Když draka bolí hlava

When Dragon Has a Headache

Pohádka

Česko / Slovensko, 2018, 99 min

• zdeny99

Krásná výprava, krásné kostýmy a ještě jakžtakž jeden krásný dráček Čmoudík se dvěma hlavama. Jedna mluví česky, druhá slovensky. To už se mi tak nelíbilo, ale je v tom jakási originalita. Jenže tím vše krásné končí... Ten druhý drak, samozřejmě ten "zlý", je překvapivě drak vegetarián. Nejraději má makové buchty a nevypadá věru zle. Je to spíš hned ten nejroztomilejší po drakovi z filmu ZA HUMNY JE DRAK. Ty jeho oči jsou tak roztomilé jako ty sněhulákovi z LEDOVÉHO KRÁLOVSTVÍ. Ale nejvíc mě dožírá na něm to, že místo lidí žere buchty. Co se týče digitální animace, tak drak Čmoudík se povedl, zato ten vegetarián vůbec. A co je ještě horší, tak ten děj, který je absolutně o ničem. Tahle česko-slovenská pohádka, v níž Češi mluví slovensky a Slováci česky, mě vůbec nebavila. [1307. hodnocení, 155. komentář, 13%, 40. nejhorší film](4.12.2019)

• silentname

Bum Bum a Koniec. Mám vôbec povedať viac? Podľa mňa to vysvetľuje všetko "Když Draka Bolí Hlava" je absolútny odpad v rámci československej filmovej produkcie. Neviem kam hlbšie chce ešte Dušan Rapoš klesnúť, no tu nefunguje absolútne nič. Dialógy sú strašné, postavy sú neskutočne otravné a plné klišé, všetko je maximálne gýčovité a efekty sú tak strašné, že sa na to absolútne nedá pozerať. Gott v slovenčine znie hrozne, hudba vo filme je otrasná, vizuálne to neponúka nič a príbeh je tak neskutočne úbohý, že k tomu nemám čo dodať. Táto rozprávka by mala byť zakázaná. Nemalo by sa to sledovať, deti treba od toho držať čo najďalej a ak to chcete odsledovať v zdraví, tak doporučujem mať pri sebe fľašku. Otrasný film. Hodnotenie: F(21.4.2019)

• Marze

Hlavní postava je zde jméno sponzorské cukrovinky, která se stále nabízí. Výtvarná a triková stránka vypadá jako z pravěku Studia Kamarád. Dětem se předkládá výuka jazyků včetně obstarožních vtípků o drevokocúrovi. Polovina filmu jsou folklorní slavnosti v krojích. Herci jsou toporní herci stejně jako dialogy. Jsou zde klokani, vtr, halušky, píseň „po roce – Vánoce – nemoce“ a celkově to nedává smysl.(13.4.2020)

• karlos-rio

Pokládám si otázku jak hluboko ještě musí klesnout úroveň pohádek. Hlouběji už to snad ani nejde.Naivně jsem si myslel, že už nikdo nedokáže natočit příšernější pohádku než byla Slíbená princezna,ale Rapoš to dokázal. Kája mluví slovensky,proč? Je to naprosto nepřirozené, ale není to zdaleka to nejhorší. Kde začít? Otřesné dialogy, příšerná hudba,herci v hlavních rolí, nesympatický,otřesný, absolutně bez talentu, to snad ani nebylo hraní ,ale jen přednes textu, ale to platí i pro ostatní. Triky, jako vážně? Draci to je naprostý výsměch,když si představím co dokázal pan Karel Zeman v roce 1955, chce se mi brečet, jak mohl tenhle amatérismus někdo vůbec natočit a myslet vážně, pouštět papírového draka na louce,kde se odehrává většina filmu by vyšlo levněji a bylo by to mnohem přirozenější, jeden vypadá jako Mondoshawan z pátého elementu ,ale to je rok 1997, a tohle je trapná a nepovedená kopie,a ten druhý, tak to je kříženec pásovce,ještěrky,netopýra,prostě koupíte v obchodě s hračkami jakoukoliv figurku, postavíte jí před kameru a máte draka. Dokonce i drak mrak je přirozenější.Ostatní triky ani nebudu popisovat,posaďte před počítač klokana, třeba toho který tam poskakoval po louce a nebo jakékoliv zvířátko a nemusí být ani cvičené a zvládne to lépe.Rapoš,režie,scénář,hudba, TV Barrandov Jaromíra Soukupa, má těžkého soupeře.Netuším co bere Rapoš za matroš,ale měl by to začít prodávat. A pokud v sobě nic neměl, má už mít nasazenou svěrací kazajku.Ale abych nebyl jen kritický,našel jsme jedno pozitivum,konec.(2.12.2019)

• Oktavianus

Na slavnostní premiéře chvíli před koncem prohlásilo jedno dítko, které sedělo kousek vedle mě: "Babi, pojď domů, mě to nebaví." A tím je řečeno vše. Pokud to nebaví cílovku, tedy malý děti, pak se prostě něco nepovedlo. A tady se toho nepovedlo hodně. Režisér Rapoš na téže premiéře prohlásil, že chtěl "jenom ukázat, že i když mají Češi a Slováci každý svou hlavu, srdce máme stejné". No, to opravdu zobrazil. Jenom to. Už totiž nic navíc. Nebudu tu vypisovat všechny přešlapy jako infantilní a vlastně hrozně prázdnej scénář (takže když má pohádka 100 minut, je to malér), příšerné triky, neskutečnou lacinost každého záběru, špatné ozvučení i špatné obsazení včetně tragického omylu s Karlem Gottem (není to herec a to je strašně vidět, slovensky mluví jednak špatně, tedy s chybami, a jednak je vidět, jak strašně se na to soustředí, takže deklamuje jako v Národním divadle. Což ve spojení s tím, že není herec, vede k herecké tragédii). Hlavou jsem tloukl do stěny ve chvíli, kdy se product placement nacpe i do pohádky (jako ta Marlenka... to bylo moc. Ještě horší než štěk Osmanyho Laffity. Na PP jsem alergickej, ale tohle šlo ještě dál a ještě hůř, než jsem si kdy dokázal představit). Napadlo mě, s kým a jakou musel Rapoš uzavřít dohodu, že tenhle film jde do kin? Svým pojetím a laciností nepatří ani do televize v hlavním vysílacím čase (prokrista, i Troška točí lepší pohádky!), maximálně tak v neděli v jednu odpoledne na ČT 1 mezi nejlacinější studiovky. Ale do kina fakt ne. Jedno jediný pozitivum ale vidím: obsazení princezny Zuzanou Žákovou. Sice tu neměla moc co hrát, ale věřím, že dostane pořádnej scénář, hvězda z ní být může. Talent má a skvěle vypadá (po premiéře jsem z ní nemohl spustit oči). To je ale strašně málo. Ten film je fakt průšvih.(27.10.2018)

• - Karel Gott si mohl vybrat, jestli bude hrát krále nebo kováře. Nakonec si vybral roli kováře. (Duoscop)

• - Jako rytíř se ve filmu krátce mihne i frontman legendární české rockové kapely Doga pan Roman Izzi Izaiáš. (rublik05)

• - V tomto snímku se objevil jihovýchodní druh ledňáčka – ledňáček gurial (Pelargopsis capensis). (OLDA8)