Tygr a drak

Dulu Wang (kniha)

Peter Pau

Tan Dun

Tim Squyres

Narozdíl od Hrdiny mi tenhle snímek přijde až příliš poplatný konceptu velkofilmu a skutečně svérázný a po čínsku zamyšlený je až ve svém závěru, který je strhující jak po bojové, tak dramatické stránce. Do té doby mi ale Tygr a drak připadal jako zbytečně rozmáznutá milostná epopej s trochu nešťastným rozložením retrospektiv, které zbytečně rozbíjí hlavní dějovou linii. Ta je sice zajímavá, ale přesto v Leeově pojetí nejsilnějši rezonuje v třesku meče a ve strhující a krásné katarzi. Během filmu jsou tu lehké názvuky síly, ale ty se poněkud tříští v kakofonii hlasů, v na jistotu hrané režii a nijak výjimečné vizuální stylizaci. Snad za to mohou ony "americké peníze" a "divácké zaměření". Přitom téma tak typicky asijské, téma boje, života i cesty, skýtá mnoho podnětů k filmové meditaci... Ale Tygr a drak je prostě a jen dobrým akčním filmem, skvělými ukázkami shaolinského boje mečem, kopím a čert já vím čím ještě... K vyšší úrovni ducha však promlouvá pouze nemnohokrát, o to však působivěji.(7.11.2004)

"Žiaden rast nie je bez pomoci, žiaden čin nie je bez odozvy a žiadna túžba nie je bez obmedzenia. Svet je plný tigrov a drakov." Prvé zhliadnutie bolo aklimatizačné, plné údivu a miernej neistoty. Druhé bolo prijatím pravidiel, na ktorých stál dovtedy nevidený filmový svet. A tretie až piate boli najduchovnejším a najdojímavejśím emocionálnym zážitkom, aké som kedy prežil pred filmovým plátnom. Ale skôr než filmom, je TIGER A DRAK epickou filmovou básňou, ktorú môžem pozerať stále dokola a dokola a ktorá, podobne ako dobrá hudba, nikdy nestratí nič zo svojej pôsobivosti. Ang Lee zobral klasické témy nenaplnenej lásky, zrady a zodpovednosti a zasadil ich do sociálne neutrálneho, duchovne čistého prostredia, v ktorom im mohol dodať dovtedy nevídaných rozmerov. Scéna "Premárnil som celý svoj život..." vo mne bude rezonovať naveky.(27.5.2002)

Soundtrack Tan Dun: 1. Crouching Tiger, Hidden Dragon ,2. The Eternal Vow from Crouching Tiger, Hidden Dragon ,3. A Wedding Interrupted (Instrumental) ,4. Night Fight (Instrumental) ,5. Silk Road (Instrumental) ,6. To the South (Instrumental) ,7. Through the Bamboo Forest (Instrumental) ,8. The Encounter (Instrumental) ,9. Desert Capriccio (Instrumental) ,10. In the Old Temple (Instrumental) ,11. Yearning of the Sword (Instrumental) ,12. Sorrow (Instrumental) ,13. Farewell (Instrumental) ,14. A Love Before Time (Voice) ,15. A Love Before Time (Mandarin) (Voice),(11.5.2011)

Ang Lee si vzal dvě zářivé hvězdy asijské kinematografie Yun-Fat Chow a Michelle Yeoh k nim přidal talentovanou Ziyi Zhang a natočil překrásný fantasy dobrodružný snímek zasazený do dokonalé atmosféry. Byl jsem velmi mile překvapen, že snímek není jen o akci, ale i o příběhu, který je vyprávěn překrásně. Samozřejmě, že nelze nepřipomenout spousty nezapomenutelných soubojů, které jsou, podobně jako příběh, natočeny velice citlivým způsobem. O hercích, kameře, hudbě a v neposlední řadě režii se nemá cenu rozeposivat, to se musí vidět.......(9.12.2007)

Sice klasika, ale mně teda film za srdce či koule nechytil. Bohužel jsem se na film musel dívat 5 dní, protože 4x jsem usnul což tedy nevěstí nic pozitivního. Navíc z celého srdce nesnáším když někdo lítá po stromech, či po střechách, řídím se pravidlem No Gravity No Fun a zde mě to iritovalo ve velkém. Choreografie je sice špičková, závěrečný ženský fight je definitivně to nejlepší, co ve filmu je, ale jakmile si po fightu někdo odletí na střechu, tak skvělý dojem se okamžitě zkazí a vše je spíše úsměvné než-li efektní. 60%(25.3.2015)

• - Tygr a drak je první cizojazyčný film, který v USA vydělal více než 100 miliónů USD. (Tygrys)

• - Postavu Li Mu Baie měl původně ztvárnit Jet Li, roli však odmítl kvůli práci na filmu Romeo musí zemřít. (Tygrys)

• - Čtveřice hlavních hrdinů mluví mandarínsky, každý však s jiným přízvukem. Michelle Yeoh s malajsko-anglickým, Chow Yun-Fat s kantonským, Zhang Ziyi s pekingským a Chen Chang s thajským. (Tygrys)