Operace Eichmann

• USA Operation Finale (více)

V roce 1960 získává ředitel izraelské tajné služby Mossad informaci, že se v Buenos Aires ukrývá nacistický válečný zločinec Adolf Eichmann se svou rodinou. Eichmann je považován za architekta konečného řešení židovské otázky. Mossad získal informaci o Eichmannově pobytu od Sylvie Hermanové, židovské dívky, která se začala přáteli s Eichmannovým synem Klausem. Klaus je v kontaktu s Carlosem Fuldnerem, bývalým nacistou, který pomáhal v útěcích pohlavárů do Argentiny. Poté co je Eichmannova totožnost potvrzena pomocí fotografií, rozhodne Mossad o zahájení akce Eichmnannova zatčení. Do Argentiny je povoláno komando Mossadu pod vedením agenta Zvi Aharoniho. Členem týmu je i agent Peter Malkin, který se v minulosti neúspěšně pokoušel Eichmanna dopadnout, a Malkinova bývalá přítelkyně Dr. Hanna Elianová. Cílem operace je unést Eichmanna a převézt ho do Izraele, kde by měl být souzen za své válečné zločiny. Po seznámení s Buenos Aires se tým vydává do akce. Eichmann je zneškodněn a unesen do tajného domu Mossadu, kde se členové mise pokoušejí z Eichmanna získat podpis k souhlasu s jeho převozem do Izraele. Aharoni zkouší svou vyjednávací taktiku, ale je s jednáním neúspěšný. Peter začíná postupně vést s Eichmannem rozhovory, ve kterých se ho snaží přemluvit k podpisu, aby v Izraeli mohl sdělit pohled na události ze své pozice. Eichmann nakonec souhlasí. Pod maskou pilotů se skupina Mossadu spolu s léky ovlivněným Eichmannem vydává na letiště v Buenos Aires. Bývalí nacisté vzburcují policii a pokusí se zastavit odlet letadla. Díky Peterovi však nakonec letadlo odletí a Eichmann je před tribunálem v Izraeli odsouzen k trestu smrti. (TV Prima)

Agnostik

Snad nejlepší filmové zpracování o tajné akci a plánu izraelského MOSSADU na dopadení jednoho z největších zločinců druhé světové války Adolfa Eichmanna. ()

kotrlak odpad!

Stokrát přežvejkaná sláma v béčkové verzi od Netflixu. Snad nejzábavnější je tu Kingsley, kterej by moh z fleku nastoupit do muzea voskovejch figurín. ()

LittleMagali

Nekonečné zklamání. Jak se to mohlo stát? Operation Finale je další důkaz, že pro dobrý film nestačí mít skvělé herce. Pokud děj, který vydá na půl hodiny, natahujete neskutečných 123 minut (!!!), tak to prostě zkrátka nemůže být dobré. Nebo možná může, ale tady se to každopádně nestalo. A to jsem se skutečně těšila, válečné a poválečné filmy mám moc ráda. Nicméně zkrátka jsem stále čekala, kdy to přijde, trpělivě a napjatě... A najednou byly titulky. Au. ()

Royaldell

Jediná věc co mi na tom filmu vadila byla, že si občas tvůrci z Netflixu neuvědomovali, jak moc vlastně vážný ten film má být. Nemyslím si, že ve se ve filmu o jednom z největších monster druhé světové války má řešit způsob, jakým chodil na toaletu, když ho drželi v zajetí, nebo romantické estrády dvou hlavních postav. Na druhou stranu se mi hrozně líbilo to napětí počas celého filmu, i když každý ví, že to dopadne dobře. Ben Kingsley by se měl vrátit ke Gándhímu, protože ve mně určitě nevyvolal pocity vzteku ani nenávisti, i když to měl být určitě aspoň trošku záměr. ()

Stinger78

Zjednodušená varianta dopadení Eichmanna. Film dobře odsýpal, i když jsem měl strach, jak budou vyznívat "upovídané" scény. Za mě ale cajk, jako jednohubka na víkendový večer moc dobré. ()

Parisienne09

Operace únosu Adolfa Eichmanna k soudu do Jeruzaléma je velmi zajímavé téma. Zde se podařilo získat i dobré herce, jejich výkony byly vesměs velmi dobré. Ocenění si zaslouží i historická přesnost. Přesto jakoby zde něco chybělo. Napětí zde najdeme, ale je to vše takové nějaké vlažné. Nakoukneme i mezi argentinské nácky, ale opět jakoby bez chuti. Průměrné dílo. ()

PORTER44

Z války tam toho moc nečekejte jen pár vzpomínek,je to ze šedesátých let  parta Izraelských židů se vydává na dostižení Eichmanna kterého objevili pod falešným jménem,chybí napětí.snímek beru hlavně jako že jsem se zase něco o těch hrůzách dozvěděl. B.Kingsley to zahrál skvěle. ()

OtokPag

Izraelské tajné služby dlouhodobě odvádí skvělou práci, ale při bližším pohledu to občas působí trošku amatérsky 🇮🇱 ()

mikroslar

Téíma Eichmannova únosu má rozhodně dramatický potenciál. Už samotná reálná operace byla dosti dramatická a jelikož se ji autoři díla nehodlali držet doslovně (což u filmů s historickým , či z reálné situace vycházejícím námětem chválím a cením neboť realita nikdy není zajímavější, než to, co z ní dovedeme naší interpretací udělat) mohlo být na pořádné drama zaděláno. Myslím, že se to ve scénáristické rovině povedlo jen částečně.  Důvodem je dle mého názoru přílišná akcentace Malkinovy motivace (linie s jeho popravenou sestrou), před dramatickými momenty. Z filmařského hlediska je to průměr bez jakýchkoli nápaditých řešení, ať už ve vizuální, zvukové, střihové, či kompoziční oblasti- nicméně film ani žádné takové ambice nemá. Nikdo se nejspíše nebude nudit,  ale hluboce zasažen z kina také nikdo neodejde. ()

Kelinej

Film leccos zjednodušující, ale přesto velmi věrohodný. Kde jsou ty časy, kdy si lidstvo uvědomovalo, že zločinci patří před řádný soud... ()

TondaHajek

SPOILERY Eichmann je relativně známá historická postava a známe ho jako ukrutného a zrůdného padoucha, který má na svědomí společně s dalšími miliony evropských Židů. Film s tím počítá a tak nám servíruje nový pohled na něj, a sice v době, kdy už jeho sláva opadla, žádná zvěrstva už nepáchá a v klidu se v Argentině ukrývá a stará o králíčky. Pak na něj však vlítne zákeřný Mossad a odvleče jej od rodiny, vyvíjí na něj silný tlak a nakonec jej donutí podepsat nějaký papír, že se de facto nechá oběsit v Izraeli. Ve výsledku na mě samotný Eichmann tedy působil jako oběť a sympaták a bylo mi ho skoro líto, když ho bezmocného odváželi autem do letadla, přestože vím co udělal a film mi to pomocí flashbacků připomínal. Příběh tedy zní takhle na papíře silně, ovšem zpracování už je horší. Spousta zdlouhavých dialogů, nezajímavých a absolutně nesympatických postav (čtěte všichni až na Eichmanna), nudné prostředí a víceméně nenápadité vypravovaní z něj nakonec činí průměrný film. Dávám pouze silnější 3 hvězdy a to jako člověk, kterého dané téma zajímá. ()