Tygr a drak

Dulu Wang (kniha)

Peter Pau

Tan Dun

Tim Squyres

Sice klasika, ale mně teda film za srdce či koule nechytil. Bohužel jsem se na film musel dívat 5 dní, protože 4x jsem usnul což tedy nevěstí nic pozitivního. Navíc z celého srdce nesnáším když někdo lítá po stromech, či po střechách, řídím se pravidlem No Gravity No Fun a zde mě to iritovalo ve velkém. Choreografie je sice špičková, závěrečný ženský fight je definitivně to nejlepší, co ve filmu je, ale jakmile si po fightu někdo odletí na střechu, tak skvělý dojem se okamžitě zkazí a vše je spíše úsměvné než-li efektní. 60%(25.3.2015)

Tento cizojazycny pocin roku 2000 jsem videl nekolikrat a vzdy se ve me misilo nekolik protichudnych pocitu: na jedne strane velmi pekne akcni souboje, choreografie a na to navazujici asijske melodie, na druhou stranu ale zvlastni a lehce nepochopitelny dej, hrajici si na myslenkovou hloubku, ktera ve skutecnosti absentuje. Je pak logicke, ze toto vsechno vyustilo v dojem nejsilnejsi, pritomny i pri dalsich projekcich: nuda...(27.3.2004)

Najde se ještě nějaký ignorant, který bude tuhle perlu bez kazu srovnávat s béčkovou produkcí 70. a 80. let, která z původního žánru wuxia v očích veřejnosti udělala předobraz Amerického Ninji? To je jako srovnávat Sin City, Vránu nebo Sandmana se Čtyřlístkem. Tenhle mýtus ani náhodou není jenom efektní podívaná s "létajícími Číňany". Ang Lee už bude žít navždy, stejně tak jako legenda o Li-Mu Baiovi a Shu Lien, o lásce, hrdinství, cti, umění a Zeleném Osudu. Tygr a Drak vás totiž pohltí, a naplní vaše smysly...až uvidíte bambusový les a uslyšíte hudbu Tan Duna, budete přísahat, že na tváři cítíte chladný vítr... 100% a navždy jedna z mých srdcovek.(16.3.2003)

Keby som mal zachrániť nejakých 5 DVD pred koncom sveta tak toto by bolo určite medzi nimi. Tento film je nádhernou ukážkou ako natočiť akčný film s hlbším posolstvom. Neviem síce prečo píšem film pretože podľa mňa je to skôr nejaká nadčasová lyricko filozofická obrazová báseň o zodpovednosti za svoje činy, veľkej láske, pomste, mladosti pochabosti a (nielen) Zelenom osude. Ang Lee natočil niečo čo tak skoro neprekoná. Vynikajúci sú aj herci - Chow Yun Fat ako prototyp smrtiaceho kľudu, Michelle Yeoh ako žena bojujúca s minulosťou a vlastnými citmi, ale najmä mladá Zhang Ziyi ako dievča, ktoré chce žiť svoj život po svojom. Čo pozdvihuje tento film nad ostatné bežné i nebežné (Hero) kung fu filmy je skutočnosť, že i samotné súboje posuvajú dej a vývoj postáv, každý z nich niečo vyjadruje - najlepšie to je vidieť na súboji Michelle a Zhang - tam priam vidíte ako jedna už a druhá ešte nedokáže poraziť tú druhú a ich psychický postoj k tejto skutočnosti. Pridajte si najemotívnejší koniec filmu aký som kedy videl a nechajte sa unášať púštnym vetrom. P.S. Tiger a Drak je asi najväčšia Oscarová krivda v dejinách - Gladiátor mu nesiaha ani po členky. P.P.S. Povinne pozerať v origináli s titulkami - český dabing je otrasný a berie filmu minimálne jednu hviezdičku pre naozaj veľmi zle preložené dialógy.(17.6.2004)

Fakt nechapu, jak muze mit takovahle kravina tak vysoky hodnoceni, ale postupne. Pribeh je jednoduchej a co si budem povidat, misty i docela stupidni, kdy postavy resi jakoze strasne dulezity veci, ale vlastne se nic nedeje. Ale to by nebylo to nejhorsi, nejhorsi je, ze se celej film silene tahne, misty silne nudi a souboju tu je jen par. A to je taky kapitola sama pro sebe. Jsou tu perfektni souboje, jejichz vrchol je zaverecna bitka Yeoh vs. Zhang, ale pak tu jsou souboje, kdy mi prislo, ze jsou postavy zrychleny, aby to vypadalo cool, ale misto toho to pusobilo nechtene smesne a pak tu je jeste to litani. To ja nijak nemusim, ale kdyz to je dobre udelany, proc ne. Ale to tady neni. Postavy bud desne dlouho litaj ve vzduchu a kdyz uz se dotykaj nejaky podlahy, tak je na tom fakt desne videt, jak byly zaveseny na spagaty, navic kolikrat sem si vsim, jak nekdo zakop, ale spagat ho tah dal. Nicmene choreografie je paradni. No a co se tyce hercu, Yeoh je sice fajn, ale pusobi tak nejak unavenym dojmem, Zhang je sice pekna az roztomila, ale jak moc je pekna, tak moc je otravna a pusobi dost neverohodne, ze by se takovy kung-fu naucila z knizky. Takze jedinej poradnej tu je Chow, kterej je fakt paradni, bohuzel nedostava zas tolik prostoru a konec nasere. Celkove desne roztahanej, castokrat nudnej, prehnane dlouhej a o nicem, s kolisavou urovni souboju a precenovanej film a naprosto nezaslouzeny oskary.(2.10.2008)

• - Hudební skladatel Tan Dun měl pouze dva měsíce na složení a nahrání hudební složky filmu. (Morien)

• - Herečka původně obsazená do role Jen, Qui Shu, se na film připravovala několik týdnů, dokud ji její agent nestáhl z filmu a neposlal ji do Japonska natáčet reklamu na Pepsi. Herečka následně agenta propustila a najala si jiného. (Morien)

• - Zhang Ziyi v rámci přípravy na film mimo jiné studovala několik měsíců kaligrafii. (Morien)