Tento vynikající snímek ukazuje, jak složitý je návrat do běžného života z " pasťáku ". Vyprávění je jemné a srozumitelné. Nezadrhává se a ukazuje vše, co v životě takového člověka může nastat. Příběh se odehrává za rané normalizace, takže např. oslava za překročení plánu je zcela na místě. Příběh poukazuje na problémy, které se naskytají a které nejsou nijak řešeny. Proto asi je také otevřený konec. Takových odvážných snímků na toto téma je opravdu velice málo.(15.7.2014)

Takové staré socialistické neškodné snění, ale i když provedeno ideologicky tak proč by měla být myšlenka špatná? Podívejte se dnes jak má nevychovaná mládež už v době nezletislosti kriminální a násilnické chování, k tomu si přidejte, že v současnosti je delikventní mládeže o 500% víc, co s nimi budete dělat? pohladíte je a řeknete ty ty rošťáku to se nedělá?(24.8.2012)

Tak psychologickym dramatem bych to uplne nenazval, jako film o vztahu matky a syna to ale nefunguje uplne spatne. Mlady Brousek mi jako herec v nicem neimponuje a typove se do role mladeho delikventa take nehodi. Velkou ozdobou tohoto filmu a to po vsech strankach je Karolina Sluneckova. Film nijak nemoralizuje, ani divaky "socialisticky" nevychovava, nema zrovna svizne tempo, ale nenudi...(30.5.2012)

Oficiální text distributora je těžce mimo mísu! Skvělé psychologické drama. Brousek hraje dobře. Herecky zde excelují Karolína Slunéčková a Josef Somr. Menšík (opět bez chyby) zde skvěle zahrál truhlářského mistra. K nějakým komunistickým ideálům má tento film rozhodně daleko, neb jde o lidský příběh obyčejného kluka z pasťáku. Film mě docela zaujal. Za mě 60%.(13.8.2016)

• Pitryx

Já starej vůl se na to mrknul jen kvůli ofic. textu distributora. Vůbec jsem si nevzpomněl, že tyto popisky většinou vůbec nesouhlasí s dějem či obsahem filmu. Nejinak je tomu i v tomto případě. Autor popisku asi snímek vůbec neviděl, nebo byl silně ožralý. No, k filmu samotnému. Protože jsem čekal něco zcela jiného, totiž parádní soc.agitku, a dostalo se mně spíše volovin, které nemají čím překvapit, byl jsem velmi zklamán. Ale protože jsem to vydržel až do konce bez rychloposunu, musím nějaké to plus filmu přiznat.(17.7.2016)

• - Poprvé spolu ve filmu Otakar Brousek ml.a Otakar Brousek st. (M.B)