Mladý vězeň, jenž se pokusil o sebevraždu, získá několik dnů volna, aby se zotavil. Vypraví se do míst spjatých s jeho mládím, během krátké dovolené se seznámí s osamělou vesnickou učitelkou. Zaujme zvláště herecké ztvárnění, plně soustředěné na přiblížení vnitřních dilemat... Film s Petrem Čepkem v hlavní roli nemohl být do kin uveden kvůli účasti Kristýny Hanzalové, Československé Miss 1969, která před premiérou filmu emigrovala. (oficiální text distributora)

Master19

Takové filmy už nevznikají a obávám se, že už se nikdy točit nebudou. Naštěstí máme archiv a čas od času se podaří objevit nějaký zajímavý kousek. Tento je unikátní zejména výkonem Petra Čepka, který je excelentní. I přes záplavu šedi je několik scének evokující zlatou vlnu a nejen díky tomu se vyplatí na něj podívat. ()

vitekpe

Emma Cerna v MBX! To se nevidi jen tak... :-) Cepek standardne strasidelnej (rozumej vybornej = hrajici psychouse) a prekrasna Kristina Hanzalova. Zvlastni, ale dobrej film. Taky se zde prezentuje podivny zpusob chovani k zenam (zen), a to tim, ze pokud je Cepek propleskne, vrhaji se mu vasnive kolem krku. To teda jako nevim... :-) Navic jsem zjistil, ze pan Matejka natocil vice mych oblibenych filmu, coz jsem doted nejak neregistroval. ()

ViktorD

Jeden z vrcholů českého filmového existencialismu s ďábelsky uhrančivým Petrem Čepkem, krásnou Kristinou Hanzalovou a mrazivě velkolepou hudbou Luboše Fišera, jež dala za vznik mysteriózně nejúchvatnější milostné scéně českého filmu vůbec... ()

mira007

Petr Čepek a krásná Kristina Hanzalová v psychologickém vtahovém filmu, který nejen svými vybledlými barvami připomíná místy černobílé filmy z Nové vlny šedesátých let. Na svou dobu celkem odvážné nahé ( v menším měřítku ) scény a sex. Jednoduchý film, který neurazí, ale ani nějak zvlášť nenadchne. ()

ArthasKarfa

Syrový film, velmi impulsivní a dovolený Čepek, kterému se nedaří najít ve světě, kde byl od narození sám. Potemnělé vinice, mladá učitelka, rum a krátký čas, který má.... ()

IBBY

...tak jak je Petr Čepek v tomto filmu vynikající tak je celý film celkově hluchý...ani skvělá hudba ani výtvarná poetika (např.scény na hřbitově) ani intimita předkládaná s citem a s erotickým nábojem to nezachránila...hledání a vnitřní neklid se snoubí s drsností místy nevhodnou a málo uvěřitelnou...za pochvalu stojí spíše forma než obsah...např. scény s komparsem (pohřeb...tancovačka) jsou úžasné a typické pro český film v tomto období... ()

Páně

Petr Čepek je démon v lidské podobě a Nahota je jako depresivní cákanec na ošuntělé zdi. Podstatné je, že z trezoru si tento vyjímečný film našel cestu na světlo. Je třeba takovýchto ponurých věcí, aby člověk poznal, že i u nás se něco takového dá stvořit. Skutečně temná nakládačka se vším všudy. Všechna čest. ()

MickeyStuma

Herecký koncert Petra Čapka, který bylo možno od natočení shlédnout až v roce 1990. Ve filmu dostala možnost si zahrát také Miss Československo 1969 a sedmým místem na Miss World 1970 Kristina Hanzalová, která ale krátce po natáčení emigrovala, a tak vlivem toho straničtí funkcionáři šoupli film do tzv. trezoru. Jedná se o psychologické drama, jehož námět si pro svoji prvotinu vybral režisér Václav Matějka a zhostil se toho impozantně. Jak se přesně uvádí, jedná se o prózu o nesnadném hledání smyslu a naplňování života, čímž osobní dilema dosahuje takřka až svého dna. Temný příběh citově deprivovaného člověka, který nepoznal své rodiče. Byť se to zdá nepatřičné, pěstouni, domovy mládeže a polepšovny se na něm po psychologické stránce podepsaly. Cesty páně jsou nevyzpytatelné a tady to platí dvojnásob. Silný příběh s hlubokou myšlenkou, dnes už spíše jen pro filmové fajnšmekry. ()

