Selhání vyloučeno

Henry Fonda se jako americký prezident snaží zabránit zničení světa. Kniha dvojice politických vědců Eugena Burdicka a Harveye Wheelera Fail-Safe (Selhání vyloučeno) byla poprvé vydána v říjnu 1962, tedy přesně v době vrcholící kubánské krize. Toto bezděčně přesné načasování učinilo z fiktivního příběhu o hrozícím jaderném konfliktu mezi světovými velmocemi populární bestseller. Práva na jeho zfilmování koupil nezávislý producent Max Youngstein, který pověřil napsáním scénáře Waltera Bernsteina (jednu z četných obětí hollywoodských černých listin) a režií Sidneye Lumeta, zkušeného televizního tvůrce, který už si stačil udělat jméno i ve filmu (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Pohled s mostu). Snímek byl natočen během 32 dnů v newyorských Foxových studiích a musel se obejít bez spolupráce amerického Ministerstva obrany, které dokonce odmítlo poskytnout záběry letících bombardovacích letadel (proto se ve filmu objevují jiné stroje, než o jakých se mluví). Souběžně vznikal v Anglii Kubrickův snímek Dr. Divnoláska, který sice vycházel z jiné předlohy (kniha Red Alert z roku 1958), ale v podstatě se zabýval stejnou tematikou, i když v poloze velmi černé komedie. Kubrick zažaloval tvůrce filmu Selhání vyloučeno z plagiátorství a následné mimosoudní vyrovnání mělo mimo jiné za následek to, že distribuční práva obou filmů se ocitla v rukou hollywoodského studia Columbia. Na Kubrickův nátlak dostal přednost Dr. Divnoláska, který se po své premiéře v lednu 1964 stal diváckým i kritickým hitem a dodnes patří mezi nejlepší díla filmové historie. Selhání vyloučeno bylo Columbií uvedeno do amerických kin až v říjnu 1964 a ve stínu Kubrickovy klasiky divácky zcela propadlo a neobjevilo se ani v oscarových nominacích. Jeho nepopiratelné kvality byly znovuobjeveny až s časovým odstupem.
Lumetovi se podařilo vytvořit nesmírně působivý snímek (který se zcela obešel bez hudby!) o jaderné krizi, ústící do nevyhnutelně tragického konce, velice střídmými, polodokumentárními prostředky. Do popředí vystupují přesvědčivé herecké výkony, zejména Henryho Fondy (americký prezident), Dana O’Herlihyho (generál Black), Waltera Matthaua (chladně kalkulující politický analytik Groeteschele) a Larryho Hagmana (překladatel Buck) a mnoha dalších. Malou roličkou ve filmu debutoval později známý komik Dom DeLuise. V dubnu 2000 byla na základě Bernsteinova scénáře odvysílána nová živá (!!) černobílá inscenace (na naší kabelové televizi uvedená pod názvem Neodvolatelná mise), kterou produkoval George Clooney a režíroval Stephen Frears. (Česká televize)

HarqAlAda

Tento snímok prehlasujem za nadčasový. Ani po rokoch nezostarol, mám pocit že skôr dozrel v kontexte dnešnej doby. Zvieralo mi riťku, nekompromisne ma vtiahlo do deja a prepotil čo som mal na sebe. Plných päť a musím dodať, že The Sum Of All Fears je oproti tomuto veľmi slabý odvar. Fail-Safe sa zameriava práve na motivácie, dôsledky konania, konanie postáv a ľudský faktor studenej vojny a všetko ostatné podriaďuje tomuto zámeru. Plus vynikajúce spracovanie, ktoré mi sadlo. Nemá zmysel vyzdvihovať každého výkon. Odporúčam všetkými piatimi hviezdami. ()

Duke90

Do doby než se na scéně objeví letouny směřující svůj útok na Moskvu, jsem považoval toto Sidneyho dílo za docela nudnou záležitost, ale vše se naštěstí pořádně zdramatizovalo tak jak to mám rád a pak už jsem ani nedutal a hltal veškeré dialogy (hlavně ty s Henrym Fondou jako prezidentem). O napětí rozhodně nouze nebyla, jen prostě nechápu těch několik "zbytečných" momentů před celou událostí, kdy jako by chtěl Sidney trochu únavně naznačit ticho před bouří, ale nevadí. I tak velmi kvalitní film a jsem moc rád, že mě nakonec nezklamal. ()

matusb

Na tento film som natrafil v jeden večer náhodou pri prepínaní programov a spať som poriadne nemohol celú noc. Snáď jeden z najnapínavejších filmov aký som kedy videl, do poslednej chvíle som ani nežmurkol a sledoval úžasnú zápletku, ktorá vyústi do tak strašidelného a zároveň filmovo skvelého konca, že mi Fail-Safe nadlho utkvel v pamäti. Tento film je síce "výsledkom doby", no aj tak skvelo ukazuje ako blízko v tých časoch svet stál na pokraji jadrovej apokalypsy. A v dnešnej dobe, kedy sa jadrovými zbraňami vyzbrojujú rozvojové štáty, sa jeho téma, bohužiaľ, znovu stáva aktuálnou. Vrelo odporúčam! ()

