Nebeské dny

• USA Days of Heaven (více)

Film Nebeské dny, kritiky jeden z nejoceňovanějších filmů všech dob, je dojemným příběhem dvou mužů, kteří milují stejnou ženu. Richard Gere, uprchlík z chudinské čtvrti Chicaga čelí kvůli lásce k Abby (Brooke Adams) plachému, bohatému Texasanovi (Sam Shepard). Mimořádný filmový počin s působivou kamerou a podmanivým zvukem natočil scenárista a režisér Terrence Malick. (Magic Box)

ScarPoul

Days Of Heaven nemajú koniec. Nemajú presne stanovenú hranicu, kde sa príbeh ukončí a kedy má nastať ten katarzný pocit, ktorý vás prinútiť rozhodnúť či ste videli film dobrý, alebo film zlý. Tam kde Badlands fungovalo Days Of Heaven nefungujú. Postavy sú síce prepracovanejšie a ich vzájomné vzťahy obsahujú viacej osudovosti ako v Malickovom predchádzajúcom filme, ale aj tak nedosahujú takého silného momentu, vďaka ktorému by sme ich mohli skutočne uchopiť. Tým nechcem povedať, že pôsobia absurdne, ale ako keby Malick nechcel, aby sme vnímali ich city a ich skutky rovnakou mierou. V celom filme ide hlavne o to čo vidíme a ako tie obrazy lahodia nášmu oku. Kamera je naozaj perfektná a dokáže sledovať nie len kontrasty, ale aj obyčajný život a obyčajné starosti - útok kobyliek a finále sú naozaj nezabudnuteľné. Ale čo sa týka dynamiky, alebo nejakého silného príbehu, film značne stráda. Je to len akási filmová mozaika rôznych obrazov, ktoré majú tvoriť akýsi celok ale namiesto toho tvoria jednu myšlienku. Myšlienka to nie je zlá a rozhodne je podávaná zaujímavým spôsobom, ale akosi vás nechá po skončení chladným. Aspoň mňa nechala. Nie je to zlý film - hlavne preto, lebo väčšina vecí v ňom pôsobí prirodzene, ale nemohol som sa zbaviť počas sledovania pocitu, že to na čo sa pozerám malo v skutočnosti vyzerať inak. ()

Khalesi

Veľmi zvláštne a ťažko opísateľné. Dej plynie pomaly a ospalo až na koniec, ktorý je akčnejší, ale podaný zase tak špecificky s odstupom, aký som ešte u iného snímku nevidela. Rozprávačkou je malé dievča, ktoré sa vyjadruje dosť jednoducho, avšak z niektorých jej viet je až hmatateľne cítiť dospelosť.Hudba je skvostná! Proste nádherná.Taktiež doba bola vykreslená presvedčivo, spolu s ťažkými ľudskými údelmi. Jediné, čo mi vadilo a prečo nehodnotím plným počtom, boli niektoré scény naťahované až k nevydržaniu, čo filmu uberalo na naliehavosti, pútavosti a otupovalo emócie. V podstate sa ma citovo skoro nedotkol, práve preto neobvyklé podanie, ale ešte dlho som nad ním premýšľala. ()

Mulosz

Formální stránka filmu úžasná, Brooke Adams jedna z nejkrásnějších žen, které jsem kdy viděl, avšak příběh na hranici kýče a obsadit do jakékoliv role Richarda Gerea se předem rovná uměleckému harakiri. ()

Dale

Áno, film je plný úchvatných obrázkov prírody, no Malick sa zrejme nechal trošku uniesť a pozabudol, že natáča hraný film a nie dokument alebo prírodopisný film. Na to, aby hraný film zaujal diváka nestačia len podmanivé zábery exteriérov, film musí mať aj nejaký dej a kvalitná filmová dráma by mala mať taký dej, ktorý dokáže diváka strhnúť a zanechať v ňom nejaký emocionálny zážitok. Tu však s výnimkou asi posledných 20 minút sa absolútne nič nedeje a počas celého filmu som ani nemal kedy si k postavám vybudovať akýkoľvek vzťah. Malick ako keby celé dianie sledoval len z úzadia a nechal všetkému voľný priebeh a tak je film poskladaný z množstva úplne zbytočných scén, ktoré by pri iných filmoch skončili v koši strihača a keď vás celým filmom sprevádza detinský komentár malej Lindy, tak sa vôbec nečudujem tomu, že tento film vôbec neuspel u divákov. A filmovým umením by som to tiež určite nenazval. ()