dainio

Petr Čepek v tomto pozapomenutém trezorovém snímku předvádí, další ze svých výborných výkonů. Do role vězně, jenž má pětidenní dovolenou se vžil naprosto dokonale. Charakter postavy, která se zlobí na celý svět, nemluví o své minulosti a seznámí se s vesnickou učitelkou, mě zaujal hned ze začátku filmu. I proto jsem film, i přes pozdní vysílací čas dokoukal celý. Určitě jsem nelitoval. Jak jsem už zmínil na začátku, tak celý snímek drží v nadprůměru, právě výkon Petra Čepka. Nevím, jak by na mě film zapůsobil, kdyby v hl.roli, hrál někdo jiný. Pozorovat jeho mimiku, gesta a vnitřní prázdnotu, kterou dokonale vystihnul, je skutečně úžasné. Mé hodnocení bude vysoké. Toto psychologické drama na mě zapůsobilo, tudíž **** jsou nasnadě. ()

tidwell

Podivné existenciální drama, s nímž nemohl nic udělat ani vynikající Petr Čepek, který zde představuje vězně se suicidálními sklony na pětidenní ozdravné "vycházce", kterou mu naordinoval vězeňský psycholog, zřejmě s úmyslem, aby se "Drsňák" vyrovnal s vnitřními démony a vlastní minulostí. Téměř surreálná pouť na jižní Moravu zahrnuje depresivní výjevy normalizovaného jihomoravského venkova, několikero odhalených ňader a žádný děj. Bohužel, všechno jde na vrub špatnému scénáři, který z Čepkovy postavy udělal psychopatickou loutku, ke které všichni mluví v existenciálních šifrách - stačí jen chvíli poslouchat pár dialogů a lze zjistit, že si postavy vlastně nic nesdělují, pouze vytvářejí jakýsi dojem něčeho hlubokého, vážného...a prázdného. Za pozornost stojí (vedle podařeného plakátu) syrový obraz doby v pozadí. Jinak se mi opravdu zdá, že tento film vznikl hlavně proto, aby se měla Kristýna Hanzalová kde odhalit, nepochybně na to čekala spousta mužů nejen ve Východním bloku... ()

GTS_PUNK

Trezorový film režiséra Václava Matějku z roku 1970 rozpovedá príbeh o väzňovi Janovi - Drsňákovi (Petr Čepek), ktorý po pokuse o samovraždu dostal priestupku z väzenia. Dielo sa snaží byť psychologickou analýzou postavy Drsňáka s tým, že ju situuje do miest jeho mladosti - do obce Horní Světlá, kde je konfrontovaný nielen s vlastnou minulosťou, ale najmä s miestnymi ženami. Tento pokus o psychologickú sondu - pohľad do vnútra postavy - však zostáva iba pokusom, keďže Matějkov film je neatraktívnou záležitosťou, ktorú kazí hneď niekoľko vecí súčasne. Prvou je príbeh ako taký - je podaný nezaujímavou formou a navyše mu chýba akýkoľvek spád, čo spôsobuje, že zhruba sto minút minutáže pôsobí ako oveľa viac. Divák sa po začatí sledovania snímky začne veľmi rýchlo nudiť, čo pretrváva až do jej skončenia. Ďalším problémom je nesympaticky pôsobiace herecké obsadenie. Je pochopiteľné, že väčšina protagonistov stvárňuje postavy, ktoré nie sú ani trochu spokojné so svojím životom, ale prečo sa musí každý z nich tváriť, ako keby im niekto zjedol večeru? Hrať aj takéto postavy sa dá oveľa lepšie, čo dosvedčia stovky a stovky podobne ladených psychologicko-dramatických filmov. V tomto prípade zostáva nakoniec najviac zdeptaný divák. Pri niektorých dielach dokáže slabý príbeh a ďalšie hlavné prvky zachrániť aspoň výprava. Pri Matějkovej snímke to však neplatí, keďže ani výprava do fiktívnej obce nenadchýna, ale skôr deprimuje. To síce do koloritu filmu ako celku pasuje, ale nie spôsobom, ktorý by na diváka urobil dojem. Nahota je zlý film. Zlý film s neatraktívnym príbehom a nesympatickými postavami. Snaží sa síce tváriť ako psychologická dráma, ale všetky dobré prvky, ktoré majú iné podobne ladené kúsky, tu absentujú. Vyhnutie sa filmovej Horní Světlej a všetkým, ktorí sa v nej nachádzajú, je tým rozhodnutím, aké môže divák pri tomto Matějkovom diele urobiť. ()

