Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

Rathalos

Co k tomu dodat,drama z bezneho zivota,no skvelo natocena,Dustin Hoffman ako otec starajuci sa o svojho syna sam,perfektny herecky vykon,Meryl Streep ako matka,ktora opusti svoje dieta a Justin Henry ako maly chlapec,ktory len smutne prihliada,zahral to taktiez super,nie je o com,plny pocet...:-) ()

Denny

Světoznámý Oscary ověnčený snímek o opuštěném manželovi a jeho malém synkovi. Nejen Dustin a Meryl, ale i malý Justin je vynikající. ()

Besyn

Kvalitní,ale místy nudné rozvodové drama a z toho vyplývající soudní pře rodičů o dítě.Klasika svého žánru,to ano,ale ve stejném roce tu byla Apokalypsa.Oskarové vítězství tohoto dramatu nad mistrovským dílem F.F.Coppoly nemůžu stále překousnout. ()

muskcz

Výborné zpracování stejnojmenného románu, mistrně zahraný dojemný příběh o rozvodu dvou manželů a následném sporu o dítě, zároveň jedna z životních rolí M. Streep, prostě parádní film. ()

Gabretta

No, abych se přiznala, bylo mi docela líto, že Meryl Streep neměla ve snímku více prostoru. Nic proti Hoffmanovi, ten si to vyloženě užil, ale já se tak těšila zrovna na tu Streepku...! Přišlo mi to jako z jiného světa - zápas o svěření dítěte do péče, kdy na sebe oba manželé vzájemně neházejí špínu... V dnešní době prakticky nevídaná věc! ()

kamens

Vzalo me to. Jednu chvili jsem fandil Kramerovi a v druhou jsem zase začal chápat i Kramerovou(u soudu si ten odchod od syna uměla dobře obhájit). Libilo se mi, jak ji potom ten Krameruv právník pěkně roznesl. ()

truby

Byl jsem velmi překvapen, když se objevila černá obrazovka a závěrečné titulky, natolik jsem tím byl pohlcen. Vyhrocený soudní spor, kdy nevíte na kterou stranu se přiklonit, kde není jednoznačně dána špatná a dobrá strana. Myslím, že to bylo rochu idaelistické a romantické, kéž by to tak doopravdy chodilo. Film dvou skvělých herců: Dustina Hoffmana a Meryl Streepové. ()

mi-ib

Tady jsem konečně pochopil, proč je Hoffman tak uznávaným hercem. Hoffman zde herecky řádí a film na jeho výkonu stojí. Příběh je vlastně celkem běžný obyčejný, ale Hoffman tomu filmu dává šťávu. Nevím co k tomu více dodat. Průměrný film se skvělým Hoffmanem. ()

deepspace101

"Jestli to zničíte, možná se to nespraví." Drama o dvou slušných lidech, kteří se stali ještě slušnějšími. Drama o soudním sporu o dítě, jež dělá svět lepším. Po třiceti letech jako by naše společnost na něj neměla – ani morálně, ani lidsky. Připadám si hloupě, když žasnu nad inteligentními dialogy plnými citu a ohleduplnosti. Dnes je to vzácná vlastnost, se kterou se člověk nesetkává každý den, a když na ni narazí, pohlédne na ni s údivem. Kramer vs. Kramer, tryskající nezaměnitelnou sedmdesátkovou atmosférou, prý už není z dnešního pohledu originální, ale ať mi nikdo netvrdí, že není výjimečný. "Jak vypadám?" "Jsi úžasná." ()

Carthorias

Závěrečná scéna s přípravou toastů nemá chybu, tahle Čechovova puška mi v srdci udělala díru velikosti dobře rostlého kaštanu. Hoffman hraje dokonale, Streep pak taky dobře, jen nedokážu posoudit jestli ve mne vyvolané emoce vznikly vlivem jejího herectví nebo pouze toho co její postava dělá. Ať tak či tak, opustit sedmileté dítě abych šla najít sama sebe bude hodně vysoko na žebříčku nezodpovědnosti, výš už je snad jen: "Houstone, dám si šlofíka." a "Dám svůj hlas tomu Grebeníčkovi, připadá mi jako sympaťák!" ()

Torgal

Veľmi dobrý film, výborný Hoffman (a i na malom priestore bezkonkurenčná Streepová), ale nejak neviem pochopiť tie Oskary a absolútne hodnotenia. Film síce nezostarol tak strašne ako Tootsie, ale veľmi nadčasovým dojmom aj tak nepôsobí. Navyše filmov s podobnou tematikou bolo habadej a mnohé z nich išli v danej téme omnoho hlbšie. I napriek tomu ale je to ale kus kvalitnej filmárčiny, ktorý si udržal moju plnú pozornosť po celú dĺžku filmu. 7+/10 PS: Rozhodnutie súdu je na hlavu, ale bohužiaľ rovnako to dopadá aj reálnom živote. ()

HenryIvan

Naozaj sa nepamätám, kedy som si naposledy film takto užil. Mohol by som začať chŕliť samé superlatívy, no stačí si len pozrieť film a pochopíte. Dustin + Justin + Meryl = 100 %. ()

Kubeska

V roce 1979 kulminovala rozvodovost v USA, proto nejspíše tento snímek získal Oscara za nejlepší film. Coppolova Apokalypsa, natočena v témže roce, byla o dvě třídy lepším snímkem. ()

junxi91

No konečně se také natočil film o mužské emancipaci. Příběh o tom, jak se žena jen tak vysere na svého tvrdě pracujícího a milujícího manžela se synem, protože už ji to prostě nebaví. Místo toho si užívá s něco mezi 3-33 milenci. Muž mezitím přijde o práci, protože se musel starat o syna, vyzvedávat ho ze školy a utěšovat jej, když měl horečky. A pak chce ta pizda syna do péče a soud vyhraje. Prostě ženská zklamala na plné čáře a chlap se snažil seč mohl. Povinný film pro všechny pomatené feministky. ()