Terva

Příběh dvou mužů, kteří milují stejnou ženu. Ocenění : Oscar - kamera; nominace - kostýmy, hudba, zvuk BAFTA - Cena Anthonyho Asquitha za hudbu MFF Cannes - režie, nominace na Zlatou palmu David di Donatello Awards - zahraničníé herec (R. Gere), scénář zahraničního filmu Los Angeles Film Critics Association Awards - kamera National Board of Review - anglicky mluvený film National Society of Film Critics Awards - kamera, režie New York Film Critics Circle Awards - režie..... Režie a scénář : Terrence Malick. Kamera : Néstor Almendros ()

Marek1991

Príroda a jej úžasné vyobrazenie kamerou, no akoby chýbajúci príbeh, ktorý by tomu dodal nejaké emócie. Ak sa niekto vzdá svojho dievčaťa, len aby jej zabezpečil lepší materiálny život, tak je to z tohto hľadiska pre mňa mierne divné a nesprávne, lebo v živote o to nejde. Morricone v hudbe, či Gere ako herec sú výrazné doplnky tohto filmu, no chýba mu poriadna režisérska ruka a ak sa teda na vyše 20 rokov po tomto filme Malick odmlčal a potom prišiel s dielami, ktoré sa mi ozaj páčili, tak asi urobil dobre. Na druhej strane ma mrzí, že nevidieť jeho vývoj a že toho nenatočil viac, lebo zlé filmy to od neho nie sú. Ak sa tu hovorí o prázdnom filme, je to z časti pravda, lebo jeho biblickosť je tu na mňa dosť umelá. Neužil som si ho, skôr ma uspával. ()

corpsy

Tento snímok nerozpráva klasicky. Je to filmová báseň, z filmárskeho hľadiska majstrovské dielo, presne tak ako iné Malickove snímky. Množstvo divákov bude mať pri ´´konzumácii´´ tohto filmu problémy, tí ostatný dostanú dokonalé režijné remeslo. ()

NinonL

Film o zlu, které v některých z nás doutná a ničí všechno kolem. Kdo obvykle vítězí, o tom je také tento film. Je o bídě, té hmotné i lidské, je o dobru a lásce. Nádherná hudba a velmi zvláštní scenérie, zvláště ta s opuštěnou honosnou vilou uprostřed pustiny. ()

Cimr

Z jednoduchého a mnohokrát viděného milostného trojúhelníku se Terrenci Malickovi povedlo dokonalou kamerou, hudbou i scénářem udělat nádhernou filmovou báseň, na kterou je radost se dívat. Tento film funguje tak, jak má, není jen převedením scénáře na plátno (taková díla by si kolikrát člověk spíš raději přečetl, než by se na ně koukal), obraz nemá jen popisnou funkci, ale sám vytváří děj. Nebeské dny jsou tak především jedinečným audiovizuálním zážitkem. Vkrádá se otázka - jak vidno, hezké romantické filmy existují, tak proč naše televize krmí diváky stále jen slátaninami podle Rosamunde Pilcher či Danielle Steel? ()

Krt.Ek

Jsem velmi rád, filmy, jenž jsem si totiž naplánoval na listopad jsou tak vydařené, že i zde musím sáhnout po absolutním ohodnocení - výběr se mi skutečně vydařil a to musím vzít v potaz, že jsem díky jedné neblahé události teprve v polovině svého seznamu, jsem zvědavý, zda-li přijde něco ještě lepšího. :-) Teď ale k samotnému snímku, nebudu nosit sovy do Athén a znovu vychvalovat kameru a vlastně celou vizuální stránku, už jsem si zvykl, že je tato stránku u Malickových filmů skutečně velmi povedená, a ani Days of Heaven nejsou výjimkou, nebudu ani vychvalovat tóny božského Ennia Morriconeho, to by také bylo zbytečné. Já se chci letmo zmínit o charakterech, které jsou dle mého napsané opravdu výborně, realismus z nich přímo kape. Ani zlé, ani hodné - což je dělení, které neuznám - ale hnaní tužbami a svědomím, což nás dle mého přesně vystihuje. Jde vidět, že byl scénář psán filozofem - což také dokazuje zapojení náboženského podtextu a motivu nádherné přírody, sociální potíže začátku 20. století, a určitě by se toho našlo více. 85% ()

