Všechno bude

Všetko bude

Winter Flies

Road movie / Drama / Komedie

Česko / Slovinsko / Polsko / Slovensko, 2018, 85 min

Rodinný film byl mnohem větší hardcore art, Všechno bude je oproti tomu velice divácká a uvolněná road movie o svobodě a volnosti, avšak se zjevnou sociální rovinou a s motivy chlapeckého dospívání. Ze začátku je poměrně těžké se na film naladit, neb jeho hlavními hrdiny je dvojice náctiletých chuligánů, kteří si pod tou svobodou představují hlavně krádeže aut, útěky z domova, střílení po autech z airsoftové pušky a pohrdání autoritami, což film přiživuje tím, že prezentuje dospělé postavy jako nedbalé a nezodpovědné jedince nebo jako nedůvěryhodné podrazáky. Postupem času se ale do příběhu a jeho postav nakonec vcítit lze, hlavně díky konstantně dávkovanému lehkému humoru a maximálně přirozeným hereckým výkonům hlavních protagonistů. Svoboda a uvolněnost každopádně prosákly i do struktury filmu a některých konkrétních dějových aspektů, které působí velmi neučesaně, ať už se jedná o rozdělení příběhu do dvou na přeskáčku vyprávěných časových rovin nebo třeba o způsob jakým je z policejní stanice "odklizen" na většinu filmu jeden ze strážníků.(3.7.2018)

Kdyby si Omerzu odpustil ten tezkopadny symbolismus a tocil scenare bez hromady neveryhodnych situaci, tak uz by se tu pely ody a psalo by se o nem jako o novem Formanovi. Takhle je to bohuzel s nim ale film od filmu horsi. A ty motivy vsemozne zvireny, roztomilych psu, a predcasne vyspelych deti uz jsou poradne vycpele. Priste to chce proste lepsi scenar, jinak nic nebude.(13.7.2018)

Olmo Omerzu si to tam hází lehkou rukou a ten spoleh na intuici bez klíče mě baví. Chvíli mi trvalo si zvyknout, ale nakonec mě třeba skoro úplné vynechání expozice docela vyhovovalo. Zajímavý protipól ke kontrolovanému Domestikovi. Chce to od lidí trpělivost a musíte přistoupit na na pravidla (nebo jejich absenci), co film diktuje. Ale nakonec pro mě příjemný zážitek.(1.7.2018)

Všechno bude je celkem fajn film, ale nic víc. Zajímaví hrdinové, ale neprojdou žádným velkým vývojem. Zarámování děje výslechem dává příslib něčeho dramatičtějšího, ale nakonec je to spíš sled (dobře natočených) epizod. Doufal jsem, že by kostru příběhu mohl tvořit vztah ústředních hrdinů, ale ve výsledku se ani ten nemění. Film má ale silnou atmosféru a několik dobrých / vtipných / poetických momentů. Před pár lety jsem ale četl Čika od Wolfganga Herrndorfa, který nabízí podobný, ale propracovanější a tak nějak silnější příběh. Zajímalo by mě, jestli ho četl i Olmo Omerzu.(30.3.2019)

Dva kluci si prostě vyjedou na výlet a zažijí pěkných pár dobrodružství. Z filmu je cítit pohoda a svoboda, tak jak to má u správné road-movie být. Herecké výkony zejména mladé dvojici ústředních hrdinů potěší a pěkně se skloubí s jejich dospělými kolegy. Film při světové premiéře doprovázela početná delegace a měl jsem pocit, že i uvnitř filmového štábu vládla pohoda, která tak hezky vyzařuje z plátna. Vnímám i myšlenkové přesahy snímku, hlavně kontrast bezprostřednosti a férovosti mladých a cynického světa dospělých. A to je vše. Není to vůbec špatné, ale upřímně, čekal jsem po Rodinném filmu stejně jako část publika trochu víc. Tři hvězdičky.(2.7.2018)

• - Množství lokací, ve kterých se hrdinové objevují je opravdu velké: Adamov, Smetanovo náměstí (Adamov), ulice Osvobození (Adamov), kostel sv. Barbory (Adamov), ulice Pod Horkou (Adamov), náměstí Práce (Adamov), Libčeves, Litvínov, Růžodol (Litvínov), Píšťany, Žernosecké jezero (Píšťany), Havraň, průmyslová zóna Joseph (Havraň), Ralsko, Hradčany (Ralsko), Boreček (Ralsko), Stráž pod Ralskem, Sosnová, čerpací stanice (Sosnová), Krušné hory, vrch Homole (Krušné hory), České středohoří, řeka Sázava, peřeje Stvořidla (řeka Sázava), Měšín u Jihlavy, most (Měšín u Jihlavy), Choteč u Prahy, Praha, Radotín (Praha), Trmice, viadukt (Trmice), Český Újezd, Zahrádky u České Lípy, Srní u České Lípy, Kostelec nad Labem, Žandov, Dolní Police, Horní Police. [Zdroj: Filmovyprehled.cz] (sator)

• - Policejní vyšetřování probíhalo v městě Adamov na Blanensku, natáčelo se v budově bývalé pošty. Skutečná policejní stanice se ovšem nachází hned ve vedlejším domě. [Zdroj: blanensky.denik.cz] (fctp)

• - Heduš (Jan František Uher) používá airsoftovou variantu samopalu PP-Bizon. (Axarus)