Nikdy nezestárnou

• Velká Británie They Shall Not Grow Old (více)
Velká Británie / Nový Zéland, 2018, 99 min (Alternativní 95 min)

Uhrančivý snímek Petera Jacksona ukazuje filmový materiál z první světové války tak, jak jej ještě nikdo neviděl... Oscarový režisér Peter Jackson vybral archivní černobílé záběry každodenního života vojáků i civilistů a s pomocí moderních technologií je převedl do barev, které odpovídají dobové realitě. Ve svém unikátním projektu vybral archivní černobílé záběry staré více než 100 let a s pomocí moderních technologií znovu přivedl k životu ty, kteří mohou příběh války odvyprávět nejlépe – muže, kteří v ní bojovali. Po měsících strávených v archivech BBC a britského Imperial War Museum v Londýně vznikl film, v němž znovu a doslova v nových barvách ožívá každodenní realita v přední linii jednoho z největších světových konfliktů. Jaké postoje k němu zastávali jeho řadoví účastníci, co jedli, jak spali a jaký život vedli mimo válečné zákopy? Jackson sáhl do mlhy času, aby vrátil hlas těm, kteří byli navždy poznamenáni první světovou válkou. (Česká televize)

Rochester

Můj dědeček, se z VELKÉ VÁLKY jak se jí říká, už nevrátil. Doma na něho čekala žena a 2 malé děti. A lidstvo se nikdy nepoučí a stále se někde válčí. Je rok 2022 a Rusko napadlo Ukrajinu ..... :-(( ()

agassi68

Celý čas som rozmýšľal, či to použijem ako dejepisný materiál pre mojich žiakov. No kým to nebude predabované tak zrejme nie. Sám som mal problém sa sústrediť aj na rýchle titulky aj na obraz. Ako celok je to vystavané veľmi dobre, bez nejakého prikrášľovania, no ako v závere konštatovali veteráni vojny - civil tomu nikdy neporozumie.. ()

Evander

Nikdy nezestárnou je velice zajímavým, a hlavně naprosto netradičním dokumentem. Dával bych ho jako povinný na všechny střední školy. Peteru Jacksonovi bych za něj nejraději dal metál! Je to úplně jiný pohled na válku! Osobní postoje mnoha zúčastněných mají nevyčíslitelnou hodnotu a vzájemně se od sebe liší, stejně jako se od sebe lišíme my lidé. Tohle dílo doporučuji ke zhlédnutí opravdu úplně každému, samozřejmě kromě malých dětí. Ale od věku, kdy bude ten dospívající človíček schopen chápat události, a hlavně jejich souvislosti, tak opravdu doporučuji každému. Jedná se skutečně o nesmírně hodnotný počin! 90% ()

bono22vox

WW1 v podání a vyprávění jaké jsme zatím neviděli ani neslyšeli. Děkuji. Nejen tvůrcům, ale i všem protagonistum... bez pripominani nesmyslných, hrozných a odstrašujících válečných konfliktů, je SVĚT odsouzen si toto ZLO znovu zažít... ()

Sweat55

Velmi vtahující dokument s fantastickými remastrovanými záběry, ze kterých občas tuhne krev v žilách. Nic moc nového se nedozvíte, hlavně pokud máte dost načteno, nicméně jako vsuvka do zajímavé historie první světové války se to rozhodně neztratí. ()

kukkik

Nedocenitelná záležitost, za kterou patří Jacksonovi velký dík. Na tyto záběry sedal staletí prach a těžko vyjádřit, jak důležité pro pochopení minulosti byly. Klasická česká fráze "povinně pouštět ve školách" je tentokrát zcela na místě. Neskutečně dobře zkombinovaná hudební a obrazová složka, výklad ve formě komentářů pamětníků bez pauz je trochu náročnější a trvá, než se člověk chytne tempa a neutíká mu přitom obraz ale je to otázka zvyku a ve výsledku je to důležitá část celé formy snímku, jelikož je toho tolik co říct a události války taky na nikoho nečekaly až se rozkouká. Kolorizace místy až moc plastická ale i tak je to zázrak a z často tak nekvalitního a poškozeného záznamu zpracovat toto je kumšt. Dar Jacksona minulým i budoucím generacím a zaslouží si za něj dík. 5/5 ()

GudMen

Peter Jackson představuje první světovou válku jako událost, do které se mladí lidé nadšeně hrnuli, aby z ní posléze odešli zničení, opovrhovaní a nepochopení. Na škodu budiž to, že unikátní kolorované a ozvučené záběry si jeden pro nepřetržitý tok řeči nevychutná dosyta. ()

dkas

Určitě zajímavý dokument, kde blíže neurčený počet přeživších vypráví vzpomínky. Některé jsou úsměvné, ale jindy jsou opravdu hrozné. Dělali jsme jen to, co nám řekli. A Němci to dělali taky tak. Zajímavý je pak jeden z posledních komentářů, že historie ukáže, zda to mělo smysl. Ne, nemělo. Žádná válka nemá smysl... ()

marabart

Veledůležitý snímek, který zachycuje první světovou válku takovou, jaká byla. Tedy nikoliv zrychlená, černobílá, rozmazaná a jaksi vzdálená, ale syrová, špinavá, krutá a tragická. ()

germiny

S tímto sem měl trochu problém. Je to bez debaty záslužné dílo a neskutečně kvalitní práce s upravováním obrazu a zvuku - vypadá to opravdu suprově. Navíc to poměrně bez příkras zobrazuje hnus války (holt jsou to reálné obrazy) a za to take palec nahoru. Jenže mě to hrozně nebavilo... Asi si to budu muset pustit někdy ještě jednou a doufat. ()

