Králíček Jojo

• USA Jojo Rabbit (více)

Být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Tedy aspoň na jejím začátku. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend, čili v „Hitlerově mládeži,“ což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění židů a podobné hraní si na vojáčky i na válku. A to v partě se spoustou Hitlerovi též velmi oddaných kamarádů. Smysl a cíl to má jednoduchý: stát se řádným a plnohodnotným nacistou. A tím chce být i desetiletý kluk Jojo (Roman Griffin Davis), kterému v tom pomáhá jeho imaginární přítel, tak trochu nablblý Adolf Hitler (Taika Waititi). Adolf Jojovi radí v různých životních situacích a podporuje jej v jeho správném náckovství. Zlom v Jojově životě nastane v okamžiku, kdy zjistí, že jeho maminka (Scarlett Johansson) ukrývá v podkroví židovskou dívku (Thomasin McKenzie). Od té chvíle musí malý Jojo čelit svému vlastnímu zaslepenému nacismu a s tím mu jeho vymyšlený Hitler už může jen velmi těžko poradit. I když se docela snaží. (Cinemart)

mircxxx

Jako Komedie málo vtipné, jako Drama, málo dramatické. Pohled dítěte vymyté nazi propagandou je zajímavý. Vizuálně pěkné. Dobře se na to dívá ale nic velkého po tom v paměti dlouhodobě nejspíš nezůstane. ()

kaliakra

Pôvodne som dal tri hviezdy, ale keď som si prečítal tuto nižšie tú verbálnu diarrheu, musím zvýšiť na päť! ()

bublinka4

Boží. Taika je prostě skvělej. Jediné, co mě trochu při pohledu na závěrečný cast seznam mrzelo bylo to, že takhle výborný český film k nám musí přijet natočit Novozélanďan.:D ()

Doffy

Taika Waititi tu skvěle předvedl, že dokaže v grácií skloubit komediální prvky s vážnými momenty, které na člověka opravdu zapůsobí. ()

Sidenius

Krásná oddychovka s duševním přesahem. Člověk se směje jako blázen dokud si něco neuvědomí. Jinak kdo jiný by měl hrát Hitlera než potomek maura a židovky ( zároveň režisér celého filmu). Drtivá většina filmu točena na žatecku. ()

PSyk

Spoiler: Pokud čekáte po první půlhodině průpalnou řachandu po celý film, tak budete velmi překvapeni a možná i vyděšeni. Nicméně u mne Waititi & kolektiv právě tímto pozvolným přelomem získal pátou hvězdičku. ()

bigmatko

Pred filmom si treba uvedomiť, že králiček JOJO je Dramatická satira, ktorá naplnila svoju definíciu. Satire je ostrý, útočný, uštipačný, bezohľadný výsmech, posmech - dielo kritizujúce nedostatky, útočiace na nedostatky, chyby niekoho alebo niečoho iróniou, výsmechom a sarkazmom. Niektorí diváci si to neuvedomili a odchádzali z kina a veru že neviem z akého dôvodu. Možno sme videli zrod detskej hviezdy lebo JOJO to zvládol úplne skvelo. Dej je ostrý a na pozadí násilia a ľudskej tragédie si robí srandu sám zo seba. Všetci nemci síce rozprávajú Anglicky, ale berme to ako súčasť výsmechu. ()

Slepejsek

Na můj vkus těžce barvotiskový Deutchland s poněkud těžkopádným proklamováním humanistických hodnot. Přijde mi to blízké Tarantinovým Panchartům a to je pohled (udělej si s čímkoli cokoli, hlavně když to bude na plátně vypadat dobře), který mi nesedí. Vidím tu prostě příliš okamžiků, které tlačí víc na efekt než na podporu osy příběhu. ()

JCS

Film který má snad vše, satiru, humor, herecké výkony, jak Romana Griffina Davise, tak Scarlet Johannsson, která v roce 2019 skutečně exceluje. Film začíná sice jako totální pakárna, ale ve chvíli, kdy se rozjede linka židovky a matky malého JOJO, tak se strhne jeden velký herecký koncert. Za mě super film s přesahem... ()

Hajkovna

Fantastická kamera, režie, herecké výkony a výprava držena zpátky scénářem a tempem. Nadchlo by mě to více, pokud by o tom nebásnili ČSFD kavárníci. ()