Tiiso

S postupujícím časem sledování filmu můj zájem zvolna ochaboval. První polovina byla určitě silnější a to díky tomu, že postava vynikajícího Petra Čepka je zajímavější než jeho ženské partnerky, která na mě působila méně přesvědčivě a taky možná z mužského hlediska méně pochopitelná. Atmosféra snímku se zdařila výborně. Režisér ji dokázal udržet navozenou po celý čas příběhu. Situace neustále provokovaly k přemýšlení. Jen ráz krajiny mě neseděl ze skutečností pěstování vína. Spíše jsem měl pocit, že se nacházíme někde na vysočině. ()

Rattlehead

Příjemné překvapení a další neprávem zapomenutý snímek. Tento film má krásnou duši a moc mě bavil. Natáčení proběhlo v roce 1969, v květnu 1970 byl schválený snímek předán Ústřední půjčovně filmů. Kvůli emigraci hlavní herečky však nebyl uvolněn do distribuce, premiéra tak proběhla až v prosinci 1990. Rozpočet byl na svou dobu celkem vysoký - 4,5 miliónu Kčs. ()

Pitryx odpad!

Nepochápal jsem kam, co spěje a proč. Prostě se jen stále planě žvaní, v čemž já filosofii nevidím. Ani panu Čepkovi nemohu dát nic, což je mi líto. 2011102110104/10107-----------A mimo jiné si některé dialogy odporují a v jednom dokonce zazní špatné oslovení. Jinak souhlas mým předchozím komentářem. ()

Lollirot

Komorní drama rozervaných dekadentních nálad s příjemným vizuálem a dějem poněkud přitaženým za vlasy. Za pokus o sebevraždu by chlapec vyfasoval rezervaci bidýlka v Bohnicích, svěrací kazajku v ceně a stoprocentně nějaký ten doping, co z člověka slovy klasika nadělá zeleninu - ale určitě ne pár dní dovolené. To nakonec nelze vnímat jako vadu - je to záměr; film je také bezesporu dobře zahraný a Kristina Hanzalová se jeví přitažlivá tělem i duší. Přesto byl čas s tímto počinem strávený utrpením. Jen považte: k egoistickému, arogantnímu a agresivnímu jedinci všichni okolo chovají jakousi posvátnou úctu, ženy se před ním omluvně plazí s oslovením "miláčku" na rtech... Ona vlídnost a přívětivost je pro mě na pomezí stravitelnosti. Původ zatrpklosti a nedůvěry navíc není uspokojivě objasněn a to vzniklé antipatie jen prohlubuje. Přestože je mi zobrazená negativní životní filozofie, dá-li se to tak nazvat, povědomá, mám značný problém nesoudit a neodsoudit... ()

Nerajohn

Ou, tohle jsem nějak nezvládl a ani P. Čepek mě nedonutil to dokoukat. Vzkaz pro Tisa: Natáčelo se v okolí Mikulova, tam na jihu Pálavy to takhle opravdu vypadá. ()