Humorista

• Rusko Jumorist (více)

Borise Arkadije živí humor v době, kdy vás smích může existenčně zlikvidovat. Polovina 80. let. Brežněv zemřel, Andropov zemřel a o Černěnkovi se šeptá, že to má taky za pár. Boris vystupuje s neškodným skečem o opičce a žije život prominenta, komika režimem nejen tolerovaného, ale i podporovaného. Pod povrchem se ale dusí. Humor je z podstaty svobodný a pohrdá hloupostí mocných. V Borisovi zuří vnitřní boj mezi konformistou a buřičem. A to vše v době, kdy humor může zabíjet. Tragikomedie Michaila Idova (scénář k filmu Léto) pojednává o možnostech svobody v nesvobodné době, o srážce lidské kreativity s tupostí moci. (Artcam Films)

brumbrum

Sarkasticke, ponure, odfakovane. Starnuci komik, co ho uz netesi moc zit, trusiac stiplavo-nechutne poznamky na ludi a zivot, nasierajuc znamych i neznamych a chodiac po tenkom lane, jak obdrzat potlesk a neobdrzat cez drzku - a dari sa mu oboje. Sceny ako pouzity kondom, bleskove zbalenie priatelovej milenky na rychle osukanie, dvoj-troj-stvorzmyselne poznamky na ucet disrepektu voci kazdemu navokol: proste taky rusky sympatak, ktoreho keby zabasli dozivotne, svet by zostal rovnako ne/vesely. 1* za vykreslenie tej celej depky a telo uvodnej pobehlice (neviem jak to inak nazvat). PS: Citam v komentaroch, ze to dakomu pripomenulo CS verziu "Prodavac humoru": klobuk dolu, ano, tak toto ma fakt nenapadlo, ze v podstate by to z dialky mohlo mat daco spolocneho, ale ved hej, rovnake obdobie a hadam este tie velke kozy k dispozicii hlavnemu hrdinovi; mne ta CS verzia prisla naozaj vtipna, z duse som sa narehlil na, malo to sentiment aj dusu, domacku ironiu ad absurdum; ta RU verzia je taka.. cojaviem.. krcmovo-primitivno-bezutesno-bezducho-nasilna ()

Rooseman

Kvalitní zpracování. Nejhůře na tom jsou v omezujících režimech vždy ti, kteří vidí možnosti svobody... Skvěle zahrané od Alexeje Agranoviče, dobře navozená atmosféra i absurdita. Zoufalost, nulová motivace, vzduchoprázdno, absence smyslu - s tím vším si režiséři zahráli výtečně. Originalita v neotesané kráse, bez možnosti úniku ze sálu i života. ()

Pete

Moc bych chtěl dát sympatickému Humoristovi ještě lepší hodnocení, ale mám prostě pocit, že se to všechno dalo udělat lépe, a nebavil jsem se po celou dobu, jak jsem asi měl. Navíc ten ruský Rowan Atkinson mi na hlavní roli neseděl, ač hraje dobře. Přitom se mi opravdu líbí, co chce Idov říct, a říká to originálně, jednotlivosti jsou výborné, některé detaily až geniální, absurdní atmosféra velmi dobrá, dokonce málem na úrovni ruských klasiků. Ovšem jak já si představuji život komika v režimu SSSR, tak bych řekl, že gorbačovské realitě to naopak úplně neodpovídá. Ale co já vím? ()

ostravak30

První film Michala Idova jako režiséra. A hned se mi líbil. V Humoristovi si každý může najít to své. Někteří tento film vezmou z pohledu zobrazení Sovětského režimu jinak, ačkoli se mi zdá, že i toto vyobrazení je ještě docela milosrdné. Další to pojmou jako tragikomickou výpravu do Sovětského režimu, ze kterého si Boris Arkadiev dělá trefně, za to však šikovně, utahuje a poukazuje na různé nešvary a problémy. Já to pojímám především jako osobní tragédii člověka ve dvojí rovině. První rovina je osobní. Každý a za každou cenu od komika očekává srandu, vtipné projevy a komentáře. I to se ale jednou zají. A když totéž berou jako pravidlo v rodině, kde je syn drzý a nevděčný, pak toho může být na jednoho moc. Zvláště, když žijete v režimu, kde chybné slovo znamená váš konec a to doslova. Domnělé neštěstí na kosmické stanici pak uvede B. A. do depresí a vyhořelosti, kdy začne uvažovat nejen o životě svém, ale též o tom uměleckém. A najednou je mu řada věcí jedno a rozhodne se riskovat. Ruské herce absolutně neznám, ale Alexej Agranovič výborný. ()

solisoli

Typické ruské filozofovanie a smerovanie, niekam do zadku. Obľúbená téma Čechov s ich neutíchajúcim poukazovaním na praktiky komunizmu, hlavne keď za posledné roky, sami nič zaujímavé nedokážu. Trápnosť nad trápnosť s úbohým obsadením, v absurdne plochom bezvýznamnom deji, kde trpko smiešne filozofovanie malo pôsobiť ironicky. Omyl. Celé to lenivé trmácanie v neprirodzených interiéroch, len znásobovalo kinematografický nepodarok. Ospravedlňujem sa koho som sa dotkol. Apropo. Júlii Aug dala príroda, ako aj mnohým iným, telesný výzor. Má niekto právo ich za to ponižovať a urážať !?!? Ak práve toto vnútorne zúrilo v Borisovi medzi konformizmom a buričstvom, tak ďakujem. ()

blondboss

Tento snímok akosi išiel mimo mňa a mimo mojej obľúbenej sféry. Ako životopis to veľmi nefungovalo, ako dráma to bolo až príliš nudné a atmosféru to nemalo prakticky žiadnu. Je veľkým mínusom, ak z filmu neprejde na diváka prakticky žiadna emócia, a to je aj presne problém tohto filmu. Akosi som to dopozeral len preto, aby som to proste dopozeral. 40 % ()

rigby

Příjemný film s lehkým inteligentním humorem. Možná si ho více vychutnají ti, co sledují politickou situaci v Rusku, protože ač se odehrává za minulé totality, narážky platí i na dnešní stav. Hlavní postava má křehce vykreslený vnitřní svět, až se tomu nechce věřit. Pohodové pokoukání. ()