Vzorná škola mocnářství, Vzorné rodinné štěstí, Otec chudých, Vzorná láska lepších lidí. Kolem roku 1900 promítá v jarmareční boudě Jaroslav Hašek čtyři filmové příběhy. Veselosti ze života c. a k. monarchie s komentářem jana Wericha. (oficiální text distributora)

Stegman

Jednotlivé povídky: Pucholtova ****, Postráneckého ***, Záhorského **, Kemrova *. ......... Úroveň povídek má bohužel sestupnou tendenci a ke konci to už je "sranda" vyloženě k uzoufání. I když je možné, že jsem kvůli tomu poslední povídku ohodnotil hůř, než by si byla zasloužila samostatně (**?). K Werichovi: jeho glosy se mi tam nehodily, resp. rušily příběh. ()

Vesecký

Zdá se mi,že povídkám uškodily vsuvky, které je oddělovany, byť s komentářem mistra Wericha. Lipský nás jimi chce navodit atmoaféru počátků naší kinematografie, a tak hrdiny povídek v nich vidíme jako diváky představení, jež je pak karikuje v plné nahotě, jak to Hašek uměl podat. I slavný Případ s křečkem je mnohem vtipnější v knize než ve filmu. A tak oko diváka potěší snad jen dětské tvářičky Václava Postraneckého a Vladimíra Pucholta. ()

Biopler

"Pán Jozef Hanzlíček, starý mládenec, neměl rád ženy a když, tak jedině zarámovany." Hláška, ktorá mi spolu s výkonom Marvana utkvie v pamäti. Zvyšok sa nedá nazvať herectvom či filmovým umením, akurát tak zlátaninou n-tého rangu. ()

GIK odpad!

Čtyři totálně nesmyslné povídky "geniálního" spisovatele Haška. První záchodový příběh s naprosto inteligentní voňavou zápletkou žáčka, který se zamkne na suché toaletě během písemky. Nejprve pro něj chodí jeho spolužáci, pak učitel a nekonec přijde kloučka požádat o návrat i sám pan ředitel ústavu. Následuje naprosto strašná příhoda s křečkem v kanapi se směšně se pitvořícími herci v čele s Marvanem a Fialou. Kanape (v naprosto dezolátním stavu vhodné leda tak na skládku odpadu) se dle názoru celé nepovedené rodinky nakonec podaří zachránit. Poslední totálně trapná fraška o stíhačkách, které mají za cíl dokopat jistého chudáka ke svatbě s dceruškou jedné stíhačky. Ještě že jsou příhody pospojovány komentáři "moudrého klauna", který nám sdělí, že věta "Voják šel za služkou do lesa." není příliš vhodná do písemky pro desetileté děti. Tak proč to tam jeho (sou)druzi cpou?? ()

Zevon

Tohle není žádná nostalgická vzpomínka na staré zlaté časy, ale výborné filmové zpracování povídek skvělého Jaroslava Haška v plné síle, bez ideologických podtónů a šablonovité struktury propagace komunismu své doby. Jak se podařilo, opravdu netuším. ()

Rodin

Nebylo to špatné, 4* jsou tam za vyhánění křečka, jinak by byly 3. Ale vcelku povedená taškařice, na dobu svého vzniku opravdu nadprůměrný film. ()

George.Camel

Čtyři krátké povídky sjednocuje promítačka a vtipný komentář Jana Wericha. O každé povídce by se dalo napsat pár řádek, ale raději si to secesní kouzlo dopřejte sami. Každá malá role je ve filmu velmi stylizovaná, mnohdy herci až přehrávají, ovšem k filmu to patří a nikterak to nepřekáží. A hledači vtipných hlášek si jistě také najdou ty své větičky či slovíčka - např. Kopeckého "Puf, puf, puf, puf ..." Přeji příjemnou zábavu. ()

jendamaty

Bohužel už se na tom trochu podepsal zub času uplynulého od vzniku předlohy, nicméně režijně to je dobré a hlavně skvěle obsazené. První dvě povídky znatelně lepší než dvě zbylé. ()

antragus

Nikdy jsem se netajil tím, že národní literární poklad zvaný Hašek mi nepřijde zase tak geniální a k popukání jako některým jiným obyvatelům této republiky. Možná, že ve své době představoval poněkud veselejší záležitost, ale v dnešní všeobecné otrlosti se mi zdá, že jeho humor silně pokulhává. A filmové zpracování na tom nic nezměnilo. Navíc býval Hašek placen dle kvantity (tuším, že od řádku) a na některých povídkách se to až bolestně odráželo – sebevětší konina se až nehorázně táhne a u druhé povídky jsem čekal, jestli si na vyhnání křečka z kanape nakonec povolají i slona a kolik zvěře nakonec tato bizarní archa Noemova celkově pojme… ()

Kivis

Typ filmu, u kterého už po pěti minutách tušíte, že pod čtyři hvězdy nepůjdete. Poetika češtiny, Haškův laskavý humor, Werichův charismatický hlas, plejáda mladých herců, kteří se postupně zapsali do dějin české kinematografie, stejně jako v té době začínající režisér Oldřich Lipský... Na mě tenhle mix prostě funguje. Obzvlášť, jakmile někde promluví Werich nebo později Zdeněk Svěrák, okamžitě jihnu, plesám a upadám do stavu slepé lásky k mé mateřštině, takže jestli jsem v tom zaslepení přehlédl nějaké výraznější nedostatky, omlouvám se. ()

hostivít

Poměrně zajímavý film, který ještě zdaleka nedosahuje na vynikající pozdější Lipského filmy (Adéla, Joe, Vraždy), ale přesto stojí za shlédnutí už jen z historického hlediska. Ze čtyř povídek je určitě nejlepší ta druhá o zatoulaném křečkovi, nejen díky svému ději, ale především díky skvělým hereckým výkonům Marvana, Sováka a Fialy. V ostatních částech jsou herci také dobří (Filipovský, Kemr, Lipský), ale děje už nejsou tak zajímavé. Co dělá tento film koukatelným je především komentář Jana Wericha, který je opravdu vtipný a hlavně pomáhá orientovat se v ději. ()

Drslw

Na čas vzniku dosť dobré, avšak v porovnaní s Haškovými poviedkami, ktoré boli predlohou, riadny zostup. Nezasmial som sa ani raz, a to pri čítaní ledva vidím cez slzy smiechu... ()