Bývalý vrchní oficiál a nyní úředník bytového úřadu Odon Tříška je svérázný domácí diktátor, dbající na dobré mravy v rodině a pečlivě vykonávající práci. Leč přijde den, kdy se nervově zhroutí pod návalem razítkování. Rozhodne se získat ztracenou rovnováhu na dovolené, samozřejmě uprostřed početné rodiny. Netrvá dlouho a rodina, provázena řadou trampot, odjíždí na venkov, aniž tuší, že trable teprve začínají. Po nepříjemné peripetii v penzionu Harmonie se celá rodina včetně náhodného spolucestujícího Veleby ocitne v Kyšicích, kde jsou omylem považováni za očekávanou žňovou brigádu. Předseda Národního výboru rodinu okamžitě zapřáhne, a tak je pan oficiál nucen pomáhat při svážení obilí. Ač se zpočátku vzpírá, nakonec nejen přiloží ruku k dílu, ale dokonce najde v práci na poli zalíbení. Spokojeny jsou i jeho dcery Slávka a Boženka, které se zamilovaly, jedna do poručíka Vrány, který se svou jednotkou pomáhá při žních, a druhá do Veleby. Nakonec se zdá, že na čerstvém vzduchu pan Tříška zapomene na nevyrovnaný nervový stav, a on uvažuje, že by se do Kyšic odstěhoval na penzi. (TV Nova)

Willy Kufalt

,,Tak tomuhle bych řekl harmonie." Oficiál Tříska v podání Saši Rašilova spočátku připomíná "posledního mohykána" Marvana, ale jen spočátku. Třísku totiž narozdíl od starožitníka Kohouta neuspokojí ani ta harmonie... ,,Neneste to všichni na jedné straně. Jak to vypadá, já se z toho zblázním. Povídám, každý kufr jinak!" Film sice nemá takový akční náběh jako Machův režijní sólo debut Nikdo nic neví, ale když se z toho prostřednictvím spousty vtipných až groteskních situací vyplynula bláznivá komedie jedné rodiny, která jednu chvíli končí šílenou jízdou na nezastavitelném tanku, nešlo přehlédnout režisérův rukopis. V druhé polovině se komedie bohužel rychle přehoupne do roviny budovatelské agitky, ale díky odlehčenému pohledu čerpajícího z již vytvořené atmosféry plné gagů a Rašilova neurotickému "koncertu" se dá na to dívat. Ve vedlejších rolích funguje rovněž skvěle zastoupena mladá generace nastupujících herců (z nichž zde nevyčníva Hrušínský, ale Robert Vrchota /poručík Vrána/ a Felix le Breux /malíř pokojů Veleba/) a slyšet tu a tam ochotnické pěvecké sbory není vůbec na škodu :-) (80%) (deníček - Krátká éra československého filmu 1945-1949) ()

helianto

Rodina je základ státu. Ale rodina, kterou tvůrci filmu přisoudili Sašovi Rašilovovi, ta je tedy pořádným základem a skoro za trest :o) Jakoby se tvůrci tomuto prvorepublikovému seladonovi chtěli pomstít za jeho minulé, prvorepublikové a tak krásné hříchy :o) Ale ne. Pan Rašilov se nedal. Pracovní agitka, nepracovní agitka, on se nezpronevěřil. Své rodině, stejně jako filmu, vládne rukou neochvějnou, žádné budování světlejších zítřků nemůže zastřít jeho mistrovství. Úsměvný film, plný úžasných hlášek ze života: „To, co oni dělají, já už jsem dávno zapomněl.“ :o) ()

