Tygr a drak

Dulu Wang (kniha)

Peter Pau

Tan Dun

Tim Squyres

Narozdíl od Hrdiny mi tenhle snímek přijde až příliš poplatný konceptu velkofilmu a skutečně svérázný a po čínsku zamyšlený je až ve svém závěru, který je strhující jak po bojové, tak dramatické stránce. Do té doby mi ale Tygr a drak připadal jako zbytečně rozmáznutá milostná epopej s trochu nešťastným rozložením retrospektiv, které zbytečně rozbíjí hlavní dějovou linii. Ta je sice zajímavá, ale přesto v Leeově pojetí nejsilnějši rezonuje v třesku meče a ve strhující a krásné katarzi. Během filmu jsou tu lehké názvuky síly, ale ty se poněkud tříští v kakofonii hlasů, v na jistotu hrané režii a nijak výjimečné vizuální stylizaci. Snad za to mohou ony "americké peníze" a "divácké zaměření". Přitom téma tak typicky asijské, téma boje, života i cesty, skýtá mnoho podnětů k filmové meditaci... Ale Tygr a drak je prostě a jen dobrým akčním filmem, skvělými ukázkami shaolinského boje mečem, kopím a čert já vím čím ještě... K vyšší úrovni ducha však promlouvá pouze nemnohokrát, o to však působivěji.(7.11.2004)

"Dost bylo létání!" A nebo možná právě naopak. Mám to ještě pořád v živé paměti - Hřebejk odjíždí s velkou slávou na předávání Oscarů se svým "Musíme si pomáhat", aby se odtud vrátil poražen filmem, který snad z celé třetiny tvoří souboje a ve kterém Číňani létají ve vzduchu a běhají po vodě, jako by snad soudruzi z Pekingu opravdu dokázali poroučet větru a dešti. A celý svět na to čučel s otevřenou pusou. Jenomže netrvalo dlouho a s podobnými filmy se roztrhnul pytel. Najednou každý lepší čínský film potřeboval nějaké to wu shu a tituly jako "Hrdina" nebo "Klan létajících dýk" udělaly z "létajících Číňanů" docela běžnou záležitost. Co ale zbude, pokud "Tygra a draka" zbavíte jeho létajících kouzel? Prachsprostá nuda. Ve filmu sice hrají moji oblíbení asijští herci (Chow Yun-Fat, Zhang Ziyi, Michelle Yeoh), jenomže celý příběh se neskutečně vleče, nemá potřebnou dynamiku a ani nijak zvlášť zajímavou zápletku. A i to létání působí občas už trochu přehnaně. Za ty boží souboje ale ty čtyři prostě dát musím.(7.9.2007)

Sice klasika, ale mně teda film za srdce či koule nechytil. Bohužel jsem se na film musel dívat 5 dní, protože 4x jsem usnul což tedy nevěstí nic pozitivního. Navíc z celého srdce nesnáším když někdo lítá po stromech, či po střechách, řídím se pravidlem No Gravity No Fun a zde mě to iritovalo ve velkém. Choreografie je sice špičková, závěrečný ženský fight je definitivně to nejlepší, co ve filmu je, ale jakmile si po fightu někdo odletí na střechu, tak skvělý dojem se okamžitě zkazí a vše je spíše úsměvné než-li efektní. 60%(25.3.2015)

