Lidé zde chodí pozpátku, koně skáčou přes překážky pozpátku, smrt se stává zrozením a naopak, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř… Jen tak se může stát, že po dopadu se ostří gilotiny zvedne, odsouzencova hlava opět sedí na krku a odsouzenec – řezník Bedřich Frydrych obživne, neboli podle jeho vlastního komentáře „se za poněkud zvláštních okolností narodí“. Pozoruhodná na Happy endu ovšem zůstává hlavně základní myšlenka pracující s tím, že zpětným chodem se divák dopracuje ke zcela protikladnému vnímání původního významu: rozřezávaná manželka je „složena“, smrt se jeví jako zrození, pohřeb tchána jako „doručení“ v rakvi… Především se však tragický – a banální – příběh podváděného manžela-vraha mění v nevšední komedii s dobrým koncem. (KVIFF.TV)

Saur.us

.asketorg ínlánigiro ěnrímsen a índibroM .ecnok od uktáčaz alivab akíšneM anap merevo-eciov s ijěd uménletičulsen ěvilnádz ykíd ěm áretk ,eciřakšat ínlátnemirepxE ()

Lucretius

Předně, a tohle nebylo nikdy v televizi jako proč? Zábavností je Happy end blíže čtyřem hvězdám, ale za realizaci takového konceptu v takové kvalitě není možné nedat plný počet. Je potřeba ocenit, že zatímco spousta ostatních tvůrců by se prostě opájela vlastní orginalitou, Lipský si byl vědom, že unikátní forma zde nejen vytváří možnosti, ale taky činí sledování řádově náročnější (není ani jasné, jak vlastně film sledovat, zda se držet Menšíkova vypravěče, či rekonstruovat příběh, obojí se ne vždy dá) což u komedie vede k daleko větším nárokům na zábavnost a tah. Film si prostě nemůže dovolit ani minutu vaty, ta by diváka v kombinaci s formou okamžitě ubila. Že tohle tvůrci chápali je vidět, spousta pasáží člověka prostě nechá s otevřenou pusou nad jejich kreativitou, kvalitou a hravostí, která i po tolika letech působí pořád svěže. Překvapil mě taky Macourek, jeho pozdější spolupráci s Vorlíčkem nemusím, zde se ale projevuje podstatně živěji a nešetří ironií ani cynismem. Pobavil mě metavtip, kdy jeden z klíčových zvratů při kterém hrdina změní vztah ke své ženě je založen na banalitě, tj. vůbec se neskrývá naroubovanost příběhu komentátora na příběh "původní". Herci si to celé evidetně užívají, tento film by měl být mnohem známější, než je. ()

TomasKotlant

Koncept geniální, ale i při této kraťoučké stopáži to občas ztrácí trochu dech.  Ale jako reprogramming mindsetu super, několik desítek minut po zhlédnutí filmu má člověk zvláštně zkreslenou realitu a její časový rámec... ()

#47

Když jsem před pár lety sledoval díl Červeného trpaslíka "Pozpátku" a zhruba ve stejné době i Nolanovo originálně pojaté Memento, neměl jsem tušení, že o mnoho let dřívě již někdo měl nápad z filmem který má děj běžící pozpátku. Navíc tomu tak bylo v Čechách a těmi kdo za tímto nesmírně originálním a zábavným dílkem stáli nebyl nikdo jiný než Miloš Macourek a Oldřich Lipský. Scénář by samozřejmě v klasickém provedení byl naprosto banální, ale puštěno pozpátku nabírají dialogy nový rozměr a jsou vskutu výborně poskládány. Herecké výkony se těžko dají posoudit, protože to není to, na čem by tento snímek stál. Další rovina humoru je založena na scénkách, které v podstatě přimomínají němé grotesky, čemuž notně pomáhá i audiovizuální zpracování filmu, zvlášť zábavně působí například vyndavání koláčků z úst, chleba létající z tlamy hrocha, automobilová honička apod. Je třeba také zmínit Vladimíra Menšíka, který je zde i v roli vypravěče a podává svůj příběh tak, jako by vše takto probíhalo správně, tj. že se narodil na popravišti, soudce ho vpravil do normánlního života, kde si pomocí nože složil svojí ženu, které ale do okna okamžitě přiskočil milenec, nakonec z ní byl natolik znechucen, že se s ní musel oženit, prožít poslední svatební noc a pak ji neposkvrňenou předat jejím rodičům, mezitím se mu také nečekaně narodil tchán a tchýně a jeho dcera se postupně zmenšovala, přestávala chodit a mluvit a nakonec zmizela úplně. Tento film je v každém případě vyjímečný a je věčná škoda že také patří do katageorie zapomenutých skvostů šedesátých let. ()