Šandík

Hodnotit tenhle film vůbec není snadné. Na jedné straně ho lze označit za "bohapustou agitku" a na straně druhé se lze oprávněně rozplývat nad skvělými hereckými výkony, výbornou režií atp atd... K tomu prvnímu je nutné říci, že to vlastně ještě není klasická komunistická agitka a odráží spíš ještě náladu předchozího období "třetí republiky", kdy se na jedné straně vesele a nesmírně rozsáhle znárodňovalo, z pohraničí byli vyháněni, okrádáni a mnohdy i přímo vražděni Němci, lidové soudy šmahem odsuzovaly k smrti domnělé i skutečné zločince, zatímco jiní váleční zločinci zůstávali bezpečně nepotrestáni, ale na druhou stranu to zároveň ještě nebyla komunistická totalita, spíš něco jako dosti okleštěná demokracie s mnoha "specifickými prvky". Že film odráží navzdory roku vzniku přesně tuhle dobu dobře ukazují zobrazované "předúnorové" reálie. Ostatně i dle mezititulků uváděných v úvodu se má zjevně odehrávat v létě roku 1947. Hlavním "agitačním cílem" zde také není primární budování socialismu, netepou se zde "kapitalistické zlořády", pouze se horuje pro dosídlování pohraničí, které je zde v rozporu s realitou líčeno neskutečně nekonfliktním a idylickým způsobem. Prakticky jediné s čím je zde nutné bojovat je déšť. Nejsou tu "zlatokopové" odvážející z domků "po Němcích" cokoliv trochu cennějšího, nejsou tu rozhodně ne idylické vztahy jež dosidlování pohraničí přinášelo, příliš se tu nezmiňují ani obrovské problémy se zásobováním atp atd. Jen tak na okraj je asi třeba říci, že roku 1946 na mnoha místech vskutku neměl obilí kdo sklidit, neboť starousedlíci kteří je ještě na podzim roku 1945 či v brzkém jaře 1946 zaseli se v létě 1946 už tísnili v mnoha uprchlických táborech v Německu, případně v Rakousku. Na sklízení tohoto obilí byla opravdu nasazena armáda, navzdory tomu se ovšem v žádném případě nepodařilo sklidit všechno a na mnoha místech zralé obilí prostě uschlo a shnilo na polích. A to byl jen drobný úvod k tomu, jakou neskutečnou devastaci tyhle vysídlené oblasti prodělaly v následujících desetiletích... Pokud zůstaneme u té druhé, podstatně příjemnější stránky věci, Saša Rašilov je v roli přepracovaného úředníka vskutku k zulíbání a i ostatní herecké výkony jsou naprosto skvělé. Také Machova režie je výborná a film obecně svou vysokou řemeslnou úrovní navazuje na to nejlepší z Prvorepublikové (a protektorátní) kinematografie... Celkový dojem: 80% Nad barvotiskovou agitkovitostí je ovšem při tom nutné "poněkud" přivřít oči. Realita vysídleného pohraničí byla odlišná doslova o 180°... Zajímavé komentáře: Zloděj kol, Radek99 ()

Tommassi3

"Pane, Veleba, takhle by to nešlo !! Vy nám z toho děláte kolotoč !!" - "Tenhle Veleba !! Ničemu nerozumí, na co sáhne.. To je mi pane hospodářský správce !!" ;) ()

Orlau32

Z dnešního pohledu na tento film bych řekla, že se jedná o vyloženě komediální rodinný film. Jenom ta scéna, kdy jde oficiál Tříška nakupovat s celou rodinou kufry na dovolenou do obchodního domu je k popukání. Tahá ssebou celou rodinu (má 4 téměř dospělé děti) a přitom o všem rozhoduje sám. Nikdo si nemůže sám nic vybrat. Nemá rád hluk, nemiluje armádu, nemiluje brigády. A jak se říká v pěkném českém přísloví :"odříkaného chlebíčka největší krajíc", tak tohle se mu všechno vymstí. Pan režisér MACH to vtipně natočil, ikdyž tomu musel po roce 1948 dát trochu "nový směr", aby se též pobavila naše "nová společnost" zbavená "kapitalistů a intelektuálů". Věřte mi, že i přes tyto drobné kulišárny, je to velmi dobrá komedie. I dnes byste se zasmáli nebo právě o to více. ()