adamix

V podstate 1. svetová vojna podrobne opísaná v 90 minútach, lenže prednesená s TAKÝM citom, ako žiaden iný dokument. Podrobný aj v tých najbanálnejších detailoch a vďaka tomu vám prezradí viacej, ako vysokorozpočtový film, v ktorom by ste sa nedozvedeli, aké boli vzťahy Britov k zajatým Nemcov, ako napäto sa cítili pred bitkou, s akým nadšením odchádzali do vojny a s akým smútkom z nej vychádzali, či aký prázdny život mali po vojne. Každú jedinú spoveď preživšieho veterána som hltal a s napätím počúval. Človek má niekedy pocit, akoby sa na prvú vojnu už zabudlo a opisujú sa zverstvá len tej druhej. Je to už nejakých sto rokov, ale práve tu máte tú možnosť ich skutočne vidieť a počuť. Dnešná počítačová a filmová technológia je dokonalá v každom bode a tu, v týchto oživených fotografiách, môžete vidieť jej vrchol, pretože toto je história prelínajúca sa s budúcnosťou. Už len to, koľko to tým technikom a programátorom dalo námahy vytvoriť z mŕtveho a zabudnutého živé a poznané, koľko to dalo roboty Jacksonovi a jeho štábu za hľadanie všetkých materiálov, aby film ako celok dal s fotografiami a spoveďami lineárni súvis, je dôkaz toho, že toto nie je honba za peniazmi, ale hľadanie pravdy a vzdanie patričnej úcty. Takže Peter, ďakujeme! ()

Pete

Bratrstvo neohrožených WWI. z první ruky. Autentické vyprávění veteránů je místy silné a lidské, také však monotónní. Restaurovaných nabarvených záběrů z boje je velmi málo, většinou se jedná o statické obrázky, což mě trochu zklamalo. I tak je to působivé memento nesmyslných jatek války, a z piety k zničeným životům přidávám hvězdu. ()

helrohir

Pozoruhodný dokument o prvej z dvoch svetových vojen. Nad bežný dokument pojednávajúci o tomto konflikte ho povyšuje úžasné spojenie farebne reštaurovaných záberov a ozvučenie, ktoré dodalo dokumentu nový rozmer. Za pozornosť však rozhodne stoja aj výpovede veteránov, kde sa dozvieme množstvo zaujímavostí a detailov z bežného života frontového vojaka. Niektoré z výpovední majú aj silnú emocionálnu hodnotu. Zato, že sa Peter Jacskon pustil do takéhoto projektu, si zaslúži najvyššie uznanie. 80%. ()

epoh

Neuvěřitelné výpovědi, které jsou silnější i nez ten působivý obrazový materiál. Tak plastický obraz života v zákopech 1.sv.války, až se mi hnaly slzy do očí ()

subic

Krutopřísný a nikomu nedoporučuju u toho jíst. Je to sestřih různých dobových kolorovaných záběrů a do toho autentických výpovědí tehdejších vojáků. Záběry na běžné vojáky, u děl, ve steči, ale zejména pak v zákopech, kde trávili na místě nekonečné dny. Jak spali, jak a co jedli, jak společně kadili, uplavice, štěnice, blechy, krysy, zákopy plné bahna a taky mrtvol, mrtvol, mrtvol a kusů mrtvol a nejen lidí, ale i koní. Jiný autentičtější dokument neznám. Uvedla ČT2 s titulky. ()

Locksley

Zrestaurované a dobarvené? Mně to připadalo jako nově natočené. V dnešní době bych se vůbec nedivil. A hlavně je to nudný! ()

PetrC.

Tematicky seřazená koláž první světové války. Divákům 21. století přibližuje tento hrůzný konflikt v kolorovaných dobových záběrech s ruchy dodanými v postprodukci. Populárně-historický přesah je největší přínos filmu. Snímek doprovázejí remasterované nahrávky vzpomínek přímých účastníků konfliktu na britské straně. Ve filmu jsou zmíněna téměř všechna hlavní témata, která by měla zaznít, snad kromě aspirinu a španělské chřipky. Filmu jde o subjektivní zachycení atmosféry. To zvládá dobře. Nejde o fakta. Výpovědi jsou autentické, ale možná nereprezentativní a především řádově o desetiletí starší, než je datum vzniku snímku, což může vést k chybným interpretacím z pohledu doby vzniku dokumentu (např. psychologie a vnímaní psychických nemocí se posunuly zásadně). Chybí tu odstup, kontext, pohled na jiná bojiště a jinou stranu konfliktu. Sešroubování témat do návaznosti se docela daří, i když místy hůře. Dvacetiminutové "low-cost" intro je docela dlouhé, neodpovídá tempu zbytku. Některé záběry se opakují. Možná by bylo lepší nechat interpretaci scén přímo na divácích a nechat "mluvit" původní materiál s postprodukčními úpravami. Je to ale celkově dobrý úvod do tématu a důstojná pocta veteránům a obětem. ()

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Co chystá Peter Jackson?

Co chystá Peter Jackson?

30.01.2019

Režisér filmových trilogií Pán prstenů a Hobit Peter Jackson se v posledních letech soustředil spíše na produkci. Nedávno si však odskočil k dokumentu, jeho film They Shall Not Grow Old spočíval v… (více)