Smekám před Jiřím Menzlem, který dokázal, že krása a poetika knihy se dá přenést na plátno neporušena. Nádherný smysl pro detail, nekonvenčnost, neskutečný humor, šarm, nostalgii a hlavně vyjádření vší té vzletnosti a snivosti dýchá na diváka celou dobu a nutí ho, aby si snímek zamiloval až do poslední kapky jeho půvabu. Herecké obsazení nemohlo být lepší - jak hlavních rolí, tak i vedlejších - kdo by si neoblíbil strýce Pepina, když ho ztvárnil tak skvělý herec jako Jaromír Hanzlík? Pokud jste ještě neviděli film nebo nečetli knihu, či snad obojí, udělejte si na to určitě čas. Stojí to za to.(31.8.2013)

• Sabrewulf

Postřižiny vs Slavnosti sněženek. Jak je možné, že jsou dva filmy natočené stejným režisérem, podle předlohy stejného spisovatele, s úplně stejným hereckým ansámblem (vyjma vlastizrádkyně) a zatímco Slavnosti bodují - pokaždé se rád podívám na reprízu, tohle už nemusím nikdy vidět? Já věděl, proč jsem se tomuto filmu celou věčnost vyhýbal, to vždycky smrdělo opruzem už z ukázek. Slavnosti mají aspoň částečný, někam směrující děj, tohle je jen sestřih nevtipných událostí, uřvaného Pepina, jehož úmyslná otravnost to dotáhla k takové dokonalosti, že bylo díky němu otravné film sledovat a nekonečnou přehlídkou koz muslimofilky, která bude nejspíš kozy ukazovat ráda i zavšivené Evropě. Navíc nevím, jak byla její postava napsaná a podaná v knize, ale ve filmu působila jak mentálně zaostalá. Pro mě nekoukatelné. Už nikdy víc!(29.5.2016)

Největším plusem tohoto filmu je krásná mladá Magda Vášáryová, kterou si snad jako neodolatelnou paní správcovou oblíbí snad každý muž. Druhým plusem je vynikající režie Jiřího Menzela. Třetím a čtyrtým plusem jsou oba představitelé mužských rolí; Jiří Schmitzer jako prototyp skormného, pečlivě vychovávaného muže, zatímco Jaromír Hanzlík coby Pepin jako ožrala, neznaboh a hulvát. A to pivo...eh!(25.7.2008)

CITÁT - Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!....... Tahle komedie nebude snad nikdy nikoho nudit. CITÁT - Ten Francin je nějaké chabrus na nervy. Měl by si podle spisku páně Batisty omévat přirození vlažnou vodó.......... Scénář: Jiří Menzel a Bohumil Hrabal. Kamera: Jaromír Šofr. CITÁT - Pro mě za mě si vylezte třeba na komín..........(15.7.2012)

Znova poriadne utlo a ďalší zo super-filmov sa nedočká môjho plného uznania. Usmievavý film s prostorekým príbehom ma zaujal, no neohúril, nenadchol. Poetickosť, ktorá využíva mnohé náznaky, symboly a inotaje skryté a spojené s prácou kamery a podmanivej hudby, sa mi nepozdávala už od začiatku. V niektorých scénach som sa dokonca pozastavil nad chcenou, či nechcenou grotesknosťou. Postupne to však bolo lepšie a príbeh svojou netradičnosťou aspoň rýchlo ubehol. A nebyť kúzelnej Vášáryovej a vypointovaných scénach Pepin (Hanzlík) vs. čeľadník (Hrušínský ml.), nedostal by sa u mňa film ani z priemeru. 65%.(13.7.2008)

• - Magda Vášáryová (Maryška) v dobe natáčania zistila, že je tehotná. Celé natáčanie prejedla a aj napriek tomu nepribrala ani kilo a stále zostala štíhla. (Raccoon.city)

• - Interiéry pivovaru štáb pořídil v pivovaru Studená nedaleko Telče. (Stocki)

• - Hotel se nachází v obci Počátky. (M.B)