rt12

Agitaci a vojáky v čele s Vrchotou vypouštím, užívám si nerudného Tríšky a jeho vtipnou různorodou rodinu. ()

topi

Nikdy mě tento budovatelskej film, poplatný době moc nebral. Nervózní Tříška v podáni Saši Rašilova je sice dobrej, ale to je tak asi všechno. Jeho zpívající rodina je spíše nemožná a jejich chuť pracovat je opravdu obdivuhodná. Navíc vše tak moc zavání komunistickým kolchoznictvím a ostatní postavy smrdí agitkou až běda. ()

kajas

Agitka, která možná ještě není tak strašná jako jiné "klenoty" budovatelské éry, ale i tak jsem ji přetrpěla bez jediného zasmání. Pan Tříška nebyl zrovna sympaťák. ()

Fanucci

České filmy pro pamětníky moc nemusím, ale tento jsem kupodivu zvládl a občas se i zasmál...Zpívající pan Veleba byl přímo ďábelský:-) ()

OG_Swifty

Mě osobně pachuť minulýho režimu ve filmu nevadí, Julínek s malířem Velebou patří mezi tahouny filmu, ovšem až po oficiálovi Tříškovi z Prahy. A nakonec ty vojáci přece jen hezky zpívali.. :) ()

janek85

Ha, tak tomu jsem propad smíchy. Vynikající hlášky, při kterých jsem nezůstal klidný, herecké obsazení taky skvělé. Celkový dojem naprosto bez výhrad.98%Přístupnost:přístupný ()

rakovnik

Tatík chce klid, tak se vydá na dovolenou s celou rodinou. A protože je po válce, tak i na dovolené buduje a pomáhá v hospodářství. Celkem nevinný poválečný film, na komedii ale pomálu vtipný. ()

cariada

Zdařilá agitka,ale zase né tak moc agitační. Ta doba vzniku se tam sice projevila,ale velmi málo. Saša Rašilov jako hlava rodiny co pracuje na byťáku a má nervy nadranc,tak odjíždí s početnou rodinou na venkov za klidem ,jenže nesnáší vojáky ,protože zpívají. Nakonec to dopadne jak jinak než dobře . Přesto tenhle snímek je hodně koukatelný i v dnešní době,Saša Rašilov je prostě kouzelný. Za zmínku stojí věčně odmítnutý žadatel o byt v podání J.Kemra. ()

zette

Celkem nevtiravy film. Dost scen je zde vsak uz zbytecne prehnanych ( cestovani s kufry, nakup bryli u dcery ). Rasilov prehrava a s jeho postavou je problem se ztotoznit. ()

Šimpy

Zvyšuju na 4*. Takových hlášek v jednom filmu...to sem ani nemůžu žádnou napsat, abych ostatní nesnižoval ;-). "Zatracená zelenina, jako by se lidi nemohli cpát bez kytek..!" Rašilov boží a všichni ostatní zdatně sekundují. ()

otík

Poklidný, nenáročný a i velmi slušně zábavný film pro pamětníky o starém dobrém bytovém referntu, který si na stará kolena už neví se sebou rady a tak odchází do důchodu. Ale potřebuje klid, ten v Praze nenalézá a tak jede s celou rodinou na vesnici. Tam objeví zapomenutou radost z práce i dobrého kolektivu. Když si člověk odmyslí možnou komunistickou agitaci "hurá na vesnici a za prací", tak nám z toho vyjde příjemný starý filmeček. Hudba: Julius Kalaš ()

Mylouch

Poslední mohykán na dovolené - film, jenž proti svému předchůdci čelí výtkám za agitaci, která je však spíše pouze obecným poválečným (budovatelským) nadšením (v době dnešního neosobního, industrializovaného zemědělství těžko pochopitelným), symbolizovaným zálibou ve ♫ sborovém zpěvu. Dozvuk tradic filmové komedie 30.let. Věčné téma bytové otázky, estetika poválečného pohraničí, nenápadně kreativní Rašilov, brilantní Vrchota a přesvědčivé rodinné postavy. ()