Jeden z najzásadnejších filmov môjho života, ktorý ma ovplyvnil hneď v niekoľkých smeroch, v prvom rade vo mne vzbudil lásku k východoázijskej kultúre, ktorá u mňa pretrvala dodnes, ale zároveň ma donútil vnímať film aj trochu inak, viac umeleckejšie. Toto už nie je nejaký štandardný bojový film, v ktorom ide v prvom rade o bojové scény, to ani omylom, Tiger a drak funguje prvotriedne v každom smere. Ponúka skvelý príbeh, ktorý sa síce na prvý pohľad tvári, že v ňom ide hlavne o krádež vzácneho meča, čo by určite nebolo až tak atraktívne, ale už čoskoro to ide úplne do úzadia, film je postavený na hlavných postavách a vzťahoch medzi nimi a toto je skutočne úžasné. Mne sa jednoducho tá obojstranná láska, ktorá ale z úcty k dávnemu mŕtvemu priateľovi nemôže byť naplnená mimoriadne páči a podobne aj ich vzťah k mladej a divokej bojovníčke, ktorá je vo svojej podstate dobrá, ale má zlú výchovu a tak ju treba usmerniť. Práve tieto motívy sú tu najzásadnejšie a už nemohli byť podané lepšie a krajšie. Film má prvú polovicu možno trochu pomalšie tempo, ale tu to nie je ani najmenší problém, lebo v tých pasívnejších častiach zase ponúkne až také podmanivé dialógové sekvencie, ktoré lepšie vykresľujú postavy a je skutočne radosť počúvať, o čom sa rozprávajú. Takže v tomto ohľade tu nemôžem absolútne nič vytknúť, z filmu som nadšený od prvej do poslednej minúty, nesie sa v mimoriadne príjemnej atmosfére a aby toho nebolo málo, ešte ponúkne jeden z najdojemnejších záverov, aké som videl. Obsadeniu tu nemôžem mať najmenších výhrad, hlavné trio je dokonalé, ponúkne dve legendy predchádzajúcich dvoch dekád, teda Chow Yun-Fat, ktorý má charizmy na rozdávanie a Michelle Yeoh, ktorí tu predstavujú jedny z mojich najobľúbenejších filmových postáv, tá chémia medzi nimi je neskutočná a nesklame ani očarujúca Zhang Ziyi. Im trom sa tu už nedá ani len priblížiť, ale ani ten zvyšok postáv rozhodne nesklame a svoj účel splní. Z filmu by som bol nadšený, aj keby neponúkol výraznejšiu akciu, ale ani v tomto nezaostáva, práve naopak, obsahuje jedny z najlepších akčných scén, aké sa dajú vôbec vidieť. Tiger a drak nie je kung-fu film, ale wu xia, preto sú bojové scény nerealistické, ale aj tak to nie je žiadne prehnané fantasy a tie pomocné laná mi tu v súbojoch ani trochu nevadia. Všetky sú perfektne natočené, ponúkajú špičkovú choreografiu, technicky prvotriedne zvládnuté a navyše občas aj trochu umelecky ladené, takže tu nemám výhrad. Najlepší je súboj medzi Michelle Yeoh a Zhang Ziyi v telecvični, ktorý sa aj najviac drží pri zemi, ale nezabudnuteľný je aj ich prvý súboj, hromadná bitka v reštaurácii alebo očarujúci súboj v korunách stromov, tu takmer všetky súboje patria medzi tie najlepšie, aké som vôbec videl. Režijne je to rovnako dokonalá práca, Ang Lee stvoril skutočný skvost, vizuálna stránka, atmosféra a to nezameniteľné čaro, tu nemám čo vytknúť. A nezaostáva ani hudba, tá je tiež veľmi pekná. Takže Tiger a drak je skutočný filmový klenot, ktorému prakticky ani nemám čo vytknúť, jeden z mojich najobľúbenejších filmov, ku ktorému sa vraciam pravidelne a vždy na mňa zapôsobí. 95%(29.4.2007)

Scénář: Hui-Ling Wang, James Schamus, Kuo Jung Tsai .. Dosti rozporuplné dílko. Léta se mi film vyhýbal a už vím, že jsem vlastně o nic nepřišel. Technická stránka je slušná, ale ta obsahová je na tom hůře. Nevím jak všichni ostatní, ale já viděl zejména zdlouhavé ukecané pasáže bez něčeho působivého. Pak několik krásných záběrů, tam je snímek nejsilnější a k tomu protahované souboje, působící velice nepřirozeně (včetně létání a běhání po zdech) a ani choreografie není závratná. Rozhodně jsem se po zhlédnutí nevznesl..(14.3.2006)

• - Herečka původně obsazená do role Jen, Qui Shu, se na film připravovala několik týdnů, dokud ji její agent nestáhl z filmu a neposlal ji do Japonska natáčet reklamu na Pepsi. Herečka následně agenta propustila a najala si jiného. (Morien)

• - Ziyi Zhang se nikdy nevěnovala studiu žádných bojových umění. Přesto většinu akčních scén natočila sama a bez použití počítače. Vše zachránila její baletní průprava, kterou prošla v dětství a "kouzla" závěsných drátů choreografa Woo-Ping Yuena. (Vojcl)

• - Film vydělal 200 milionů dolarů, čímž se stal finančně nejúspěšnějším asijským filmem všech dob. (raininface)