Bedro

Veľakrát mi v kine napadadla paralela s Musíme si pomáhat, alebo Život je krásny, ale tento film tým dvom podľa mňa siaha tak po pás. ()

vladi3

Naposledy som v kine tlieskala v roku 2008... To hovori za vsetko... Jednoducho uzasne! POZOR SPOILERY: Je to ten najkrajsi film o laske v poslednej dobe... Mame tu Joja, ktory sa zamiluje do "juhuuu jew" a mame tu Sama Rockwella ako gay nacistu s jeho "oblubencom" Alfie Allenom... Zaciatok az mrazi, ked hra Beatles v nemcine a tieto sceny vobec nie su vtipne... Tu je pekne vidiet, aki su ludia hlupi... A zial aj v dnesnej dobe... Neskutocne mnozstvo forikov sa tu strieda s pasazami na zamyslenie... Herci su skveli a uz davno som nevidela taky dobry casting detskych hercov. Scarlett je tu tiez skvela a ulohy, kde hra matky jej neskutocne seknu (Marriage story). Myslim si, ze tento film len dokazuje, ze sme sa ako ludia posunuli az tam, ze vieme brat taketo temy s humorom... Ci by to bolo tak, aj keby to natocil nezidovsky reziser, to neviem posudit. Kazdopadne vo Foxe mali riadne gule, ked tomu priklepli prachy... Stylovo mi film trosku pripomina Grandhotel Budapest... Scena oslobodenia je tiez mraziva, ked za nemcov bojuju aj obycajni ludia... No a uplny zaver? S Bowiem? Ceresnicka na uslzenej torte... Ale zase povedzme si to na rovinu, este sa mi nestalo, aby som pri filme, kde hrali Heroes od Bowieho (v akejkolvek podobe), nerumazgala... Jojo sa okamzite zaradil medzi moje najoblubenejsie filmy a porozmyslam, ci nepreskoci aj Forresta... Bolo nacase, kraluje uz dekady :) ()

zeleznak

1.tretina odvarek, 2.solidni, 3.nuda. Spousta filmu trpi neduhem nevyvazenosti, kdy si proste nedokazi udrzet nadstandard po celou dobu. Scarlettka tradicne naminkovata, ale proboha, za co by mela/y prijit nominace na Oscara!?? To by ta filmografie sla nepekne do kopru. ()

PoprockCZ

Bizarní, překvapivě víc jak půlka štábu plná Čechů a celou dobu při sledování jsem měla oprávněný feel českého prostředí - ano většina lokací se natáčela u nás. Film jako celek lehké zklamání. Nevím, pro koho je film vlastně určen. Pro děti kvůli malým hercům? Ne. Propaganda tam není jednoznačně vykreslena a spousta narážek pro děti není. Komedie pro dospělé? No zas taková řachačka to nebyla, po zkušenosti s Hunt for Wilderpeople jsem čekala víc akčních smash cutů a hlášek, tohle bylo prvoplánovější, nic vyloženě vtipného. Historie v zábavném pojetí? Také ne. Informací z té doby je tam pramálo. Obecně jsem rozpačitá z hlavní myšlenky filmu. Na jednu stranu jsem člověk, který opravdu nemá problém s černým a absurdním humorem, na stranu druhou, tohle téma fakt není něco, co by se mělo zlehčovat prvoplánovými vtípky. To, že se všechny osoby v místnosti pozdraví "Heil HItler" sice působí komicky, ovšem hned poté si uvědomíte, že jde o gestapo, které zabíjelo kolaboranty... K technikáliím: Trailer opět vyspoileroval všechny hlavní vtipy, jelikož je střihem toho nejlepšího a jako celek působí dynamičtěji a živěji, než celý film ve skutečnosti je. Hlavní herec to zahrál pěkně, dětsky a působil roztomile tím svým kukučem. Celý film je pojat očima dítěte, občas jsou dialogy těžkopádné, ale jsou to děti, dejme tomu. Zato anglicky mluví Němci prostě působí unreal a světe div se i ty tváře a typy postav mi přišly neněmecké. Při sledování v kině jsem měla pocit, jakoby se snímek točil na full frame - hrozně malá hloubka ostrosti, místy nedoostřené obličeje a přeostřovačky hodně okatě pozměnily i ohnisko pohledu, na plátně je ta "měkkost obrazu" vyloženě nepříjemná, nemáte v obraze jasný ostrý bod a po čase to unavuje oči. Také vidíme jeden detail za druhým, což si v kině prostě uvědomíte a je to škoda - divák nemá moc prostor si něco domýšlet, emoce mají podobnou váhu, jelikož nám je vše naservírováno na zlatém podnose. A německá verze titulkové písně Heroes od Bowieho mě bolela, jelikož k tomuto songu mám silný vztah a němčina tomu prostě neděla dobře. Takže pochvala za v celku nevšední scénář a odvahu pustit se do podobného tématu, kreativita super... nicméně mám pocit, že výsledné ztvárnění už lehce sahá za hranu etičnosti a zároveň výrazně nepřekračuje do oblasti mistrné komiky. A nechci nijak generalizovat, ale myslím si, že není náhodou, že do takové komedie se pustí zrovna Zélanďan se svým "vzdálenějším" pohledem. Češi mají humor dosti podobný tomu kiwiovskému, ovšem mám dojem, že z některých faktů by si úplně legraci nedělali. Vždyť válka probíhala i na našem území. ()