*Colorado

Tak to je hodně, ale opravdu hodně povedený film. Je to hrozně dobře propracované, takže dialogy i pozpátku vypadají smysluplně (občas absurdním způsobem). A komentář Vladimíra Menšíka tomu také dodává punc originality. Všem, kdo se rádi zasměji, vřele doporučuji! ()

agassi68

Prečo som túto originálnu komédiu so skvelým hereckým obsadením doteraz nevidel na žiadnej tv stanici?! Zo začiatku sa mi to videlo nudné, no ako začal Menšík skladať svoju zabitú ženu, som tomu prišiel na chuť. Najmä napĺňaniu pohárov a následnému príhovoru v japončine :) ()

Ukubumbahoo

Během prvních minut mě uzemnil údiv následovaný smíchem, který doprovázel zbytek filmu. Neskutečná podívaná a ještě obdivuhodnější je, že přišla z našich luhů a hájů. Další zajímavostí je, že ani z řad pamětníků se mi nedostalo odezvy, že by film znali. Každý si tu najde něco, ať už je to poskládání manželky, vraždy různého typu či dítě dávající hektolitry mléka pro celou rodinu. "Glanc", který film získává nazačátku (vlastně na konci), bohužel ke konci (tedy na začátku) poněkud ztrácí, ale i tak je to Adárap ! ()

gombarix

A pak že šipka času nemůže změnit směr... tenhle film zabil Einsteina, pánové! Akorát se připravte na to, že po jeho zhlédnutí vám bude chvíli připadat "obráceně" všechno ostatní. Ovšem Obermaierová v plavkách je luxusní ve všech směrech. :9 ()

HH

Včera jsem si tento film po delší době opět pouštěl na DVD a jen mě to utvrdilo v názoru, že je to prostě geniální dílko. Všechno je naprosto přesně, jak má být, včetně stopáže či žlutého filtru. O dokonalé symbioze děje filmu a komentáře V. Menšíka ani nemluvě. Skvěle vygradované gagy vzniklé obrácením otázek a odpovědí, perfektní herecké výkony všech zúčastněných (včetně účastníků popravy). Mám rád černý humor a klasické grotesky a tenhle film oba moje oblíbené žánry spojuje ve vrcholné podobě. ()

rekkky

S přihlédnutím na rok vzniku je Happy end naprosto ojedinělým počinem, ale zároveň potvrzuje, že 60. léta minulého století byla v podání československých filmových tvůrců bohatá na vznik skvělých komedií. Odvyprávěný příběh řezníka Frydrycha nazpět společně se scénářem plným groteskních rozhovorů perfektně baví a film tak oplývá několika aspekty, které stojí za vidění. 71 minut filmu mají spád a jednotlivé scény na sebe vhodně navazují, čímž závěr dostává správný obal. Námět, vizuální stránka, kostýmy, kulisy a také střih podporují vysoké hodnocení. ()

Evander

Je pravda, že obrácené dialogy vedou k řadě vtipných momentů, ale já na tyto experimentální věci nejsem a jak mám rád Menšíka, tak mě Happy end nebavil. ()

johnywalker

Zvláštní... Nikdy jsem o tomhle výjimečném československém díle neslyšel a upřímně se tomu velice divím. Tím spíše, že jde o počin samotného Oldřicha Lipského a v hlavní roli s oblíbeným Menšíkem. Zkrátka jde o film, který by se měl dostat více do povědomí českým občanům a to hlavně z toho důvodu, že naprostá většina takzvané mladší generace vůbec nezajímají černobílé "staré" filmy, které dávají na ČT a s oblibou je přepínáme klidně jen na reklamy... Ano, "my", já mezi patřím také. A není se čemu divit. Jak nás můžou zaujmout. Neslyšeli jsme o nich, nejsou v kinech, nemáme tušení o čem jsou, nerozumíme jim... Upřímně, za sebe nemůžu říct, že bych najednou začal brouzdat těmito filmy a pídil se o podstatě české filmové tvorby minulého století (mám tím na mysli spíše před érou Svěráka či Soboty), avšak minimálně toto dílo,by měl vidět každý, kdo se alespoň trochu zajímá o film. Překvapilo mě. Zkrátka, podívejte se... Úvodní půlhodinka se od té druhé z mého pohledu velice liší, je svižnější a zajímavější, proto dávám hvězdičku dolů, ale to je prakticky jediný důvod! ()

canucks333

Je priam až neskutočné aký klenot dokázali českí bratia natočiť pred 50-timi rokmi. Film natočený s obrovskou dávkou inteligencie a odvahy, ale najmä dadaistickým humorom. Krásne hravé, miestami nádherný čierny humor, ktorý ma nútil k explóziám plným smiechu. Akurát záver mi prišiel mierne nedotiahnutý, ale to je minimálna chybička krásy Videl som 1x v originálnom českom znení ------- 90% ()

franya69

Brilantně provedený a zajímavý nápad, nikoli však pro mně. Ani skvostné obsazení a tehdejší krása paní Obermaierové mě prostě k tomu aby mě to bavilo nepřesvědčily. Párkrát jsem se pousmál, ale k salvám smíchu jsem měl na míle daleko, prostě mi podobné projekty nesedí a tři hvězdy jsem dal spíš z úcty, jinak by to u mě bylo tak necelé dvě a půl, bohužel. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám