Tygr a drak

Dulu Wang (kniha)

Peter Pau

Tan Dun

Tim Squyres

Technicky strhující a výpravná romance, která pro mne nemá ty správné atributy. Východní prostředí a silně "nestandartní prvky" jsou sice ohromující svou neobvyklostí, na stranu druhou působí někdy až příliš "poeticky" ve snaze ukázat směr kam se mají ubírat ovace a Oscary. Osobité dílo, ale rozhodně ne v elitní společnosti nejlepších.(7.5.2005)

Tak toto mi nesadlo. Oceňujem hercov, príbeh a prostredie, ale to lietanie po celý čas bolo ako päsť na oko. Či už to ma v žánre fantasy alebo nie, cez toto som sa nedokázal preniesť a silno sa to podpísalo pod moje hodnotenie. A tu akože hlbku, ktorá sa tu spomína som tam nejako nenašiel. Ale inak uznávam, pekný film, no. 65% - 3*(25.2.2016)

Nádherná epická báseň, se kterou se imho Hrdina nemůže vůbec srovnávat. Film je ukázkou dokonalého filmařského umu. Precizní práce s kamerou, dokonalá choregrafie a hudba. Úžasná vizuální forma. Škoda jen, že někteří lidé se nedokáží povznést nad fakt, že je to čínská legenda ve kterých letání a jiné ,,blbosti" jsou celkem běžné záležitosti.(29.10.2006)

• Phobia

A další hrabání čubičkou proti proudu spokojených diváků. Já jsem to zkoušela, fakt, poctivě jsem to zkoušela: napoprvé jsem se znudila a přepnula zhruba v polovině, napodruhé jsem viděla poslední půlhodinku, napotřetí prostřední část. Pak jsem znovu zkusila, jestli vydržím celý film vcelku a budu povznesena někam do výšin skvostného zážitku. A ne, vážení přátelé, kroutila jsem se, trpěla, snažila se... a nechalo mě to chladnou. Asi je chyba ve mně, třeba to v kině vypadá jinak, monumentálněji, ale já vidím jen průměrný mix dobrodružství a romantiky v hezkém audiovizuálním balení, okořeněný bojovými scénami, při kterých se smíchy počůrá i děcko. Číňani levitující ve větvích stromů, skákající 10 metrů do výšky a 40 do dálky? WTF?! Tohle už nemá nic společného s efektní akcí, to je komedie... Na historický film příliš pohádkových prvků, na pohádku málo kouzelné. Pokud odhlédnu od čínské neznalosti gravitačních zákonů, ani příběh mě kdovíjak nechytil za srdce, neuronila jsem slzičku, nebyla jsem intelektuálně či morálně pozvednuta na vyšší úroveň. Oscar za tohle? Chápu, bylo politicky korektní lézt do zadku Číně... Já naštěstí nemusím a nebudu: pro mě byl tenhle film ztrátou času a jakkoliv jsou dvě hvězdičky zbytečně příkrým hodnocením (vzhledem k nepopiratelné technické dokonalosti), naprosto odpovídají míře mého zklamání (jinak bych dala 3*). 50%(30.3.2009)