Coliseum

Sidney ve Formě, Henry v upoceným patosu, Walter mimo sebe. Moc hezky vykreslená anatomie postav a mrazivá bezmoc za rohem. ()

Trumper

Strhující drama „jedné místnosti“ zachycující člověka v extrémně vypjaté situaci, aneb Dvanáct rozhněvaných mužů převedených na pole globálního konfliktu.___ Divím se, že tento snímek nedosáhl podobného věhlasu jako Lumetova Dvanáctka o 7 let dříve. Každopádně ve srovnání s remakem z roku 2000 jednoznačně vítězí Lumetův originál (i když ani remake nedopadl špatně). 90+% ()

muti

Film ktorý vychádza z predpokladu že stroje nie sú spoľahlivé, náladové a robia si čo chcú a človek nemôže dôverovať ničomu. Zároveň priznáva, že Rusi použili rušičky signálu a komunikácia s bombardérmi bola znemožnená. Čo s letkou smrti ktorú nemožno zastaviť? Pár strojov, ktoré sú schopné doletieť z Aljašky až do Moskvy bez toho aby ich čokoľvek zastavilo. Well... Potus dáva prednosť zbombardovaniu NY ako signál, že Amerika nechcela znukovať Moskvu a začať jadrovú vojnu. A tak idú vypustiť nie jednu ale rovno dve nuky 😀 aby ťa na NY akože vykrátila tú pomýlenú na Moskvu. Dáva to zmysel? Poznáte dilemu rušňovodiča? Musí prejsť buď cez ľudí na trati A alebo V, každopádne, zrazí niekoho. Vy musíte určiť koho prejde, či dvoch dospelých alebo jedno dieťa (prípadne iné obmeny). Film ale dáva možnosť aby vlak zrazil ľudí na koľaji A, načúval na koľaj V a napokon aby sa rušňovodič sám zastrelil. Problem solved, nikto nie je vinný. Wtf. Každopádne, herci hrali ako o život, aj s miernym teatrátrom minulých čias. Plus jedna úvodná facka žene ktorá by snáď chcela čosi viac. ()

Johgas

Z toho filmu mrazí. Když si vezmu, že dnes je situace ještě mnohem nepřehlednější, než byla v šedesátých letech...psychopatů mezi politiky je podstatně více, než bylo tehdy. A nemluvěj´spolu. Příznačné je, že největší krvežíznivec ve filmu byl "civilní poradce Pentagonu" ve skvělém podání Waltra Matthau. Konec jsem nedokázala tipnout, a přiznávám, že jsem ho nečekala. ()

PanWolf55

Návod pro všechny prezidenty světa, jak oddělat nenápadně první dámu! Nebo aspoň pro ty, kteří mají v arzenálu letadla s atomovkama. ... Napětí v tomhle filmu se dá krájet. Děj vás chytí od první minuty a nepustí až do masakr finále. Poslední záběry žijícího New Yorku se mi vybaví vždy, když si na tenhle film vzpomenu. Žádná hudba, výborní herci, silný příběh. Víc takových filmů. ()

Muad

Poutavý snímek dokazující obecenstvu, jak blízko "byl" svět od naprostého zničení. Věrně zachycuje absurditu studené války. Vynikající herecké výkony. Vynikající režie. Jen mám takový pocit, že dnešní mladší generaci to už tak moc neřekne. Doba pokročila.. ()

jossC

Ze začátku trochu nuda,ale pak opravdové drama.Povinně zhlédnout pro všechny,co mají moc to tlačítko zmáčknout...Jasný čtyři hvězdy. ()

JimmyMcNulty

Bohužel pro mnoho lidí neznámý film. Škoda Dr. Divnolásky, protože Fail-Safe rozhodně není horší film a zasloužil by si daleko větší uznání. Lumet natočil fantastické drama s výborným Fondou, skvělou atmosférou a s neskutečně mrazivým závěrem. Jasných 90%. ()

Ardath

Fail-Safe je pomník neutuchající blbosti a krátkozrakosti lidstva. Sidney Lumet si vždy uměl poradit s tíživými tématy a tenhle thriller mi nahnal husí kůži jako málokterý jiný. Je velká škoda, že jeho fatální přesah bude navždy přehlížen ve stínu známějšího Dr. Divnolásky. Na působivosti mu to však neubírá! ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)