Lamiczka

asi bych měla začít víc milovat pole, lány s obilím, koroptve a kobylky .. protože jinak je film pro mě příběhově plochý a nějak nezajímavý .. ani životní drama milostného trojúhelníku nějak neburcuje k emocím .. za mě průměr, kamera je opravdu výborná, ale jenom z obrázků obilných klásků a poskakujících pejsků to u mě neprojde .. ()

ivishka

Oceňuji umělecké záběry pana kameramana Néstora Almendrose, ale to je asi tak vše. Přiznám se, že mě film zaujal hlavně kvůli důležité roli Richarda Gera, ale ani to ho nezachránilo. Celou dobu vlastně vypráví příběh jakási malá holka s odporným přízvukem, která jako postava ve 13(nebo kolikati)kouří cigarety a beznadějně kouká do prázdna jako by jí uletěly včely. Dokonce se celou hodinu a půl dva muži (údajný bratr na oko) Billy a bohatý farmář dohadují o nehezkou Abby zjevně i bez špetky rozumu. Konec nesmyslný, film nesmyslný a v podvědomí mi zůstaly jen pěkné záběry z filmu právem oceněné Oscarem. ()

GodComplex

Buranska vizualni poezie. Problem je v tom, ze krome tech krasnych zaberu na farmarskou prirodu toho ten film skutecne moc nenabizi. Mozna prijemnou a misty pusobivou Morriconeho hudbu. Zdaleka nejlepsi sekvence filmu byl kobylkovy terror. Kazdopadne prehodnocenost rezisera Terrence Malicka nabyla nebyvalych rozmeru. Vsechny jeho filmy maji prevazne spolecny 1 faktor - vrazednou nudu, coz pekna kinematografie nezachrani. 4/10 ()

Sandiego

Malick stejně jako později ve Stromu života vypráví komorní a intimní příběh, jemuž dodává epický ráz vložený patos lidské existence, miniaturizované v ohromujícím rámci přírodního světa i světa jako celku. Dokládá to i na samotném příběhu - hlavní hrdinové jsou zachyceni uprostřed svého životního cyklu, nabízí se jedna, leč zásadní z jeho epizod, avšak jejich pouť se ani poté nezastaví. Do toho všeho zasahuje mocnější přírodní koloběh, útok sarančat až nápadně konvenuje s vetřením tří hlavních postav do života umírajícího farmáře - když se tyto dva vpády spojí, v důsledku nastává katastrofa epických rozměrů. Přesto film vzdoruje typické dramaturgii dramatu, nejde ani o přesně vystavěný a vygradovaný tvar, ale o daleko hlubší prožitek. Ten je zpřístupněn magickou kamerou působící v době vzniku filmu jako zjevení a působivou Morriconeho hudbou. Jen ten "vševědoucí" voiceover dospívající dívky na mě působil trochu rušivě až zbytečně - neopakovatelný zážitek z filmu však naštěstí neohrožuje. ()

MissJ

Zklamání, ale trochu jsem ho čekala. Vlastně se tomu nedá vytknout ani ň, vycizelované záběry, vše je precizní. Až na to, že se z filmu v určitém okamžiku ztratí veškeré emoce. A nedokázala to zachránit ani hudba, která je sice hezká, ale od jména Morricone bych čekala víc. A Saint-Saëns se tam nehodí, nemohl si Malick vybrat něco míň profláknutýho? Zprvu mi přišlo úžasné, kolika detailů si kamera všímá, ale nasytila jsem se docela rychle a místo toho jsem si uvědomila, že krása přírody se skrze filmové plátno bez všech ostatních vjemů vnímá dost těžce. Nijak to filmu nevytýkám, jen mi přišlo zbytečné klást na zdůraznění krásy scenérií takový důraz. Co se herců týče, dost mi vadily komentáře té malé holčiny a nemůžu si pomoct, ale Richarda Gerea jsem zatím snad v žádné roli nedokázala brát vážně. Malick je pro mě neznámý režisér, první seznámení nevyšlo, ale chci dát šanci i dalším jeho filmům. ()

Alementina

Možná před 20 lety bych hodnotila jinak, ale s odstupem času mi ta obyčejnost příběhu a kamera a celková Malickova poezie tolik nebrala.  .... Ve své době to asi bylo jiný kafe. ()

Wolodja

Krasne natocene, slusne zahrane. Ale pusobi to mnohem delsim dojmem nez by se dle stopaze zdalo. Perfektni Morriconeho hudba! ()

kaylin

Budu rozhodně patřit k těm, kteří Terrence Malicka nijak zásadně nemilují. Jeho filmy nejsou špatné, vizuálně - a v tomhle případě i hudebně - jsou zajímavé, ale to prostě neznamená, že mě ten film bude bavit. Tohle je celkem obyčejný milostný trojúhelník, který je podán zajímavou formou, což z něj nedělá dokonalý film. ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem