize nejsou jednoduchá a literatura nabízí lepší prostor je pořádně rozebrat. Film je okleštěný a hodně zjednodušený, což původnímu dílu může velmi ublížit. Je to škoda, ale těžko říct, dá-li se to udělat jinak. Režisér ale ke svému dílu zjevně přistupoval s citem, který je u něčeho podobného velmi potřebný, a za mě se mu povedlo převést na filmové plátno aspoň část kouzla a síly literární předlohy. Nepřišlo mi to patetické ani trapné, ale krásné a dojemné. Filmové adaptace jsem se hodně obávala, naštěstí zbytečně. ()

brumbrum

No to si pridu zasa na svoje chorobni "ateisti", ktori zo zvlastneho nepokoja duse ktoru "nemaju", dokola kukaju "nabozenske sracky/agitky" a potom tu grcaju svoje rozcarovanie, ze im to zasa raz nic nedalo. Vazeni, toto nie je "krestanska agitka na Boha" - je tam kopu nehoraznych chobotin, ktore s krestanstvom NEMAJU NIC spolocne. Film uvadza Boha ako cernosku; celkom je potesitelne, ze nie je este aj lezbicka, to by zodpovedalo dnesnemu duchu. Tato cernoska vyprava kdeco laskyplne, napr. ze Jezis je dobra cesta k Bohu, ovsem podla Pisma Jezis je JEDINA cesta k Bohu, teda ak sa nemodlime k somarikovi, telatu alebo posvatnej krave, kedze vsetci a vsetko je dnes vlastne relativne a potazne rovnako dobre, lebo mame rovnake prava a sme rovnaki salati. Cernoska dalej vyprava, ako Boh po cloveku vlastne nic nechce, coz je dalsia hovadzina. Ani sa nedivim, ked takyto dojak natocia, ze zaryti satanasi sa tu rozculuju. Ja to nejdem hodnotit, asi zamer bol dobry, ale dopadne to asi tak dako podobne, ked z lasky k cloveku vezmem skalpel a odperujem mu slepak, no ved som celkovo sikovny a chcem mu len dobro a mam pravo a vsetko je vlastne dobre, no tak preco by mal pacient zhebnut vsakano.. ()

ještěžiju

Jako film to stojí slušně a pakliže přistoupíte na hru, odhlédneme-li od existence božství, že pro hlavní postavu, tedy otce rodiny, bylo potřeba se smířit se svou rodinou po oné kruté ztrátě, pak je to dobře zpracovaný příběh ... OVŠEM!!! SPOILER: Celý film nakonec shodí scéna, jak stojí v lavici a zpívá ... kdyby řekněme stál se spokojenějším výrazem a držel děti a ženu za ruce... to bych udýchal... ale takto je to vážně jen prachsprostá agitka a to se prostě musí zobrazit v mém hodnocení. ... tady bych s věřícími zabřednul do polemiky, že toto nebylo smíření se, ale prachsprostá rezignace. Nevěřím, že by jakákoliv vyšší moc dokázala otce přesvědčit, aby se s tou brutální smrtí vlastní dcerky smířil a navždy to pustil z hlavy. ()

root

Film co se dost špatně hodnotí - koukl jsem na něj ze zvědavosti. Po filmový stránce je to samozřejmě nesmyslně ubohý (teda já si to docela užil jako komedii). Po stránce ideologický to není tak děsivý jak jsem čekal, což bylo dost příjemný překvapení. Určitě příběh je něco jako Odstíny šedi (The Shack) ve stahu k Twilight sáze (Bible) - což je asi dost nefér přirovnání (hlavně co se Bible týče), ale co už. V záplavě klišé jako je "byl to vše jenom sen (near dead experience)", bůh je žena (v tomhle případě černá žena a indiánský stařík), rasově a genderově vyrovnaný ansámbl (v dnešním postmoderním světě zjevně nezbytnost) a stovky dalších se dá nalézt zkousnutelný systém morálky a návod k přístupu k životu v kontextu "new age" křesťanství. Ta poslední část mě v momentech až překvapila. Zdá se, že křesťanství tak jak ho prodávají církve už moc nejede a snáz se odvolává na boha jako odsuzovače církví a jen čistého milovníka svých projektů. Musím uznat, že kdybych věřil tak bych určitě byl velkým fandou poselství tohoto filmu. Jako ateista musím, ale jen pokyvovat hlavou nad neuvěřitelnou složitostí, které morální hodnoty vyvstávající z křesťanství přinášejí. Problémy, které ve světě bez boha jsou triviální a prozkoumatelné rozumem jsou ve světě Svaté Trojice komplexní problémy s dalekosáhlími dopady na jedincův světonázor a to mi přijde jako strašný množství práce. ()

bubblebobble

Mne ako agnostikovy sa to páčilo a zároveň nevylučujem možnosť, že je to totálna blbosť. Zanechalo to vo mne zmiešané pocity. Náboženstvo, ktoré storočia prenasledovalo, tyranizovalo a zastrašovalo sa v tomto filme prejavuje ako slniečkové šťastíčko východného smeru. ()

joker30

Nie som žiaden veľký návštevník kostola, preto nebudem velebiť film do nebies. Knihu som ale čítal a musím priznať, že tvorcom filmu sa podarilo naozaj dobre dostať na plátno takmer celú knihu. Viera sama o sebe mi nevadí, s náboženstvom tam už je to o inom, počkať *spoiler to ale bolo myslím spomenuté aj vo filme, takže až taká totálna kresťanská agitka to možno nie je. Nie sme tu však na polemiky o náboženstve preto keď mám hodnotiť film ako taký, tak to bol pozerateľný priemer s pomerne dobrými hercami. 70% ()

Rizek75

Přestože mi je téma ať už Boha či víry v cokoliv celkem vzdálené, přečetl jsem si nejprve knihu Williama P. Younga. A chápu, že se ve světě stala bestsellerem, s ohledem na "kvanta" věřících (nic proti :-)). Mě to však nijak neuchvátilo, bohužel. No a tím se dostávám k tomuto filmu. Co se týká námětu, platí to, co píšu v úvodu. Ale jinak zpracování dobré - hudba, výprava, herci... ()

beckham-

Prosím, vic takových filmů s podobnou tématikou. Kdo pozorně poslouchal, musel si odnést spoustu, jak já řikam s oblibou tzv. "aha momentů". ()