Jeden z najzásadnejších filmov môjho života, ktorý ma ovplyvnil hneď v niekoľkých smeroch, v prvom rade vo mne vzbudil lásku k východoázijskej kultúre, ktorá u mňa pretrvala dodnes, ale zároveň ma donútil vnímať film aj trochu inak, viac umeleckejšie. Toto už nie je nejaký štandardný bojový film, v ktorom ide v prvom rade o bojové scény, to ani omylom, Tiger a drak funguje prvotriedne v každom smere. Ponúka skvelý príbeh, ktorý sa síce na prvý pohľad tvári, že v ňom ide hlavne o krádež vzácneho meča, čo by určite nebolo až tak atraktívne, ale už čoskoro to ide úplne do úzadia, film je postavený na hlavných postavách a vzťahoch medzi nimi a toto je skutočne úžasné. Mne sa jednoducho tá obojstranná láska, ktorá ale z úcty k dávnemu mŕtvemu priateľovi nemôže byť naplnená mimoriadne páči a podobne aj ich vzťah k mladej a divokej bojovníčke, ktorá je vo svojej podstate dobrá, ale má zlú výchovu a tak ju treba usmerniť. Práve tieto motívy sú tu najzásadnejšie a už nemohli byť podané lepšie a krajšie. Film má prvú polovicu možno trochu pomalšie tempo, ale tu to nie je ani najmenší problém, lebo v tých pasívnejších častiach zase ponúkne až také podmanivé dialógové sekvencie, ktoré lepšie vykresľujú postavy a je skutočne radosť počúvať, o čom sa rozprávajú. Takže v tomto ohľade tu nemôžem absolútne nič vytknúť, z filmu som nadšený od prvej do poslednej minúty, nesie sa v mimoriadne príjemnej atmosfére a aby toho nebolo málo, ešte ponúkne jeden z najdojemnejších záverov, aké som videl. Obsadeniu tu nemôžem mať najmenších výhrad, hlavné trio je dokonalé, ponúkne dve legendy predchádzajúcich dvoch dekád, teda Chow Yun-Fat, ktorý má charizmy na rozdávanie a Michelle Yeoh, ktorí tu predstavujú jedny z mojich najobľúbenejších filmových postáv, tá chémia medzi nimi je neskutočná a nesklame ani očarujúca Zhang Ziyi. Im trom sa tu už nedá ani len priblížiť, ale ani ten zvyšok postáv rozhodne nesklame a svoj účel splní. Z filmu by som bol nadšený, aj keby neponúkol výraznejšiu akciu, ale ani v tomto nezaostáva, práve naopak, obsahuje jedny z najlepších akčných scén, aké sa dajú vôbec vidieť. Tiger a drak nie je kung-fu film, ale wu xia, preto sú bojové scény nerealistické, ale aj tak to nie je žiadne prehnané fantasy a tie pomocné laná mi tu v súbojoch ani trochu nevadia. Všetky sú perfektne natočené, ponúkajú špičkovú choreografiu, technicky prvotriedne zvládnuté a navyše občas aj trochu umelecky ladené, takže tu nemám výhrad. Najlepší je súboj medzi Michelle Yeoh a Zhang Ziyi v telecvični, ktorý sa aj najviac drží pri zemi, ale nezabudnuteľný je aj ich prvý súboj, hromadná bitka v reštaurácii alebo očarujúci súboj v korunách stromov, tu takmer všetky súboje patria medzi tie najlepšie, aké som vôbec videl. Režijne je to rovnako dokonalá práca, Ang Lee stvoril skutočný skvost, vizuálna stránka, atmosféra a to nezameniteľné čaro, tu nemám čo vytknúť. A nezaostáva ani hudba, tá je tiež veľmi pekná. Takže Tiger a drak je skutočný filmový klenot, ktorému prakticky ani nemám čo vytknúť, jeden z mojich najobľúbenejších filmov, ku ktorému sa vraciam pravidelne a vždy na mňa zapôsobí. 95%(29.4.2007)

• - Čtveřice hlavních hrdinů mluví mandarínsky, každý však s jiným přízvukem. Michelle Yeoh s malajsko-anglickým, Chow Yun-Fat s kantonským, Zhang Ziyi s pekingským a Chen Chang s thajským. (Tygrys)

• - Film vydělal 200 milionů dolarů, čímž se stal finančně nejúspěšnějším asijským filmem všech dob. (raininface)

• - Taktéž Chow Yun-Fat nikdy před natáčením nedržel v ruce meč. Díky výborné práci choreografů a kameramanů se i on obešel bez kaskadéra i počítačové technologie. (Vojcl)