Tygr a drak

Peter Pau

Tan Dun

Tim Squyres
  • Sašenka165

Asijské filmy mě příliš neoslovují a nejspíš nemám potenciál je pochopit. Tohle je ale opravdu něco, co mi nejde do hlavy, ať už se budu snažit sebevíc... Ty jejich takzvaně dechberoucí souboje a akce mi tedy vážně dech neberou a když partička rozzuřených asiatů naprosto nereálně skáče po bambusu, tak mě to opravdu neuchvátí. Asi jsem omezená, ale asijská kultura mě neláká a tak nějak nemám potřebu ji obdivovat.(18.11.2007)

Priznám sa, že na prvýkrát som sa do snímky Anga Lee vôbec neponorila. (Pripisujem to tomu "európskemu mysleniu", o ktorom píše Tyler.) Po prvom raze som dokonca nebola schopná vyjadriť, o čo všetko vlastne pod povrchom ide... Videla som ten film, a zároveň nevidela. Po niekoľkých dňoch som si ho dala znovu (tentokrát v znení pôvodnom, nie anglickom) a- konečne som schopná hodnotiť :). Začnem snáď s mystikou. MYSTIKA, to je 1 zo základných ingrediencií, čo sa tu miesia. (Tomu by ste mali byť otvorení, ak zamýšľate dostať sa snímke pod kožu.) Ide o epický príbeh pretkaný početnými lyrickými nitkami. Ide o film plný sympatického tria hrdinov, presvedčivých výkonov, úchvatného bojového umenia a citlivosti. Choreografia Yuena Wo Pinga je niečo, na čo ťažko hľadať slová, niečo, čo nevidieť je jasná strata. Lee a Wo Ping prinášajú neopísateľne hlboký zmyslový zážitok. Zaujímavé kometáre: Gemini, Tyler, Vitason(14.6.2008)

Tento cizojazycny pocin roku 2000 jsem videl nekolikrat a vzdy se ve me misilo nekolik protichudnych pocitu: na jedne strane velmi pekne akcni souboje, choreografie a na to navazujici asijske melodie, na druhou stranu ale zvlastni a lehce nepochopitelny dej, hrajici si na myslenkovou hloubku, ktera ve skutecnosti absentuje. Je pak logicke, ze toto vsechno vyustilo v dojem nejsilnejsi, pritomny i pri dalsich projekcich: nuda...(27.3.2004)

Najde se ještě nějaký ignorant, který bude tuhle perlu bez kazu srovnávat s béčkovou produkcí 70. a 80. let, která z původního žánru wuxia v očích veřejnosti udělala předobraz Amerického Ninji? To je jako srovnávat Sin City, Vránu nebo Sandmana se Čtyřlístkem. Tenhle mýtus ani náhodou není jenom efektní podívaná s "létajícími Číňany". Ang Lee už bude žít navždy, stejně tak jako legenda o Li-Mu Baiovi a Shu Lien, o lásce, hrdinství, cti, umění a Zeleném Osudu. Tygr a Drak vás totiž pohltí, a naplní vaše smysly...až uvidíte bambusový les a uslyšíte hudbu Tan Duna, budete přísahat, že na tváři cítíte chladný vítr... 100% a navždy jedna z mých srdcovek.(16.3.2003)

Namistrovaná holka, která je zlá, agresivní a neustále napadá i ty, kteří jí chtějí nějak pomoct. Jak ta mě srala. Z podivného důvodu je příběh postavený právě na téhle holce a okolí, které jí slepě stále dokola nastavuje druhou tvář. Největším problémem je ale pro mě to, že ač to všechno hezky vypadá, tak je to hrozně nudné a prázdné. Flashback na poušti je úmorně dlouhý a díky tomu zcela nepochopitelně rozrušuje určitou celistvost příběhu a prostředí. Fight v bambusovém lese byl kouzelný, byl to ale zároveň jediný moment, který vybočoval z dosti nudného průměru. Zklamání. 5/10(11.3.2017)

• - Tygr a drak je první cizojazyčný film, který v USA vydělal více než 100 miliónů USD. (Tygrys)

• - Herečka původně obsazená do role Jen, Qui Shu, se na film připravovala několik týdnů, dokud ji její agent nestáhl z filmu a neposlal ji do Japonska natáčet reklamu na Pepsi. Herečka následně agenta propustila a najala si jiného. (Morien)

• - Kovář, který vyrobil zbraně pro tento film, je soused režiséra Anga Leeho z Taiwanu. (Morien)