Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

DjangoDoe

Tak ked spojíme Svobodu a pekne trafený scenár vznikne nám skvelý film, ktorý patrí medzi najlepšie komáčske komédie. Vtipné hlášky a prirodzená demencia robí z tohto filmu kult ČS filmového priemyslu. ()

Freshoun

Tento film mě nikdy neoslovil až tak jako např. Na samotě u lesa nebo Vesničko má středisková ale i tak je to skvělá česká komedie :-) ()

Godhaj

,,Hvězdička znamená úspěch!“ Tato šílená komedie patří mezi mé nejoblíbenější. Scénář přetéká hláškami, které se nedají na jedno zkouknutí stihnout. A Luděk Sobota tu ztvárnil roli českého Supermana takovým způsobem, jakým by to nezvládl nikdo jiný. Tak zmateného stydlivého mládence československý film ještě nezažil. Jediné, co mi na tomto filmu nesedlo byl úplný závěr, který vyzněl trochu do trapna. ()

HarqAlAda

Nerozumiem. Asi som ešte nedozrel. Skúsim znova a potom uvidíme. Jednoznačne nemôžem ospevovať ani odporúčať po mojom prvom zážitku z ktorého som sa ešte nespamätal. ()

topi80

Jedna z neinfantilnějších komedií. Ač některé fóry byly hodně za každou cenu (jedno vejce, opravářka), neskutečná kanonáda hlášek a gagů dovedených do absurdnosti to bohatě vynahradí. A tak se vypravíme do Prahy s vesnickým popletou, seznámíme se s karikaturami podnikového ředitele a podnikového psychologa, poznáme výborného a nekonečně tolerantního parťáka Pepu Dvořáka, nesměle oslovíme prodavačku v bufetu, což se nebude líbit frajerovi za výčepem (naprosto VÝTEČNÝ Karel Novák), a nesmíme zapomenout ani na roli sportovního trenéra nesmírně si užívajícího Františka Peterku. A to nemluvíme o cimrmanovských hercích objevujících se v rolích uvaděčů společenských akcí, rozlíceném Petrovi Nárožném a neobyčejnou skvadrou kolem zbláznivšího se primáře Chocholouška, kterému k přijetí nového pacienta bohatě stačí svědectví, že se dotyčný sám přiznal k tomu, že je blázen. A nesmíme zapomenout ani na výchovnou nadstavbu v podobě protikorupčního kursu. O tom, jak našlapaný ten film ve všech rolích je, svědčí nejlépe událost, kdy před časem zemřel herec René Přibyl a média hojně zmiňovala jeho roli šerifa ve filmu, na který se chodil František Koudelka dívat. ()

Rattlehead

Nikdy nepřestanu žasnout nad tím, k jaké dokonalosti je vypilován scénář k tomuto filmu. Úžasné, bez slabšího místa a po zásluze naprostá klasika. ()

dkas

Vlastně, když se na to člověk podívá i po stý, pořád je to vtipný. Jak už bylo někde zmíněno, trapný fór s motorem dánského hudebníka, byl by to bezchybný film se skvělou hudbou. STS Chvojkovice Brod! Zřejmě slušnej oddíl! ()

Kenneth

"Neberte úplatky, nebo se z toho zbázníte." Líbí se mi, kam až zašlo vedení autoservisu při potírání úplatků. Věta: "Zuby nebrat." mluví za vše. V tomto duchu se nese celý film a proto se mi také tak moc líbí. Jména Chocholoušek, Koudelka, Donald a některé další jsou díky tomuto filmu nesmrtelná. A když si vzpomenu na Volejníka, automobilového závodníka v podání Petra Nárožného, ať jsem kdekoliv, nemohu se ubránit smíchu. To bylo prostě geniální. Pane Volejníku, ten závod jste samozřejmě vyhrál vy. ()

hull

Nápadů a gagů na 5 filmů. Mám slabost pro sportovce ze slušných oddílů. Taky si vždycky vzpomenu na Františka Peterku, velkého muže malých rolí. ()

Mykhaluu

Když jsme s Milošem seděli na molu nad teplým mořem floridských nocí a blábolili nad plechovkovým o kravinách doma, tak nejeden večer padlo i téma Jáchyme, hoď ho stroje. Ono zlidovělých hlášek je na jeden film opravdu dost! Některé věci jsou hodně šílené... ale nedal by jste mu pět hvězdiček, když: "... on se možná... stydlivej...?!?" :-D :-D :-D Už nikdy jsem Luďka Sobotu takhle lehce nezkonzumoval... :) Ale to se ještě taky uměl postavit na odpor: ".. ty! Ty! Teto jedna!!!" :-D :-D :-D Snad jen, že Gregorek skončil čtvrtej?!? No to snad ani ne?!? :) ()

curfew77

Jde samozřejmě o nekonečný festival kultovních hlášek, Jáchym navíc přivedl na plátno nejednu zlidovělou postavu v čele s nesmrtelným psychiatrickým docentem Chocholouškem. Přesto na rozdíl od jiných podobně legendárních českých klenotů nedávám plnou stovku, na to se až moc projevuje mě nepříliš milý rukopis režiséra Lipského spočívající v přehnané ztřeštěnosti děje, zápletky i konání hlavních postav. Ovšem 90 % si snímek samozřejmě plně zaslouží. A slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás :) ()

Vikinec

Filmu trochu chybí více vlivu Smoljaka a Svěráka. Někde jsem četl, že Sobota zde dostal hodně prostoru a je to bohužel vidět. To však neznamená, že to není vtipné. Je. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let