Tygr a drak

• Tchaj-wan Wo hu cang long (více)
Dobrodružný / Drama / Akční / Fantasy / Romantický
Tchaj-wan / Čína / Hongkong / USA, 2000, 116 min

Válečníci, kteří se naučí zacházet se zbraněmi od mnichů z Vudanovy hory, jsou prakticky neporazitelní; jejich podivuhodných schopností si široko daleko všichni váží a mají z nich strach. Ale Li už by chtěl s věčným válčením přestat, a proto svůj slavný meč, Zelený osud, někomu daruje. Meč je ovšem uloupen a Li je přesvědčen, že je jeho svatou povinností zabránit tomu, aby proslulá zbraň padla do nepovolaných rukou. Nezbývá tedy, než aby se v doprovodu své společnice, tělesné strážkyně Shu Lien, vydal po stopách lupiče... (Film+)

Trailer

Gemini

Najde se ještě nějaký ignorant, který bude tuhle perlu bez kazu srovnávat s béčkovou produkcí 70. a 80. let, která z původního žánru wuxia v očích veřejnosti udělala předobraz Amerického Ninji? To je jako srovnávat Sin City, Vránu nebo Sandmana se Čtyřlístkem. Tenhle mýtus ani náhodou není jenom efektní podívaná s "létajícími Číňany". Ang Lee už bude žít navždy, stejně tak jako legenda o Li-Mu Baiovi a Shu Lien, o lásce, hrdinství, cti, umění a Zeleném Osudu. Tygr a Drak vás totiž pohltí, a naplní vaše smysly...až uvidíte bambusový les a uslyšíte hudbu Tan Duna, budete přísahat, že na tváři cítíte chladný vítr... 100% a navždy jedna z mých srdcovek. ()

POMO

"Žiaden rast nie je bez pomoci, žiaden čin nie je bez odozvy a žiadna túžba nie je bez obmedzenia. Svet je plný tigrov a drakov." Prvé zhliadnutie bolo aklimatizačné, plné údivu a miernej neistoty. Druhé bolo prijatím pravidiel, na ktorých stál dovtedy nevidený filmový svet. A tretie až piate boli najduchovnejším a najdojímavejśím emocionálnym zážitkom, aké som kedy prežil pred filmovým plátnom. Ale skôr než filmom, je TIGER A DRAK epickou filmovou básňou, ktorú môžem pozerať stále dokola a dokola a ktorá, podobne ako dobrá hudba, nikdy nestratí nič zo svojej pôsobivosti. Ang Lee zobral klasické témy nenaplnenej lásky, zrady a zodpovednosti a zasadil ich do sociálne neutrálneho, duchovne čistého prostredia, v ktorom im mohol dodať dovtedy nevídaných rozmerov. Scéna "Premárnil som celý svoj život..." vo mne bude rezonovať naveky. ()

Cervenak

Nie je to prvé kung-fu, ktoré má naozajstný príbeh, ani film s najlepšou bojovou choreografiou. Dôvod, prečo to milujem a prečo tomu podlieham od prvých minút, je tá fantastická romanca. Tá medzi "mladými" je fajn (odbočka v púšti je prekvapivo funkčná), ale tá medzi Chowom a Yeoh je ÚCHVATNÁ. Už v prvom dialógu to medzi nimi tak rezonuje, že zunenie Nefritového meča je oproti tomu len hrkotaním plechu vo vetre. Nádhera. ()

Galadriel

Po vizuální stránce film nemá chybu - úžasná výprava snímaná bezchybnou kamerou, skvělá choreografie bojových scén, hudba i vše co se toho týká je pěkné. Bohužel ale po stránce obsahové mě nezaujal ani trochu, opravdu nerozumím tomu, jak mohl tenhle film získat Oscara za nejlepší cizojazyčný film (obzvláště když ho porovnám s Musíme si pomáhat...) ()

Radyo

Většina z hodnotících se sice rozplývá nad úžasností a skvostností tohoto filmu, leč já jsem asi chyběl ve škole, když se probíralo, jak se tyhle dva atributy dají ve filmu rozeznat, jsou-li dovedně skryty. A to tedy u Tygra a draka jsou. Možná, že jej hodnotím tak příkře proto, že jsem jej viděl zatím jen jednou a nestačil jsem vstřebat všechny ty vizuální i mentální divy, které se v něm mají (údajně) vyskytovat. Možná to je i proto, že jsem podobných pohádek na podobné téma a s podobnými herci viděl ještě za reálného socialismu několik (hlavně na videu). Zkrátka a dobře, je-li tohle oscarová bomba, pak je poražený oscarový finalista Musíme si pomáhat nejlepším filmem roku 2000. Neboť dle mého názoru je kvalitativně nejméně o kategorii výše, než tohle asijské umění. ()

• Kovář, který vyrobil zbraně pro tento film, je soused režiséra Anga Leeho z Taiwanu. (Morien)
  • Taktéž Chow Yun-Fat nikdy před natáčením nedržel v ruce meč. Díky výborné práci choreografů a kameramanů se i on obešel bez kaskadéra i počítačové technologie. (Vojcl)
  • Podle dokumentů, které na začátku filmu ukazuje postava Shu Lien strážím města, se děj filmu odehrává v roce 1778, v červnu nebo červenci. (Morien)