Trageeed

To, že se něčemu směji, neznamená, že s tím souhlasím... A pokud dokážete přepnout na optiku desetiletého chlapce a nekoukat se na film svým egem, tak narazíte na jeden z nejsilnějších filmů za dlouhou dobu. A když máte poetiku, nepotřebujeme maximální akční scény a hory mrtvých pro drásavý pocit z válečného filmu. A Scarlett je prostě boží, měl jsem z ní motýly...:-) ()

lotrfrodo

JoJo Rabbit je filmem, který vás dokáže chytnout za srdce jak skvělými humornými pasážemi, tak emotivní druhou polovinou, která je mrazivá a dokonale vyvažuje tón filmu. Postavy jsou nezapomenutelné a skvělé napsané(hlavně pak kapitán Klenzendorf Sama Rockwella) a Taika Waititi by si měl minimálně jednu zlatou sošku odnést, jinak je něco špatně. 10/10 ()

falky

Tenhle film je těžké uchopit i pochopit. Hořká komedie o fanatickém klukovi z Hitlerjugend, který chce jenom zoufale někam patřit a každodenní společnost mu dělá jeho imaginární kamarád - sám führer Adolf osobně. Nebo spíš jeho roztomilá verze. Od prvních minut film skáče po hlavě do vod naprosté parodie, aby vás vzápětí o to více nachytal nepřipravené při brutálně syrových scénách, které vás díky tomu o to více sestřelí. Minuta Rebel Wilson v roli karikatury německé oficírky střídá minutu oběšených "zrádců Německa". Sam Rockwell se tu představí jako zahořklý esesák, který musí vést letní tábor pro malé nacíčky, protože přišel v boji o oko. Scarlett Johansson zas jako elegantní a často až k sežrání roztomilá maminka malého Johanna alias Jojo. Film o nečekaných hrdinech, lidskosti uprostřed hrůz válečného Německa a probíhajícího holokaustu. Film, který bude atakovat váš dobrý vkus, morálku i hodnoty. A právě proto je to film, co stojí za to vidět. "Tak co, aspoň malý hajlíček?" ()

MartinSTFC

Nepřišlo mi to nikterak úchvatné. Nebylo to vůbec vtipné, nebo alespoň nechápu tento styl "humoru", nebylo to napínavé, dramatické, nemělo to prostě nic. Postavy až na Scarlett Johansson nesympatické a nudné, ovšem ani ta ve filmu příliš nezazářila. Nějak nechápu tak vysoké hodnocení na ČSFD. Opravdu mi poslední dobou přijde, že tu hodnotí jen malé děti, nebo lidé bez jakéhokoliv vkusu, i když ten máme samozřejmě každý jiný. Jediné, co stálo za zmínku, byly kostýmy. ()

Chris Evans ztvární legendárního herce

10.02.2020

Ceny BAFTA – výsledky

Ceny BAFTA – výsledky

03.02.2020

73. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je za námi, kdo slaví, a kdo naopak odešel domů s prázdnou? Nejlepším filmem bylo nakonec zvoleno válečné drama 1917 Sama Mendese. Snímek si odnesl… (více)