LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Vančura

Výtečná adaptace Rothovy stejnojmenné románové předlohy - tomu filmu nemám absolutně co vytknout. Herecké obsazení je excelentní - všichni herci se ke svým postavám hodí typově i věkově (! pro mě mimořádně důležité, neb jsem obecně znechucen filmy, v nichž příliš staří herci hrají výrazně mladší postavy, a naopak; poznámka na okraj pro ty, komu přišlo duo Hopkins & Kidman sexuálně nesourodé - románový Coleman Silk je ve skutečnosti ještě o několik starší, než kolik bylo Hopkinsovi, když ho ztvárnil v tomto filmu) a film se knižní předlohy drží velice věrně. Značná část obsahu knihy byla z filmu samozřejmě vypuštěna - to by ani jinak nešlo, když román má (v českém vydání) 284 stran, a film "jen" 106 minut, co kterých všechno narvat prostě nešlo. Pokora, s níž scenárista přistoupil k Rothově textu, pro mě byla nakonec hlavním důvodem, proč film hodnotím tak kladně - sledovat ho pro mě bylo velice příjemným zážitkem, kdy před mýma očima ožíval děj knihy, kterou jsem s velkým zaujetím četl před několika měsíci. Film má navíc velmi dobrou kameru, příjemný hudební doprovod a skvěle zvolené lokace - koukat na něj je celkově velmi příjemný filmový zážitek (nechápu nízké hodnocení, které si zde film vysloužil). Rothova kniha je naprosto zásadní román 20. století, a oscarový režisér Robert Benton ji na filmové plátno převedl s mimořádným citem, který se přesně trefil do mého vkusu. Velmi se těším na další dva filmy natočené podle Rothových knih, které by měly brzy přijít do kin: American Pastoral a Indignation - podle dostupných informací zatím vypadají minimálně stejně slibně, jako LIDSKÁ SKVRNA. ()

tron

Silný film o niečom. Šupácka Nicole Kidmanová, Hopkins dal na chvíľku zbohom svojim v poslednej dobe obľúbeným komerčným vtákovinám (M:I - 2, GRINCH) a znova podáva sústredený herecký výkon a Robert Benton nakrútil pôsobivú drámu o pokazených životoch a Viagre. Keď niekedy na zamrznutom jazere uvidíte Eda Harrisa, berte nohy na plecia. ()

DEXTER099

Lidská skvrna je příběh o profesorovi,který si tak dlouho nechtěl přiznat vlastní původ i když ne tak zcela vlastní až ho doběhl paradoxně při situaci při které by mu přiznání k jeho identitě zachránilo kariéru ,ale hrdost byla větší a tak kde něco končí něco jiného začíná (jak to tak bývá) a místo další dráhy na univerzitě potkal záhadnou a smyslnou Nicole Kidman,která mu přinesla tak dlouho zapomenutý pocit lásky jako zažíval coby mladík akor po smrti své manželky ,která neunesla obvinění které přineslo zánik dalšího profesorova působení v té pokrytecké univerzitě.Nicole Kidman coby Faunii,ale nepřinesla jen hezké,ale i spoustu smutku ze ztráty vlastních dětí,bývalého manžela,který jí stále sleduje a navíc je postižen válkou ve Vietnamu.Jak už to tak bývá tak opět zde předvedl parádní herecký koncert Anthony Hopkins,ale vaše oči určitě potěší nejen účast Nicole Kidman ,ale i známé tváře v menších rolích ať už Ed Harris nebo Gary Sinis,ale i Wentworth Miller,který zde hraje mladší verzi profesora Silka.Za mě celkově 75 % a čtyři hvězdy. ()

bublajsa

Dala bych *** a 1/2, ale kvůli náklonnosti k siru Hopkinsovi(!) jsem se přiklonila ke čtyřem místo ke třem. Prostě se mi tenhle komorní příběh líbí. Mám k němu osobní vztah. Je faktem, že teorie s černochem s modrýma očima je trochu přemrštěná (neříkám, že takový osud a hříčka přírody se stát nemůže, ale pak neměli obsazovat Tonyho), ale prostě mám tenhle film ráda. Pro jeho atmosféru, pro hlavní vztah a pocity, které mi dává. I přes to množství nedostatků. Nejsem náročná. ()

May

Musím přiznat, že jsem se na tenhle film honě těšila, přišlo mi, že Anthony Hopkins a Nicole Kidman, by nehráli v něčem, co by nemělo dobrý scénář, ale zdání klame. Hlavní a největší problém Human Stain je, že nemá příběh (To, že někdo ztratí práci a najde si milenku, opravdu nepovažuji za solidní kostru k filmu). Nicole je zde sice i jako uklízečka okouzlující, ale to film nezachrání. Ani hudba Rachel Portman není nijak zvlášť poutavá, žádné melancholické tóny jako Pravidlech moštárny ani nic podobného jako v Čokoládě, jen stále omílané hlavní téma vypovídající jistou zoufalost, kterou je celý film protkán. Vidět jednou možná, ale mnoho lidí se k tomuto filmu asi znovu nevrátí ()

• Režisér Robert Benton vstoupil na filmové plátno scénáři k úspěšným projektům jako Superman či Bonnie a Clyde s Warrenem Beattym a Fay Dunaway. U slavného díla Kramerová vs. Kramer je uvedený kromě scénáře také v kolonce režie. (imro)
  • Román, který sloužil jako předloha pro film, patří do Americké trilogie spisovatele Philipa Rotha, která začala knihami „Americal Pastoral“ a „I Married a Communist“. (imro)
  • V úvodní scéně, když hraje Anthony Hopkins žolíky, popíjí se svým protivníkem lahvový Pilsner Urquel. (dandislav1991)