Epizody(6)

Čtvrtá série nazvaná "Blackadder Goes Forth - Černázmije pokračuje" se odehrává za I. světové války. Hlavní postavou je kapitán britské armády Edmund Černázmije (to není chyba - po těch staletích už se to píše dohromady) snažící se dostat pod jakoukoliv záminkou z války. Skvělý plán mu ale vždy překazí generál "Mroží ksicht" Melchett a jeho pobočník, kapitán Darling, který kapitána Černouzmiji nenávidí. Kromě nich jsou zde opět jeho přátelé - pucflek svobodník Baldrick a naivní poručík George. (Fary)

Rannveig

Nemohu si pomoci, ale postava Baldricka značně utrpěla, když na rozdíl od předchozích sérií, kde se dal považovat za řekněme Švějkovského, je v této sérii vyobrazen jako 100% retard, což je značná škoda, neboť ten domělý idiot Baldrick z 1-3 série, byl k nepřekonání, když v zásadě vždy přišel s nějakým reálně přijatelně dobrým nápadem. Škoda. ()

rekkky

Poslední, ale zároveň chronologicky nejbližší dějinná zpověď, tentokráte kapitána britské armády Blackadddera. Originálními hrátkami se slovy a vůbec významy slov se jednotliví představitelé prezentují v průběhu I. světové války a jak to tak bývá, vše je okořeněno luxusními gagy, hláškami a vůbec groteskními situacemi. Aby toho nebylo málo, tak do toho všeho vstupuje fakt absurdnosti s jakou se tato válka vedla a Edmund rázem má několikrát nahráno k naprosto geniálním glosátorským obratům. Čtvrté pokračování, tak nemohlo skončit o moc lépe. ()

frbulka

"Kdybych si chtěl povídat se zeleninou, koupím si ji na trhu.", "Vaše přítomnost je tu iritující jako uvařený kaktus v opičím pyžamu.", "Baldricku! Dnes večer bude ten stůl čistý tak, že se z něho budu moci i najíst.", "Poslední dobou je tu taková špína, že by tu hovnivál ztratil zájem o povolání a začal by hledat štěstí někde jinde.", "Lorde Bílá Zmije, slib mlčenlivosti, to je velice zajímavá věc, vyprávějte mi o tom!", "Jestli něco do rána nevymyslím, setkáme se se stvořitelem. V mém případě je to Bůh, v tvém případě Bůh ví...", "Tohle je největší událost v umění od dob, kdy si před Leonarda sedla Mona Lisa a podotkla, že má divnou náladu.", "No...ten začátek byl děsnej, pak to bylo průměrný a o tom konci nebudeme mluvit. Jinak to bylo skvělé."..................................... I když netvrdím, že suchý britský humor Černé zmije musí vyhovovat všem, já si partičku Edmunda, George, Baldricka, Percyho, Melcheta a dalších zamilovala ve všech historických epochách. Výše uvedené hlášky jsou jen pouhým zlomkem toho, co obsahuje jedna epizoda a co si milovníci seriálu opakují při různých příležitostech v běžném životě:-). Shrnuto, Černá zmije II., III. a IV. je geniální sitcom, který si získal mé srdce už před lety a obsadil čestné místo v mých nej... ()

cogi

Geniální zakončení seriálu, každá serie byla lepší a lepší a čtvrtá je vrcholem všeho .. zamilovala jsem si postavy, herce a popravdě je mi smutno, když vím, že je neuvidím v dalších etapách lidstva .. akorát v předchozí serii mi pořád vrtalo hlavou, kdo hrál prince, kterému zmiják sloužil a v prvních sekundách poslední serii jsem uviděla Hugh Laurieho bez paruky a nalíčených líček, tak se mi obličej prince spojil s doktorem housem a já jsem si o to víc užíla seriálu ()

MrGregor

Zřejmě obyčejnému divákovi nejbližší ze všech 4 sérií… Obsahuje typický britský humor v únosné míře. Také je pro českého diváka snáz stravitelnější a bližší - téma první světové války (např. oproti středověku v I. sérii - a vtipům namířeným na tehdejší anglickou společnost)… představitelé hlavních postav se již naprosto sehráli - Stephen Fry a Hugh Laurie, kteří jakoby sem patřili již od začátku - přispěli do díla také svým osobitým humorem. Člověk se s postavami dokonce sžije natolik, že má v posledním díle slzy na krajíčku… ()

PEZ

Bez vahania najlepsia seria serialu, nielen plna absurdneho vojenskeho humoru, ale aj s presahom, triafajuca do cierneho. Niektore situacie nedali nepripomenut Hlavu 22. Napriek tomu, ze sa pribeh presunul az do obdobia 1. svetovej vojny, v hlavnych ulohach ucinkuju ti isti hviezdni herci a samozrejme nechybaju Cierna Zmija a Baldrick. Ked si vybrat jednu seriu, tak jednoznacne tuto, zial uz poslednu. ()

RajAthen

Válka není kojná. Hlavní protagonista se spíše soustřeďuje v hezky načrtnuté nesmyslné mašinérii na vlastní přežití, než o dřívější mocenské čachry. Baldrick stále věrně na svém nezastupitelném místě a už jen jeho nabídka vychytralého plánu vyvolá (se znalostí rodu Baldricků) zaručený úsměv. ()

FireTight

První díl: První díl čtvrté série a opět taková ta klasická seznamka, ovšem oproti předchozím sériím už i teď nabídne spoustu skvělých vtipů a hlavně skvělou (a zároveň smutnou) parodii na skutečné myšlení generálů v první světové... Jen ten Baldrick vypadá bez vousů tak nějak divně. :( **** a půl Druhý díl: George jako právník obžalovaného? No tak to nemohlo dopadnout jinak než to dopadlo (on je asi stejnej kretén jako jeho předchůdce před sto lety). Krom toho mě totálně zničila popravčí četa, to byli maníci jako kráva! :DD Ale abych přiznal barvu, chvilku jsem měl o Edmunda docela strach, vypadalo to s tou popravou až moc vážně. ***** Třetí díl: Zatím asi nejslabší díl, i když Baldrick se svojí verzí Chaplina docela válel a Georgina byla vážně kus! :D **** Čtvrtý díl: Tak Lord Flashheart udělal z tohohle dílu něco neuvěřitelného! Vždycky když byl na scéně, daly se očekávat salvy smíchu. :D Ale i ostatní jej skvěle doplňovali ("V jakém je to měřítku, Darling?") a proto je pět hvězdiček zcela zasloužených. WOOF! ***** Pátý díl: I přes pár dobrých vtípků se tenhle díl řadí mezi ty slabší. Škoda, hledání německého špiona vypadalo na první pohled atraktivně! **** Šestý díl: Nejlepší a přitom zřejmě nejsmutnější díl celé čtvrté série, ve kterém se i přes pár skvělých scén dočkáte hlavně té nejdůležitější a tíživé otázky, k čemu tohle všechno vlastně bylo. Záběr, během něhož se tehdejší bojiště přemění na obyčejné makové pole, je skvělé memento. Dojemné, hořké a hlavně důstojné memento všem těm, kteří zahynuli v jakékoliv válce. ***** Celkové zhodnocení (průměr 4,58): To nejlepší na konec, slušelo by se říci a taky to je pravda. Blackadder Goes Forth je totiž tím nejlepším, co jsem zatím od party kolem Rowana Atkinsona viděl. Možná k tomu přispělo také období, v jakém se děj odehrává, válka a přední linie totiž vždycky poskytují neomezený prostor pro vtípky a narážky (viz M*A*S*H*). Budiž ti tedy kapitáne Edmunde Blackaddere, svobodníku Baldricku a poručíku Georgi země lehká! :( ()

Shakaar

Naposled v seriálové podobě se setkáváme se Edmundem Blackadderem v období kdy naplno zuří, teda spíše stagnuje, 1.světová válka. Atkinson, který jako kapitán velí jednomu zákopovému pluku, zde se snaží co nejvíce oddálit o konfrontaci s nepřítelem a zároveň kritizuje neschopnost jeho Generála Malcheta (Stephen Fry) a jeho poskoka Darlinga ( Tim McInnerny) kteří vymýšlejí naprosto šílené plány (teda spíše generál) která mají za cíl urychlit válku a povzbudit vojsko. Zde možná nastává trochu drsnější stránka poslední řady kdy ať už se Blackadder snaží sebevíc dobře si uvědomuje že jednou bude muset do země nikoho (jak to nazvali, jinak utok proti němcům) a fakt že je tu pravděpodobnost že se z této války nevrátí. I proto beru tuhle řadu jako nejlepší ze všech i proto že se vtipným způsobem komentuje nesmyslnost válek, zesměšování armády podobně jako to dělá Mash. ()

Mira90

Poslední série se mi líbila nejvíc. Nebyla tu žádná otravná postava, vtipu neubylo ani trochu, snad jen přibylo uštěpačnosti. Což mi rozhodně nevadí. A závěr posledního dílu - nečekal bych, že mě takto dojme scéna z nějakého komediálního seriálu... ()

darjeeling

Pánové Atkinson, Fry, Laurie, Robinson a McInnerny jsou úžasný a dávají do toho všechno, úplně vidíte jak to hrají s láskou a zapálením. Čtvrtá série rozhodně nejlepší! ()

M4rkl4r

Seriál plný sofistikovaného humoru , který je ostřejší něž ostří a černější než černá barva. Konkrétně v této čtvrté a bohužel také poslední sérii je děj posazen do špinavých zákopů první světové války. Opět je zde demagogický intrikář černá zmije s hodností kapitána, jehož inteligence silně kontrastuje s okolní demencí. Zákopy s nim obývá vojín Baldrick , jehož demence rovněž kontrastuje s okolní demencí. Dále ještě naivní poručík George , co si rád hraje na válku. Mimo zákopy stojí zákeřný kapitán Darling s úchylnym tikem v oku a neustále mečící generál Melchett. Humor této série se opět točí spíše kolem dialogů a celé to válečné prostředí působí trochu bezprostředním dojmem , což se nedá říct o závěru , kde vše jakoby spadne do reality a depresivní válečné prostředí začne čpít. Celé to vyvrcholí závěrečným útokem , který po tom všem působí dojemně. Rowan Atkinson v jednom rozhovoru uvedl , že tento závěr vybrali proto , aby celé to válečné prostředí nepůsobilo zlehčujícím dojmem. 95% Slyšíte ... zbraně ztichly. Myslíte ...Možná, že válka skončila. Možná je mír! No, hurá!.... Obávám se, že ne. Zbraně ztichly, protože jdeme do útoku.Ani naši generálové nejsou dost šílení na to, aby stříleli do vlastních řad. Je sportovnější přenechat to Němcům... Mimochodem přísné tresty těm co Hugha Laurieho nazývají Dr. House a Rowana Atkinsona Mr. Bean. Mimochodem mimochodem pro příznivce silně doporučuju ,,A bit of Fry And Laurie". ()

TetherSaw

NEJLEPŠÍ SITCOM VŠCH DOB!!! Úžasná fantazie tvůrců stvořila přirovnání typu :"To je asi stejně dobrý nápad, jako když jeden nejmenovaný americký prezident řekl-Už mne to doma nebaví, co takhle si zajít do divadla?!" Nikde jinde tak promyšlené vtipy a narážky nenajdete, navíc tady jsou takovéto věci každou pátou sekundu.... ()