Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

Slimak

Moc fajn film na kterém mi trochu kazilo dojem akorát to že tam jsou občas takový upocený blbý vtipy....třeba s tim hracím autem...ale absurdita některých gagů je až neuvěřitelná...k tomu ..jak často se vám v českém ba i jiném filmu naskytne takový pohled na střelbu tarasnicí...tuto krátkou ale pěkně promakanou scénu musím zvláště pochváliti... ()

Reckon

Všechno v tomhle filmu je perfektní, až na jednu docela důležitou výtku a to je Luděk Sobota. Nemám ho rád a tím pro mě sráží úroveň filmu z krásných 4* na upocené 3*. (6/10) ()

Paity

Jeden z vrcholů československé komediální tvorby, pod kterou je podepsán nikdo jiný než dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Patrně také největší, neboli také životní role Luďka Soboty. Hlášky, které zlidověly a používají se dodnes, vás znovu a znovu pobaví a to i přesto, že jste to určitě všichni viděli nejméně desetkrát. ()

Hanys_

Sakra, z téhle "první ptákoviny se Sobotou" se u mě nakonec ještě stává adept na nejlepší tuzemskou komedii komančské éry. Protože který 40-ti letý film se může pochlubit takovým množstvím hlášek na půlminutu filmovou? Opravdu výborná komedie, ale ty kvality jsem docenil až hodně po letech. 9/10 ()

provitamin

Aká paráda cestovať busom regiojet. Pred každým sedadlom monitor s rôznymi možnosťami rozptýlenia, kde jedným z nich je sledovanie filmov, pričom k dispozícii je ich na výber cca. 20 až 30 a hned na začiatku príde stewardka a ponúkne zapožičanie slúchadiek. No vybral som si Jáchyma a neoľutoval som, len škoda že som nestihol dopozerať, kým som došiel do BB, ale cesta utiekla cobidub. O kvalite komédie svedčí aj fakt, že zo siedmych obľúbených užívateľov nikto nešiel pod 4 hviezdy. Kopa hlášok, Ludkovi Sobotovi perfektne sadla rola Františka Koudelku, dvojica Sverák, Smoljak, protikorupčné školenie, páni zo psychiatrie, šťastné a smolné dni a moja najobľúbenejšia scéna? No predsa zápis Koudelku na kurz juda. ()

Sayko

I na mě, jakožto zástupce mladé generace, tenhle film působí pořád stejně, jako na diváky, pro které byl snímek původně natočen. Působí stále neskutečně vtipně. Brilantní herci a ještě brilantnější humor. Tohle je klenot dámy a pánové, klenot české kinematografie. ()

ClimbVibe

Skoro to vypadá, že tu Svěrák/Smoljak vystříleli všechen prach, protože co scéna, to kult. Bohužel místy mi přijde, že toho je až moc... ale neváhám dát plný počet, protože se vždycky výborně bavím. ()

kwoky

Neni to cistych 5, ale je to 5 :) Skvely scenar a excelujici Sobota (a Dvorak, Sverak, Smoljak...). Konecne chapu nektere ty "lidove" hlasky :) Diky Luci :) ()

L@cy

Výborná česká komedie, na kterou se vždy rád podívám... a že už to párkrát bylo. Luděk Sobota se díky tomuto filmu stal jedním z mých oblíbených českých herců. I pánové Svěrák a Smoljak jsou zde nenahraditelní.... Jinak scéna " Rozklepávám nejtek " je pro mě z celého filmu naprosto nejlepší.... Celkové hodnocení 4* ()

Prochy38

Jedna z těch komedií, jako je Vesnička má středisková, Na chalupě u lesa, Marečku, podejte mi pero, .... Prostě klasika, která zůstává v srdci.. no už 35 let. Scénář Smoljak - Svěrák = dokonalost. ()

Piškotka

Luďkova vrcholná role, ve které mi jeho něžné zmatkářství vůbec nevadilo. Cimrmanovci se tady vyřádili, mnohé hlášky se hojně citují dodnes, mnohdy jde o intelektuální humor. Stačí vidět mlčícího Svěráka a Smoljaka a už se směju v očekávání, co pronesou za perlu. Tak trochu přerafinovaný a crazy byl konec, kdy Františka naháněli Chocholouškovci. Jako výjimečná herečka se ukázala Marta Vančurová, s její krásou se pojí přirozené herectví. ()

Xavi6

Luděk Sobota v nejlepších letech měl formu jak nikdo! Jeden z českých herců, kteří mě opravdu dokonale pobavili a tohle je snímek, kde exceluje! ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let